Pomáhat a chránit

(festivalový název)

The Guard

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

4+ ! Nekorektný, politicky závadný, rasisticky podfarbený... jednoducho, nič pre normálnych ľudí. Preto je Guard neuveriteľne zábavný film. Príbeh svojrázneho irskeho seržanta z malého mestečka je plný totálnych absurdit, hraničiacich s brutálnym "clouseavským" ( Peter Sellers ako inšpektor Clouseau ) humorom. Ak by divák bral do úvahy kriminálny príbeh, snímok by dostal jednoznačnú facku, ale v kombinácii s nevšedným humorom a nadsádzkou je dobrovoľne ochotný upustiť od vážnosti a spustí sa. Brendan Gleeson je seržantsky geniálny.(25.10.2011)

• Chrustyn

Městský poctivý polda společně s drsným nepoctivým poldou řeší v malém irském městečku velký policejní případ. Komedie to mohla být opravdu dobrá ale já se nebavil prakticky vůbec a jediné co trochu pobaví je nestandardní Brendan Gleeson.(25.2.2012)

• TeeAge

|| Scenár: John Michael McDonagh | Hudba: Calexico | Produkcia: Chris Clark, Flora Fernandez-Marengo, Ed Guiney, Andrew Lowe | Distribúcia: Sony Picture Classics, Element Pictures, Optimum Releasing | Štúdio: Reprisal Films Element Pictures, Crescendo Productions | Rozpočet: ? $ | Tržby: - $ ||(24.6.2011)

Kandidatúra na najzábavnejší úlet roka. Má to úplne jednoduchý a priamočiary príbeh bez akýchkoľvek zvratov či prekvapení... ale na to serie pes za bicyklom, pretože Brendan Gleeson má životnú formu, záporáci filozofujú, matka sa zúčastnila orgií a scenár je hláška na hláške ("Jasné, že sme do IRA pribrali teplošov, bol to jediný spôsob, ako infiltrovať MI5."). No a westernové finále to samozrejme spečaťuje.(9.12.2011)

Je to takové mile sviňušské. 8/10(25.1.2014)

• - Film se kompletně natáčel v Irsku, rodišti Brendana Gleesona. (toy79)

• - Na olympijských hrách roku 1988 v Soulu skončil na čtvrtém místě v disciplíně 1500 m plavání volným stylem Američan Matt Cetlinski. Když tedy Gerry (Brendan Gleeson) tvrdí, že toto místo obsadil on, jde o jeho výmysl, ačkoliv jím zmiňovaný soupeř Salnikov skutečně v tomto závodě získal zlatou medaili. (koci)

• - Po tom, čo Brendan Gleeson stvárnil hlavné úlohy v čiernych krimikomédiách Martina McDonagha Six Shooter (2004) a V Brugách (2008), odskočil si zahrať do žánrovo veľmi podobného filmu The Guard (2011), ktorý natočil Martinov brat John Michael McDonagh. (SarumanKo)