Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

Hawaj

Tý vole to moh bejt takovej epickej doják a von to Eastwood zabije tím že tam nedá skoro žádnou muziku! To ať jde do hajzlu. Tím to zabil. Si asi trapně myslel, že bude stačit jen to jeho charisma, ale to se šeredně mýlil. ()

ostravak30

Bledý jezdec je taková nejklasičtější klasika jaká jen může u westernu být. Osamělý jezdec, skvělý rváč a přesný pistolník pomůže skupině utlačovaných vesničanů. Kolikrát už tento motiv byl použit. A možná právě proto Clint Eastwood udělal něco výjimečného. Přisoudil hrdinovi kolárek a rázem tu máme kněze. Ten kolem sebe ale nešíří biblická hesla a víru. V pravý čas svůj oděv odloží. A k tomu všemu přidal ještě režisér téma ekologie a vlivu velkých firem na přírodu. Není to western, kde by se střídaly pistolnické souboje a přestřelky, ale mě to bavilo. ()

Tominni

Na jednu stranu sice Clint Eastwood nepřináší tak objevný příběh - pistolník, který se nebojí hájit spravedlnost, boj drobných zlatokopů o svá práva proti padouchovi, ale jen s pomocí pistolníka. Co dává tomuto filmu hvězdičku navíc je samotná postava kazatele, opatřena dostatkem otázek. Tvrdý, ale spravedlivý - neznající strach - a to zde funguje velmi dobře. ()

seba

Nepříliš zajímavá variace na knížku Jacka Shaefera SHANE a stejnojmenný western. Clint samozřejmě na režijní stoličce i v hlavní roli, zajímavá přítomnost Richarda Kiela (The JAWS z Bonda) v roli přitroublého zlatokopa. ()

Fíma

Tajemný cizinec se záhadnou minulostí hájí zájmy utlačovaných a pomstí starou křivdu. Typické atributy westernu, chtělo by se říct westernové klišé. Ale no a co? Když se chci podívat na western, tak ať to je western a ne film zasazený do kulis divokého západu. A tohle je western! A jenom takovou malou poznámku na závěr. Někdo tu filmu vytknul, že se ve vůbec nic nedozvěděl, o co to šlo mezi marshalem a kazatelem. To není chyba! Naopak! Konečně alespoň jeden film, který nám nenaservíruje všechno až na talíř, kde nám herci v sáhodlouhých dialozích nevysvětlují, o čem vlastně tenhle film je, ale kde je také něco ponecháno tak, jak má být - záhadné a tajemné... ()

bobin

Je to něco na způsob klasiky - V pravé poledne .Osamělý pistolník si to se všemi zlosyny jaksepatří vyřídí. A ujíží do dáli , jak také jinak . Ještě by to chtělo více přitažlivější a povolnější blondýnku . A všem pravidlům westernu by bylo vyhověno. Ale dá se při tom skvěle odpočívat. ()

tonton78

divnej western..slušně vychovaní záporáci, kladní hrdinové nijak výrazní, spíš připosraní a idiotská puberťačka zralá na otravu rychle ordinovaným olovem..jen Clint nezklamal. a to je dobře ()

jopal

Par chyb a nevysvetlenych veci tam bolo, ale ked westerny ja rad... Videne 2.x 09.2022 stotoznene s 1. recenziou. ()

brasek

Clint Eastwood opäť ukázal, že nič nevie... bez gradácie deja, bez atmosféry. Narcistické chúťky Eastwooda, nechať vyniknúť len sám seba a opäť skazili celý film. ()

E.T.Martin

Tak to bylo chabé, Clinte. Spíše westernový podprůměr. A finální přestřelka? Jedna z nejhorších, co jsem kdy viděl. Ale možná to byl tím, jak pitomé zabijáky si proti tobě najali. 50% ()

clint123

Jeden z najzaujimavejších westernov. Clint Eastwood tu opäť pokračuje v tom čo si doniesol z Talianska a zo spaghetti westernov a využíva to čo sa naučil od Leoneho. Neznámy jazdec bez mena - kňaz, s podivnou minulosťou, prichádza do malého mestečka, ktoré ovláda zloduch Lahood. No príjazd siedmich maršálov to všetko riadne sťaží. Skvelý film, mysteriózna atmosféra, pekné prostredie, celkom dobrá hudba od Lennieho Niehausa. Veľmi dobrý film! ()

hony23

Né každý western s Eastwoodem musí být zrovna povedený. Slabší zápletka, přiblblé postavy zlatokopů i padouchů, chybí zde i obvyklé krásné scenérie divokého západu. Vše zachraňuje jen Eastwoodova postava kazatele, nemluvného tvrďáka s koltem proklatě nízko, který ve své dobrotě pomůže vesničanům, aby pak na konci mlčky sedl na koně a odjel páchat dobro zase o kus dál... ()

blezg

Než si Eastwood vzal kolárek, vypadalo to velmi velmi nadějně. Pak už se to naplno nerozjelo. Tanec mladého tanečníka trdlovačky s dvacetikilovou nutelou mě přišel absurdní. ()

TonoM

Docela fajn Western, ale vrtá mi v hlavě, kde by tenhle film byl bez Eastwooda? Táhne ho ve velkém...Klobouk dolů 55% ()