Pacho, hybský zbojník

Režie:

Martin Ťapák

Předloha:

Peter Jaroš (povídka)

Jozef Kroner, Dušan Blaškovič, Karol Čálik, Slávo Záhradník, Július Vašek, Peter Debnár, František Velecký, Milan Fiabáne, Ivan Palúch, Juraj Kováč (více)

Legendární slovenská komedie režiséra Martina Ťapáka vypráví svéráznou pověst, inspirovanou příběhy o zbojníku Jánošíkovi. Pacho z horské vesnice Hybe je skoro ve všech ohledech pravým opakem svého předchůdce: je malý a slabý, na velká slova a velké činy ho také neužije. Jenže ani jemu se nelíbí arogance místní šlechty, a tak se poddaných začne zastávat. Vyzbrojen proříznutou pusou, zdravou drzostí, vychytralým mozkem a smrtelně silnou pálenkou frndžalicí, zvítězí Pacho v souboji o místo zbojnického vůdce. Ostatně stát se nejlepším mezi tou bandou mameluků nebylo zase tak těžké. A začnou se dít věci. Pověst o Pachovi se dostane až do Vídně k samotné Marii Terezii, která – podobně jako hraběnka Erdödyová – shledává zbojníky vysoce přitažlivými. Proto padne rozhodnutí poslat do Pachova horského doupěte armádu… V hlavní roli svérázného zbojníka se objevil Jozef Kroner, na vtipných a zároveň libozvučných dialozích se podíleli vynikající komici Milan Lasica a Július Satinský. Zejména díky souhře těchto autorů vznikl takřka kultovní film, jehož humor dodnes nezestárnul. (Česká televize)

toty

Prese tak,škoda toho konca kde je Pacho zakopaný a trčí iba hlava. Vždy som sa čudoval prečo ho decká nevykopali. Nuž ale taký je pribeh. Inak zabavná to podívaná. ()

Brano

Výborný Kroner a Labuda st., ale inak to už v dnešnej dobe nestojí za veľa. Je to taký slovenský ľudový film, alebo skôr paródia na vtedajšiu šľachtu. Zopár dobrých hlášok, scén sa nájde, ale musíte mať na takýto typ filmu náladu, ak si ho chcete pozrieť. Mimochodom ten záver mi prišiel vždy trochu čudný. ()

ostravak30

I za socialismu se daly dělat povedené parodie. Jánošík parodován Pachem, jehož představitel měl v té době před padesát a ani další zbojníci nebyli zrovna nejmladší. Pro svou sílu se Pacho nalévá kořalkou, ale též útočí na vrchnost a chrání zájmy pracujícího lidu, což se režimu určitě líbilo. A ještě libozvučněji jim znělo, když Pacho v kostele obviňuje Boha: "Ty už jdeš taky s nimi..." K tomu všemu nám hraje folklórní hudba. Slováci to ale Rakousko-Uhersku uměli natřít i v sebeironii. Je to vidět ve scéně, kdy páni neumí najít Slovensko na mapě. Na svou dobu je to velmi zajímavá parodie. Ani dnes se už podobné netočí. ()

Pitryx

Nepouštím si to tak často jako jiné komedie, ale je to velmi dobrý film. Pan Kroner tu má roli přímo na tělo. Vždy se u toho zasměji a to několikrát, ale při tom mám takový divný pocit. Netuším co mi na snímku nesedí, ale něco tam je. Proto také nehodnotím nějak moc vysoko, ale nadprůměrný snímek to určitě je.  70 %  ()

lektvar

V tomto filme majú prsty Lasica a Satinský, no nemohli sa pod to podpísať a Ida Rapajčová v ňom mala jazdiť na koni, no jej manžel lekár jej to zakázal pač bola tehotná. ()

B.C.B.P.

Slovenský poklad, ktorého, ako sa zdá, kvalitu môže plne doceniť (zväčša) len Slovák. Ako to tu badám, je škoda, že západní bratia zaznávajú našu filmovú tvorbu a krátkozrako ju hádžu do jedného vreca. Nuž, ale nič to. Ak máme vnímať slovenský film o Slovensku ako samoúčelný, prosím. Komédia a paródia o našej malej veľkej krajine a o dobe, keby mala Mázička ešte len 26 rokov ;) ()

HolkaVBotech

Nedá se jinak než za pět. Češi tenhle film nepochopí - mám to osobně odzkoušeno. Zatím mi každý řekl, že je na sledování málo zhulený. :-) Uznávám, že je ve filmu pár slabých okamžiků, ale vydatnost hlášek hluchá místa bohatě vynahrazuje. Za mě 4 * + 1 z nostalgie. ()

emma007

Paroduje sa tu všetko čisto slovenské, ale tak premyslene, že by sa na to hádam ani Janko Slota neurazil :-) A tie hlášky... a pán Kroner - tomu sa povie nesmrteľný film, hoci miestami si musím zakrývať oči. ()

Cverna

Pacho je borec... A autor tohoto díla, je ještě větší borec... Díky pane Ťapáku, za opravdovou zábavu. A hlavně, jsem Čehún, který dal více, než tři hvězdičky..,., ()

pafka

Tak tohle vazeni teda ne. Protrapil jsem se az do konce. Jo tak, to mela byt parodie... Parodie nemam rad, vetsinou to stoji za nula bodou. Boze ty zpevy "Ta va da va tap"! To je kyc jak noha. A ackoloiv se vsichni snazili, na konec je z toho prisernost. Myslim, ze by tomu naprosto skvele slusila divadelni hra. Tam by to vyniklo. Takhle to je pruvar, ()

Sekel

Pekna parodie na janosika a vubec vsechny zbojnicke pribehy. Genialne a velmi vtipne napsane dialogy pani Satinskeho a Lasicy. Sto a jedna hlaska. ()

FandaF

Jsem Valach a možná proto je mi blízká zbojnická tématika (Portáši, Odráš, atd.), na Slovensko to mám kousek a Slovenské hory mám velmi rád. Když k tomu přidám, že rád sleduji výkony geniálního Jozefa Kronera a mám taky rád folklór, pak mé hodnocení nemůže být menší, než 4*. Jo a všimli jste si, že v Manínske Tiesňave je natočeno několik nezávislých scén z tohoto filmu? Až mě to překvapilo, kolikrát režisér použil stejnou lokalitu (samozřejmě v různých částech). Pár záběrů je tam i ze Sulovských skal, tak zřejmě proto, aby filmový štáb neměl velké přejezdy ;-) ()

BlueNeon81

Komédia par excellence. Pán Jozef Króner a jeho herecký megakoncert a kultové hlášky Satinského a Lasicu, byť nemohli mať v tej dobe uverejnené mená v titulkoch. ()