Král Přemysl Otakar II. se navzdory slibu nemůže zúčastnit zásnub Beneše z Dubé a Ludmily z Vartemberka, které mají zažehnat vleklé spory mezi dvěma mocnými rody na severu Čech. Vyšle proto svého vyšetřovatele a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu jako svého zástupce. Cestou Oldřich se svým panošem a pomocníkem Otou narazí na stopy přepadení a objeví mrtvoly kupce a jeho vozky. Zatímco Oldřich pokračuje v cestě, velitele Diviše a Otu vyšle po stopách lapků, kteří kočár přepadli. Marktvart z Vartemberka a jeho syn Marek hosta přivítají, netají se však nelibostí nad tím, že nepřijel král osobně. Ota s Divišem objeví stopy, které spojují přepadení kupce s hradem Vartemberků. Při večeři obviní loutnista Arnošt purkrabího Jošta z pokusu o znásilnění jeho dívky a ještě téhož večera je Jošt zavražděn. Beneš obviní ze zločinu Arnošta, Oldřich však trvá na důkladném vyšetřování a pustí se s Otou do pátrání. Téže noci však dojde k další vraždě, jejíž obětí se stane hradní pán Markvart z Vartemberka. (TV Nova)

Marwinek

Bejt tam Bohdalka a víla, je to klasická televizní pohádka na nedělní odpoledne. Herci se nepřetrhli, i když vedle Rodena chápu že chyběla motivace, ten jediný zářil, jako vždy. Plytká zápletka, předvídatelná rádobydetektivní oddychovka. Drama to rozhodně není. Koukat se na to dalo, ale šlo to udělat o moc líp. ()

karlee

Nenadchne, ale pokud člověk nečeká víc, než detektivku odehrávající se v historickém prostředí, ani neurazí. HIstorické drama to rozhodně není, proto tvůrcům trochu zazlívám, že tam nedali trochu humoru a nadhledu. A v rámci lehčího žánru bych se nebál obsadit vnadnější šenkýřku a více ji obnažit. ()

PaRi

„Bože, já chci zpět...“ zpívá v jednom ze svých skvělých šansonů paní Hegerová. Ano, já chci také zpět, k Vláčilovi, Rážovi, Daňkovi... Talent se holt nedá nakoukat, i kdyby skvělá díla jmenovaných viděli současní patlalové 100x, ten je od Boha a kdo jej nemá v apatyce nekoupí. Měl jsem kdysi za totality možnost mluvit s Vláčilem o jeho tvorbě. To už na tom byl jako alkoholik dost špatně. Zeptal jsem se ho, jestli se ještě pustí někdy do svého nejoblíbenějšího Přemyslovce a to Přemysla Otakara II.? Podíval se na mně velmi oživeným pohledem, který chvíli dokázal jasně planout, ale pak se zase tak nějak zhroutil do sebe s úžasnou větou, která je zřejmě jedním z návodů jak udělat nadčasově historický film: „Natočit Otakara, to už bych nezvládl, to je o schizofrenii, to bych se musel vrátit o 700 let zpátky, jako u Markéty Lazarové a na to už nemám sílu.“ Ano, vy kteří jste Markétu viděli, tak z ní musíte cítit, že tam Vláčil byl a sebou vzal i všechny herce a celý štáb!!! Snad nejdéle v tom středověku pobýval s Josefem Kemrem. Jeho role v Markétě Lazarové je z těch, kterým se říká životní. U Jménem krále, vidíte jen současné herce převlečené do kostýmů působící jak na ochotnickém představení a to včetně Rodena. Částečně bych z toho vynechal Kanyzu. Dát mu do huby pořádný text dobově zabarvený, trochu bych mu tu postavu věřil. ()

