Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

rozpocet ? trzby celosvetovo $159,157,447(11.11.2006)

Vynikající antiwestern, asi těžko stravitelný pro milovníky klasických i moderních klišoidních hollywoodštin či evropských těstovinových taškařic (Leone promine ;-)... . . . Čtyři a půl hvězdičky, zaokrouhleno smiřitelně nahoru...(9.2.2006)

Tento film v sebe nesie stopy najvacsich westernovych legiend, rozprava vsak umiernenejsim, skoro as komornym sposobom. To vsak neznamena ze nema hlbku. Prave naopak. Je drsnejsi, ludskejsi a o to aj posobivejsi. Peniaze tu neznamenaju tuzbu po bohatstve, ale otazku zivota a smrti. Ludia niesu rozdeleny podla toho ake maju povolanie = zly zabijak a dobry serif, ale podla toho aky naozaj ludia su. Prave preto zabijak je ten ktory je v tomto filme pomyselnou rukou spravedlnosti a serif ktory svoju pravomoc zneuziva je preto zaporak. Istotou nieje kolt namiereny z velkej vzdialenosti ale dvojhlavnova brokovnica prilozena k nepriatelovej hlave. Eastwood vlozil do tohto filmu vsetko co zo svojej znalosti westernu a filmarskej zrucnosti. Postavu si doslova napisal na telo a treba povedat ze si na jeho mieste nedokazem predstavit nikoho ineho. Jeho filmova premena v zavere je jedna z najposobivejsich vobec. To iste plati aj o diabolskom serifovi Genovi Hackmanovi a Mannyho partnerovi Nedovi - Morgenovi Freemanovi. Eastwood tymto filmo zakoncil svoju westernovu etapu ultimatnym sposobom. Filmom, ktory v sebe skriva cistu esenciu westernu ale aj dramu neobvyklych ludskych rozmerov. See you in hell...(10/10)(15.6.2007)

Myslím, že čím větší je člověk fanda/znalec westernů, tím více si tento film užije, platí to však i naopak a to je spíše můj případ. Ke klasickému westernu o divokém západě a pistolníky s kolty proklatě nízko mají totiž Nesmiřitelní dost daleko, těží ze zajetých předpokladů a diváckých očekávání z klasických westernů a následně elegantně boří jejich mýty. Hrdinové jsou nedokonalí, zabít člověka není jen tak, ať už co do vnitřních výčitek a pochyb, tak leckdy i střeleckých schopností. Přerod Eastwoodovy postavy je úžasný po stránce osobnostní, ale náhlý zisk bojového skillu už je poněkud záhadný. Režie Nesmiřitelných je trochu pomalejší, ale plynulá, jaksi "jemná", zkrátka vychytaná... Těžko to vyjádřit, Oscar jsem schopen pochopit, ale místy jsem se nudil. 7/10(4.2.2009)

Eastwoodova rozlúčka so žánrom, ktorú človek docení až časom. Demýtizácia Divokého západu dotiahnutá do dokonalosti.(9.7.2007)

• - Matka Clinta Eastwooda se účastnila natáčení jako kompars - nastupovala do vlaku. Clint však scénu později vystřihl s omluvou, že film je “příliš dlouhý a něco musí jít pryč“. Vše bylo odpuštěno, když matku osobně přivedl na vyhlašování Cen Akademie a při přebírání sošek jí před všemi poděkoval. (džanik)

• - Spoiler: Když William Munny (Clint Eastwood) na konci filmu v saloonu u "Greelyho" střílí po zástupci šerifa, na jeho těle je patrný zásah po kulce ještě před tím, než tam měl být. (Chuppa)

• - Většina deště byla vytvořena uměle, protože se natáčelo v kanadském Calgary, které zrovna procházelo obdobím sucha. Sníh, který vidíme ve scéně, kdy se William Munny zotavuje z výprasku, přišel nečekaně (a nebyl ve scénáři). (džanik)