Hvězdná brána: Hluboký vesmír

• USA SGU Stargate Universe
Kanada / USA, (2009–2011), 29 h 21 min (Minutáž: 44–45 min)

Série(2) / Epizody(40)

Medicek

Je velká škoda, že většina k tomuto seriálu přistupuje jako ke klasické bráně a haní a haní, protože tohle přece není O´Neill, tohle přece není vtipné a akce někam utekla. I mě trvalo ze začátku než jsem si k Universe cestu našla, protože zatímco Atlantis se neslo ve stejném duchu jako SG1, tak tento seriál je natolik jiný, že pro diváka je ta změna těžká. Musím však uznat, že jsem seriál nevzdala po prvních pár dílech a musím konstatovat, že tato brána je pro mě tou nejzajímavější a i nejlepší. Neuvěřitelně mě bavila a vlastně i stále po těch x letech baví a na rozdíl od SG1 a SGA se k této odnoži ráda vracím a asi i vracet budu. Velká škoda uzavření seriálu po dvou sériích. ()

Wiceman

Po zrušení Stargate: Atlantis jsem se na novej seriál ze světa Stargate těšil jako malej Jarda. U prvních dílů jsem si říkal: to se rozjede, to se rozjede. No a ono bohužel nerozjelo. Tenhle seriál nebýt charismatickýho Roberta Carlyla by dle mého skromného názoru skončilo hned po první sérii. Naštěstí to utrpení skončilo po druhý :D Tohle se opravdu moc nepovedlo. Zřejmě vize třetího systému hvězdných bran, do kterejch skákaj z lodi Antiků, která je neustále v pohybu a jedinej návrat domů spočívá pouze v přenášení vědomí skrz galaxie do jiných těl .... no prostě nee. To není cool. To je nuda. I ty kulisy v lodi Antiků jsou hrozně temný a depresivní a právě proto se možná postavy chovají tak jak se chovají, čili debilně, hlavně dementní a celej seriál kurvící Klouí, kterou bych nakopal do toho jejího dětskýho ksichtíku už po dni jedna.... Chápu, že být odříznutej od domova má svoje špatný dopady na lidskou psychiku, ale ve expedice Atlantida to zvládla s velkou pompou a bez větších obtíží. Hold když vás vede tak trochu psychopatickej doktor a nejhorší SGC personál, co mohli najít, tak pak se asi nedá svítit :D Tak jsem se těšil a zřejmě nasadil laďku příliš vysoko, protože takový zklamání jsem fakt nečekal. Jsem z toho smutnej, protože nechci, aby SG Universe skončil takhle. Dvě hodně slabý hvězdy víc fakt ne. ()

PsenickaR

Stargate seriál, který už ale není moc stargate, přesto ale škoda, že tak rychle skončil, protože svou kvalitu měl a děj nakonec zajímavý byl. Tomuto seriálu uškodilo, že se jednalo o značku Stargate, protože s tím přišla i očekávání, která se nepovedlo naplnit. První co je zde jinak, tak je děj, který plyne postupně a tak se tu nesetkáváme s uzavřenými jednotlivými epizodami, protože nyní je to více o ději na samotné lodi, než o prozkoumávání planet, takže mnozí fanoušci tímto museli být zaskočeni. Dále tu pak je naprostá absence humoru, protože zde není nikdo, kdo by se vůbec mohl rovnat O´Neillovi nebo Sheppardovi, natož Rodneymu a tak se některými pasážemi musíme pronudit. No a další velkou minelou je obsazení kterému vévodí Carlyle, ve vší úctě to je herec, který hrát umí, ale jeho postava je nechutná a nesympatická a to má být jako jeden z hlavních hrdinů, kterému máme přát? Ano, Rodney byl sebestředný sobec, který si myslel, že je nejchytřejší, ale svým způsobem také často pobavil a do týmu prostě zapadl, ale tady to není ono. Celkově by neuškodilo ze seriálu ubrat začátek názvu a ponechat jen Universe, neřešit, že se jedná o loď antiků, ale prostě vyspělou loď na kterou se povedlo třeba nějakou sondou dát lidskou posádku a pak už jet po vlastní ose a bylo by to mnohem lepší variantou, kdy by si seriál získal diváky a nenaštval by fanoušky SG, kteří jeho koncept nepřijali. ()

