Muži, kteří nenávidí ženy

• USA The Girl with the Dragon Tattoo (více)
Krimi / Drama / Mysteriózní / Thriller
USA / Švédsko / Velká Británie / Německo, 2011, 158 min

Mikael Blomkvist zrovna prohrál soudní spor s Hans-Erikem Wennerströmem, o kterém nedávno napsal nepříliš pozitivní článek. Jeho pověst tím utrpí, a tak příležitosti využije Henrik Vanger, který si Mikaela pozve na sever do Hedestadu, aby vyšetřil zmizení a nejspíš i vraždu své neteře Harriet. Harriet zmizela v roce 1966, a jelikož ji nikdo neviděl odjíždět, policie došla k závěru, že ji nejspíš někdo zabil. Předtím byla s kamarádkami na slavnosti, ze které ale náhle odešla. Pak už ji viděli jen krátce, když se objevila v Henrikově domě a chtěla si s ním promluvit. Henrik ale neměl čas, a když ji hledal později, už byla pryč. Henrik po ní celý život pátral a nashromáždil mnoho informací, které hodlá Mikaelovi poskytnout, včetně domu u jezera, kam se může Mikael dočasně nastěhovat. Výměnou za pomoc mu Henrik nabízí peníze a opravdové důkazy proti Wennerströmovi, aby mohl Mikael očistit svou pověst. Mikaelovi se na severu moc nelíbí, ale nakonec nabídku přijme a nastěhuje se do domu u jezera... Lisbeth pracuje pro bezpečnostní agenturu a pracuje i na Mikealově profilu. Nechal si ho prověřit Henrikův advokát Dirch Frode předtím, než si ho Henrik najal. Lisbeth má život už tak dost těžký, a navíc její poručník dostane mrtvici a už se o ni nemůže starat. Dostane tedy nového poručníka Nilse Bjurmana. Ten ale zneužívá svého postavení a Lisbeth mučí a znásilňuje. Lisbeth se ale vzepře a pomstí se mu. Bjurman jí při tom musí slíbit, že už se o ni nebude zajímat a bude jí pravidelně vyplácet peníze, aniž by se u něj musela hlásit. Při svém pátrání Mikael narazí na zajímavou informaci, a tak po Frodeovi požaduje asistentku. Ten mu doporučí právě Lisbeth. Mikael se za ní rozjede a nabídne jí práci. Lisbeth to zajímá a tak souhlasí a okamžitě se pouští do práce... (TV Prima)

Jacqupes

Možná že můj pohled na Muže, kteří nenávidí ženy může být zkreslený, proti všem těm přechytralým kritikám, ale nemějte mi to za zlé. Zamiloval jsem se. Od první do poslední vteřiny jsem byl uchvácen dokonalou atmosférou filmu, kterou krom nesmírně silné a výmluvné hudby (Trent Reznor a Atticus Ross), režie i samotného námětu zařídila neopakovatelná dvojice Daniel Craig a Rooney Mara. Prolínání příběhů Mikaela Blomkvista a Lisbeth Salander zasazené do toho neustálého napětí. Mrazení, fyzická nevolnost (nechápu jak to mohli pustit do kin bez varování před tímhle vším) a hlavně následný silný dojem z toho co se vám právě mihlo před očima během pouhých dvou hodin. Říkám pouhých, protože délka rozhodně nebyla přehnaná. Bylo řečeno přesně tolik, kolik muselo být řečeno, aby vás (pokud ve vás vězí trocha citu a empatie, ne jen ten hloupý zatvrzelý rádoby rozum a odstup) Muži, kteří nenávidí ženy dostali a donutili říct: "Ksakru, vždyť tohle je ten nejsilnější film jakej jsem kdy viděl!". Ano uhodli jste správně, dávám 100%, i přesto že jsem chtěl dát třeba o 5 - 10% míň, abych nevypadal tak oddaně a uneseně, ale to prostě nejde. ()

