Hvězdná brána

• USA Stargate (více)

Vědecká expedice objevila poblíž pyramid zvláštní objekt pokrytý neznámými symboly. V přísném utajení ho začala zkoumat armáda, uběhla však dlouhá řada desetiletí, než se našel člověk, který by nápis rozluštil. Egyptolog Daniel Jackson zjistil, že znaky představují souřadnice pro cestu vesmírem na jakousi vzdálenou planetu. Padlo rozhodnutí vyslat tam průzkumnou jednotku pod velením plukovníka O'Neila. Symbol umožňující návrat na Zem ovšem na hvězdné bráně chybí, bude zřejmě teprve na místě určení. Expedice nutně potřebuje Danielovy znalosti, mladý vědec se tedy volky nevolky stává jejím členem. Nepraktický intelektuál se ocitá v prapodivném světě na úrovni staroegyptské civilizace, kde všichni lidé ve strachu otročí božskému vládci a nebezpečí číhá na každém kroku... (oficiální text distributora)

Idego

Jak už to tak bývá s klasikama, co člověk miloval jako malej, i Stargate je film, kterej je s každým zhlédnutím horší a hoší. Kdysi jsem ho na VHSce hobloval pořád dokola, ale znovu se na něj ve snaze nezkazit si vzpomínky už asi nepodívám. ()

filmmovier

Celkem to jde, ale jako fantasy je to jen průměrná podívaná, jejíž námět byl využit až v seriálu. Má to pár zajímavých a dobře natočených scén, ovšem jinak to spíš nudí a párkrát se i zasmějete. Je moc dobře, že tady je Spader ze seriálu, zato Russell nic moc. Ale jako začátek celé té desetileté mánie to je využito dokonale. První polovina je výborná, spíše s druhou částí filmu to upadá. On Emerich je prostě průměrář. 60%. ()

tatanapope

Na svou dobu film překvapil příjemným obrazem , šikovnými efekty a dějem i pointou . Krásné sci-fi o cestování de fakto černou dírou na jinou planetu je dle mého předchůdce filmů jako Thor a podobně , jen je prostě originální , protože z nápadem přišli dřív a nedrží se žádné pověsti apod. Zkrátka mají v tom něco svého a mnoho fantazie kombinující hyeroglify , pyramidy , ufo atd. Velmi dobrý film . Viděno v rámci Výzva 2015 od Tonach . ()

Magneto

Brutálna atmosféra, veľkolepé spracovanie, odzbrojujúci hudobný dopravod, atraktívne prostredie...Emmerich stavil vo všetkom na istotu a podarilo sa mu vytvoriť jedinečný dobrodružný film,ktorý sa stal klasikou. ()

SG_ever

Když jsem byl mladší byla Hvězdná brána jako seriál moje numero uno a stále se na něj rád podívám... To samé se dá říct o filmu, který samozřejmě nevyužil na plno potenciál, který v sobě námět skrývá, ale celkově se jedná o slušnou podívanou s ucházejícími efekty, slušnými hereckými výkony a dokonalou výpravou. Pro mě samozřejmě hlavní plus příběh. I přes objektivný klady filmu je mé hodnocení čistě subjektivní, protože je to zkrátka můlj film. Doufám, že se jednou dočkáme nějakého novějšího zpracování aka megafilm. (95%) ()

Mrkvič

Božské bytosti a boží kurt Russell. Výborný námět a hodně slušné provedení. Zezačátku zajímavé poznávání něčeho tajemného a nového. Potom přechod do přímo hororového neznámého prostředí. Následná pasáž s domorodci je trochu nudnější, ale finále už zase stojí za to. Škoda že všechny klady filmu potom tak zprznil dost ubohý seriál. ()

KRYSIOPICE

Jako malej jsem Star gate poprvé viděl na VHS z půjčovny. To už je let. A teď k věci. Nechápu to špatné hodnocení, jako že se z toho dalo vytřískat víc? Proberte se, bez tohoto by nebyl ten váš zapráskanej seriál. zkuste do 120 min. vtěsnat lepší děj. ()

Redswif

Tak tohle je určitě to nejlepší!!! Emmerich zde ukázal že i podle knihy se dá natočit skvělé dílo. Russel zde podal skvělý výkon ani ostatní herci se nemusej stydět. Jeden z mála filmu na které se dá dívat pořád znovu,znovu a znovu:-) Efekty taky skvělý. Není se za co stydět. ()

