Tulák z širých plání

• Česko Tulák z horských plání (více)

Neznají jeho jméno ani tvář, ale navždy si zapamatují den, kdy přijel do města... Tajuplný cizinec (C. Eastwood) se znenadání objeví v zapadlém městečku a je místními najat, aby je chránil před nájezdy pistolníků. Lidé však netuší, že tulák skrývá překvapivější tajemství, než by se mohlo na první pohled zdát, a když vezme spravedlnost do svých rukou, začnou se dít nečekané věci! (Hollywood Classic Entertainment (H.C.E.))

MiCM

V tomhle filmu vypadá Clint neskutečně podobně jak Hugh Jackman.. V první chvíli sem myslel, že je to fakt Hugh.. ()

neoBlast

Je celkem slušná náhodička, že nedávno jsem viděl jen o dva roky mladší snímek s Clintem Eastwoodem Oklamaný. Čím bych tyto dva snímky srovnal je jednoznačně netypická hlavní postava, kterou můžeme označit všelijak, jen ne za kladnou. Ano Tulák nakonec ustřílí ty "špatné" (ač se scénář snaží, stále jsem nevěřil, že jsou to takoví démoni) a happy endu se dočkáme... Ale také během prvních 15 minut nemilostrdně zastřelí tři týpky co se na něj špatně podívali v baru a znásilní náhodnou krasavu ve stodole, zatímco se nějaký místní skrček chlípně kouká (!). Uznávám, že tohle jsem asi tak trochu nečekal a nějak stále zpracovávám co jsem viděl. Nakonec jsem se asi více bavil než nudil. 65 % ()

noriaki

Eastwoodův druhý režijní pokus a vůbec to nejde poznat. O dva roky dříve si zahrál roli tvrdého, ale pořád ještě kladného Harryho Callahana. Tady dotáhl myšlenku o dva levely dál. High Plains Drifter je drsný a krutý film. Je nepřijemný na své postavy a nesmlouvavý na diváky. Režisér se vysmál několika westernovým klišé a jen tak mezi řečí otřásl svou ikonickou škatulkou nevrlého, ale v jádru laskavého kovboje. Chytře vystavěný snímek, na žánr až rafinovaný. ()

pytlik...

1. Paradoxní je, že kovboje na Divokém západě hrálo v tolika filmech Dřevo z Východu. 2. Film prozrazuje, že na Západě měli asi dost odlišnou definici přiměřené obrany, neboť kulka mezi oči za pár zesměšňujících fórků nepřišla nikomu přes čáru. Podobně tak definici znásilnění. Veškerý odpor a mnohokrát opakované "ne" na konci smázne jedno zvadnutí a obejmutí. Anebo to možná bylo tím, že "dřevo" v Clintově příjmení neoznačuje herecký výkon, ale charakteristiku jeho jisté tělesné části? Každopádně, o znásilnění se znovu začne jednat jen v tom případě, když se kovboj minimálně den slečně neozve. 3. Divím se, že ti vesničané nenechali ty padouchy řádit, větší škody než Eastwood v rámci "obrany" udělat nemohli. 4. Nechápu, že si ti vesničani vůbec Eastwooda najímali, za prvé viz bod tři, za druhé, padouši byli jen tři. Měli je nechat vjet do městečka a střelit do zad. 5. Těch nelogičností tam bylo víc, např. člověk, který je placený za každé dodané ucho, těžko padouchovi jedno ustřelí. Tím byl sám proti sobě, hned bylo 500 doláčů v čudu. Dobrá dobrá, možná k němu nikdy nebyl natočený profilem, aby mu mohl ustřelit nos, ale do nějakého prstu se mu mohl trefit vždycky. 6. Líbí se mi, jak ČT zařazením tohoto filmu na velikonoční svátky prokázala, že u nich mají pracovníci hlavy otevřené. Neb přesně zapadl do ducha těchto svátků, flagelanství k nim přeci odjakživa patří. 7. Konec mě dost zklamal. Žádné protahované souboje, během pár minut vše hotovo. To je nedůstojné byť i průměrných padouchů. ()

dANo

Zvláštny western, ktorý je plný mysteriózneho napätia okolo hlavnej postavy a troch prepustených väzňov. Malé mestečko sa postupom času mení na "peklo", ktoré v závere vyrazí dych nielen obyvateľom mesta, ale aj divákom... ()

