Až na několik záběrů se celý film odehrává na zahradě velké vládní vily, v níž žije hlavní hrdina, politik Rieger. Je to stárnoucí elegán, který byl dlouhá léta ve funkci kancléře, nedávno však o svou funkci přišel a zřejmě se s tím neumí vyrovnat. I když se snaží nedat to na sobě znát, zhroutil se mu svět. Musí se vystěhovat z vládní vily a podstoupit nedůstojnou proceduru oddělování erárních věcí od věcí soukromých. Ve vile s Riegerem žije jeho dlouholetá přítelkyně Irena, její přítelkyně Monika, jeho matka, jeho mladší dcera Zuzana a sluha. Riegerův tajemník Hanuš se svým tajemníkem Viktorem třídí věci. Dvakrát tu Riegera navštíví novinář Jack s fotografem Bobem, kteří s ním pořizují velké interview, dvakrát ho navštíví jeho starší dcera Vlasta s manželem Albínem. Mihne se tu i několik okrajovějších postav. Jak běží film, všichni se trochu mění, z patolízala se vyklube zrádce, z byrokrata jediný věrný, starší dcera, která původně nabízí Riegerovi ubytování, nakonec také zradí a ubytování odmítne. Zcela neutrální osobou je zahradník, jediná trvalá spojka s vnějším světem, která přináší nové zprávy. Rieger se pokouší udržet si důstojnost, ale nakonec se z toho všeho lehce pomátne, aby později, až absolvuje policejní výslech spojený s určitým vydíráním, přijal pokorně funkci poradce poradce svého hlavního protivníka, což si sám před sebou velmi racionálně zdůvodní a což znamená jeho konečný pád. Vítězem je náměstek Klein, cynický představitel mladší generace politiků, který se verbálně hlásí k týmž demokratickým ideálům jako Rieger, ale v praxi se jich zřejmě vůbec nedrží. Vládní vilu, jak se ukáže, výhodně koupí od státu a plánuje v ní velké "společensko-kulturní „centrum“. Riegera navštíví rovněž jeho ctitelka studentka Bea, kterou on nakonec líbá, ale je přitom přistižen svou dlouholetou přítelkyní. Tato studentka je ovšem velmi flexibilní, neboť v závěru přichází za Kleinem s toutéž prosbou, s níž přišla dříve za Riegerem, totiž s prosbou o podpis jeho knihy. Film vychází sice ze stejnojmenné divadelní hry, má však svou vlastní osobitou atmosféru. (Česká televize)

klima777

ABSURDNÍ. Zbytek dle libosti račte doplnit. Osobně nic zásadního nenamítám. Proč taky? Vždyť je to absurdní... Se vším všudy. ()

ghatos odpad!

Nelze tohle dílo odpolitizovat, je přímo bytostnou součásti V. Havla. Řada osobních názorů, postojů, projekcí a katarzí definuje perverzní svět politika, který se uzavřel ve svém absurdnu. Snaží se o jakousi satiru, přitom je to bohapustá směs stařecké demence a intelektuálního marasmu. Havel si utahuje z bulvárních novinářů (ne, že by to nebyla hovada), politiků nebo podivných podnikatelů, což je vrchol pokrytectví. Bakala je takový Havlův Oldřich Kaiser. Tento podnikatel je mu velmi zavázán - zaplatil mu nesmyslný filmový pomníček nebo oslavu narozenin (klasické všimné), jak se tohle slučuje s jeho vodnickým blitkem na konci snímku, kde hovoří o lásce a pravdě? Neméně horší je jeho manželka Dagmar "Vlastička" Veškrnová. Ta adoruje a brání svého boha. Havel totiž touží po obdivu a obklopuje se nohsledy (příznačné pro jeho povahu), není to skromný politik. Své ego prozrazuje každou klapkou filmu. Zhruba po hodině dojde k totálnímu šílenství. Režisér se naplno oddá své vlastní onanii. Závěr? Nicotný záznám mluvícíh postaviček, postrádající jakýkoliv smysl a pokud tam je nějaký odkaz, tak bůh chraň (nejen) naší zemi. Václav Havel není obětí politiky, politika je jeho obětí. DOST BYLO HAVLA. -50%...septik, (viděno 2x). Tenhle komentář bych chtěl věnovat Kamilovi, Michalovi, Martinovi a Martinovi. ()