DapaCz

Stručně. Po SG1 a Atlantis konečně vyšší level. Robert Carlyle se zhostil sve role na vybornou a za me... Klobouk dolu. ()

modrapapaja

Začátek prní řady: 5 z 5, zbytek první řady 2/5, druhá řada: 4,5 z 5. Průměrní herci (až na skvělého Carlyla), průměrná výprava, průměrný scenář. Velmi silná atmosféra v 2. řadě. Asi nejsilnější ze všech seriálů. co znám. Spousta lidí ho odepsala po slabší prní řadě. Sci-fi ho pak zrušila díky nízké sledovanosti, kterou způsobila náhodným přemísťováním vysílacího času v průběhu 2. řady. ()

Jirkacek

Dlouho jsem považoval kultovní seriál o deseti řadách Hvězdná brána za nejlepší, pak přišel druhý seroš vycházející z Hvězdné brány s dodatkem Atlantida. A já poznal, že jsem se ve svém úsudku zmýlil a že může být natočeno něco minimálně stejně kvalitního a v jistých ohledech ještě lepšího než originál. A pak přišel třetí počin, využívající popularity obou dokonalých seriálů a nazvali jej Hvězdná brána: Hluboký vesmír. Byly natočeny sice jen dvě řady a nevypadalo to, že by se v budoucnu měly nadále rozšiřovat, ale i tak jsem byl namlsaný a chtěl jsem více a více dobrý mňamek v podobě scifíčkových seriálů. Je pravda, že mi ze začátku vadilo, že v něm hrají jiní herci a ne ten starý dobrý O Neill, Jackson, Tiel ´c či Carterová, a na Elizabeth Weirovou jako velitelku na Atlantidě,podplukovníka Johna Shepparda, Teylu Emmagan nebo doktora Rodnyho McKaye jsem mohl také zapomenout. Znova jsem si musel zvykat na nové postavy, ale budiž, už jednou se mi to vyplatilo a Atlantida se mi bohatě odměnila. Stejnou šanci dostal i Hluboký vesmír a bohužel mne zklamal skoro ve všech směrech. Vše začalo útěkem několika desítek lidí z planety, která vzápětí vybuchla, jenže hvězdná brána je nevyplkla na staré dobré Zemi, ale na staré poškozené lodi Antiků. Jmenovala se Destiny čili Osud a miliony let plula vesmírem s nějakým cílem, který parta vojáků i civilistů měla odhalit. Jenže část z posádky neměla zájem o žádné zjišťování tajemství vesmíru, ale chtěla se vrátit domů. Bránou to nešlo, loď se nacházela v jiné galaxii, energie chyběla, jídlo sbírali na jiných planetách, u kterých loď sama zastavovala, protože ji lidé neovládali. A tak si pluli a pluli, a ubíhal jeden díl za druhým, poslechli jsme si spoustu keců, ale zajímavých událostí bylo jako šafránu. Občas odešli bránou na nějakou cizí planetu ve vzdálené galaxii, ale to bych spočítal na prstech jedné ruky. Sem tam se objevili mimozemšťané, většinou ti zlí, a tak jsme si užili nějaké té střelby mezi loděmi a na nich. Nejvíce mne však nudilo, když už asi tvůrci nevěděli co natočit a jak vyplnit čas, tak vždy dvojice lidí využila kamenů, které je přenesli virtuálně na Zemi a svůj protipól zase na Destiny. Skoro celá první řada mne nebavila a až druhá půlka té druhé začala být zajímavá. Byl jsem zvědav, jak to všechno skončí, jestli najdou cestu na Zemi nebo odhalí tajemství podstaty vesmíru či co vlastně bude a pak přišel poslední díl a...No nebudu prozrazovat, ale celé to byla ztráta času a pozitivních věcí bylo na Hlubokém vesmíru málo. Co se týče postav v seriálu, tak jednou z nejdůležitějších byl doktor Rush, u něhož jsem nevěděl, jestli je normální nebo ne. Nešlo mu totiž o posádku. v tomto smyslu jeho vyjadřování působilo až cynicky - ale tento vědec šel i přes mrtvoly, aby zjistil tajemství vesmíru a s Destiny doletěl do konce. Velitelem lodi se stal plukovník Everett Young, který ale vůbec nenahradil legendárního O Neilla vlastně vůbec v ničem a nebyl mi ani sympatický jako člověk ani jako velitel. Naopak mladý nadporučík Matthew Scott mi připadal jako lepší člověk i mohl být lepším velitelem, neviděl jsem na něm žádné mínusy. Pěkné byly i dvě hlavní ženské postavy. První z nich byla Chloe Armstrongová, která na začátku přišla o tatínka, poté se zamilovala do Scotta - což bylo opětováno - a v dalších dílech se měnila v mimozemšťanku. Druhou byla nadporučík Tamara Johansenová, která na lodi plnila funkci zdravotnice a ta se mi líbila moc a moc. Ani jednou jsem o ní nepochyboval a byla vždy ženou na svém místě. Velmi důležitou postavou byl obtloustlý mladík Eli Wallace, bez něhož by se lidé na Destiny vůbec nedostali a ani by na ní nepřežili, byl skvělý matematik, věčný stín Rushe, ale na mne působil jednoznačně jako kladný hrdina. Nesmím zapomenout na černošského seržanta Ronalda Greera, člena výzvědných týmů, hájícího spravedlnost a bezpečí posádky hlava nehlava - pro mne opět klaďas jako hrom. Našla by se zde ještě spousta dalších důležitých postav jako třeba dva vědci, prsatá vojanda, dvě asijské civilní pracovnice a další a další. Abych to nějak uzavřel - štve mne, že lidé málo chodili na planety, mohli dříve ovládnout loď a ne až v druhé sérii. Některé díly nabídly tolik možností, jak rozvést onu zápletku , třeba když objevili na jedné planetě své potomky nebo když se setkali s jinými civilizacemi. Absolutně mne nebavilo chození na Zemi a řešení osobních problémů, to mohli tvůrci velmi omezit. A ze všeho nejvíc mne štve ten poslední díl, který nic nevyřešil a nechal vše otevřené jako konzervu, kterou někdo sežral, ale nevyhodil do popelnice. Suma sumárum, bohužel Stargate a Atlantida byla o 100% lepší a Hvězdná brána: Hluboký vesmír jim nesahá ani po kotníky, takže ode mne dostává pouze dvě hluboké hvězdičky **. () (méně) (více)

