Přijel, aby pomohl. Clint Eastwood jako tajemný mstitel v americkém westernu... Eastwoodův snímek Bledý jezdec (1985) celkem věrně kopíruje jeden ze základních syžetů westernové mytologie. Osamělý jezdec, který nemá jméno, zato se může pochlubit záhadnou minulostí, přijíždí do zlatokopecké osady v horách a stává se mluvčím zastrašovaných usedlíků proti mocnému a bezohlednému podnikateli. Dodá malomyslným zlatokopům potřebnou odvahu, ovšem ten nejtěžší boj s úplatným marshalem a jeho pomocníky za ně musí vybojovat sám. Předurčuje ho k tomu pistolnická minulost i nevyrovnané účty, po nichž na jeho zádech zbyly pouze jizvy od kulek. Když je zlo poraženo, nasedne na koně a beze slova odjíždí pryč, protože někde určitě leží další osada, kde je potřeba se postavit útisku a bezpráví. Eastwoodův hrdina získává až biblické rozměry (i díky tomu, že když sundá cestovní oděv, spatříme ho v kněžském kolárku)... V polovině 80. let, kdy Bledý jezdec vznikl, měl už Eastwood dostatek režijní praxe a také zkušené spolupracovníky, na něž si zvykl (kameraman Bruce Surtees, skladatel Lennie Niehaus, střihač Joel Cox). Mezi dalšími herci zaujmou Michael Moriarty (zlatokop Hull Barret), Carrie Snodgressová (Sarah Wheelerová) a tehdy začínající Christopher Penn v záporné roli Joshe LaHooda. Exteriéry filmu se natáčely v Idahu a v Kalifornii, kde se snímek odehrává. (Česká televize)

Morholt

Jeden z těch horších eastwoodovských westernů, kde, kromě Clinta, nefungovalo skoro nic a Moriarty mi tu navíc lezl neskutečně na nervy. A ještě mě mrzí, že nedostal větší prostor padouch nejpadouchovatější Billy Drago. 40% ()

ScarPoul

Začiatok má veľa zbytočných chýb(vypchatý pes/nedobré prestrihy medzi pokojným životom v usadlosti a jazdou pištoľníkov), a celkovo strihač mohol odviesť lepšiu prácu, lebo v určitých miestach aj vo finále je veľmi rozvláčny. Na druhú stranu ale Eastwood buduje svoj mýtus tajomného cudzina( čo už dokonale využil Leone vo svojej trilógií) a necháva okolo seba rozohrávať vierotvornú vzťahovú drámu. Či už sa jedná o dobrosrdečného Hulla alebo Sarah s Megan. Hlavne Megan ako 14 ročné dievča zamilované do Kňaza v Eastwoodovom podaní patrí svojou úprimnosťou a čistotou k najsilnejšej zložke celého filmu. Finále je dokonalé a prostredie hôr a kopcov občas pokrytých snehom, inokedy len žiariacich zeleňou vytvára príjemnú atmosféru a zasaďuje tento western do pomerne netradičného ale o to viac funkčného prostredia. Aj napriek svojim chybám som si film užil a nevadí mi streliť plný počet, hoci objektívne je to o jednu hviezdu menej. Veľmi ma to ako fanúšika potešilo. ()

liquido26

Eastwooduův tajemný muž beze jména se opět vrací, tentokrát coby kazatel, aby spasil zlatokopeckou vesnici. K filmu nemám žádné zvláštní výhrady. Standartní western, který je okořeněný Eastwoodovým charismatem. Akorát snad v závěrečné přestřelce bylo pár momentů, které jsem moc nepobral. ()

corpsy

Film z časti vystihuje samotný názov. Snímok je trochu bledý. Atypický western, nie zlý, ale trochu viac šťavy by neuškodilo. ()

EastWicka

Když jsem se doslech, že do města přijel nějakej kazatel, představoval jsem si pánbíčkáře s biblí, co je trochu chabrus na plíce... ()

Historik

Žádné překvapení, žádné experimenty, je to starý poctivý westernový příběh. Na hlavním hrdinovi i na prostředí, ve kterém se film odehrává, je vidět, že Eastwood se vyučil na spagetti westernech. A vyučil se dobře. Film mě chytil už prvními záběry a když se pak objevil tajemný cizinec, polil vodou jednoho z přisluhovačů hlavního padoucha a pronesl svá první slova "sirky nejsou na hraní", věděl jsem, že to bude solidní westernový zážitek. A byl. ()

Orlau32

Solidní western s vždy solidním výkonem Clinta EASTWOODA. Z prostředí zlatokopů se dá vždy ještě něco nového, filmového vykopat. Western je pro mě nejlepší pohádka k relaxaci. ()

Tony.cs

Přiznám se, že jsem zarytým Eastwoodovým fanouškem, ale já snad koukal na jiný film. Hutný a realistický western, jeden z těch , které Clint prostě umí. Parádní film. ()

Maq

Pale Rider je hodně jednoduchý, černobílý příběh, který by docela dobře a velmi podobně mohl řešit Old Shatterhand. Kapitán průmyslu si uzurpuje víc, než nač má právo a dobří lidé vzdorují jeho útlaku. Pistolník přijede odnikud, vloží se do věci, zlé pány postřílí, a bůhvíproč a bůhvíkam opět odjíždí. Snad na schůzku se svým rudým bratrem Vinnetouem. Nevíme. --- Jednání vedlejších postav bych až tak nízko nehodnotil. Scénáristé se alespoň pokusili jim dát nějaký obsah. Jenže zůstalo u náznaků. Například kontrast v jednání obyčejných lidí v závislosti na otázce, zda mají nebo naopak nemají silného vůdce. S tím se dalo leccos udělat. --- Nestalo se. Škoda. Bledý charakter se prostřílí bledým příběhem. Ocení jen skalní fanoušci žánru. ()

italka63

Clint Eastwood jako potulný kazatel, který se dostává do osady zlatokopů. které tak mírně vydírá a život znepříjemňuje místní městský boss se svými syny a zaměstnanci těžební společnosti-Proto by rád donutil těch několik rodin z pozemků odejít, protože je zde možnost další zlaté žíly. Jenže z Clinta se nakonec vyklube i pistolník....nechybí ani trochu lásky mladinké dívenky, byť tak trochu nevyslyšené.Hm. Clint před kamerou i za ní, na čtyři to nebylo o kousek, takový slušný film ze Západu. ()