BS

Film nastartoval moji mánii SG a mám ho velmi rád, ikdyž to není žádný megavýtvor kinematografie. ()

anli

Cestovat vesmírem toužíme odjakživa a víme ,že v něm nejsme sami,Emmerich nám tady servíruje dobrodružné sci-fi ,tedy žánr ,která je mu dle mého nejblíž a který vrcholí ve"Dnu nezávislosti"."Hvězdná brána"je o něco vážnější ,scénář je velmi příjemně napsaný a příběh skvěle jede a baví od začátku do konce.Spojení s Egyptem je takový malý bonus pro Ty ,kteří jsou v Egyptě jako doma)třeba jako já).Takže velmi solidní příběh ,perfektnmí vizuální stránka ,která je u Emmericha standardem ,stejně jako zvuk a výprava.Velmi příjemně mě překvapila hudba Davida Arnolda ("Star wars" to nejsou ,ale je to hodně dobré).A k tomu sympatičtí herci ,kterým vevodí příjemný James Spader a vojenský Kurt Russell.Osobně mě film moc potěšil a byl jsem nadmíru spokojen.Chvílemi je vidět režisérskou nejistotu a přešlapování na místě ,ale dík ybohu to tentokrát Emmerich ukočíroval bez větší újmy na divákovi a předhodil velmi slušné sci-fi ,na jehož základě vznikl mnohadílný a velmi populární televizní seriál.Dvojice Devlin-Emmerich nápady mají ,ale musí mít nosnou myšlenku a držet se trochu při zemi ,což se jim tady povedlo.Dávám čistých 80% a pořád přemýšlím ,co to máme za divné symboly ve sklepě na zdi. ()

lennyd

Kdysi dávno bylo při archeologických vykopávkách v Egyptě nalezeno podivné zařízení, pokryté spoustou hieroglyfů, které nikdo neumí rozluštit. Až po mnoha a mnoha letech by k rozluštění mohl přispět Dr.Jackson (James Spader), extravagantní mladík, který zasvětil celý svůj život zkoumáním egyptské kultury a jazyka. Brzy se mu podaří hieroglyfy rozluštit, a tím uvést do chodu tajemné zařízení, které může propojit i hodně vzdálené světy. Není proto divu, že je jako jediný civilista součástí vojenské jednotky pod veením kapitána O'Neilla (Kurt Russell), která se vydává prozkoumat "druhou stranu" ... Jedno z "must-see" scifi konce minulého století, bez kterého by nevznikl jeden z kultovních seriálů. Roland Emmerich, známý to ničitel Země, si svoji hlavní zálibu tentokrát nechal ujít, což tomuto filmu docela prospělo. Kdysi jsem viděl o tomto filmu dokument, který popisuje scénu útoku "místních" na pyramidu jako nejnáročnější scénu své doby (bez jakýchkoliv digitálních efektů se natáčení této scény účastnily tisíce komparsistů). Herecké obsazení docela ucházející, Kurt Russel takovéto tvrďáky prostě umí, a James Spader se do extravagantního Jacksona taktéž hodil. Jinak se ale dá souhlasit s komentářem Tosima - čím častěji se na film budete dívat, tím víc bude nudit - ale jednou za pár let, proč ne... ()

noriaki

Zní to divně když se to napíše o Emmerichovi, ale úvodní film je nejrealističtější část celého univerza. Stargate působí komorně jen ve vzpomínkách. V reálu jde o působivou vysokorozpočtovou sci-fi, která se navzdory exotickému námětu sympaticky drží při zemi. Mimozemšťané nemluví anglicky, klaďasové nejsou zase až tak úplně bez poskvrnky a hlavní hrdina má do neohroženého geroje pořádně daleko. Děj je překvapivě temný a tento dojem ještě podtrhuje vynikající hudba Davida Arnolda. Ústřední motiv si pamatuje téměř každý. O kolika Emmerichových filmech to můžete říct? ()

VanTom

Určitě lepší než pozdější Emmerichovy filmy. Je to dobře natočené, má to velkorysou výpravu, monumentální hudbu a je to sci-fi téměř startrekovského typu, takže já osobně prostě nemůžu být nespokojený. ()

dANo

Videl som to už niekoľký krát, ale stále som tomu neprišiel na chuť... sú tam niektoré scény, ktoré ma príjemne potešili, ale potom je tam 3krát viac scén, ktoré mi svojou "akčnosťou" a "hrdinskosťou" priam liezli na nervy. Okrem Jaye Davidsona (skvelý "ženský" herecký výkon z Hry na plač však ani zďaleka nezopakoval) ma už z hercov nikto veľmi neoslovil. ()

Tomatáš

Oceňuji fakt, že se vlastně jedná o jedno z mnoha možných vysvětletní existence staveb, jakými jsou například egyptské pyramidy...sci-fi zkřížené s opravdovou historií a mytologií starověkých kultur..Dodnes jsem příznivcem SG-1 a Atlantisu..za to děkuji. ()

Amazon kupuje MGM

Amazon kupuje MGM

26.05.2021

AFO bude bořit mýty

AFO bude bořit mýty

06.04.2019

Blíží se 54. ročník mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů Academia Film Olomouc (AFO). Čeká vás 6 dní plných vědy, poznání, filmů a mnohem víc! Od 23. do 28. dubna si nenechte ujít tuto… (více)

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze

Skladatel Hvězdné brány a bondovek v Praze