Hlad

Věznice Maze v severním Irsku, rok 1981. Situace mezi odsouzenými z řad irské republikánské armády (IRA) a dozorci se začíná vymykat kontrole. Ponižující a čím dál tím brutálnější praktiky dozorců naopak utvrzují vězně v jejich odhodlání k odporu. Bobby Sands, vůdce vězňů, dává pokyn nejprve k odmítání jakékoli hygieny. Ale když je tato „provokace“ potlačena policejními těžkooděnci, vyhlásí generální hladovku. Téměř sedmitýdenní hladovka se zapsala do krvavých dějin britsko-irských vztahů a rozdělila společnost na ty, kteří v irských vězních viděli obyčejné teroristy, a na ty, pro které se stali novodobými mučedníky. (oficiální text distributora)

T-pack

Na začátku snímku dostanete krátké info o protestních akcích členů IRA ve vězení, ale i to stejně působí jako plavací rukávky pro tonoucího se v rozbouřeném moři. Počáteční polovina filmu se obejde prakticky beze slov a ani první brutální činy dozorců nedokáží ospravedlnit neuvěřitelně rozvleklé scény statických kamer. První náznak skutečného děje přichází ve chvíli, kdy se vězeň Fassbender rozhodne pro hladovku. Její uvození by však beze slov zjevně nebylo dostatečně kulantní, zde však střídá mlčící scény neuvěřitelně dlouhý dialog s knězem a tou starou známou statickou kamerou - dva úhly a tři vykouřené cigarety. Sugestivní záběry hladovějícího a zuboženého vězně tahají dílo ze srabu, do které se vlastní (podotýkám zjevně hlavně mně nevyhovující) režií dostalo. Flashback mě pak vystrašil, že se snad dočkám i vizuální stránky vzpomínky, kterou tak pracně vězeň odvyprávěl knězi, když jsem jí však byl ušetřen, snímek mlčky skončil a hláška "podle skutečné události" už tak automaticky předurčuje, co musíme udělat po zhlédnutí snímku, pokud o Irské občanské válce nevíme mnoho. Důvodů pro hvězdičky je málo a vězeňský čistící podlahu od chcanek k nim rozhodně nepatří. I to málo však stačí na tři... asi. ()

noriaki

Už dlouho se mi nestalo že bych byl po filmu tak psychicky odrovnaný. Anglický jmenovec jednoho ze Sedmi statečných Steve McQueen natočil brutální příběh, sice napohled strohý a jednotvárný, přesto bolestně intenzivní a vysilující. Divák je vhozen do děje téměř bez úvodu. Postavy toho o sobě příliš neřeknou, o to víc mluví stěny věznice Maze. Protest Přikrývek a Nemytím trvá už čtyři roky a neústupná Margaret Thatcher stále odmítá přiznat odsouzeným statut politického vězně. Je čas na novou taktiku, která donutí vládu přistoupit na požadavky IRA. Režisér buduje atmosféru pomocí pozvolných bezeslovných scén z života za mřížemi. Naturalisticky zobrazuje rutinu na celách a nikdy nekončící válku vězňů s dozorci. Když už se napětí dostalo až za hranici snesitelnosti přišel zlom, následovala čtvrthodinová brilantní konverzační scéna bez jediného střihu, a teprve potom se rozjelo to pravé peklo vyčerpávající deprese, ze kterého se sbírám ještě teďka, dobré dvě hodiny po závěrečných titulcích. Top 10 za rok 2008. ()

Gar-mogoth

Film, na který jen tak nezapomenete. První půlhodinka před nástupem Fassbendera je oproti zbytku slabší, ale potom už vás film vezme a nepustí. Vidíme život ve věznici a hnusné zacházení s vězni. Pak přijde parádní dvacetněco minutová konverzace s knězem Liamem Cunnighamem čítající snad jen 5 střihů. A potom hnusný závěr ze kterého je vám vážne nepříjemně. P.S.: Irčani mají super přízvuk. ()

LittleJohnny

Pěkný film, ale myslím si že pro některé diváky, kteří o tomto konfliktu mnoho nevědí bez pointy... Film je poměrně krátký a kdyby zavedl do děje lépe dostane plnou palbu... ()

Pavlínka9

Jeden z nejsyrovějších, nejnechutnějších (ve smyslu, kdy to není nijak přikrášlené a zapadá to do reálného světa) a nejtěžší film, za poslední rok, co jsem viděla...Výkon, který Fassbender předvedl je neuvěřitelný a "boje", které tam probíhali si my jako smrtelníci ani nedokážeme představit...Co se v tom vězení a při té touze dosáhnout svého "názoru" a "osvobození" rozhodli podstoupit...Je to tak strašný, ale zároveň úžasný film, který pro mnoho lidí ale bude zbytečně zdlouhavý, jelikož je tam veliké množství scén bez jediného slova a člověk jen napjatě očekává nějaké vyjádření či další projev....16ti minutová scéna s knězem, kdy to bylo natočené na jeden závěr - to je prostě bomba :) A pustila jsem si ji pak ještě jednou, jelikož tohle se jen tak často nevidí...Vím, že film znovu vidět nepotřebuji, jelikož se mi ohromně zaryl pod kůži a není jen tak pro někoho... ()