Godhaj

,,Navrhuji poslat pro zkušeného inkvizitora" Je vidět, že se tvůrci hodně snažili, ale bohužel to nevedlo k dobrému výsledku. Z filmu čiší televizní zpracování, slušel by mu větší rozpočet a více komparzistů, protože takto tento film postrádá tu správnou středověkou atmosféru. Hlavní problém ale tkví v postavách. V podstatě je každá postava buď kladná, nebo záporná a dle toho jedná a mluví. Z herců nejvíce vyniká Karel Roden, za něj samotného bych dal klidně 3 hvězdičky. Historický film by také neměl obsahovat historické chyby - viz zkušený inkvizitor či halapartny stráží typově patřící do 17. století. ()

alldo.raine

Nevím, ale názory, že jde o dobrou historickou detektivku opravdu nesdílím. Od začátku je děj velmi předvídatelný a viník je i pro nevšímavého diváka zcela jasný, neboť je to divákovi podsouváno na každém kroku. Stále jsem čekal na nějaký zvrat, že mi režisér tento názor vyvrátí a bude z toho ještě něco zajímavého, ale ne. Herecké výkony jsou také slabé a málo uvěřitelné (popravdě kdo by co věřil paní Issové). Režisér Nikolaev má jistě na víc, o čemž nás již přesvědčil například v Báječných letech či v novějších Lidicích. Proto takové zklamání:( ()

Pulper

Zřejmě v duchu Jiráskových knih a trilogie Otakara Vávry si všichni čeští spisovatelé a filmaři myslí, že středověcí lidé byli kdovíjak patetičtí. Televizní nuda. Hrát tam neumí skoro nikdo. Možná jen Kanyza, Vaculík, Matásek a Rašilov. Ostatní odříkávají text a někdy se snaží (na nátlak režiséra) působit dramaticky. Zabodoval Jiří Dvořák jako Přemysl. Myslel jsem, jak budu zklamaný a ani ne. Rodena nemám jako herce rád. Hraje pořád stejně. Výjimka byla jen potrhlý tatík V peřině, kde jsem to zmiňoval. A Dolanský mi s tou svou frajírkovskou nenuceností už taky pěkně leze na nervy. Scénář neuvěřitelný a divný. Vlastimil Vondruška je teď děsně in. Jako fanda české historie a Přemyslovců jsem si chtěl koupit jeho epopej, ale když jsem to pročítal, řeknu vám, nic moc. V porovnání dílu o Přemyslu Otakarovi II. s o 30 let starší "předlohou" Ludmily Vaňkové vychází vítězně jasně ona. Jak popisem reálií, tak stylem vyprávění. ()

Tormentor665 odpad!

Směs laciné detektivky a ještě lacinější pohádky s naprosto ahistorickým obsahem. Herci toporní a přehrávající, korunu tomu nasazují ty vizuální pseudovyhrávky a „reálie“. Režisér si asi myslel, jak skvělý film ze středověku netočí, ale zabírat kamerou cestu, kde jsou poznat vyježděná kola od aut, to už je teda skutečně umění. Když si to člověk srovná s Vláčilem, nebo ještě třeba s filmy z 80. let jako Poslední propadne peklu, tak si položí řečnickou otázku – do jakých sraček se to naše kinematografie propadla? ()

Elegnor

Zajímavý nápad, typicky české podání - často dost stupidní dialogy, podbarvení hudbou jen při "akčních" scénách a že by to nějak zvýraznilo děj, to se vážně říct nedá. Děj byl na "detektivku" poměrně jednoduchý, pár zvratů by rozhodně neškodilo:) Navíc už i začátek a konec jsou neskutečně povídací a na můj vkus příliš staromódní, nebát se trochu experimentovat, mohlo se tohle dílko dostat mnohem dál.. ()

nmarca

Není to tak strašné, jak zde někteří píší. Jedna hvězdička za odvahu natočit historický film ze středověku, což v českých zemích již téměř není možné. Druhá hvězdička za lepší styl než mají samotné knihy předlohy, které jen zasazují současného člověka se současným myšlením do středověkých kulis. A třetí hvězdička za velmi dobré herecké obsazení, zejména za Karla Rodena, který je extratřídou mezi českými filmovými herci. ()

