Pomáhat a chránit

Pomáhať a chrániť

(festivalový název)

Komedie / Krimi / Thriller

Irsko, 2011, 92 min

Keď som po troch rokoch od filmu 'In Bruges' pozeral, že ďalšie dielo Martina McDonagha je ešte stále v nedohľadne, tak ostávalo len čakať. V tom sčista-jasna som zhliadol túto ukecanú írsku krimi-komédiu. Povedomé mi bolo meno, povedomý mi bol štýl príbehu a humoru. A v tom ma osvietilo. Starší z bratov McDonaghovcov taktiež vystrčil rožky a ja s čistým svedomím môžem konštatovať, že o nich dvoch ešte budeme počuť. Spokojne teraz môžem čakať na ďalšie ich počiny. Táto prvotina nemala chybu. Možno nebola tak úderná ako Martinov preslávený debut, ale tie skvostné dialógy (slovné hračky a konverzačné bitky) sa mi určite vryjú do pamäti. Herecky úplne nonšalantne zvládnutá každá rola a tých vedľajších postáv s rôznymi typmi charakterov, to už sa dnes nevidí. Navyše každá postava má svojské črty, ktoré robia film rozmanitým, príbeh síce na malom priestore, ale režisér a vcenárista v jednej osobe sa s nim vyhral naozaj dopodrobna. A ten záver, z toho by si mohli v hollywoode brať príklad. 85%.(25.12.2011)

Brendan Gleeson je opravdu excelentí a ty jeho rasistický hlášky mě fakt rozesmívaly, ale bohužel to není prča celou dobu. Jsou tam hluchý místa a ta trojice záporáků byla taková podivná. U tý finální přestřelky jsem ale pookřál.(25.12.2011)

Velké překvápko z Irska. The Guard je naprosto parádní detektivní komedie kde září v roli policisty Brendan Gleeson a skvělé mu sekunduje Don Cheadle. Tenhle styl anglického suchého humoru mi v roce 2011 hodně schází a jsem za tenhle kousek hodně rád.(7.11.2011)

"Myslím, žes mě zabil...", "Jo, myslím, že zabil...", "Neposmívej se mi!" :D 5* je jasnejch, prostě ;)(22.10.2012)

• predators

Irský humor jde mimo mě ještě víc, než ten anglický. Vůbec, celý ostrovní humor jde asi mimo mě. 35%(15.7.2012)