zdenny

Film ode mne dostal čtyři hvězdy a to nejen pro naprosto reálné vyobrazení života ve věznici, ale hlavně pro ztvárnění duševních pochodů vězňů a některých dozorců. Obraz, ve kterém dozorce kouřil venku cigaretu a pak nedopalek odhodil ve směru běžící krysy, ve mně opravdu vzbudilo úžas k panu režisérovi. Zde šlo skutečně vidět, že než se do natáčení pustil, studoval psychologii vězeňských aktérů. Naprosto chápu, že mne většina uživatelů bude mít za cvoka (vzhledem k výše uvedenému), ale jako dozorce ve věznici mívám stejná rozpoložení jako onen kouřící bachař. Jinak se film vyznačoval pomalou, táhlou kamerou, což mi ale v tomto případě vůbec nevadilo. Ve vězení čas plyne opravdu velmi pomalu. Co se týče politického pozadí, jasně a neochvějně stojím za knězem. Skoro závěrečná scéna - rozhovor mezi vězněm a knězem - byla naprosto úchvatná. A ještě jednou musím říct, že z hlediska mého světonázoru měl kněz stoprocentní pravdu, když přesně popsal vězňovy motivy k dosažení jeho politických cílů. Vězňův příběh s hříbětem mohl být sice jímavý, k ospravedlnění teroristických útoků ale u mne osobně nemá žádnou váhu. Pro mne tito lidé, stejně jako pro Margaret Thacherovou, jsou jen vrahy a teroristy. Pokud mají nějaké politické cíle, ať jednají jako inteligentní lidé dvacátého století. Pokud mám ale pocit, že mne vláda neposlouchá, ani tak nemám právo si svou pozornost vydupat vraždami, únosy a teroristickými útoky. Proto si M. Thacherovou vážím - že prostě těmto nátlakovým skupinám neustupovala. Žijeme v demokracii a podle platných zákonů - do této množiny se mi jaksi nevcházejí lidé, kteří bojují za "svou" věc, ale proti všem a za cenu všeho. Více o této problematice v mém komentáři k filmu "Baader Meinhof Komplex ". ()

hroubek

Tohle není film pro každého.Ani ne tak kvůli tomu co se tam děje, jako spíše kvůli tomu, že bez znalosti toho sporu(IRA vs. Velká Britanie)nepochopíte o čem se postavy baví.Teda to byl alespoň můj případ.A taky nemám v hlavě detailní mapu Severního Irska.Tím nechci film kritizovat, naopak je mi to velmi sympatické.Bohužel, díky tomu jsem se ale nudil.Dlouho mi trvalo než jsem se dostal k postavám.Ještě, že se objeví Michael Fassebender, který na sebe připoutá pozornost do doby než film skončí.Jeho výkon dává filmu šmrnc.Hodně moc se mi líbily dlouhé záběry a nenucená režie Stevea McQueena.Zajímavý snímek, který mě kvůli mé neznalosti nedostal, tak jak měl. ()

Brain-D

Ultra depresivní snímek, který je tak pomalý a plný záběrů s kterách se chce člověku duševně zvracet. Brutální zacházení dozorců s vězni IRA byla opravdu syrově vyzobrazena. To vyžadovalo radikální prost v podobě nemytí, dek a následné hladovce. Jednoduše se to píše, ale sám si nedokážu představit, že bych se ocitl v tak těžké situaci. Zároveň bych byl tak psychicky silný či slabý, abych zničil ke konci sám sebe pro "něco". Fassbender svým jedním velkým dialogem (skoro celý natočen na jeden záběr), pohledy a hubnutím, kterým se snaží trumfnout Christiana Bale ala "Mechanik" zde předvádí naprosto excelentní výkon. Silný a hnusný filmový zážitek. ()

dANo

Michael Fassbender je úplný šialenec... Neuveriteľné, čoho je schopný dobrý herec spraviť pre nejakú rolu! Hustééé... ()

VanTom

On tento tichý, málomluvný film nevypráví, pouze v dlouhých statických obrazech zaznamenává otřesné podmínky teroristů IRA v britském vězení (za něž si ovšem mohou z větší části sami, protože se NEpřizpůsobují, drží "špinavý" protest - neholí a nemyjí se, rozmazávají výkaly po stěnách cel - a fatální hladovky). Jinak režisérova vize se mě chtě nechtě dotkla, ale až dodatečně, jelikož nestravitelná, úmorná pomalost snímku mě při sledování šíleně nudila. Jenže právě ona znázorňovala tu otupělost, odosobnělost a ubíjející vyprázdněnost bojovníků, kteří ztratili pojem reality a jejich "poslání" je tak přetvořilo do bezejmenných vojáků. Přestože ji tedy chápu, stejně se mi nelíbila; nemluvě o samotném úsilí odsouzených vrahů získat status politických vězňů. ()

