Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western

USA, 1992, 131 min

Umím točit první ligu s koltem na nasliněném prstě, ale picnout někoho přesně mezi oči mi zatím činí jisté problémy. Možná by mou mušku mohl poněkud vylepšit pravidelný kontakt lihoviny s mými játry, ale stejně se obávám, že by ve mně žádné munnyovské ďábly neprobudil. Takže střílení nechám na těch přesnějších a v klidu si podumám o tom, zda smradlavý, slepý a černý mají morální právo dělat díry do takřka nevinných kovbojů, zda může šerif překračovat zákon při udržování pořádku či zda není poněkud potupné nechat se zastřelit na suchém hajzlíku. A když mi konečně dojde, že je to vlastně jedno, tak s jistou námahou přehlédnu westernový nezvyk, že kulky občas zmateně hledají správný směr a přiznám se, že mne to celkem bavilo.(9.10.2012)

Jediný western, který ukazuje americký západ bez příkras, což se ovšem nemusí všem líbit. Bylo to všechno trošku drsnější, než čím nás krmili do tohoto snímku ostatní.(5.1.2003)

Naprosto vynikajici western. Skutecne asi to nejrealistictejsi, co jsem v tomhle zanru videl. Samotna zapletka sice neni nijak zvlast originalni, jenze oproti jinejm podobnejm filmum tu je spousta odlisnosti. Hlavne ustredni trojice nejsou zadny hrdinove, ale dva unaveny stary kovbojove a jeden poloslepej nadsenej mladik. A i kdyz tu neni nijak moc prestrelek, plne to vynahrazujou vsechny ostatni sceny, at uz se jedna o rozhovory nebo o Hackmana, kdyz nekoho vyslycha. Kamera je naprosto nadherna a celej film vyborne podkresluje nijak zvlast velkolepe pusobici, ale nadherna hudba. Ale i presto mam k filmu par vyhrad. Za prve, proc si nejaka zenska brala Eastwooda, kdyz byl takovej jako tvrdil. Coz ovsem Eastwood sikovne vyresil epilogem. Druha vec je spousta historek o jeho mladi. Tady zamrzi absence flashbacku. A treti a asi nejvetsi vyhrada se tyka zaverecne promeny Eastwooda z cloveka, kterej nechce alkohol, netrefi se nicim jinym nez brokovnici a to jeste na vic pokusu a neudrzi se na koni, v cloveka, kterej vystrili pulku hospody. Ale je fakt, ze motivaci mel a i tohle Eastwood sikovne vyresil. Z historek co tak povida je zrejmy, ze v 90% prestrelek byl namol a kdyz se nakonec napil a zacal strilet, tak se to da brat jako duvod, proc se trefil. Proste ne kazdej je lepsi, kdyz je strizlivej. Oskary za film, rezii a strih jsou naprosto zaslouzeny, jeste bych prihodil za kameru, scenar a zvuk. Trochu mi ale nesedi oskar pro Hackmana. Byl vybornej to nepopiram, ale lepsi mi prisel Eastwood, kterej byl naprosto dokonalej. I kdyz je fakt, ze takle zaporne jsem Hackmana asi jeste nevidel. Ale zase kdyz chtel udrzet poradek, tak nemoh bejt svatousek. Ostatni herci, ktery jsem nezminil, byli taky vyborny, hlavne Morgan Freeman. Timhle me Eastwood mile prekvapil a utvrdil me v tom, ze je jak vybornej herec, tak vybornej reziser.(8.4.2006)

"To je pravda. Zabíjel jsem ženy a děti. Zabíjel jsem skoro všechno, co chodilo nebo lezlo. A teď jsem tady, abych zabil tebe, Malej Bille, za to cos udělal Nedovi." Temná westernová nostalgie, jejíž pochroumaní a neatraktivní hrdinové vrávorají někde mezi zatracením a nezvratným vytahováním starých démonů ze skříně. Jistá jízda k nejistému konci vrcholí ultimativním bad-ass výjevem v baru, jehož infernální atmosféru podtrhuje hřmění bouřky po každé drsné hlášce, kterou Munny procedí mezi zuby (aniž by to bylo byť jen na zlomek sekundy směšné). Paráda.(29.12.2014)

Znáte ten pocit, kdy se po většinu filmu ptáte, proč zrovna tento snímek vzbudil takovýhle rozruch nebo proč je tak vysoko (na IMDb je momentálně v žebříčku TOP 250 filmů jako 100. nejlepší film) hodnocen a pak, během poslední půlhodiny to pochopíte? Pokud ne, zřejmě jste neviděli Unforgiven. Clinte, nejsem si jistý, jestli je tohle tvé životní dílo, ale jsi pašák! 90 %.(28.12.2010)