Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

Bohi

Jako fanoušek fotbalu jsem se na to musel kouknout. No herecké výkony super ,ale někdy je to moc zamotaný . Ale fotbalistům doporučím! ()

datel13

Úžasně autentický film z fotbalového prostředí o jednom tlučhubovi, který si myslel, že poroste až do nebe – ale taky na něj došlo. Zmoudřel a znovu došel k úspěchu – konkrétně v podobě 2 titulů v PMEZ s původně provinčním Nottinghamem Forest. Zní to jako (sportovní) pohádka, jenže v tomto krátkém a přitom tak báječném filmu fotbal vypadá skutečně jako fotbal – ne jako ve fotbalové „pohádce“ (tentokrát v pravém slova smyslu) Není nad Jimmyho, což ale taky není špatný film. Aby ne, „Damned United“ se zakládá na skutečném příběhu „Mourinha“ 70. let, Briana Clougha, který si podmanil nejvyšší anglickou ligu (tehdy 1st Division) se skromným teamem Derby County. Film je dokonce autentický tak moc, že herci (Clough a jeho asistent) vypadají opravdověji než skutečný Clough a jeho „Pátek“ Pete Taylor, což byl elegantní šedivý gentleman. Zatímco filmový Taylor je šeredný anglický buldok, pod pantoflem své manželky i trenérského kolegy (přesto moc sympatická postava). Film je vůbec plný ohyzdných britských obličejů – ušatých, nosatých, se dvěma bradami, k tomu navíc Horatio Křiklan v roli předsedy Derby (!) – když Clough a Taylor krátce koučují třetiligový Brighton, na pláži se mažou krémem prsatí chlápci, do toho přímořská atmosféra 70. let, Derby anebo Londýn je zase ve filmu takový, jaký je doopravdy: šedivé ulice, nevzhledné paneláky, žádný ráj, který si pod pojmem „Anglie“ dnes zřejmě představují tisíce imigrantů ze třetího světa. Mně osobně sice filmový žvanil Clough moc sympatický nebyl – to už se mi spíš zamlouval odměřený Don Revie, kterého režisér nakonec odsoudil jako losera, co vyhořel u anglické repre a pak se uklidil do Arábie, kde mu šejkové dlužili prachy na výplatách. Film ale vynikající. Tak ještě zbývá, aby se v reálném světě umoudřil i žvanil Mourinho... Jeho nedávné neúspěchy v Chelsea se dost podobají Cloughovu propadáku v Leedsu. ()

kodwin

Natočit dobrý sportovní film je těžké. A natočit vynikající film o fotbale téměř nemožné. Tomu Hooperovi se to téměř podařilo. Zdařilý snímek The Damned United vypráví o trenérovi Cloughovi, který vytáhl ze spodních příček druhé ligy Derby County až k titulu v Premier League a pak přijal nabídku od nesmiřitelného rivala z Leedsu. Samozřejmě neuspěl, hráči ho nepřijali. Vzal si moc velké sousto a postrádal svého asistenta, který by krotil jeho ego. Ale znáte to, neúspěch vás buď srazí na kolena nebo se odrazíte ode dna zpátky k nebeským výšinám... ()

P@\/EL

Tento film na mě až tolik nezapůsobil. Dle mého byl dějově spíše nevýrazný a postrádal větší gradaci příběhu. Několik světlých momentů film určitě má, ty se ovšem ztratí v nudné všední šedi. Ona je možná škoda, že větší prostor zde nedostal právě fotbal jakožto samotná hra. To by hned film podstatně pozvedlo. ()

Hall900

Zachycení rivality legendárních anglických managerů Briana Clougha a Dona Reviho ze 70. let od tvůrce Cats. A asi to tak muselo dopadnout. Knihu jsem díky bohu nečetl., vydání se nicméně nikdo ze zůčastněných nedožil (možná někdo na tribunách),nicméně ve filmu panuje častá a  hloupá manipulace s fakty i jeich celkovým vyzněním (koupíme tři kluky a následují montáže kde tým letí tabulkou a uplně nahoře je letopočet o tři roky starší) , Pokud máte nakoukány materiály ze 70.let, Sheen je tady opravdové zklamání. Hraje asi jako v Tronovi,opravdu hodně béčkově, Tymothy Spall asi sám sebe a Meaney je dobrej ,takže vypadá jako kdyby přišel z uplně jinýho filmu od talentovanějšího režiséra. Film není pro fotbalové nérdy, očkoliv ho produkovala BBC Yorkshire ,Vzhledem k tomu že v Yoksiru sídlí :Barnsley, Bradford, Doncaster Rovers, F.C Halifax Town, Harrogate Town, AFC,Huddersfield Town, Hull City a ano Leeds United, bál bych si být tvůrce sednout pár týdnů po premiéře na sedačku v autobuse..  Nikdy předtím bych si neřekl že je potřeba vysvětlovat fakt že když Derby postoupí z 2. ligy bude hrát přístí sezónu s Leedsem. Yes there are equal. Pokud nejste Rob McElhenney tak to pochopíte. Je to vážně škoda. Cloughův Nottingham se stejnejma chlapíkama ,se kterejma by jste šli na pivo, dokázal vyhrát 2. ligu, několikrát odstavit Keeganův Liverpool od titulu a třikrát vyhrát přechůdce dnešní Ligy Mistrů. K tomu hrát asi nejhezčí fotbal kterej jsem kdy viděl.  Díky tomu jak charismatickej podivín Brian byl . Třeba když vidíte záběry z 70.let kde sedí v zápase na lavici vedle syna a v klidu mu něco vysvětluje jako by vesmír okolo neexistoval,asi proto že on pro něj byl obsolutní prioritou. Žádné takové scény které by o postavách něco vypovídali neuvidíte. Spíše se neubráním  otázce - co se to se světem stalo. Cloughův a Peterův příběh si o zfilmování přímo říká. Ale tohle? Hooper a Peace chtěli vydělat ale jeden nejspíš nechce a druhý nejspíš neumí pochopit dobu a lidi  o kterých vyprávějí. Což je samo o sobě smutné. Třeba se ale jednou  ten jež má bronzovou sochu před stadiónem City Ground dočká spravedlnosti. Škoda že není Bill Murray mladší. :) ()

Drzy_orel

Fotbalové drama/komedie, kde hlavní roli nehraje sport, ale mezilidské vztahy. O tom, jak nás jeden okamžik dokáže ovlivnit na dlouhou dobu a zatemnit zdravou mysl. Škoda že jsem věkově v jiné kategorii na to, abych dokázal ze života posoudit autentičnost zahraných postav. Jinak good ()

maple6

***** - Michael Sheen je dokonalým prototypem, jehož styl hraní a celkový zevnějšek prostě burcuje k tomu, aby hrál snílky a šílence, kteří strašně rádi jsou hlavou proti zdi. Forst a Clough mají hodně společného. Ovšem zatímco jsem Frostovu cestu a cíl jasně chápal, Cloughovo přijmutí nabídky od Leedsu jsem už tolik nebral. To je ale zbytečné zabíhání do historických hypotéz a o tom mé hodnocení nemá být. Nevím totiž jak vy, ale pro mne má anglický fotbal velkou a sladkou příchuť ať byl minulé století jakkoliv buranský a brutální. Tento příběh o snílkovi Brianovi a jeho věrném příteli Peterovi se ovšem odehrává jinde než na stadionu. Sport tu hraje krásné druhé housle a musím říct, že pokaždé, když se ukázalo skóre zápasu, srdce povyskočilo, jako bych ten zápas celý viděl. A zde bych chtěl vypíchnout hezký atribut tohohle snímku. Pořád se něco děje, stále máme nějaké očekávání. Důležité body jsou skvěle zdůrazněny, pocity čišící z herců perfektně prožity a ono skóre jednotlivých utkání zobrazeno oku diváka snad v ten nejvíce vhodný okamžik, který vždy udělá čáru za dosavadním dějem. Děj je dost umně rozdělen na dvě linie. Co si budem vyprávět, kdyby to bylo v jednom celku, byla by to poměrně nuda. Takhle ale není. Na každé vteřince je cítit láska k fotbalu a v závěru i k přátelství a to je správné. Celkově se mi toto dílo ohromně líbilo, protože každý záběr má svůj smysl, každé mrknutí oka kapitána na svého kouče vzbuzuje u diváka (tedy alespoň u mě) stejný flustrující pocit, jaký zažíval Clough v onu inkriminující chvíli. Kamera, střih, herci, atmosféra... z Damned United jsem byl jednoduše nadšený, proto jasně tvrdím, že tento film je patva pro oči každého fanouška kulaté meruny a drnovitého pažitu. - maple6 ()

Dusan-Be

Jakožto aktivní hráč prostě nedokážu vystát fotbalové filmy, kde jsou veškeré záběry ze hry skoro parodií na fotbal, zvlášť ten anglický. Navíc pokud je to film přímo o fotbale. Kdo alespoň občas kouká na TV ví, že tak tragicky se nehrálo snad nikdy. Pohled do zákulisí byl trošku lepší, ale nic, kvůli čemu by se člověk měl těšit. Možná by příště bylo dobrý k natáčení přizvat někoho, kdo hrál aspoň B třídu. ()

Hrmak

Pre každého fanúšika anglickej futbalovej ligy povinná záležitosť! Výborný herecký výkon Michaela Sheena v hlavnej úlohe. ()

maart

Možno maličko prehnané hodnotenie, ale je to tak. Všetko mi v ňom sedelo ako riť na šerbel. Oplatí sa vidieť. ()

newSami

Srdce futbalového fanúšika musí zaplesať. Krásne vykreslený trénerský chlebíček na prelome 60-tych a 70-tych rokov v Anglicku. Rivalita - to je to pravé orechové, ktoré tento film ponúka a divák sa nenudí celú 1,5 hodinu. Egocentrický Michael Sheen (alias Brian Clough) by sa určite uplatnil aj v Corgoň lige :-) ()

babuca

Výborný britský film zo športového prostredia, presnejšie zo zákulisia futbalu, o jednom skvelom aj keď svojskom trénerovi, ktorý už ako futbalista bol skvelý !!! Brian Clough ako výborný strelec I.anglickej ligy /Midlesboro a Sunderland/ musel ešte pred tridsiatkou pre zranenie ukončiť kariéru ako hráč, aby mohol pokračovať pri futbale ako tréner , ktorý toho dosiahol ešte oveľa viac. Skvelý výkon Michaela Sheena !!! Proste každý fanúšik futbalu obzvlášť anglickej dnes už Premiere League musí byť spokojný ! Vedel by som si predstaviť aj pokračovanie. Mimochodom stať sa majstrom s Derby County v Anglicku to už je niečo kurva !!! ()

dopestMF

Jednoducho skvelé vykreslenie hlavnej postavy dokonale stvárnenej Martinom Sheenom!!!! Ako už nižšie spomínal Malarkey je to ako sledovať José Mourinha vo filme,osobne som futbalový fanda,kt. o Brianovi Cloughovi mnoho nepocul,preto som rád,že ma tento film obohatil o další skvelý poznatok o tejto najpopulárnejšej hre na svete!!!!Pre mňa 85 % pre úplnu spokojnosť chýba len viac archívnych záberov !!! ()

RAPTTTOR

Přiznám se n e s n á š í m fotbal, tedy konkrétně ty České „profi“ primadony… ovšem tohle je o fotbale anglickém, a to je jiná třída. Navíc film je natočen podle skutečných postav, trenéra Briana Cougha a asistenta Peter Taylor. Trenér, který má své vize a chce je uplatnit na hřišti sám proti všem. To, že jste špička ve svém oboru ještě nutně neznamená, že vás všichni pochopí a budete úspěšní, na prvním místě totiž jsou prachy!!! Hlavně u nás ale stejně tak i v Anglii. ()

ogy86

Sportovní dramata mám rád a tohle patří k nejlepším, které jsem viděl. Příběh slavného anglického trenéra Briana Clougha, okořeněný velkou dávkou humoru. Michael Sheen to zahrál opravdu skvěle. Anglický fotbal mám rád a od filmu jsem dostal vše, co jsem čekal a ještě mnohem víc. Takže pět hvězdiček :-) ()

JerryPilsen

Parádní výkon Michala Sheena posouvá tento film ze sekce hraných dokumentů do dramat.Nejde ani tak o sport,jako o přozření jednoho frajírka.I když geniálního. ()

lukkn

Šlapalo to dost dobře, ale tak nějak bezůčelně. Atmosféra, herecké výkony skvělé. O trochu lepší scénář a mohl to být černý kůň oscarů. Pro fanoušky premier league samozřejmá nutnost ()