Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western

USA, 1992, 131 min

Pěkně po staru natočený western, který vešel do dějin jako vůbec jeden z nejopravdovějších a nejsyrovějších v daném žánru. Clint Eastwood a Morgan Freeman podávají životní výkony. Zdatně (Oscar) sekunduje brutální Gene Hackman. K tomu všemu ještě perfektní kamera, brilantní střih a závěrečný epilog v západu slunce.(8.11.2003)

Některé "superrealistické" scénky snad Eastwood ani nemohl myslet vážně. Třicetkrát pád z koně při pokusu o nasednutí? Co? Sleduji snad nějakou parodii? Jestli to mělo být "hard real", tak ostřílený zabiják lidí určitě nezapomene nasedat na koně po deseti letech (jak se pravidelně dostával do města?). Jen kroutím hlavou nad výroky některých uživatelů a rozzářenými komentáři, že "takhle to určitě bylo a je to pravda". Pokud vím o tématu kulový, tak se nevyjadřuji - zásadně. Je zde někomu 130 let? Pro me to byl vcelku oddychový výlet do westernového světa s několika bezvadnými charaktery, i když vžitému symptomu western = nuda jsem se zdaleka nevyhnul, tj. usínačka byla. Holt patřím k mládencům, kterým není žánr po chuti. Zmatený dojem z kriticky mírně nadprůměrného snímku naštěstí napravuje závěrečná čtvrthodinka, a ta nakonec i mírně zvedá hodnocení. A Oscar? Heh.(14.1.2010)

• Zeck

Zatraceně průměrný western, ve kterém už značně životem unavený Eastwood zkrátka postrádá své dřívější pistolnické koule. Celou dobu mu dělá parťáka černoch, jenž ztvárňuje bývalého banditu a lovce odměn, což bylo v 19. století v USA asi stejně běžné jako Freemanův počet výstřelů za celý film. Přestřelka v tomto westernu není v podstatě žádná, samotný závěr je sice celkově "nejakčnější", ale aby člověk sledoval dvě hodiny film a ten se ukončil bez většího výstřelu, to je na kousek s Eastwoodem nesmírné zklamání. Film je dost nadhodnocen, protože se v něm v podstatě nic pořádného nestane a všechny postavy jsou neskutečně ploché, nezajímavě podané a nudné. Pokud někdo označuje film za nesmírně realistický a syrový jen proto, že Eastwood vzpomíná u ohně jak před deseti lety sejmul pár týpků, tak mám zřejmě jiné měřítko pro syrovost a drsnost v žánru western. Naopak, scénka v kaňonu, kde to dostal jeden kovboj do břicha, byla svojí trapností až směšná. 40%(11.7.2012)

Clint má kovbojky v krvi a pluje v nich jako ryba ve vodě. Tahle je možná maličko zdlouhavější, ale zároveň Eastwoodovsky drsná a jinačí. Asi i proto nemám srdce jít pod 70%, i když nejednou mě to během sledování napadlo.(18.5.2010)

Jmenoval se Wiliam Munny a byl to notoricky známej zloděj a vrah, člověk zvrhlej a neřestnej, s dispozicí k alkoholismu. No a tomu v roce 1878 umírá žena na neštovice. V nelehký době se nechá zlákat na odměnu za smrt dvou kovbojů, kteří pořezali děvku. Při tý prácičce se setkává s Little Billem, šerifem, kterej nenávidí vrahy a rozmlátí na hadry každýho, kdo přijede do jeho města porušit zákon.... To co následuje, není žádná akční jízda. Jen dialogy, dialogy a dialogy, ze kterejch je cejtit (pomalý) stupňování napětí. To napětí postupně přerůstá do dusna, který by se dalo krájet. A když Clint pronese ,,A TEĎ JSEM TADY, ABYCH ZABIL TEBE ŠERIFE", běhá mi mráz po zádech. Výrazná je hudba i zvuk (krásný bouřky). A herecký výkony. William Munny je ještě lepší než ,,Dirty Harry" a exelentní je v roli šerifa G.Hackman. Taky M.Freeman je parťák k pohledání. A malejm pinďourům bych se nesmál...(2.6.2006)