Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

Inozuka

Moc mě to nechytlo. Eastwoodův fráter má sice charisma a ta role mu sedí, ale celkově je film nevýrazný a vleklý až hrůza. Dialogy k pousmání, akční scény pitomoučké. Závěrečná přestřelka je až teatrální a nudná, vývoj děje předvídatelný a klišovitý. Natočil by však Eastwood o několik let později Nesmiřitelé, kdyby se nepotrénoval na Bledém jezdci? Řekl bych, že ne. Snad jen proto dávám tři.... ()

bearmeedek

Dost podhodnocený western. Osamělý jezdec se objeví ve zlatokopeckém městečku, zjedná pořádek a v tichosti odjede dál. Ale mezitím projeví dost lidskosti a komunikuje se starousedlíky. Takže žádné mlčenlivé strašidlo. Děj je jednoduchý a předvídatelný a přesto jde o příjemnou a pohodovou "kovbojku". ()

Rodin

Tohle jsem viděl v kině a ani tak nemohu dát víc, než 3*. Pár docela dobrých fórků, strašně neosobní a studená atmosféra, nevěrohodný příběh, Clint tentokrát velmi podstandardní... Ne všechno se zkrátka podaří a Clint tehdy ještě nebyl žádné režisérské eso. Na Nesmiřitelné se tehdy ještě ani nezadělávalo. ()

Gromit

Přijel neznámo odkud, postavil se na stranu utlačovaných a nastolil nový (rozuměj spravedlivý) řád. Ano, Bledý jezdec přivádí na scénu dalšího typicky "eastwoodovského" hrdinu a od první do poslední minuty ctí pravidla westernového žánru. Ne, není to kdovíjak převratné dílo, je to "jen" poctivě odvedené řemeslo. A mně to ke spokojenosti rozhodně stačí. ()

Stanix

Další pohled do rané kultury a historie amerických osadníků - zlatokopů. Eastwood ztvárnil poměrně složitou postavu. OK, zase pistolník beze jména či minulosti a to už tu bylo mnohokrát, ale navíc je tu Clint zajímavě "naroubován" duchovnem. Sice mi většinou náboženství narvané do filmu leze dost na nervy, ale tady je to nenásilně zakomponováno do celého příběhu a tudíž vcelku lehce stravitelné. Vše zkrátka působí přirozeně a běží tak jak má. Příjemný film a výborně utvořená atmosféra. ()

boo-boo

Nemyslím si, že som v živote videl menej zaujímavý a sympatický film s Eastwoodom (tobôž od neho). Nefunguje nič - ani reverend, ani trampoty drobných ľudí, ani zlatá horúčka, ani tá skromná akcia. Veď ešte aj záporáci idú na štvrť plynu. ()

J.e.r.e.c

Na Bledého jezdce mám velice sentimentální vzpomínky jako na možná první drsnější film a určitě první americký western, který jsem kdysi před třiceti nebo kolika lety viděl v kině. Přesněji, v letním kině Častolovice. I když jsem příběh kompletně zapomněl, tak dvě, tři scény mi silně utkvěly v hlavě, a tak jsem si chtěl dát po letech opáčko.  Moje pocity po aktuálním zhlédnutí jsou pochopitelně totálně odlišné od těch dřívějších a není to zdaleka jen kvůli těm třem dekádám odstupu. Tohle je totiž po čertech zvláštní film! I když se maskuje za klasický eastwoodovský western s nemluvným bezejmenným hrdinou odnikud (v několika záběrech vidím odkazy na Leoneho), tak v něm zároveň nacházím dost nestandardně pojatých žánrových prvků, často završujících westernová klišé nečekanými pointami. Stačí si vzít samotnou zápletku, která variuje Sedm statečných jak obvyklým způsobem (chudá osada je terorizována partičkou darebáků a na pomoc jim přijde zkušený pistolník), tak i zcela protichůdně (vzpurné osadníky přijede zkrotit 7 profi zabijáků).  Podobných a ještě větších vychytávek je tu víc, ale speciální zmínku si zaslouží zcela nemístně působící a jakoby násilím naroubovaná sexuální tenze, či jak to nazvat, kdy film tlačí Eastwooda (55) do role sexsymbolu, kterému jen tak mimochodem padají k nohám nejen zralé (a zadané!) dámy, ale i jejich patnáctileté dcery, a ty dokonce se zcela otevřenými nabídkami kvalitního sexu, přestože jsou to jinak slušné holky, dokonce panny... Jak už to tak bývá, všechny tyhle podivnosti mi ve finále přišly daleko podnětnější než to, proč jsem si film vlastně pouštěl: ony „akční scény“, které mě pronásledovaly z dětství (hlavně poprava ožralého zlatokopa), mi nyní připadaly statické a vlastně nudné, Stockburn se svojí suitou pistolníků jsou jako záporáci těžce nevyužití a i kvůli tomu postrádá konečné zúčtování větší porci napětí a působí odflákle. 70 % ()

