Bledý jezdec

• slovenský

Bledý jazdec

Western

USA, 1985, 110 min

„Ak čakáš, že sa žena rozhodne, môžeš čakať pekne dlho.“ Skôr 40%, ale... Clint Eastwood si v 80. rokoch 20. storočia pomysel, že žáner western je nezaslúžene mŕtvy a tak sa ho rozhodol oživiť BLEDÝM JAZDCOM, ktorého režíroval a stvárnil hlavnú rolu tajomného kňaza, ktorý už nikdy viac nechcel zabíjať, ale samozrejme bude musieť. Eastwoodovi sa bohužiaľ "podaril" s nevydarenou snímkou skôr presný opak a žáner pochoval EŠTE hlbšie. Právom - scenár je priemerný (akýsi zlý bohatý muž ťaží v prírode dajaké veci a zavadzajú mu v tom akýsi pacifistickí zlatokopi s rodinami, tak sa rozhodne vykynožiť ich tlupou krvilačných psychopatov, našťastie práve v tej chvíli do zlatokopeckej osady prichádza tajomný cudzinec). Eastwood akoby ani NECHCEL, aby bol BLEDÝ JAZDEC „normálnym“ westernom: páli na nás akčnú scénu raz za 40 minút, príroda je pekná, čo o to, ale nič sa v nej nedeje, kňaz sa prechádza a „buduje vzťahy“ (prípadne je doňho platonicky zamilované dievčatko ach jaj), na konci si troška zastrieľa a "filozoficky mizne v diaľke“. Ak zostáva najvýraznejšou scénou filmu „bitka s latami“ a najlepšou postavou - pre príbeh vôbec nie dôležitý! - obor Richard Kiel („Čeľuste“ z bondoviek AGENT, KTORÝ MA MILOVAL a MOONRAKER), je zle. Viac na mojom ex-blogu: http://ivokucera.blog.sme.sk/c/153974/Bledy-jazdec-60.html(11.6.2005)

Clint za i před kamerou a výsledek je jako tradičně vynikající. Mystický western o záhadném kazateli, který přijíždí do zlatokopnického městečka, kde hodlá nastolit pořádek a spravedlnost. Eastwood se tímto filmem rozhodl vrátit k westernovému žánru, i když ten už byl považován dávno (od smrti Johna Waynea v roce 1979) za mrtvý. Všechny pochybnosti však svým temným filmem vyvrátil a pomohl oprášit ryze americkému žánru zašlou slávu. Úspěch a kladné ohlasy byly značné, avšak ta pravá a poslední westernová jízda měla přijít až o sedm let později.(17.11.2009)

Clint si chtel zavzpominat na zanr, kterym zacinal a stvoril vicemene nicim neurazejici, ale ani nijak oslnujici film. Mame tu westernove naprosto klasickej pribeh s predvidatelnym dejem. Navic s na western hodne pomalu plynoucim dejem a hodne malo prestrelkama. No a pak tu samozrejme mame Clintovo klasickou postavu bezejmennyho drsnaka s pekne presnou muskou. Ze zacatku se to tak sice nezdalo, kdyz vyskocil na scenu jako akcni kazatel, ale za chvily uz sklouznul do svy typicky postavy. U ktery je desna skoda, ze na zaver tak trochu vysumi do ztracena, celkove ten zaver neni buhvijak dobre vygradovanej. Nicmene i kdyz je film fakt pomalej, Clint je proste frajer, takze pred kamerou to charismaticky tahne a za kamerou to pekne natocil, takze ty dve hodinky docela slusne utecou, aniz by film zacal nudit.(8.10.2009)

Klasický "eastwoodovský" western s jedním záhadným cizincem-kazatelem a jeho protihráčem.. nostalgie na již tehdy dávné časy se dostaví.(3.9.2007)

Film z časti vystihuje samotný názov. Snímok je trochu bledý. Atypický western, nie zlý, ale trochu viac šťavy by neuškodilo.(24.11.2010)