Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

Vitason

Ono opravdu není těžké poznat, od koho Eastwood opisoval. Pomalé tempo, stupňované napětí, časté detaily tváří, podmanivá hudba, děsivé vzpomínky. Tulák z širých plání je Leonovka jak vyšitá. Navíc taková že by se za ni ani sám mistr nemusel stydět. Jako režisér je zde Eastwood sebejistý, což je vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z jeho prvních režijních počinů, velice příznivá zpráva, a jako herec skvělý. Celý film je pak velice drsný a protkaný cynickým humorem a i přesto, že tu není skoro žádná akce a celé se to odehrává na pětníku, se jedná o nadmíru zábavný kousek. Hlavně pokud jde o Eastwoodovu přeměnu města Lago v peklo a poštvání obyvatel proti sobě. Závěrečná pointa, kdy do sebe zapadne několik narážek, je pak už jen třešničkou na dortu. ()

SeBig

Western o kovbojích co se bičujou, koukaj na sebe drsně i očima, kouřej doutníky, jezděj na koních a já se mezitim stihl nudit. ()

Crocuta

Eastwood coby bezjmenná, nevyzpitatelná Nemesis přijíždí do městečka Lago, aby z něj udělal doslova Peklo a nelítostně zúčtoval s místním pokrytectvím, podlostí a hrabivostí. ()

Chrustyn

Velice slabý western na kterém si Clint Eastwood poprvé vyzkoušel jaké to je western režírovat a zároveň v něm i hrát. Na filmu je vidět, že se asi hodně učil od mistra Leoneho, se kterým natočil úspešnou "dollarovou" trilogii. I zde se setkáváme s bezejmenným "hrdinou", který se dostává do zapadlého městečná ve kterém se mu nedostane zrovna vřelého přijetí a hned po příjezdu už má na kontě tři mrtvoly. Avšak tentokrát není tento hrdina žádný sympaťák ale dalo by se říci, že to je svině a po chvíli si město doslova zotročí. Možná by ani nevadilo, že se této postavě nedají držet palce a víceméně mi bylo jedno jestli ho někdo sejme nebo ne ale film jako celek nedokáže ničím zaujmout. Vůbec tu není žádná westernová atmosféra podbarvená nějakou zajímavou hudbou a o akci se ani rozepisovat nebudu jelikož té je ve filmu naprosté minimum. Ale rozhodně Clintovi odpustím jelikož vím, že má na svém kontě o dost lepší filmy a to i ve westernovém žánru. Ale určitě měl dávat větší pozor když mu Leone vysvětloval jak se točí western. ()

classic

Epický úvod ako vystrihnutý z Leoneho slávnej trilógie,ktorá preslávila Clinta Eastwooda,aby nadviazal na Sergiovu geniálnu réžiu ,vytvára podobné zábery podľa svojho gusta ako režisér,ktorý ovláda presné pravidlá pre kompletný celok... Tulák prichádza do bohom zabudnutého mestečka,ktoré sa nazýva Lago,totálna diera,kde všetci obyvatelia sú z neho paf,aby urobil postupne poriadky s nimi,ktorých začne komandovať,lebo si ho najali na ochranu pred tromi exemplármi... Aby ho udržali,tak mu ponúkajú alternatívu,že má totálnu voľnosť,ako naloží s potrebnými silami v meste,t.j môže si skrátka robiť,čo sa mu zachce,ale obyvatelia začnú mať toho plné zuby,až jedného večera... Extrémne zvláštny western,ktorý sa mení ako počasie v apríli,že zo začiatku prichádza do mestečka ako cudzinec,ktorého vítajú pohľadmi,ktoré mi najskôr naznačili,že tento borec to tu nebude mať jednoduché,pohľady,ktoré kopírujú mentalitu Laga,aby Tulák dostal službu v podobe pitia Whiskey a kompletné oholenie,v tom je vyrušený,takpovediac vedľa rušenia spoznávajú miestni jeho prudkú vlastnosť,že strieľa na milimeter presne,a tak je pre nich ako stvorený... Chcel sa len zastaviť kvôli obyčajným banalitám...,ale Tulák je premenlivý,nedôveruje nikomu,okrem novo zvoleného šerifa,prcka,ktorý je hneď druhá obľúbená postava.Učí ich ako zaobchádzať so strelnými zbraňami,aby v záverečnej scéne vítali troch týpkov v HELL,kde toto mestečko už nikdy nebude také,aké bývalo a ešte k tomu atmosféra je ako z pekla komplet nafarbené na červeno,aj to tam bude tak vyzerať... Clint sa chcel trošku odlišovať od klasických westernov,a tak tento prípad určite odporúčam,lebo má šmrnc a intenzívnu šťavu. ()

