Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western

USA, 1992, 131 min

Možno sa urazia všetci milovníci westernov, no tento je moja osobná westernová bestovka, dokonca sa mi páčil oveľa viac, než Leoneho skvosty, čomu prispela hlavne vecná, dramatická línia a nemenej aj ohromná dávka herectva z predstavenia hlavných hrdinov. Super! Škoda, že westerny už nie sú to, čo bývali. Teda už nie sú skoro vôbec. 100%.(11.11.2006)

Jeden z 500 největších filmů všech dob časopisu Empire. Jeden ze 100 nejlepších westernů - 100 Greatest Western Movies http://www.csfd.cz/uzivatel/136528-rhk/. Celosvětově divácky úspěšný film. Vynikající realistický "noir" western v režii Clinta Eastwooda, k tomu v hlavních rolích Hackman, Eastwood, Freeman - a ještě Richard Harris jako Anglický Bob. Je tam všechno z westernů - zbraně, zabíjení, pomsta,... Jen romantika zmizela a zůstal strach a boj o holé existence. Třem nájemným zabijákům je ze střílení lidí na blití, každého vedou jiné důvody. K tomu Hackmanův sadistický šerif, anglickou královnou i zbraněmi provokující Bob a zbabělý pisálek. Temná atmosféra je všudypřítomná, ostatně děj začíná v ohradě s prasaty, dál to není lepší. Trailer: http://www.sms.cz/film/nesmiritelni/ukazka(18.9.2009)

No tak dobrá...Eastwoodovo životní dílo, říkáte...tak s tím se ztotožnit nemůžu, a s těmi Oscary taky ne...možná je to film skvěle demýtizující Divoký Západ se všemi těmi kovbojskými hrdiny, ale to by byl každý western o starých psech unavených životem. Pokud by někdo měl odvahu ho natočit, říkáte? Odvaha bude, až někdo natočí životopisný příběh Charlese Mansona. Tohle je jen povzdech starého barda nad vlastní kariérou. Jinak nic proti Eastwoodovi nebo westernům nemám;) Na to jak málo se ve filmu uděje, je až neúměrně dlouhý, i když výstup Richarda Harrise za to do jisté míry stojí...tedy až do setkání s jistým šerifem, který je sice úžasná postava balancující kdesi mezi spravedlností a bezprávím, ale přišel mi jakoby vytržený z kontextu. Postava spisovatele je sice pro režijní záměr nezbytná, ale ve mně osobně vzbuzovala jen dojem komické figurky, a ve scénách kdy mu Gene Hackman vysvětluje jak to opravdu chodí na tom slavném Divokém Západě (což musí oddané fanoušky Vinnetoua opravdu překvapit:)), způsobil jen to, že jsem si pomyslel - na to snad není nikdo zvědavej. A mám dojem, že by na to přišel i pan spisovatel, potom co by svůj rukopis předložil vydavateli:) Jediný herecký výkon, který si na Nesmiřitelných cením, je ten, který předvádí Morgan Freeman. Clint Eastwood naštěstí kryje před zraky diváka patetické scény, ve kterých vyjde najevo jak hluboké občas bylo přátelství kumpánů jakými byli třeba Ned Logan a William Munny. Když Divoký Západ bez příkras, tak teda bez příkras;) Ohledně hudby bych jen podotknul, že Lennie Niehaus, který odvedl pořádný kus práce na Eastwoodově Dokonalém Světě, se tady zrovna dvakrát nepředvedl, což je trochu paradoxně vzato kolem a kolem ku prospěchu atmosféry Nesmiřitelných. Ale Unforgiven od Metallicy jsou podstatně lepší než od Eastwooda;)(11.11.2004)

Clint Eastwood to prostě s westernama umí, i když tentokrát to vzal z naprosto odlišného konce. Místo super neporazitelného pistolníka bez bázně a hany tady máme bývalého super neporazitelného pistolníka co zabíjel ženy i děti a kterému na stará kolena dělá problémy i taková samozřejmost jako nasednout na koně. Oceňuji hlavně takovou tu realističnost. Zabít člověka tu není tak jednoduché viz. scéna "zabil jsem ho když sral." Navíc tu vlastně není ani žádnej vyloženě "hlavní hajzl" protože postava Genea Hackmana jen dělá svou práci a na divokym západě jí musíte dělat trochu drsnějšim způsobem. Finální přestřelka je taková třešnička na dortu na konec.(18.12.2005)

William Munny (Clint Eastwood), který už 11 let nevystřelil a snaží se zapomenout na svoji minulost, se stará o svoje děti a vede poklidný život. Jednoho dne ho navštíví Schofield Kid, kterého zlákala odměna za zabití dvou mužů, kteří zjizvili prostitutku. William chvíli váhá, ale nakonec přijme a na cestu vezme svého bývalého parťáka Neda Logana (Morgan Freeman), který též odložil zbraně již před lety. Ve městě kam jedou, ale vládne drsný šerif (Gene Hackman), který nemá rád, když jsou v jeho městě zbraně..... Clint Eastwood natočil solidní western, který se místy trochu vymiká zajetým kolejím, ale rozhodně to není taková bomba jakou jsem čekal. Gene Hackman v roli šerifa podavá slušný výkon a Oscar budiž tomu důkazem. Ale s Oscary za nejlepší film bych ruku do ohně opravdu nedal, taková Vůně ženy je rozhodně lepší snímek.......(15.1.2008)