Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

StandikK

Až na tu neotevřenou minulost mezi reverendem a Stegbanem a vztah 15-leté k reverendovi, byl tento western docela dobrý a stojí za to jej zhlédnout. ()

AbeFarinna

Po shlédnutí filmu jsem si říkal, že to byla stráta času. Wester je postaven na klasickém kliše. Osamělý jezdec bez jména a temnou minulostí pomůže slabým v boji proti boháči, jež si může zapalti pistolníky. A chtěl jsem mu dát 40%... Naivní zápletka, chyby ve filmu - jeden den ve městě cca 15 cm sněhu na druhá den po něm ani stopa... Jedinné co mně na tom "těšilo" byl Clint tak jak ho známe, klobouk hluboko naražený do očí, málo slov a tvrdé pěsti.... No ale pak jsem se zamyslel... "Byl to Shane?" Pokud dobře se podíváme na tento film, je to spíše pistolnická povídačka od táborových ohňů... Kde se vzal tu se vzal muž bez jména a tváří pevných rysů. TAk pevných, že vzbuzuje respekt už jen pohledem a dává jasně najevo, že má v zádech hodně divokou minulost... Postaví se na strau dobra - tedy malých zlatokopů proti velkému boháči... ale nejde hned na pistole - napřed to skusí po dobrém. Otestuje si stranu, za níž má bojovat. Vezmou nebo nevezmou peníze - tedy zvolí si jednodušší cestu? Ale když zemře první osadní je rozhodnuto. Minulosti nejde utéct (ať už v podobě šerifa nebo tajemného hlasu)... Kdo je Kazatel - to se nedovíme, protože po ukončení přestřelky odjede do dálky... "Byl to Shane?"... V každém případě je to pocta westernům v době, kdy tento žánr upadal... A Clint Eastwood umí poker face.... ()

smalda

Tak mizerně natočený film a tak vysoké (69%) hodnocení? Každý student FAMU by to byl schopen natočit lépe. ()

andy60

Eastwood jako typický americký hrdina - málomluvný, drsný, neohrožený, bez jediného úsměvu. Dokáže vyřídit celou partu záporáků, aniž by se mu orosilo čelo. Není to na jednoho chlapíka trochu moc? ()

Gattolino

Navzdory všeobecně nižším hodnocením musím shledat, že tento western sice není nijak super nápaditý, nenese žádnou převratně novou ideu, herecké výkony nejsou hodné Oskara a odráží se v něm mnoho již viděného, ale jde o téměř dokonalou esenci eastwoodovštiny. Kdo propadl kouzlu Clintovy osobnosti, jistě ocení tu takřka mýtickou čistotu ideje. Darebáci ohrožují nevinné, objeví se drsný a tajuplný hrdina, poblázní několik žen, bez problémů a téměř pateticky zlikviduje lumpy, a opět se ztratí. Prostě dokonalé jak staré řecké báje a pověsti! Koneckonců, Clint je jediný, koho si dokážu představit po boku Pierre Brice jako alternativu Lexe Barkera v roli Old Shatterhanda, Samozřejmě, čas toho prvního postavil na piedestal, ale kdyby tenkrát ruka režiséra sáhla po Clintovi, byla by to minimálně srovnatelná legenda. Mimochodem, Eastwood je samozřejmě mnohokrát lepší herec (Lex promine). ()

honza.g

Western jako ze zlaté éry, tam by zapadl do průměru, nic mu nechybí, ale hranice žánru nepřekračuje ani neposouvá. Vlastně nevyniká niičím, ale nic také nemá špatně. Vyvážený a tedy dobrý filmový zážitek. Jen na něj možná zapomenu. ()

milos.bradik

Klasický westernový námět a Clint Eastwood je pro mne zárukou dobrého zážitku. Mám tento typ westernů velmi rád a v ničem mne nezklamal. Bylo to přesně to, co jsem očekával. ()

krysarr

Solidní western s klasickou zápletkou, bohužel dost to kazí do očí bijící přešlapy v záběrech i časové posloupnosti (darebaci čekají v boudach až na ně přijde řada s dynamitem, další na konci čekají než jsou postupně zlikvidovani,...). Jinak by to bylo ne 65%, ale 75% ()