mcleod

Společensko-politické absurdní drama reflektující nejen moderní dobu, ale také klasické Havlovo téma vyprázděných frází (v tomto případě politických), ale i mezilidské komunikace. Podstatným námětem je také vyprázdněnost samotné politiky, včetně politických ideí, často přecházejících do pouhých frází. Řekl bych, že problémem tohoto díla je jeho přehuštěný obsah... oproti starým Havlovým hrám se Odcházení zabývá mnohem větším rozsahem problémů. Zároveň to však z Odcházení vytváří zajímavé surrealistické dílo, plné zřejmých i méně zřejmých symbolů. Rozhodně se Havlovi podařilo divadelní hru zfilmovat zdařile, dokonce i původní hru v mnoha ohledech povýšit (především v ohledu atmosféry, ale i v některých symbolech). Nejpodstatnější ale je, že Havel, Rieger i Klein ponechali v centru politiky člověka a umožnili jeho všestranný rozvoj. ()

svobik

Už ze samotné podstaty věci nehodnotitelné, na Odcházení totiž není vyloženě nic filmového. Divadelní hra natočená na kameru, s divadelními hereckými výkony, samozřejmě s obrovskou dávkou absurdity. Dávkou tak velkou, že divák v podstatě nemůže rozeznat, kdy se stále jedná o tvůrčí záměr a kdy už o Havlovu režijní neschopnost. Právě ona absurdita je tak pro snímek vlastně dokonalou zástěrkou, poněvadž i kdyby Havel natočil sebevětší sračku (a jako že jí Odcházení budou mnozí jistě nazývat), vždy se to dá za fenomén absurdního divadla na plátně nějak zakamuflovat a tím vlastně ještě podpořit autorova genialita. Ačkoliv je mi jasné, co tím Havel chtěl říct, tenhle přístup je mi s odstupem času čím dál víc odporný. Havla budu vždy uznávat jako politika, chápu jeho sdělení, ale 12 nominací na České lvy je pouze důkazem nechutného kultu osobnosti. Protože pokud už, Odcházení patří rozhodně k tomu horšímu a především méně zajímavému, co český filmový rok 2011 nabídl. ()

vyfuk

Rád bych vzdal V. Havlovi čest ale takto to asi nepůjde. Něco se mě líbilo, ale nic moc. Chci ale dát hold Havlovi za to že napsal scénář a natočil tento film, jěště předtím něž zemřel. Prdím na střih měl dostat Lva za kameru. Výkon Jana Budaře jako Albína byl opravdu zajímavý :---------(((((((((((((((((((((( ()

strelenaL

Je těžké se k tomuto filmu vyjádřit... Film jsem viděla dvakrát abych se nějak rozhodla kam si ho mám zařadit. Protože je děj velmi spletitý, sběsilý a chaoticky vyústící se extrému dávám tři hvězdy. ()

PollyJean

Předem upozorňuji, že hodnotím jen a pouze to, co jsem viděla, bez ohledu na osobnost autora, která s sebou u většiny lidí nese už předem dané znamínko plus nebo mínus. Tak tedy: jako film je to spíš špatné, režisér-začátečník se tu nezapře a oko divadlu přivyklé taky ne, jako divadlo je to ale výborné. Jako celek je to zahlcující a přeplácané, jenže odděleně je podstatná většina jednotlivých scén a dějových i příběhových linií zase výborná. Jistě, mohlo se pár věcí vynechat - třeba "vodník" nebo hromadný jakože smích závěrem. Vykreslení postav je precizní a všichni hrají skvěle, snad jen Dušek se typově ne úplně hodí. Jednoznačně nesnesitelná mi přišla jen hudba, u té jsem tu divadelnost nějak neskousla. ()

Jigsaw88 odpad!

Opravdu obrovské zklamání, opravdu škoda času, který padne na tento film. Václava Havla mám velmi rád, ale tohle jsem od něho nečekal, stejně tak skvělé obsazení v tak špatném filmu :-( ()

giovanni3

Tak víc jak 2z5 fakt nedám bez ohledu na včerejší tragické úmrtí Václava Havla.. Tento film byl spleť jeho života, vzpomínek a myšlenek a to navíc nahodile přeházených a zamotaných na dnešní svět. Nebýt to od Pana prezidenta, tak bych dal snad i méně. ()

jefff

Absurdní a bizardní groteska. Havel dosáhl čeho chtěl, lepší to být asi příliš nemohlo. Celý film zvedá plejáda české herecké elity, jinak by kýženého výsledku nejspíš nedosáhl. Mě Odcházení zasáhlo, líbilo se a panu HAvlovi tleskám, ale pro každého to být určitě nemusí. ()

