Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

Eastwoodovo životní dílo. Skvělá demýtizace Divokého západu, kde zabíjet je dřina a ještě větší dřina je umírat. Clintova tlumená režie s důrazem na realističnost dociluje sugestivního účinku. Pomáhají mu skvělí herci hlavně Gene Hackman (spousta různých cen včetně Oscara) a Morgan Freeman - sám ale také hraje výborně. Moc se mi líbila konfrontace toho co vyprávěl Harris pisálkovi s tím, co zažil Hackman.(27.7.2003)

(1001) Dobrý film (ale dobrý je za tři! než bys řek švec), ale pořád tak nějak musím přemýšlet nad těmi přívlastky "realistický, nemilosrdný, bez příkras" a podobně. Některé části byly drsnější, ale mlácení hrdinů i řezání prostitutek už tady bylo i předtím. A zbytek mi stejně přišel velmi silně "ideologicky", rozuměj eastwoodovsky zabarven. Romantické záběry na vlahou tvář pořezané kurvy, která se zřejmě marně zamilovává do stárnoucího kovboje? Hrdlo prdlo. Krátkozraký křehký mladík, který se schovává za slupku chladnokrevného zabijáka? Hajzl z povolání v důchodu, který při pohledu na sviňskou "slušnou" společnost rezignuje na snahu vymanit se z dřívějších škatulek? Šerif drsňák-dobrák, podle toho s kým zrovna mluví? Pokud tohle nejsou typická příkrasová schémata, tak co to je? Nejvíc se mi líbily scény, ve kterých se hlavní protagonisté vůbec nevyskytovali, nebo byli jaksi postaveni mimo střed zájmu - zabití v lomu/písku/co-to-bylo (postava Roba Campbella mi vůbec byla sympatická, ten jeho jeliman mi asi jediný přirostl k srdci) nebo třeba krystalický strach v očích šerifových pohůnků, když se připravují na příjezd nájemného zabijáka.(26.12.2009)

NFR 2004, Oscar 4 : Nejlepší film, Režie, Herec VR - Gene Hackman, Střih + 5 nominací: Herec HR - Clint Eastwood, Kamera, Výprava, Zvuk, Scénář(9.3.2004)

Rozpočet $-miliónovTržby USA $101,157,447Tržby Celosvetovo $159,157,447/90%/(31.5.2005)

Western plný tváří drsných mužů. Stárnoucí Eastwood jako obávaný bývalý zloduch Munny, jenž to opravdu se zbraněmi umí a není radno si říkat o demonstrování jeho umu. Morgen Freeman je obdobou parťáka Munnyho a společně s ním tak doprovází mladíka Schofielda Kida. Nad tím vším by měl spravedlivě dohlížet šerif Gene Hackman...Vše je ovšem trochu jinak a western je nasáklý atmosférou, kterou Eastwood přenáší do více svých počinů - ponurost, tvrdost, tíživost, pomíjivost.(12.2.2010)

• - Vlakové sekvence se točily v kalifornské Sonoře, kde je dodnes funkční úzkorozchodná trať. (džanik)

• - Munnyho děti se jmenují Will a Penny. Jde zřejmě o odkaz na western Will Penny (1968), ve kterém kovboj-pistolník (Charlton Heston) pomůže vdově s dětmi. Také jména některých dalších postav vycházejí z dřívějších filmů. (džanik)

• - Hudbu složil Lennie Niehaus, hlavní motiv napsal ale sám Clint Eastwood. (džanik)