Famílie (TV seriál)

Parenthood

Komedie / Drama / Rodinný

USA, 2010, 103x45 min

Peter Krause, Lauren Graham, Dax Shepard, Monica Potter, Erika Christensen, Sam Jaeger, Savannah Paige Rae, Max Burkholder, Joy Bryant, Miles Heizer, Mae Whitman, Bonnie Bedelia, Craig T. Nelson, Tyree Brown, Sarah Ramos, Ray Romano, Jason Ritter, Matt Lauria, Lyndon Smith, Skyler Day, Michael B. Jordan, Tina Lifford, Rosa Salazar, David Denman, Tom Amandes, Jonathan Tucker, Tyson Ritter, John Corbett, Minka Kelly, Josh Stamberg, Amanda Foreman, D.B. Woodside, William Baldwin, Betsy Brandt, Cole Sand, Erinn Hayes, Courtney Ford, Sonya Walger, Rose Abdoo, Nick Krause, Anthony Carrigan, Alexandra Daddario, Kurt Fuller, Zachary Knighton, Zosia Mamet, Googy Gress, Libe Barer, Marguerite Moreau, Richard Dreyfuss, John Rubinstein, Kelly Wolf, VyVy Nguyen, Mike O'Malley, Kevin Alejandro, Dennis L.A. White, Tom Maden, Eva Bella, Mackenzie Aladjem, Matthew Del Negro, Rebecca Creskoff, Brittany Ishibashi, Pamela Adlon, Joaquim de Almeida, Kate Jennings Grant, Mousa Kraish, Fiona Gubelmann, Rafi Gavron, Scott Michael Foster, Paula Newsome, Luke Kleintank, Emily Evan Rae, Irene Choi, Ron Melendez, Derick Alexander, Michael Emerson, Frances Sternhagen, Max Ehrich, Glen Hansard, Marianne Muellerleile, Ryan Hansen, Tina Holmes, David Walton, Jesse Burch, Sundra Oakley, Jacqueline Piñol, Erick Avari, Marcus Folmar, Bahar Soomekh, Tate Ellington, Mandy June Turpin, Jillian Bach, Ethan Flower, Darin Heames, Paul Schackman, Michaela Watkins, Adam Campbell, Gregg Daniel, CeeLo Green, Kevin Mukherji, Jim O’Heir, Evan Peters, Anita Barone, Annabeth Gish, Vanessa Marano, Brittany Belt, Tomas Boykin, Marshall Cook, Landon Pigg, Steven Weber, Kadeem Hardison, Julian Starks, Paul Dooley, Tavi Gevinson, Adam Harrington, Alissa Dean, Maxim Knight, Chris Marrs Piliero, Melanie Kannokada, Kirsten Nelson, Barry Corbin, Lisa Hampton, Steven Krueger, Elise Robertson, Alain Uy, Amanda Baker, Paul Vandervort, Lisa Darr, Jake Elliott, Jennifer Jostyn, Amanda Lund, Roshon Fegan, Mark Saul, Todd Sherry, Steven Lee Allen, Travis Caldwell, Lauren Melendez, Karl T. Wright, Elise Muller, Mateus Ward, Aloma Wright, Asante Jones, Derek Phillips, Michael Weaver, Alan Blumenfeld, Izzy Diaz, Kristin Burke, Vedette Lim, Julie Wittner, Bonnie Burroughs, Liesel Kopp, Lisa Rotondi, Madison Pettis, Amanda Kimmel, Aramis Knight, Justin Cuomo, Rebecca Metz, Jessica Manuel, Courtney Kato, Leith M. Burke, Amber Jaeger, Samantha Boscarino, Khleo Thomas, Katherine Kamhi, Aurelia Scheppers, Sarah Baldwin, Chasty Ballesteros, Jessica Gardner, Dave Allen, Jeff Denton, Gina Comparetto, Adrienne Whitney, Jim Turner, Alicia Ziegler, Jacob Bertrand, Ray Campbell, Mike Howard, Michael Reinero, Michelle Rose, Russell Vance Bailey, Eidan Hanzei, Scott Porter, Maura Tierney, Jovan Armand, Bridgett Newton, Chloe Csengery, Suzanne Krull, Krista Marie Yu, Kyle T. Heffner, Zoë Hall, Kyle S. More, Bobby Reed, Mark Charran, Yeena Fisher, Camille Chen, Keith Campbell, Ian Kahn, Barry Livingston, Coby Ryan McLaughlin, Ally Ioannides, Tim Chiou, Earl Billings, Anzu Lawson