Damiel

Eastwoodův Bledý jezdec sice nemá takové napětí s gradaci jako Leoneovy westerny, ale je jejich podařeným klonem. Práce kamery, výstavba scénáře (závěrečná přestřelka) na něj ovšem hodně odkazuje. Na Bledého jezdce se velmi hezky kouká a drží diváka v napětí, ale má několik slabit – tou asi nejvýraznější asi je naprosto nevysvětlený záhadný vztah z minulosti mezi knězem a Stockburnem. ()

salalala

Klasický western, nic víc, nic míň. Eastwood tentokrát nepředvedl nic, co by stalo za zapamatování. Klasické westernové schéma, které ničím nevybočuje z tradičního žánrového klišé. Eastwood tentokrát selhal i při výběru herců, protože žádný z nich (s výjimkou Richarda Kiela) příliš nepřesvědčil. I padouch byl poněkud slabší. Klasický western, který stačí vidět jednou, čistý průměr. ()

Foma

Některý slabší chvilky jako např. trochu přihlouplý souboje, určitá strojenost a nepřirozenost, jsou zase vyvážený řadou zajímavých dialogů, krásnýma záběrama přírody a výbornou prací se světlem a stínem. Průměrnej western povýšenej Eastwoodovým charismatem a několika silnýma momentama, v něčem mi vzdáleně připomínal Kurosawovo Yojimbo, Sedm samurajů či Sanjuro. ()

Dexter1

Na to, že to mal Clint pod palcom som čakal trošku viac, teda o dosť viac. Filmu chýba tempo, počasie si tam robí čo chce a postavy sa správajú maximálne neprirodzene a strojene. Keď som zmieril s tým, že k žiadnemu zvratu až do finálnej prestrelky nedôjde, zhruba po pol hodine filmu, som čakal len na ňu. A aj tá ma riadne sklamala. Jediné čo za niečo stojí sú krásne obrazy prírody. ()

Skip

Docela podprůměrný western plný patetičnosti a ne zrovna dobrých hereckých výkonů. Ani Clintova režie není bůhví jaká. Prostě jen takový film, který lehce vyšumí. ()

major.warren

Bledý jezdec, přestože jako žánrový zástupce nepřináší nic nového, je filmem, ke kterému chovám respekt i srdečně vřelý vztah. Od mala jsem ho s oblibou sledoval, Clint Eastwood byl hrdinou mého dětství a často jsem si na něj hrál. Ze všech jeho filmů - konkrétně westernů - jsem dlouhou dobu měl nejraději právě Bledého jezdce. Postava bezejmenného kazatele, který přijíždí na pomoc utlačovaným zlatokopům představuje z hlediska westernové mytologie klasického (anti)hrdinu a hrdinu Eastwoodových westernů obecně, a to již od dob "Dolarové trilogie" Sergia Leoneho z 60. let. Veškeré další westerny v režii Clinta Eastwooda pracují prakticky na stejném dějovém půdorysu. Od Tuláka z širých plání přes Bledého jezdce až k Nesmiřitelným, kterými Eastwood svou westernovou etapu mistrovsky uzavřel. V Bledém jezdci, jakkoli je prototypem standardního eastwoodovského díla v čele s typickým (anti)hrdinou, se dají nalézt jak pro jeho tvorbu specifické prvky tajemna (viz. Tulák z širých plání), tak postavení hlavního hrdiny - kazatele před závažnou otázku, kdy je sledem okolností nucen sáhnout zpět hluboko do své minulosti a naposledy vzít zbraň do ruky. Tento "akt" lidského jednání Clint Eastwood dále rozvíjí a podrobněji a o něco přirozeněji se jím zabývá v Nesmiřitelných. Přesto je nutno podotknout, že děj, silná hlavní postava a specifická atmosféra Bledého jezdce (doplněná hudbou Lennieho Niehause) dělají z tohoto westernu doslova mýtickou záležitost. Vždy si tento westernový, pro mě v mnoha ohledech revoluční snímek pustím, a považuji ho za jeden z nejlepších zástupců westernového žánru vůbec. ()

kinderman

Pokus C.Eastwooda udržet naživu westernový žánr v době, která přála úplně jinému typu kinematografie, je zajímavý kamerovou krajinomalbou a tradičním ponorem do šerosvitu. Jinak je tento film jen variací na Shanea, s tím, že malý chlapec byl nahrazen dospívající dívkou. Její scénu se zestárlým jezdcem z neznáma (snad dokonce ze záhrobí?), v níž jej žádá o to, aby ji naučil milovat, nelze nazvat jinak než směšnou. ()

lioncel

v době svého vzniku určitě zajímavý a poutavý filmový příběh rozšiřující naše povědomí o osídlování divokého západu, který však během let značně utrpěl a odhalil všechny své slabiny .. na rozdíl od rolí ve westernech klasika tohoto žánru = Sergio Leone .. tahle díla Clinta nás dnes už asi tolik nepobaví a hlavně ani moc nenadchnou … ()