jojinecko

3,5*/5 ...Pomalý, špinavý a tak trochu mysteriózny western "leonovského" strihu, ale s poriadnejšou dávkou Eastwooda, ktorý rozpúta "peklo" v jednej malej osade... Clint tu hrá to čo vie najlepšie a v tejto roli mu málokto môže konkurovať. Tá záverečná "prekvapivá" pointa pôsobila tak trochu ambivalentne a teraz neviem či to je v prospech filmu alebo nie...:) ()

eraserhead666

Postava, která napochoduje do cizícho města, během patnácti minut v něm chladnokrevně zastřelí tři chlapíky, znásilní ženskou a pak se úplně v klidu ubytuje v místním hotelu, nemůže prostě mít jinou tvář než tu Clinta Eastwooda. Westerny vůbec nejsou mým šálkem kávy, jenže Clint mě vždycky donutí ho vypít a nepoblít se z něj. V závěru to navíc chytne lehce duchařský nádech a horrory já rád. ()

Necrotongue

Má tento western nějaké chyby? Má a opravdu jich není málo. Jenže ono nešlo o typický americký divokozápadní snímek, zato to bylo nádherné pohlazení pro duši každého cynika. No, a to bylo důvodem, proč jsem si po celou dobu tak spokojeně vrněl. Clint Eastwood si tu zahrál postavu až do krajnosti spravedlivou a tedy ne zrovna milou. S jeho příjezdem do Laga, tak došlo nejen k okamžitému poklesu počtu obyvatel ale i k nárůstu počtu znásilnění. Což mě poněkud zarazilo. A i když jsem v průběhu děje pochopil motivaci úhlavního cynika, zůstaly tu záležitosti mimo mou komfortní zónu. Ať už byl film jakýkoliv, nemohl bych v žádném případě tvrdit, že by byl nudný. Naopak, po celou dobu jsem se bavil, a pro ten celkový bizárek a výše zmíněný cynismus zůstávám u svého původního hodnocení. / Poučení: Pět a dva je devět. No, já bych radši nakoupil jinde, ale když je to ve výsledku stejně zadarmo... ()

Bauer

Westerny jsem nikdy nijak zvlášť nevyhledával. Čím jsem starší, tak tím se mi tento žánr začíná více a více zamlouvat. Faktem je, že westerny s Eastwoodem a od Sergia Leona považuji za povinnost vidět. Opravdu pomalu měním názor na westerny a začínám v tom vidět jisté zalíbení. Tulák z širých plání je pro mě naprosto netypickým westernem, než jsem doposud viděl. Především díky závěrečné pointe a drsnosti. V jakém westernu jsem měl možnost vidět tak drsný nástup hlavního hrdina a zároveň trošku i zmetka? Zabití tří frajerů plus znásilnění ženy. Takový začátek jsem zatím vážně neviděl. Zbytek filmu je už normálně zaběhnutá rutina. Hlášky, střílení, whiskey a doutníky. Závěr filmu jsem nečekal! Proto ta pointa mi přijde geniální. Sice chvilku mi trvalo, než mi to došlo ale nakonec "lepší později, než nikdy". Clint Eastwood nezklamal jako herec a ani jako režisér (na to že druhý režijní počit tak bezvadně zvládnuté). Rád se na to někdy podívám znovu. ()

