Nesmiřitelní

• slovenský

Nezmieriteľní

Western

USA, 1992, 131 min

Možno sa urazia všetci milovníci westernov, no tento je moja osobná westernová bestovka, dokonca sa mi páčil oveľa viac, než Leoneho skvosty, čomu prispela hlavne vecná, dramatická línia a nemenej aj ohromná dávka herectva z predstavenia hlavných hrdinov. Super! Škoda, že westerny už nie sú to, čo bývali. Teda už nie sú skoro vôbec. 100%.(11.11.2006)

Jediný western, který ukazuje americký západ bez příkras, což se ovšem nemusí všem líbit. Bylo to všechno trošku drsnější, než čím nás krmili do tohoto snímku ostatní.(5.1.2003)

• Zeck

Zatraceně průměrný western, ve kterém už značně životem unavený Eastwood zkrátka postrádá své dřívější pistolnické koule. Celou dobu mu dělá parťáka černoch, jenž ztvárňuje bývalého banditu a lovce odměn, což bylo v 19. století v USA asi stejně běžné jako Freemanův počet výstřelů za celý film. Přestřelka v tomto westernu není v podstatě žádná, samotný závěr je sice celkově "nejakčnější", ale aby člověk sledoval dvě hodiny film a ten se ukončil bez většího výstřelu, to je na kousek s Eastwoodem nesmírné zklamání. Film je dost nadhodnocen, protože se v něm v podstatě nic pořádného nestane a všechny postavy jsou neskutečně ploché, nezajímavě podané a nudné. Pokud někdo označuje film za nesmírně realistický a syrový jen proto, že Eastwood vzpomíná u ohně jak před deseti lety sejmul pár týpků, tak mám zřejmě jiné měřítko pro syrovost a drsnost v žánru western. Naopak, scénka v kaňonu, kde to dostal jeden kovboj do břicha, byla svojí trapností až směšná. 40%(11.7.2012)

NFR 2004, Oscar 4 : Nejlepší film, Režie, Herec VR - Gene Hackman, Střih + 5 nominací: Herec HR - Clint Eastwood, Kamera, Výprava, Zvuk, Scénář(9.3.2004)

Clint Eastwood je majster psychologicky prepracovaných a dojímavých príbehov, v ktorých vie vždy najspoľahlivejšie vyždímať z potenciálu všetko, čo sa dá. Traja zabijaci - dvaja s minulosťou, ktorá im po rokoch dáva tvrdé päste, tretí s idealistickými predstavami o neľútostných dokonalých vrahoch s dokonalým životom, emancipované prostitútky, ktoré sa chcú vyslobodiť z mužskej tyranie a pomstiť sa, krutý a nekompromisný policajt Gene Hackman nepoznajúci hranice v dosiahnutí svojho cieľa + podmanivé prostredie obkolesené prírodou, príjemná hudba, niekoľko nezabudnuteľných okamihov. Narozdiel od Leonových filmov som sa tu ani chvíľu nenudila a nebolo to tak typicky ,,leonovsky" naťahované. Možno to nevonia pravou westernčinou, ale v rámci intímnejšieho príbehu som omnoho spokojnejšia.(18.11.2010)