hidden666

Taková kopie Shanea (dost možná zamýšlená jako pocta původnímu filmu). Nebylo to vysloveně špatné ale mohlo to být lepší. ()

Bigfuckman

Kazatel s proklatě nízko zavěšenými kolty. Eastwoodovi už asi trošku docházeli nápady nebo nesehnal kvalitnější scénář. Tenhle rychlo zapomenutelný western mě nějak moc nepřesvědčil a díky závěrečnému odstřelu 7 ostrých chlapů jedním kazatelem jsem přemýšlel jestli nedám hvězdy 2. To už bylo opravdu přehnané. Že si ženy před Eastwoodem rvou rodila a toužebně se do něj zamilovávají bych pochopil. Nepochopil jsem, ale proč zrovna on dělá kazatele, když porušuje snad vše co by kazatel neměl dělat. Finální duel s lovcem odměn a následné nevysvětlení jejich vztahu z dřívějška mě rovněž utvrdili, že se jedná o slabší podívanou. ()

Hulkee

Vcelku se mi na tento western líbily upoutávky a tak jsem si řekl proč ne? Mno a po shlédnutí si spíš kladu otázku: Proč proboha ano? Film je to vcelku slušný,takže ve výsledku nelituji,ale i v žánru samotném spadá spíš do slabšího průměru v tom co jsem měl možnost shlédnout. Takže tři hvězdy. ()

Pitryx

Připouštím, že je tento western drobátko ukecaný a některé dialogy mohly být kratší nebo (některé) nemusely být vůbec. Přesto v nich je kousek zajímavé filosofie. Snímek by mohl být řazen mezi tou lepší westernovou klasiku. 2013100912706/0000 ()

kubilov

Ubrečený a ušpiněný western od muže, pro nějž jsou bandité s kolty nízko zavěšenými pouhou denní přesnídávkou. Pale Rider je unikátní především svou uchvacující výpravou, kdy jsou k vidění opravdu nenapodobitelné scenérie amerického středozápadu. Věřím, že na žánrové fanoušky ne, ale mě všechny ty obhajoby a narážky na ekologii, současnost a biblické kréda už po polovině filmu lezly na nervy. ()

helrohir

Clint Eastwood a westernový žáner k sebe už neodmysliteľne patria, a možno aj preto sa Clint rozhodol oživiť western v dobe, keď už viac menej nemal čo ponúknuť. Tento film môžeme považovať za takého predchodcu "Nezmieriteľných", pretože Clint sa už tu vydal cestou demýtizácie divokého západu a vsádza na vyššiu realitu snímku, hoci vplyvy klasických westernov z predchádzajúcich desaťročí sú ešte stále patrné. Lenže dejovo film väčšinu času len tápe v dialógoch a kazí to aj niekedy nezmyselné konanie postáv. Zaujímavejšie dianie prichádza až v závere, keď konečne dôjde aj prestrelku. Ak chcel Clint prebúrať nejaké zábrany vo vnímaní tohto klasického filmového žánru, tu sa mu to ešte nepodarilo. 60%. ()