Danula13

Třebaže se někteří tady snaží tuto patlaninu obsáhle tzv. "intelektuálně okecat", zachránit ten paskvil nemohou, ani kdyby se rozkrájeli. Ta bezradnost (i u některých recenzí v médiích) je tak viditelná a snaha se z toho intelektuálními řečičkami vyžvanit, je až trapná. Jejich modla Havel prostě vytvořil nestravitelný brak, který se neokecá. --- Ač nerad, nezbývá mi, než abych se takto netradičně kriticky vyjádřil k uvedenému obsahu filmu, kde jen několik vět (!!) splňuje to, co od obsahu filmu očekávám. Vše ostatní jsou jen trapné oslavné ódy a propagace V. Havla, ta očividnost tohoto holého faktu je opravdu do očí bijící. Že vám to tady na CSFD stojí za to. ()

Furciferka

Přistoupí-li divák od samého začátku na to, že se jedná o film, který je natočený podle absurdního dramatu, neměl by být zklamán. ()

Rousse

Havlův naprostý absurdistán mě bavil celou dobu. Nebyla to žádná bomba, která by mě posadila na prdel. Hodně se mi líbila hra barev a absurdno na entou. Určitě nevšední a zajímavý počin, pomocí kterého se dozvíte, jak důležitá je funkce poradce poradce vašeho bývalého poradce:-) ()

Maynard.

Jen díky obrovské úctě, kterou mám k dnes již nestárnoucímu Václavovi, nedám odpad. Kdyby tohle natočil někdo jinej, tak bych to tam píchnul a vůbec bych nešpekuloval. Je to prostě strašnej shit. A nebo sem to vůbec nepochopil (tomu ale nevěřím). Václav Havel si vybral ty nejlepší herce, kteří zvládli své role, ale dějově je to tak ubohý, že ani to nepomůže. Přeplácaný jak barevně, tak vtipem. Vlastně sem se nezasmál ani jedinkrát, takže je to přeplácaný vtipy, který ani vtipný nejsou. Podobnou zhovadilost bych čekal od někoho jako je Troška nebo tak něco. Ale nebudu dál kritizovat. Václav Havel je jediný skutečný následník svatého Václava, to co přišlo a přijde po něm už je stejný odpad jako tento film. Václave Havle, v mým srdci zůstanete navždy a to nejen jako náš náčelník festivalu Trutnov... ()

Kejdlo

Pěkně vyzdobená prázdnost až nesmylnost, kde se pěkně zabírá kamerou a celé je to jinak tak absurdně blbé, že se tomu dá i někdy nevěřícně zasmát. "Každý ví že s korupcí bych býval pěkně zatočil, mít na to víc času! Vždyť v posledních 15 letech to byla moje priorita!" Jasně, priorita a on na ní neměl čas. Taky nemám zrovna čas a náladu marnit 90 minut druhým zhlédnutím a hledáním většího smyslu v tomhle divadle na plátně, které se snaží reflektovat a narážet na cosi, že to ve výsledné formě působí jako neuvěřitelná slátanina. Doufám že tomu Vencovi dali aspoň teplou vodu. Měl už přece nějaký věk! 2/10 ()

tempus

Jedním slovem NOBLESA (dvěma slovy; sebekritizující noblesa). V hlavní roli mně Abrhám nesedl, myslím že se do té role nehodil (, ale v projevu “ala Hitler“ byl perfektní.). Pokud by režisér točil, něco nepolitického řekněme (nejlépe) s časovou zacykleností Na hromnice o den více, tak to by dopadlo výrazně lépe (určitě by to sahalo k 86%). ()

Sdoom

Není to úplně špatné, má to myšlenku (aby ne!), ale to zpracování je takové ... no prostě divadelní. Nenudil jsem se nijak zvlášť, ale přesto dám takové lepší 2 hvězdičky, bylo zde dost věcí, které mi více či méně vadily (Macháček, neustálé zakopávání Zindulky, charaktery atd.). ()

insurgentes odpad!

Stydím se za všechny herce, kteří z nějakých zřejmě pochybných politických důvodů se na tomhle marasmu podíleli. Že neměli koule poslat toho senila s takovou nabídkou do prdele. Jsem velmi rád, že svobodný zednář a největší škůdce polistopadového vývoje už nikdy nic nenapíše. ()

Opsha

Možná až moc divadelní a na pár místech prapodivné - ale vizuálně perfektní (kdy se konečně i další čeští kameramani naučí používat filtry?), chytře škodolibé a sebeshazovačné ohlédnutí za životem jednoho politika. P.S. Až se někdy bude v ČR točit biografický film o Velkém Kormidelníku Václavu Klasovi, chci, aby ho hrál Oldřich Kaiser. P.P.S. Vrkú! ()

Zemřel Josef Abrhám

Zemřel Josef Abrhám