ScarPoul

Drsný western, ktorý sa drží štruktury Leoneho snímkov a klasických westernov. Eastwoodov druhý režisérsky počin obsahuje partu drsných hlášok, pár dobre mierených striel a hlavne vôňu whisky. Tento film okrem toho, že je typickým príkladom drsnosti západu, sa môže pochváliť aj načrtnutím postáv, ktoré nie sú čiernobiele. Najprv to naznačil Lenoe v dobrom, zlom a škaredom a eastwood ako keby túto jeho myšlienku dotiahol do dokonalosti. Pretože nikdy neviete, kto je v tom meste, dobrý a kto zlý a ich charaktery sa počas deja menia, takže si tulák nikdy nemôže byť načistom, komu má veriť. obhliadnúc od toho ale dáva pekne zabrať, každému jednému dobrákovi aj zlosynovi a jeho konečný plán a grandiózne finále iba potvrdzujú zručnosť Eastwooda, či už na poli hereckom , alebo tom režisérskom. Film z dôb kedy kaskadéry boli naozaj kaskadérmi, keď ešte zabíjanie bola naturalistické a prehrávalo sa pri ňom, ale vždy ste si mohli byť istý, že po prebodnutí nožom , zostane na čepeli krv a tiež film z dôb kedy westerny vládli filmovému plátnu. Novátorský postup kamery, zaberajúci akciu z JA osoby, umocnuje drsnoť a krutosť snímku. Ešte nikdy nebol západ tak nehostinný, Vitajte v Pekle. ()

5150

Tajuplný western s Clintem Eastwoodem v hlavní roli, pro kterého to byl zároveň jeden z prvních režijních počinů. Dobrá zápletka i pointa a to všechno. ()

Tommassi3

"Myslím, že to nebylo nutný, madam !!" - "Co nebylo nutný ??" - "Když se chcete seznámit, máte to říct.." ;) Potřebujete lepší důkaz, že i Clint Eastwood umí vařit špagety ?? ;) Zajímalo by mě, jak velkou roli na té dnešní už neoddiskutovatelné Eastwoodově režijní nesmrtelnosti sehrála skutečnost, že se učil u samotného velkého zízitopáka Sergia Leoneho.. ()

Lacike

Divný western. Clint hrá asi najdrsnejšieho parchanta akého som od neho videl. A aj keď má na to dostatočnú motiváciu, tak toho bolo miestami až príliš. Obyvatelia mestečka ma tiež celkom srali jak svojou zbabelosťou, neschopnosťou, tak aj zákernosťou. Aspoň tá trojica zloduchov bola štandardná. Akcia je solídny štandard na pomery žánru. Nadprirodzená bodka divná ako celý film. Film síce ani na chvíľu nenudil a za jedno pozretie stojí, ale nejak extra ma nenadchol. 6/10. ()

erl

Drsňák Clint v ne zcela typickém Westernu. Byl jsem velmi příjemně překvapen dějem a především závěrem který celou tuhle podívanou ještě vyzdvihne. Trochu zvláštní ale ve výsledku velice uspokojivé. ()

brutale

Clint je pre mňa westernová ikona, t.j. stačí keď mlčky stojí pred kamerou a už tým výtvára výbornú atmosféru. Vždy hrá postavu, ktorá málo hovorí, ale veľa povie. Tak je tomu aj teraz. Film vám po malých kúskoch odhaľuje skrytú pointu (pozornejšý divák si ju však všimne), ktorá vyvrcholí výborným záverom. Ďaľšý kvalitný western s Clintovej dielne. ()

Terva

Víte, vždycky jsem obdivoval hudební stránku Westernů. A to tu hudbu nemusí dělat zrovna Morricone. V tomto snímku si z hudbou pohrál Dee Barton a musím říci, že " mixoval " správně. Film podle scénáře Erneste Tidymana si natočil sám Clint Eastwood a zahrál si ( jak jinak ) i hlavní roli. DIALOG z úvodu filmu : BARMAN ( William O'gonnell ) - Přejete si ? TULÁK ( Clint Eastwood ) - Pivo a Whisky. BARMAN - Pivo není nic moc, ale jiný není. TULÁK - " jen se podívá " BARMAN - Chcete ještě něco ? TULÁK - Trochu klidu na pití. Jedna scéna mi tam neseděla...žena střílející do vany z vodou a ležící osobou...těžko při těch záběrech věřit, že se netrefila. Jinak neomezený kredit, to je Tulákova cena za ochranu města Lago. Někdy je potřeba udělat to, co je nutné a obyvatelé města Lago ( Hell ) mají své hříchy. Western, kde se hodně práská bičem. ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční