Prokletý klub

• Velká Británie The Damned United (více)

Film Klub prokletých vypráví temně humorný a konflikty nabitý příběh Briana Clougha (Michael Sheen) a jeho nešťastné 44 dní dlouhé trenérské mise u tehdejších anglických fotbalových mistrů: Leeds United. Bez svého věrného asistenta Petera Taylora (Timothy Spall) po boku a s šatnou plnou hráčů, kteří – zdá se – spíše podporují jeho konkurenta Dona Revieho (Colm Meaney), projde Clough během pouhých 44 dní nečekanou zkouškou agresivity a geniality. Taková jsou fakta příběhu. Příběhu Klubu prokletých. (oficiální text distributora)

tomiy1

Miluji fotbal a proto je tento film pro mě lahůdka. Brian je občas tak nesympatický až je sympatický. Michael Sheen jej skvěle vystihnul. ()

trango

Prelom šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov v anglickom futbale, staré štadióny, bahno na ihrisku, bigotné vedenia klubov, cigarety cez prestávku, obrovské zaujatie pre futbal samotný - a to celé výborne napísané, zrežírované a zahrané. ()

Villan

Poslednou dobou sa mi velmi pačia filmy z britskych ostrovov,su ine než tie Hollywoodske a pači sa mi ten ich humor.A ako fanusik futbalu hlavne toho anglického som bol na tento film veľmi zvedavy a bol som potešený.Jeden z naj managerov na ostrovoch bol veľmi zvlaštna osobnosť a mňa jeho pribeh veľmi bavil,bol to blazon ako všetci milovníci futbalu.Vyborne natočne,strhujuce,veril som tomu uplne všetko a aj napriek niektorym extrémom som si Briana Clougha oblubil.Bral by som aj viac filmov s touto tematikou.U mňa jednoznačne ***** ()

ragnar1

Neskutečný příběh legendárního trenéra (a hráče). Je to takový Jose Mourinho 20. století, charizmatický, odvážný až šílený a především velmi, ale opravdu velmi ctižádostivý člověk. Když si člověk uvědomí, co všechno dokázal, tak klobouk dolů, ale samozřejmě, je tu i ta lidská stránka, která mnohdy dostává pořádně na frak. Což platí také u výše zmíněného portugalského stratéga. Oba dva se také výrazně podobají svými vyřčenými výroky, kdy bych pro příklad připomenul ten od Briana Clougha: „Neřekl bych, že jsem byl nejlepším manažerem. Ale patřil jsem do top jedničky.“ Ve filmu však zaznamenáme další výrazný prvek a to přátelství mezi Brianem a Petrem, které zejména na konci prochází velkou krizí. Také díky dobrému dějovému vyprávění, kdy jsme chvíli v minulosti a zase znovu v přítomnosti, což v konečném důsledku přidává na dramatičnosti, pokládám celý počin za jedno z nejlepších fotbalových a sportovních dramat, které kdy byly natočeny. ()

potok.009

Mimořádný film o starodobém José Mourinhovi - Brianu Cloughovi, který je navzdory své ješitnosti a svérázu označován za nejlepšího britského trenéra všech dob. ()

Akmodos

Přesně ten typ životopisného filmu, který mě po svém skončení donutil googlit související historická fakta (stejně jako třeba Rivalové). Prokletý klub mé milované Rivaly dokonce v jedné věci poráží: přijde mi, že zde je mnohem lépe znázorněna dobová atmosféra. Zaplivané fotbalové zázemí, vybavení a vůbec všechno kolem chvílemi vypadá správně marně, fenomém se z fotbalu tehdy přece jenom teprve stával. Rivalové oproti tomu, ač popisují stejnou dobu, působí příliš dnešně, áčkově. Pokud srovnáme Prokletý klub s dalšími sportovními filmy, velice cením způsob vyjádření samotného fotbalu. Nedočkáme se neuvěřitelných a dokonalých záběrů z jiných nejmenovaných filmů, naopak vše vidíme hezky z postranní čáry, z Brianova pohledu, a kdo se ve fotbale aspoň trochu vyzná, ví, že z téhle perspektivy fotbal vypadá skutečně velmi rurálně. Nemám skoro žádných výtek, hlavní herecké výkony jsou skvělé, mě osobně potěšil Timothy Spall, "Červíčka" bych v takovémto snímku vážně nečekal. Jediný větší problém mám k obsazení herců do rolí fotbalistů. Jasně, tehdy nebyli kopálisti takoví modelové, jako jsou dnes, ale aby jich hned polovina vypadala na to, že právě absolvovala kurz nápravného tělocviku? Drtivá většina členů Slavoje Houslice by působila sportovnějším dojmem! Působí to na mě nechtěně komicky a vadí mi to mnohem víc, než například mnohými zdejšími uživateli kritizovaný dojemný závěr. ()

Sejkorka

Vynikající zpracování příběhu Briana Clougha, Mám ho spojeného spíše s Nottinghamem a dvěma triumfy v PMEZ. Podobné filmy ze sportovního prostředí zbožňuju. Pochopitelnou slabinou jsou fotbalové výkony některých herců (byť Michael Sheen má docela dobrý nákop). A vizáž Billyho Bremnera připomíná spíše pomocného kuchtíka, než vyhlášeného rváče a bojovníka. Ale i tak, ode mne 5 *. ()