xxlch

Celkem milé překvapení.Na jednoduchém příběhu ze 13 století z doby vlády krále Přemysla Otakara II mně nejvíce zaujaly interiéry.Jsou tak krásně strohé až jsou autentické.K.Roden, jako Oldřich z Chlumu,je perfektní a dokázt postavit šlechtice před spravedlnost,byla v té době věc nevídaná,ale né nemožná.Doplněno dobrou hudbou a neopomenutelnou kostýmní výpravou je to dobrý filmík na nedělní odpoledne.Do kina bych se ale nehrnula.je to spíše televizní zpracování.Jako motivace ,pro děti školou povinné a učení historie,to není špatné.Alespoň že víme,od kdy se učíme žít mezi vlky! ()

Marrianna

Příjemná středověká detektivka s kvalitním hereckým obsazením. jsem velmi nemile překvapena za toto hodnocení, jelikož si myslím, že si to tohle dílo absolutně nezaslouží. Ač se - jako obvykle, nemůže filmové dílo rovnat knižní předloze, své klady jistě má. Velmi se mi líbila komornost, v níž není potřeba přehnané množství komparsu či přeplácaných kulis. Jestli zde byly nějaké chyby já je přes až hmatatelné charisma Karla Rodena neviděla. Tento film se mi velmi líbil, bavila jsem se u něj a čas mi příjemně rychle utekl. O to víc mě spíše zaráží fakt, že mě čím dál tím víc přepadá pocit, že pro zřejmě až moc děsivě velkou skupinu lidí slovo české znamená - nikdy to nemůže být dost dobré. Je to záhada a smutná. ()

Guinivieve

Jsem ráda, že jsem viděla v televizi, v kině bych si připadala ošizená. Takhle jsem spokojená, moc hezký příběh, jen mi občas vadila rádoby originální kamera a se souboji si režisér evidentně nevěděl rady. Jo a někdo (viz.arachneuss) tu měl nápad na seriál - tak to by mohlo být super. ()

-Cobra-

Jako velký fanoušek knih detektivních příběhu královského prokurátora Oldřicha z Chlumu od Vlastimila Vondrušky jsem se na filmové zpracování velmi těšil a o to větší bylo bohužel mé zklamání. Když pomineme poměrně neštastně zvolené herecké obsazení a tragickou výpravu tak se snad dá vyzdvihnout jen výkon Karla Rodena. ()

unrocker

Na první pohled jde o snímek s velmi malým rozpočtem, výprava je velmi chudá a snímek tím ztrácí na věrohodnosti. Jde o první středověkou detektivku s docela solidním hereckým obsazením. Škoda jen málo nápadité kamery a režie, ze soubojů a různých aspoň trochu zajímavých scén by šlo přece jenom dostat trochu víc. ()

kubas369

Vůbec ne špatné podání temného středověku i když to smrdí televizní inscenací ale co se dá dělat v našich končinách to asi jinak ani nejde nejvíc mě ale zklamala detektivní zápletka, kterou by vyřešil i tříletej natož takový harcovník jako je Oldřich z Chlumu v podání bezkonkurenčního Rodena. ()

Nalimator

Nepřišlo mi to vůbec špatné, taková pěkná televizní historická detektivka. Mělo se tam ale zkusit dostat trochu více napětí. ()

Maica

Koukala jsem na to s tím, že je to pohádka. A nebyla. Takže trochu zklamání a celkově mě tento výtvor moc neoslnil. Nejvíc mi asi vadilo zbytečné a hrozně rychlé zvedání hlasu až do křiku. Ale plejáda herců byla skvělá. Hlavně Karel Roden se svým charizma. ()

Zemřel herec Martin Štěpánek

Zemřel herec Martin Štěpánek

16.09.2010

Narodil se jako nejstarší syn z druhého manželství herce Zdeňka Štěpánka. V mládí k herectví neinklinoval a v nultém ročníku se připravoval na studium medicíny. Odtud ale nakonec přešel na DAMU. Od… (více)