Nesmiřitelní

Nezmieriteľní

Western / Drama

USA, 1992, 131 min

• Zeck

Zatraceně průměrný western, ve kterém už značně životem unavený Eastwood zkrátka postrádá své dřívější pistolnické koule. Celou dobu mu dělá parťáka černoch, jenž ztvárňuje bývalého banditu a lovce odměn, což bylo v 19. století v USA asi stejně běžné jako Freemanův počet výstřelů za celý film. Přestřelka v tomto westernu není v podstatě žádná, samotný závěr je sice celkově "nejakčnější", ale aby člověk sledoval dvě hodiny film a ten se ukončil bez většího výstřelu, to je na kousek s Eastwoodem nesmírné zklamání. Film je dost nadhodnocen, protože se v něm v podstatě nic pořádného nestane a všechny postavy jsou neskutečně ploché, nezajímavě podané a nudné. Pokud někdo označuje film za nesmírně realistický a syrový jen proto, že Eastwood vzpomíná u ohně jak před deseti lety sejmul pár týpků, tak mám zřejmě jiné měřítko pro syrovost a drsnost v žánru western. Naopak, scénka v kaňonu, kde to dostal jeden kovboj do břicha, byla svojí trapností až směšná. 40%(11.7.2012)

Antiwestern. Takhle nějak vypadá pomsta zlomeného muže, kterému už nejde o peníze. Jen a pouze o rovnováhu. Nesmiřitelní jsou příběhem rádoby napraveného vraha Williama Munnyho, který se po smrti své ženy vydává na poslední cestu, aby zajistil lepší budoucnost svým dětem. Brzy v sobě však probudí své staré já a stane se nemilosrdným poslem smrti. Jedná se o intenzivní, neutuchající filmový zážitek, ve kterém není žádné dobro a zlo. Tady je jenom zlo.(17.11.2009)

Naprosto vynikajici western. Skutecne asi to nejrealistictejsi, co jsem v tomhle zanru videl. Samotna zapletka sice neni nijak zvlast originalni, jenze oproti jinejm podobnejm filmum tu je spousta odlisnosti. Hlavne ustredni trojice nejsou zadny hrdinove, ale dva unaveny stary kovbojove a jeden poloslepej nadsenej mladik. A i kdyz tu neni nijak moc prestrelek, plne to vynahrazujou vsechny ostatni sceny, at uz se jedna o rozhovory nebo o Hackmana, kdyz nekoho vyslycha. Kamera je naprosto nadherna a celej film vyborne podkresluje nijak zvlast velkolepe pusobici, ale nadherna hudba. Ale i presto mam k filmu par vyhrad. Za prve, proc si nejaka zenska brala Eastwooda, kdyz byl takovej jako tvrdil. Coz ovsem Eastwood sikovne vyresil epilogem. Druha vec je spousta historek o jeho mladi. Tady zamrzi absence flashbacku. A treti a asi nejvetsi vyhrada se tyka zaverecne promeny Eastwooda z cloveka, kterej nechce alkohol, netrefi se nicim jinym nez brokovnici a to jeste na vic pokusu a neudrzi se na koni, v cloveka, kterej vystrili pulku hospody. Ale je fakt, ze motivaci mel a i tohle Eastwood sikovne vyresil. Z historek co tak povida je zrejmy, ze v 90% prestrelek byl namol a kdyz se nakonec napil a zacal strilet, tak se to da brat jako duvod, proc se trefil. Proste ne kazdej je lepsi, kdyz je strizlivej. Oskary za film, rezii a strih jsou naprosto zaslouzeny, jeste bych prihodil za kameru, scenar a zvuk. Trochu mi ale nesedi oskar pro Hackmana. Byl vybornej to nepopiram, ale lepsi mi prisel Eastwood, kterej byl naprosto dokonalej. I kdyz je fakt, ze takle zaporne jsem Hackmana asi jeste nevidel. Ale zase kdyz chtel udrzet poradek, tak nemoh bejt svatousek. Ostatni herci, ktery jsem nezminil, byli taky vyborny, hlavne Morgan Freeman. Timhle me Eastwood mile prekvapil a utvrdil me v tom, ze je jak vybornej herec, tak vybornej reziser.(8.4.2006)

Pěkně po staru natočený western, který vešel do dějin jako vůbec jeden z nejopravdovějších a nejsyrovějších v daném žánru. Clint Eastwood a Morgan Freeman podávají životní výkony. Zdatně (Oscar) sekunduje brutální Gene Hackman. K tomu všemu ještě perfektní kamera, brilantní střih a závěrečný epilog v západu slunce.(8.11.2003)

Eastwoodovo životní dílo. Skvělá demýtizace Divokého západu, kde zabíjet je dřina a ještě větší dřina je umírat. Clintova tlumená režie s důrazem na realističnost dociluje sugestivního účinku. Pomáhají mu skvělí herci hlavně Gene Hackman (spousta různých cen včetně Oscara) a Morgan Freeman - sám ale také hraje výborně. Moc se mi líbila konfrontace toho co vyprávěl Harris pisálkovi s tím, co zažil Hackman.(27.7.2003)

• - Boty, které nosí Clint Eastwood, jsou ty samé, které nosil v seriálu "Rawhide" (1959), a se kterými dá se říct poprvé vkročil na žánrovou půdu westernu. (džanik)

• - V závěrečných titulcích čteme, "Dedicated to Sergio and Don" (Věnováno Sergiovi a Donovi). Eastwood tímto děkuje svým velkým učitelům, kterými byli režiséři Sergio Leone a Don Siegel. (džanik)

• - Scénář koloval Hollywoodem nějakých 20 let, během kterých ho četl a zavrhl mj. i Gene Hackman. (džanik)