JohnSmith

Na tomhle filmu lze obdivovat pouze odhodlání Fassbendera v jeho fyzické přeměně. Jinak je film neskutečně nudný a nezajímavý. ()

ghatos

Velmi dobře natočené drama, kde politika paradoxně nehraje hlavní roli, i když se kolem ní točí celý snímek. Je třeba ocenit vyváženou a minimálně moralizující atmosféru. Jestli je IRA teroristickou organizaci není třeba řešit. To nechce ani režisér. Ten se zaměřuje na individualitu dozorce i vězně. Výborná kamera doplňuje sugestivní dějovou linku. Při nejdůležitějším dialogu ve snímku, si divák může vychutnat filosofickou i náboženskou dialektickou diskuzi. Ta je podpořena řadou argumentů, jestli je hlad nástrojem boje nebo jen citovým vydíráním. Naturalistické znázornění umírání hladem je opravdu drsné. ()

blackJag

První režijní počin a rovnou trefa do černého. Sugestivní rekonstrukce skutečných událostí v pečlivě volené znázorňující optice, která svým tichým způsobem mučí divákovy smysly daleko za požadovanou mez. Není to brutálně nadpřirozené (jako v leckterém hororovém snímku), ale přirozeně děsivé ve své ponížené formě. Bez kvalitně vybraného hereckého obsazení by to samozřejmě nebylo proveditelné a člověk může opravdu jen obdivovat absolutní ponor do role, na jejímž základě vzniká koncert na hranici sebezničení. 90% ()

cpt.Lynch

syrové,drsné,nikoliv však šokující drama.způsob vyprávění je strohý a mírně nesourodý.některé scény by měly více působit , třeba ty posrané cely.v realu to asi musel byt mazec... ()

strelenaL

Strhující film o povstání vězňů týkající se lepších práv a zacházení ve věznici. Herec Michael Fassbender je naprostá třída. Těším se, že tento herec dobudoucna bude častěji vidět v takto kvalitních filmech. Tento film mě nadchnul a připoutal k ději. ()

Krosmen

Skutečně velmi naturalistické drama, které stojí a padá s Fasssbenderem. Samo téma mi ale tak nějak bylo trošku vzdálené. Kdesi někde na ostrovech drží někdo hladovku. Film je o hrdosti a o vůli a o hladu. Nic víc nic míň.Jednou a stačilo. ()

Autogram

Nebol to určite film, ktorý som si želal vidieť na dobrú noc. Množstvo rôznorodého hnusu, ktoré vtesnal scenárista do filmu, prevyšuje moje medze znesiteľnosti a tak ani veľmi uveriteľné hlavné postavy mi nezabezpečili dobrý dojem. Naviac absentuje aspoň rámcové priblíženie minulosti a zmýšľania postáv, čo urobili a prečo. Nekonečne dlhé scény sedenia, čumenia alebo aj umývania podlahy potešia hĺbavého diváka, ale mňa skôr odrádzali a zabije to 22-minútová scéna politických žvástov, presviedčania a vysvetľovania, ktoré nikam nevedie. ()

jenik71

A tohle mělo znamenat co ? Umělecký pohled na členy IRA držící hladovku ve vězení ? To by mi ani tolik nevadilo, jako naprosto strašné zpracování samo o sobě. V jeden moment má vězeň Bobby dialog s duchovním celých 23 minut, z toho 16 a půl minuty bez jediného střihu. Nejen že jsem se z tohoto rozhovoru moc nedozvěděl, ale vzápětí navazuje stejně záživná pasáž, kdy bachař bez jediné věty vytírá vězeňskou chodbu po téměř nekonečné 3 minuty, rovněž bez střihu. Fakt zážitek ! Děkuju pěkně, nikdy víc !!! ()

prasacimor

IRA a celkovo situácia v Severnom Írsku ma doslova fascinuje, je až neuveriteľné čo sa tam ešte donedávna dialo a v akých podmienkach tam ludia žili. Uvedomil som si to hlavne pri filmoch od dvojice Sheridan-Lewis, ktoré boli schopné neskutočne depresívnym a realistyckým spôsobom nahliadnuť do "bežného" života v Belfaste. Človek má pocit, že sleduje postapokalyptický film na spôsob Children of Men, než realitu z pred 20 rokov. Hlad je film trochu iný. 90% percent filmu sa odohráva v interiéri veznice, a že to nie je pohľad velice príjemny musí byť každému jasné. Dlhé statycké aj nestatycké zábery sú veľkým plus a v prevej polovici filmu si ma úplne získali. Či už to bola scéna s každodennou rannou rutinou policajta a jeho manželky za oknon, scéna potupného vyzliekania po príchode do vezenia alebo pre mňa asi vrchol filmu; "prehliadka" za pomoci kukláčou na jeden záber. Druhou polovicou, ktorá mala byť vrcholom filmu, pre mňa ale nastal útlm, a aj napriek nesporne úžasnému, fyzickému herectvu ktoré predviedol Fassenbeder, sa u mňa žiadaný efekt nedostavil. ()