darius1706

Co napsat. Tenhle seriál budete buď milovat, nebo nenávidět. Nic mezi tím. 4 hvězdy dávám v rámci žánru, protože jednotlivé SG se mezi sebou nedají moc porovnávat. Bohužel už se nějak usadilo, že většina mých oblíbených seriálů nijak nekončí a to je i tento případ a za to hvězdu dolů. Ach jo. ()

P3rcy

Tvůrci v případě SGU zkusili něco nového a bohužel to nefungovalo. V čem je problém? Pokud děláte film nebo seriál, kde se většina děje odehrává na jedné lodi v hlubokém vesmíru, tak nestačí jen šetřit světlem a přidat pár celkem zajímavých zvratů ve stylu "Ztracených". Potřebujete silné, výrazné a charismatické postavy na kterých napětí postavíte. Toto kritérium částečně splňují jen dvě hlavní postavy. Dr. Rush je ale bohužel hodně nesympatický a Eli nedostává tolik prostoru, kolik bych čekal. Jednoduše tato banda nesahá té z SG-1 nebo SGA ani po kotníky. Hudba také nemá takovou úroveň aby udržovala napětí v seriálu tohoto typu a tak i přes zajímavější druhou řadu a pár velice zajímavých nápadů jsme se třetí řady nedočkali. ()

Squzzer

(možný lehký spoiler) Vůbec netuším jak tuhle "Stargate" popsat, je to špatná hvězdná brána, ale opravdu dobrý sci-fi seriál, prvních 6 dílů jsem to jen tak jako sledoval, nepamatoval jsem si postavy krom Rushe a Eliho, pak už se mi to začalo dostávat pod kůži a můžu říct že po dokoukání nejde jinak než pět hvězd, sg1 je srdcovka, postavy prostě známé, ohrané a láska mého dětství, Atlatidě jsem se vyhýbal ale nakonec jsem se do toho pustil, a hodnotím nakonec taky za pět, ale tohle je jiný level, prostě dospělejší SG, jinak to napsat nejde, čistě survival nádech mi sedl, postavy jsem si oblíbil, přelétavý Rush, nakonec můj nejoblíbenější, seriál táhne, Eli se stará o občasný humor, ale  přes jeho "genialitu" se moc neukázal, TJ jako pěkná amatérská doktorka, Young mě chvíli začal štvát, nakonec se srovnal, Jamesové jsem fandil kvůli ňadrům a je opravdu pěkná, Chloe mi přišla taková nevýrazná i když byla poměrně klíčová, Telford mě štval už od začátku, Scott byl prostě takový kladný voják co musí být v každém filmu či seriálu, Ronald jako "terminátor" mi tam také sedl, toť vše k mým postavám, ostatní tam prostě jsou, propojení s SG1 mě potěšilo, známé tváře jsem rád viděl i když s CZ dabingem to byl děs :-D vizuál byl fajn, ne nic převratného ale šlo to, S tou kamerou jak kdo popisuje že se třese  jak s Parkinsnem, jsem si opravdu nevšiml nebo mi to prostě nevadilo. některé díly slabší určitě byly, nejvíce ty propojené se zemí. ale to už muselo být. Nepřítel tu přímo doslova nebyl, ale jak jsem psal, bylo to spíše o přežití. Jako závěrečné hodnocení je prostě velké + pro SG, škoda že se to ukončilo, něco jsem četl ale rád bych to viděl v TV :) toť nejspíše vše :) ()

