Miloš Forman: Co tě nezabije…

• angličtina Milos Forman: What Doesn't Kill You... (více)

O Milošovi Formanovi před rokem 1989 točil Jaromil Jireš pro Němce, Věra Chytilová pro Belgičany a po sametové revoluci vznikl konečně český dokument Drž se toho snu v režii M. Šmídmajera. Zachytil Miloše Formana při jeho putování na kole z Paříže na MFF v Karlových Varech a právě jízda na kole tvořila symbolický motiv k jeho životním a tvůrčím peripetiím. Za posledních 15 let došlo ve Formanově životě k velkým změnám a i jeho profesní kariéra prošla určitými zvraty a peripetiemi... Miloslav Šmídmajer se tak opět vrátil k tomuto stále vzrušujícímu a inspirativnímu „tématu“, aby zachytil současný život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevřel i některá intimní zákoutí Formanova života, která se stala inspirací pro jeho filmovou tvorbu a s neobyčejnou hloubkou a v nečekaných souvislostech zazněla v jeho filmech. (oficiální text distributora)

Fanucci

Postrádal jsem víc iniciativy ze strany tvůrce přijít s něčím novým, originálním...Především mi chyběl větší důraz na téma Formanova rozhodnutí (dilematu) opustit vlast a rodinu na úkor šance prorazit v zahraničí a svobodně tvořit. Nepřísluší mi ho za tento krok odsuzovat a ani tak nečiním. Ale pokud měl dokument přijít s něčím novým, neotřelým a nebýt jen oslavným portrétem, tak přesně toto téma by mu dodalo na zajímavosti a posunulo by ho v mých očích výše. Je ovšem otázka zda vůbec Forman chtěl toto téma více rozebírat a otevírat veřejnosti...Má koneckonců plné právo to neudělat. ()

sportovec

Robustní vypravěč Miloš Forman sytou ryzostí svého vypravěčského nadání prochází svým životem jako prvořadý odborník i umělec na svůj život i dílo zároveň. Je také jasné, kým je: Čechem na životním americkém zájezdu. Ale skutečně doma je v Čáslavi, Starých Splavech, Poděbradech, Praze. Vedle národního umělce Otakara Vávry a národního umělce Martina Friče další špičková osobnost našeho filmu. Osobnost světová. ()

blackJag

Zdálo by se, že na dokument je 110 minut dlouhá doba, když je ale v hledáčku dokumentaristy osobnost typu Miloše Formana, každá délka bude krátká. Forman je opravdu člověk na svém místě. Charizma, filmařský postoj i prezentace vlastní osoby má úroveň, ale hlavně zajímavost, což obyčejný divák, třeba i příliš nedotčen Formanovou tvorbou (je u nás vůbec takový?), jednoznačně ocení. Velice poutavé kariérní i životní ohlédnutí, ve kterém se vám dostane ukázek z Formanových filmů, pohledů do zákulisí natáčení a udílení cen, ale i vyjádření jeho herců, kolegů a příbuzných. 90% ()

prkalil

Děvčátka a chlapci, jistě není pochyb o tom, že Miloš Forman je veliký vypravěč, a to nejen filmový. Stačí, když líčí, jak si jeden „husák a jeho paní husáková“ asi dodnes myslej, že je jejich housátkavrah. To ovšem uvidíte pouze v režisérské verzi (rozdělené na rozumné 4 hodinové díly), spolu s mnoha dalšími klenoty, které při stříhaní stodesetiminutové kinoverze spadly pod stůl. Kdo si chce pošmáknout i literárně, může si ještě přečíst autobiografii, kterou Forman sepsal s Janem Novákem - "Co já vím? aneb Co mám dělat, když je to pravda?", a to přepracované a doplněné druhé vydání z r. 2007. Je to napínavější než detektivka. ()

• Dokument nabízí vedle setkání s velkým vypravěčem Milošem Formanem, jeho přáteli a rodinou i důvěrnější seznámení s řadou významných osobností: s producenty jeho oscarových filmů Michaelem Douglasem (Přelet nad kukaččím hnízdem) a Saulem Zaentzem (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus, Goyovy přízraky), producentem Paulem Rassamem (Valmont), scénáristou a dlouholetým přítelem Jean Claude Carrièrem a dalšími. Promluví zde i známí herci ze slavných Formanových filmů: F. Murray Abraham (Oscar za roli Salieriho v Amadeovi), Annette Beningová (Valmont), Woody Harrelson (Lid versus Larry Flint), Luise Fletcherová (Velká sestra z Přeletu nad kukaččím hnízdem), Natalie Portmanová (křehká Inés z Goyových přízraků) a další. [Zdroj: CinemArt] (POMO)

Festival nad řekou se blíží

Festival nad řekou se blíží