PetrPan2

Western s jemným, opravdu lehoulinkým nádechem hororu... už nástup hlavního hrdiny je drtivý... přijede do města, bez mrknutí oka postřílí tří týpky, vychlemtá whisku a pak ve stodole znásilní nějakou nebožačku. Místní šerif mu namísto vězení a oprátky naopak nabýdne práci... do města totiž míří tři gauneři a za to, že je hlavní hrdina zlikviduje, může si ve městě dělat co chce... Western trochu ve stylu slavného románu Krysař, kdy zkorumpovaní radní uzavřou dohodu s osamělým tulkem, kterou nechtějí dodržet... ()

VanTom

Eastwood svůj ambiciózní western, jakési podobenství o bezejmenném pistolníkovi (andělu/ďáblu pomsty) trestajícím zkorumpované městečko (peklo), postavil na uspávací režii a nevěrohodném chování zbabělých ubožáků, kteří hlavní postavě zobají z ruky kvůli vágnímu příslibu ochrany (de facto se nechávají znásilňovat, ženské doslova). S neurčitým napětím z tajemné zápletky se dalo pracovat, ovšem nepodpořily jej ani průměrné přestřelky, ani až komicky superdrsný, málomluvný Clintův herecký výraz. ()

blackJag

Komorní westernová záležitost, která si vystačí s nevelkým městečkem s výhledem na oceán a několika kopečky v okolí. A úplně to stačí, přičemž si živě dokáži představit, že film někdo zadaptuje jako divadelní hru a bude s tím slavit úspěch :-) Na svou dobu jde i o poměrně hrubý kus, ve kterém hlavní hrdina nebere ne za odpověď a svou cestou nevyzpytatelnou jde si s tváří netečnou až k nadpřirozenému konci... Druhý režijní pokus Clinta Eastwooda, určitě ne drahý, ale svébytný v každém případě. Hudba: Dee Barton. 70% ()

JohnSmith

Eastwoodův druhý režijní počin. Vybral si téma mu nejbližší a režii zvládl na výbornou. K tomu dobrý příběh, i když trochu předvídatelný a samozřejmě sám Eastwood jako drsný kovboj, který se chytře pomstil všem, kteří si to zasloužili. ()

Kosmik 1

Malinko slabší Eastwoodovské podání, avšak pořád stále stejně chlapácké, jak jsme u něj zvyklí. Jeho příchod na scénu je vskutku brilantní. Říkává se totiž víno, ženy, zpěv. Tady by to mohlo být whiskey, ženy, kulky (možná, že ne přesně v tomhle pořadí). Pak se sice dlouho nic neděje a prakticky nedojde k žádným hrozivějším přestřelkám. Ale dokonale to vynahrazuje závěr, ten je totiž famózní a pro mě dost neočekávaný. Stojí za to tenhle western alespoň jednou v životě vidět. 80% ()

zigíš

Ambivalentní pistolník beze jména v městečku plném špatného svědomí. Mysteriózní western v biblickém kabátku. Clintův druhý režijní počin a takové sebevědomí (dovolí si koketovat i s hororem!). Nádhera. ()

Styxos

Clint Eastwood si řekl, že když hrál v několika westernech, takže si taky jeden zkusí natočit a vznikl Tulák z širých plání. Bohužel se nenaučil pořádně od Mistra Leoneho, jak má takový pořádný western vypadat, takže tento film dopadl jak dopadl. A dopadl bohužel špatně. Eastwood hraje skvěle, ale ten příběh je hodně pokulhávající, nemluvě o nedotažené finálové přestřelce. Takže, Clinte, tohle se ti bohužel nepovedlo. ()

ZkuKol

Clint dělá co může, ale Leone je (byl) jen jeden. Přesto je vidět, že u mistra dával pozor. Domnívám se, že kdyby ubral momentů, kde svého mistra, slušně řečeno, napodobuje a udělal film více podle sebe (ještě temnější, o trochu rychlejší, méně obrazových hrátek) dosáhl by na 5 hvězd. ()

ArdathBay

To, co udělal Kurosawa z Mifuneho, udělal Leone z Eastwooda. A on z té spolupráce dokázal vytěžit maximum. Tím neasi nejlepším potvrzením mého tvrzení je právě "Tulák". Už úvodní, málomluvná až snová scéna uvede na scénu pistolníka jako vystřihlého z Leonovky. Prásknutí typické Jonesovy propriety nám ukáže, že něco není v pořádku a budou se dít věci. Alfa samec, kterému není po celý čas filmu rovno a ženy podléhají i když (zprvu) nechtějí. Pomalé tempo a s časem vysvětlující příběh je ozdobou tohoto westernu. Eastwood umí před i za kamerou. Nápad s červenou barvou a přejmenování městečka na ..... (neřeknu) je špicový. Ústřední hudební motiv je nenápadný, ale o to příjemnější. To, co Bezejmenný začal dovedl do výtečného konce a já mu musím zatleskat. Teda napráskat. Prásk, prásk. ()

Šakalík

Svou atmosférou místy až bizarní western, ve kterém Clint Eastwood vykonává pomstu za dávnou zradu velmi netradičním a přitom rafinovaným způsobem. Využívá k tomu všechny neduhy, které může malá komunita hornického městečka nabídnout – chamtivost, hamižnost, zbabělost – stačí se jen vybrat. Obyvatelé městečka, majíce nahnáno z trojice gangsterů propuštěných z vězení, dělá všechno, co tajemný cizinec přikáže, ať to je sebevětší pitomost. Nejsilnější částí filmu je myslím scéna – pozor SPOILER – ve které Eastwood bez jediného slova odjíždí z města pryč a místním bafuňářům až nyní docvakne, že je celou dobu tahal za nos. Tenhle western je zkrátka takový zvláštní a popravdě mi tak úplně nesedl. Na druhé straně zde Eastwood zahrál takový šedý charakter, který pije a znásilňuje, což mi přišlo docela fajn. :-) ()

Sdoom

Typický eastwoodovský western. Clint je drsňák, kterej se s ničim a nikym nesere a kolem něj se v podstatě jen kupí mrtvoly. Zde došlo i k pokusu o trošku komplikovanější zápletku, ale nedá se říct, že by film 100% fungoval. Nechci spoilovat, ale vlastně ani nakonec pořádně nechápu, jak to teda vlastně bylo. (Blu-ray, orig.) ()

Zagros

Poslední dobou si náročnější filmy prokládám staršími westerny a doháním si tak resty v této oblasti. Po snímcích Rio Bravo a Winchester 73 došlo na Tuláka z širých plání. Režisér a hlavní představitel v jednom, Clint Eatwood, nepřekvapil. Podobná režie (i když tady se jen začínal rozjíždět), stále stejné herectví i a stále stejný výraz, což ovšem nebylo v Tulákovi na škodu. Na jeho „jen“ herecké westerny to rozhodně nemá (Hodný, zlý a ošklivý a Pro pár dolarů navíc), ale jako večerní jednohubka to bylo fajn. Dramatické situace se střídají s vtipnými a snímek drží vcelku pohromadě. Jen jsem měl občas pocit až přechodu do parodie… malý šerif, přebarvení domů na červeno,… nějak jsem nepochopil proč a to v mých očích trochu filmu uškodilo. Na jednu návštěvu Lago rád doporučím, ale sám se do něj pravděpodobně už nevrátím. ()

Han22

Druhý ze slavných westernů z roku 1973 a tentokrát skoro bezchybná záležitost. Eastwood opět hraje svého bezejmenného zarostlého drsňáka, který má ochránit malé městečko před trojicí zabijáků. Jenže tentokrát je to všechno trošku jinak. Hrdina lidi spíše terorizuje stupňujícími se požadavky a zdánlivě nesmyslnými činy a v průběhu se dovídáme, že místní "bohabojní" obyvatelé skrývají temné tajemství. A že si to většina z nich zaslouží. Zkrátka tradiční příběh obrácený trošku naruby, pár parádních krvavých scén (bičování!) a Eastwood který vypadá jak kdyby vypadl z dolarové trilogie. Mírné SPOILERY: Co tenhle film vytahuje opravdu nahoru jsou náznaky něčeho nadpřirozeného. Eastwood jako režisér podsouvá různé vodítka (zázračné přežití střelby ve vaně), takže zhruba od půlky filmu jsem si říkal že jde buď o ducha, nebo samotného ďábla. Konec sice není na 100% jasný, ale já jasno mám (stačí sledovat film opravdu do posledního záběru). Konec SPOILERů. Každopádně to byla celkem odvaha dát do westernu tyhle prvky a celkově je Tulák prostě dalším z mnoha Eastwoodových parádních filmů. Jednoznačně western roku 1973. ()

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

Arnolda nám seslalo nebe. Doslova.

02.01.2012

Je zpátky. První teaser na The Expendables 2 nám dokázal, že se mu tentokrát bude kouřit nejen z cigára, ale i z bouchačky. A jen tak se vůně střelného prachu kolem něj nerozplyne. Už od října natáčí… (více)

Arnie a Sly dál nekompromisně akční

Arnie a Sly dál nekompromisně akční