Updated_Cake

SGU se mi líbila ze všech seriálů nejvíce. Patřím do té skupiny fanoušků, která oceňuje pointu těch seriálů a ten příběh. Vlastně SGU jde zcela jiným směrem, než zbylé 2 hlavní seriály. A je to, alespoň za mě, dobře. Pointou hlavních 2 sérií (SG-1 a Atlantis) bylo podnikat výpravy, hledat technologie, nacházet nové kultury a bojovat s 2-3 hlavními typy nepřátel. Když si vezmeme, že hlavní série má 212 dílů a Atlantis 98 a jedná se tam pořád vesměs o to samé, člověka to po čase začalo v jistých místech nudit a vím, že nejsem sám, kdo přetáčel scény nebo i přeskakoval díly. SGU se tento případ netýká a musím říct, že to je jeden z těch lépe zpracovaných seriálů, které jsem kdy viděl. Je tam všechno od akce, přes vědu (i když prostě některé termíny pořád jsou sci-fi a některé fungování fyziky smysl nedává), vyvíjí se tam vztahy, společnost, je tam jistá dobrodružná stránka. Vlastně celý ten seriál je dost originální oproti jeho starším bratříčkům a nestalo se mi, že bych tu musel přeskakovat scénky nebo díly. Robert Carlyle zde skvěle ztvárnil postavu Nicholase Rushe, který je asi nejdůležitější postavou v celém příběhu. Ambiciózní vědec s vlastními zájmy a zároveň nutkáním pomoci ostatním z něho činí vskutku zajímavou postavu. Naproti tomu je zde herec Justin Louis, kterému se postavu Everetta Younga už tak dobře zahrát nepodařilo. Není to o tom, že ta postava mi připadala vždy extrémně otravná a ke konci už spíš zbytečná, ale spíše je to chodící reklama na podrážděnost, žádnou jinou emoci zahrát snad ani neumí. Spíše postava Davida ztvárněná Lou Diamond Phillips je velice dobrou protistranou k Nicholasovi, škoda, že tam občas nedostala v důležitých situacích tolik prostoru. Seriál byl ukončený z důvodu nedostatečné sledovanosti a vysokých nároků na rozpočet, což je docela škoda. Seriál mohl být alespoň zakončený trochu kultivovaně, jako Atlantis, když věděli, že nemají peníze na to točit dál. Ovšem u SGU je zcela evidentní, že si tento fakt uvědomili až při točení a vydávání posledních dílů a je to tlačené strašně proti srsti. To se ale nedá moc vyčítat, pořád lepší nějaký konec, než žádný. Je hromada seriálů, která byla utnuta v polovině a nikdy nikdo o nich už neslyšel. Tady je sice otevřený konec, každý si může tedy dotvořit konec podle sebe. Uvažoval jsem, jestli dát 4* nebo 5* ale ve finále je to vážně povedený, leč krátký, seriál, který se mi vryl do paměti a rád se na něj podívám znovu. ()

Meriol

V současné době třetí seriál Hvězdné Brány s názvem Universe (Hluboký Vesmír). Tento filmařský počin se tvůrci zásadním způsobem snažili odlišit od předchozích dvou seriálů, a více přiblížit realitě, jak by to asi spíše ve skutečnosti vypadalo. Cestování posádky uvězněné na vesmírné lodi letící vesmírem za záhadným signálem působí místy temně a depresivně. Co ale v původních seriálech fungovalo tady bohužel žalostně zaostává. Postavy nejsou až tak zajímavé a děj je místy chaotický, až zmatečný. Tento seriál bohužel nemohu doporučit a možná je jen dobře, že jsme se dočkali pouze dvou sezón. ()

Hvězdnou bránu čeká reimaginace

Hvězdnou bránu čeká reimaginace