Bledý jezdec

• slovenský

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

Dělat k tomu hudbu Ennio, dal bych plnej počet.(24.4.2013)

• Dexter1

Na to, že to mal Clint pod palcom som čakal trošku viac, teda o dosť viac. Filmu chýba tempo, počasie si tam robí čo chce a postavy sa správajú maximálne neprirodzene a strojene. Keď som zmieril s tým, že k žiadnemu zvratu až do finálnej prestrelky nedôjde, zhruba po pol hodine filmu, som čakal len na ňu. A aj tá ma riadne sklamala. Jediné čo za niečo stojí sú krásne obrazy prírody.(3.8.2010)

Pribeh - to je taky typicky westernovy odvar. Nicim neprekvapi. Uprimne vsak, so zapletkov by som si v pohode vystacil. Skutocna chyba je v samotnom scenari, ktory sa mnoho krat sustredi na dosti zbytocne veci, naopak zabuda na podstatne, Jeden priklad za vsetko - dosti hrozna dejova linka o laske 15 rocnej dievciny k hlavnemu hrdinovi (zrely 50-tnik), mohla byt nahradena vysvetlenim coho toho z hrdinovej minulosti (o tej som sa skoro nic nedozvedel). Zaverecna prestrelka-duel, mohla tak nabrat ten spravny naboj. Na druhej strane, ked si Eastwood zarazi do cela klobuk a prizmuri oci, zozeriem mu vsetko. Jeho postave kazatela skutocne nieje prilis co vycitat a fiimu Eastwoodova pritomnost velmi pridava na aktraktivite ako aj na kvalitach. Skoda toho scenaru... (7/10)(5.12.2007)

Některý slabší chvilky jako např. trochu přihlouplý souboje, určitá strojenost a nepřirozenost, jsou zase vyvážený řadou zajímavých dialogů, krásnýma záběrama přírody a výbornou prací se světlem a stínem. Průměrnej western povýšenej Eastwoodovým charismatem a několika silnýma momentama, v něčem mi vzdáleně připomínal Kurosawovo Yojimbo, Sedm samurajů či Sanjuro.(26.1.2008)

TV/// Obsazení 7/10 Děj 8/10 Hudba 7/10 Výprava 8/10/// +Clint Eastwood a Sydney Penny, režie, dialogy, prostředí, postavy -málo dramatické, málo akční/// Clint Eastwood si vybral trošku klidnější látku. Ne že by tu byla nouze o akci nebo o napětí, ale přeci jen známe vyhrocenější filmy. Nijak zásadně to však nevadí. Film mě i tak dokázal vtáhnout do sebe a celkově jsem s ním spokojen. Zaujal mě. Hlavní hrdina byl charismatický, drsný, přitom slušný a laskavý. Tento film sice nepatří mezi špičku žánru a ve výsledku ani mezi TOP od Eastwooda, ale má své kouzlo a to je důležité./// Celkem 77%///(4.11.2009)

• - Když Eastwood prohlásil, že se chystá natočit další western, dostalo se mu všeobecného výsměchu, že tento žánr je už mrtvý. Eastwood si ale stál za svým a měl být důkazem, že tento typ filmu může přilákat diváky do kin. Kromě toho chtěl přehodit výhybku na jinou kolej a vytvořit žánr, který pojí prvky elegie a komedie, ale především se vysmívá mýtu divokého západu. (ClintEastwood)

• - Za výlučně Eastwoodovu zásluhu je považována symbolika a duchovní rozměr, kterým obohatil scénář. Jeho záměrem bylo spojit mýtus divokého západu s biblickou tématikou. (ClintEastwood)

• - Ve filmu používal hlavní hrdina perkusní revolver Remington-Beals 1858. (cmenda)