poster

Bledý jezdec

 • USA

  Pale Rider

 • slovenský

  Biely jazdec

 • slovenský

  Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

Nastala chyba při přehrávání videa.
 • Jino
  ****

  Záhadný kazatel podává pomocnou ruku malé osadě utlačovaných zlatokopů. No proč ne. Zápletka by vydala na hodinu filmu, jenže Clint nijak netlačí na pilu a raději vsází na vybudování divákova vztahu k vedlejším postavám a k sobě (jakožto muži s nejasnou minulostí) samotnému... a že se mu to docela daří - děj tak pozvolna přechází až do typicky westernovského finále. Pohodový snímek, jehož výsledný zážitek přikrmuje překrásná příroda a Clintův mrazivý výraz ve tváři. 75%(28.9.2009)

 • petaspur
  ****

  V malé osadě se mírumilovní obyvatelé věnují postávání u řeky a rýžování zlata v pánvičkách, což velkopodnikatel s drahými kovy LaHood nehodlá nechat bez odezvy. Chce totiž vlastnit všechny pozemky kolem zlatonosné řeky a ochotu k prodeji pozemků získává za nezištné pomoci starého dobrého násilí. Patrně by mu tato obchodní taktika brzy přinesla očekávané výsledky, ale budoucí nedobrovolní prodejci nečekaně získávají naději. V osadě se totiž ubytuje Kazatel, který na ochranu spravedlnosti používá spolehlivou trojkombinaci - víru, pěsti a kolty.(27.10.2009)

 • dopitak
  ****

  Výborný western se skvělým Clintem Eastwoodem. Jen dvě věci byly špatně. 1) Plést do příběhu čtrnáctiletou holku (Sydney Penny byla už ve svých reálných čtrnácti dost pěkná holka) nabízející svou poctivost prošedivělému pastorovi- že by lehká pedofílie pana režiséra? To byla zbytečná obscénost nemající opodstatnění.___2) Příliš snadné vyřešení sporu na konci připomínalo spíš cvičnou střelnici v Hrdlořezích než tak dlouho očekávaný souboj proti beznadějné přesile zabijáků.____(17.11.2008)

 • Damiel
  ****

  Eastwoodův Bledý jezdec sice nemá takové napětí s gradaci jako Leoneovy westerny, ale je jejich podařeným klonem. Práce kamery, výstavba scénáře (závěrečná přestřelka) na něj ovšem hodně odkazuje. Na Bledého jezdce se velmi hezky kouká a drží diváka v napětí, ale má několik slabit – tou asi nejvýraznější asi je naprosto nevysvětlený záhadný vztah z minulosti mezi knězem a Stockburnem.(15.1.2006)

 • Rocky62
  ****

  Nepatrná odchylka z typického aroma amerických westernů, co se týče obsahu, formální stránky i charakteru hlavní postavy. Eastwood protentokrát není Callahanem, nýbrž dobráckým tulákem, bezcílně se toulajícím po Středozápadě. Neosvětlení jeho minulosti přidává na mysterióznosti a nevšednosti tohoto westernu. Nechybí zde realistické přestřelky, jejichž nasnímání je chvályhodně naturalistické a bez jakýchkoliv servítek. Napětí patří rovněž mezi silnější stránky filmu. PS:Tenkrát na Západě je zdobeno, co se týče krásy Claudií Cardinale. V tomto případě se o zkrášlení vizuálu postarala kouzelná Sydney Penny.(26.8.2013)

 • - Natáčení se neobešlo bez problémů. Eastwood měl při jedné ze scén "v sedle" nehodu, která skončila zlomenou klíční kostí. Naštěstí se to stalo až během posledního dne natáčení. (ClintEastwood)

 • - Počátky snímku sahají do konce sedmdesátých let, kdy si Clint Eastwood domluvil schůzku se scénáristy Shryackem a Butlerem, kteří už s ním dříve spolupracovali na filmu Železný stisk (1977). (ClintEastwood)

 • - Filmová kritička Pauline Kaelová o filmu tehdy napsala: “Eastwoodův western je umělecké dílo natočené očima malíře. Jsou tu odstíny špíny, hněď a černá místa a vnitřky domů jsou tak temné, že ani za denního světla si divák není jistý, kdo je zrovna na plátně.“ (ClintEastwood)

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace