Bledý jezdec

• slovenský

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

Některý slabší chvilky jako např. trochu přihlouplý souboje, určitá strojenost a nepřirozenost, jsou zase vyvážený řadou zajímavých dialogů, krásnýma záběrama přírody a výbornou prací se světlem a stínem. Průměrnej western povýšenej Eastwoodovým charismatem a několika silnýma momentama, v něčem mi vzdáleně připomínal Kurosawovo Yojimbo, Sedm samurajů či Sanjuro.(26.1.2008)

„Ak čakáš, že sa žena rozhodne, môžeš čakať pekne dlho.“ Skôr 40%, ale... Clint Eastwood si v 80. rokoch 20. storočia pomysel, že žáner western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale samozrejme bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Právom - scenár je priemerný (akýsi zlý bohatý muž ťaží v prírode dajaké veci a zavadzajú mu v tom akýsi pacifistickí zlatokopi s rodinami, tak sa rozhodne vykynožiť ich tlupou krvilačných psychopatov, našťastie práve v tej chvíli do zlatokopeckej osady prichádza tajomný cudzinec). Eastwood akoby ani NECHCEL, aby bol BLEDÝ JAZDEC „normálnym“ westernom: páli na nás akčnú scénu raz za 40 minút, príroda je pekná, čo o to, ale nič sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko ach jaj), na konci si troška zastrieľa a "filozoficky mizne v diaľke“. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý! - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/153974/Bledy-jazdec-60.html(11.6.2005)

Eastwooduův tajemný muž beze jména se opět vrací, tentokrát coby kazatel, aby spasil zlatokopeckou vesnici. K filmu nemám žádné zvláštní výhrady. Standartní western, který je okořeněný Eastwoodovým charismatem. Akorát snad v závěrečné přestřelce bylo pár momentů, které jsem moc nepobral.(29.11.2008)

Drsná příroda, drsný lid a do toho vpadne odnikud - možná z nebes, možná z pekla - drsný, málomluvný kazatel, který se spíše než na slovo boží spoléhá na štěkavé promluvy svých zbraní. Solidní western, ale nepřináší nic převratného k zamyšlení. /14. 9. 13./(14.9.2013)

Od kedy som prečítal rozsiahly román Temná Veža, od amerického spisovateľa Stephena Kinga, mám pre filmové westerny s Clintom Eastwoodom doslova slabosť. To ako Eastwood stvárnil titulné postavy drného, samotárskeho pištoľníka mi evokuje spomienky na románového hrdinu Rolanda Deschaina z Gileadu. Presne tak som si ho predstavoval. Tajomného charizmatického muža, s nejasnou minulosťou, tvrdého, ale zároveň spravodlivého a nekompromisného. Clint Eastwood je a zrejme aj navždy ostane najväčším filmovým Pištoľníkom. V tomto konkrétnom prípade sa predviedol ako "Biely jazdec" a ja som si opäť spomenul na Rolanda. ****(1.12.2014)