Scénografie:

Steven J. Jordan
  • togaf

Po každém díle jsem měla pocit, jako bych se přejedla cukrovou vatou. Optimistické závěry a lá "všechno jde, když se chce" mě rozčilovaly čím dál víc, až mě překvapuje, že jsem dokoukala první sérii. Lauren Graham hraje stejnou roli jako v Gilmorových děvčatech, zato Peter Krause...pokud máte rádi Odpočívej v pokoji, tak vás předem varuji, "Nate" v tomhle seriálu odmítne s pohoršením trávu...to asi jako odstrašující příklad stačí. Na další sérii se rozhodně nechystám.(16.6.2011)

Musím se přiznat, že jsem se na tento seriál chtěl podívat z toho důvodu, že tam hraje má oblíbenkyně Mae Whitmanová, no a seriál mě příjemně překvapil. Až něco takového, kde se pořád něco děje, jsem vážně nečekal. Seriál, kde se musí řešit problémy, které nastanou nebo vyplujou na povrch. Potom si přejete, aby se vám nikdy nic podobného nestalo. Uvidím, jak to bude dál pokračovat a jestli to bude podobným tempem jako dosud, tak by se mohl stát i mým oblíbeným seriálem.(2.6.2012)

--- PRVNÍ SÉRIE --- Pilot je ukázkovou úvodní epizodou. Přehledně je nám představená různorodá a početná rodina Bravermanů. V první polovině série jsou nám představovány jednotlivé postavy - děj se tedy zaměřuje hlavně na ně a nikam nepospíchá. V polovině série se to trochu zlomí a jednotlivé vztahy a dějové linky se začínají trochu zamotávat a příjemně gradují až do závěru celé série. Některé postavy a zápletky mě baví méně (Max, Kristina), některé více (Sarah, Crosby), ale vesměs jsou epizody vyvážené, tak trochu ze života (toho amerického) a dočkáme se i několika úsměvných momentů. Jediné, co mě trochu vadí, je ten americkej konzervativní přístup k sexu, kterej je mi protivnej. A to přitom tam jsou vidět snahy o občasnou nekorektnost. Překvapila mě přítomnost dvou verzí úvodního openingu - mezinárodní DVD verze má mnohem vhodnější úvodní song, než US verze vysílaná v televizi. Hodnocení série: 4/5 --- DRUHÁ SÉRIE --- Druhá série přináší takřka dvojnásobný počet dílů a na kvalitě je to bohužel znát. Děj je poměrně roztahanej, což by mi nevadilo, ale vytáčí mě celková "přeamerikanizovanost" a to tentokrát bohužel v tom negativním slova smyslu. Jako hystericky řešit po několik dílů, že 16-letá dcerka má sex a lže o tom (pochopitelně) svým přeafektovaným rodičům, to bylo moc i na mě. A přitom ten seriál má množství zajímavých postav a linek (Sarah a Amber, Crosby a jeho (ne)zodpovědnost, Adam a jeho šéf), že mě mrzí, že hlavní slovo dostávají ty nejvíce otravné. Je to sice takové příjemně koukatelné, nenáročné, ale občas až moc uječené - přitvrdil bych lehce na humoru a ubral často na dost zbytečných hádkách. Hodnocení série: 3/5--- TŘETÍ SÉRIE --- Třetí série pokračuje v duchu předchozí s tím, že je to už opravdu nefalšovaná americká telenovela. Nejvíc mě štve fakt, že se do popředí dostávají dějové linky a postavy, které mě vyloženě serou (Kristina a ty její výlevy jsou minimálně na pěst) a ty zajímavé, sympatické a doposud neokoukané jsou hodně upozaděné (Drew, cellistka, Alexandra Daddario :D, Zeek). Stále mě to baví, je to příjemný relaxační seriál, ale v určitých chvílích mi Parenthood nesedí tím, jak je (nereálně) melodramatický a moralistický. Hodnocení série: 3/5 --- ČTVRTÁ SÉRIE --- V sérii čtvrté čekají na Bravermany nové a oproti řadám předchozím ještě náročnější zkoušky. Tvůrci výrazně ubrali na přecitlivělosti postav, na slzy sice dojde a to poměrně často, ale to díky tomu, že se dostávají tentokrát do velice nepříjemných a náročných situací (a neřvou kvůli každé 3,14čovině). Čtvrtou sérii vidím prozatím jako nejlepší řadu vůbec, zejména proto, že vypjaté a dojemné momenty jsou konečně upřímné. Čtvrtá řada potvrzuje pravidlo, že čím méně epizod, tím je série dějově nabitější, celkově kompaktnější a tudíž i lepší. Do seriálu se dostávají nové postavy (Hank se okamžitě stal moji nejoblíbenější postavou seriálu vůbec) a ty, které byly dříve v pozadí, mají též o něco větší prostor (Drew, Zeek). Kristiny je ale pořád přehnaně moc. :) Hodnocení série: 4/5 --- PÁTÁ SÉRIE --- Pátá série je milým překvapením především v tom, že ačkoli obsahuje smrtících 22 epizod, není ani na chvilku zdlouhavá nebo dokonce nudná. Rozhodně je mnohem vyváženější co se postav týče (postavy, které byly spíše v pozadí dostávají mnohem větší prostor), ještě více je "feel-good" a především obsahuje pár menších dějových twistů, které však nepůsobí nikterak přehnaně. Čas strávený s rodinou Bravermanů bych rozdělil na tři části. Tou první je část poznávací, kdy jsem s nadšením poznával jednotlivé členy rodiny. V druhé části nadšení trochu opadlo, protože se začaly projevovat věci, které mě na jednotlivých postavách dost vytáčí. V třetí části nastalo takové to smíření a zároveň jsem si po tolika zhlédnutých dílech postavy nemohl nezamilovat. Této sérii bych vytkl jednu jedinou věc a to, že scénáristé udělali cca v polovině řady z Joela úplného idiota. Jeho chování jsem moc nepobral, ale naštěstí to v závěru tak nějak vyšumělo. Hodnocení série: 4/5 --- ŠESTÁ SÉRIE --- Šestá série je viditelně sérií rozlučkovou. V pouhých 13 dílech překvapivě poměrně nenásilně uzavírá všechny dějové linky a přináší nejsilnější momenty v seriálu vůbec. Poslední epizoda je sice možná až prvoplánově dojemná, ale zároveň se jedná o velice důstojné zakončení, které je esencí toho nejlepšího, co se v seriálu objevilo a nedokázal bych si představit symboličtější tečku. Sbohem Bravermani! Hodnocení série: 5/5(14.1.2015)

Má to být snad i trochu komediální, ale nevím, jak na to kdo přišel. Vtipné mi to tedy nepřišlo ani za mák.(10.7.2013)

Na původním filmu se mi líbilo, jak bez okolků ukazoval život ve velké rodině. Seriál je v tomhle ohledu stejně tak lidský a upřímný. Celou rodinu tvoří sbírka rozmanitých postav a je dost pravděpodobné, že se s nějakou ztotožníte. Na druhou stranu seriál dost často zbytečně moralizuje a to není nikdy dobře. V druhé polovině 1. řady se navíc řeší s prominutím naprosté cypoviny, které jsou jako vystřižené z nějaké venezuelské telenovely. Snad se 2. řada v tomhle ohledu polepšila.(9.8.2011)