Mefejskaa

Problém je, že jsem četla knížku a ta je dost dobrá. Je jasné, že 530 stran knížky, přičemž téměř každá stránka je napínavá a akční, nenacpete do dvouhodinového filmu, ale tenhle pokus celkem ušel. Lisbeth (Rooney Mara) je velmi přesvědčivá a přesně taková, jakou jsem si ji představovala, Daniel Craig je na mě moc Bondovskej, ale v roli novináře taky celkem obstál. Co mi na filmu ovšem vadilo byla ta celková uspěchanost, žádné volné tempo, žádný čas na promyšlení celé zápletky, přijde mi, že je to film jenom pro ty, kdo četli tu knížku, protože jinak to podle mě je nepochopitelné. Ale má to dobrou atmosféru a dialogy. Jako jo 3 a půl hvězdičky. ()

gerdi14

Četl jsem knihu a ta byla famozní,bohužel kdo nečet tak si myslim že nemohl správně všechno pochopit...Bylo to trochu vytržené a ořezané. Hlavně ten začátek,když se seznamujeme s hlavními postavami...kdybych nečetl knihu tak bych netušil o co jde. Podle mě zbytečný film,ale na druhou stranku mě to bavilo víc než švedský original. ()

kollerB

Po přečtení všech 3 dílů, jsem se hrozně těšil na filmové zpracování. Musím uznat, že 1.díl americké verze je lepší, než jsem si myslel. Pokud to mám porovnat se švédským zpracováním, tak "Amíci" vedou 1:0. Už se těším na pokračování. ()

thief.torquato

Od filmu jsem neočekával nic jiného než typickou detektivku a jelikož jsem nečetl ani knihu a ani jsem neviděl původní film, tak jsem původně film vůbec neplánoval vidět. Ukázky mě, ale zaujaly a rozhodl jsem se, že se podívám a musím uznat, že mě velice překvapil. Detektivky mě moc nelákají a ani tady jsem nebyl extrémně napjatý, nezajímalo mě moc, kdo byl ten vrah, ale velice se mi líbil způsob pátrání a celkově zjišťování nových informací. Uznávám, že i hlavní ženská role je vyloženě můj šálek čaje a Rooney Mara ji hraje velmi příjemně. Možná bych ještě vytknul, že jsem očekával trochu více prohlubování charakteru jednotlivých členů rodiny, ale jelikož tam byli minimálně, tak jsem je moc nezaregistroval a skoro celou dobu jsem byl zmaten kdo je kdo. Ke konci to nebylo, ale vůbec na škodu a celkově vzato, film se mi velmi líbil a donutil mě uvažovat nad přečtením předlohy. ()

JAzzeURo

Bohužel (nebo spíš bohudík), jsem poznamenaný knižní předlohou. Ta je vždy obsáhlejší a shlédnutí filmu se jí málokdy vyrovná. Od Finnchera dobrá práce, ale herecké výkony mi přišli slabé a málo věrohodné. ()

Nezbednice

Knížku jsem nečetla, ani původní verzi jsem neviděla, dívala jsem se tedy jako úplný neznalec. Kvůli názvu jsem neočekávala nic extra a nakonec jsem byla mile překvapená. Ano, nějaká ta chybička se nedala přehlédnout, ale i tak je to velice zajímavá a napínavá podívaná. Určitě si tento film pustím ještě jednou. ()

Whyte

Je zajímavé vidět dvě adaptace na jednu novelu, natočené obě v rozmezí dvou let. A ta Fincherova verze, nebo jak zlý jazykové označují: "No jo, další americký remake!" Je, podle mého názoru o chloupek povedenější, herecky, hudebně i vizuálně. Atmosféra je zde od grafického úvodu intenzivně chladná, temná a hustá, že by se mohla krájet i řezat kuchyňským nožem se zaschlou krví na ostří. Ač je snímek vázán na knihu a ta více pracuje s charaktery postav a jejich odlišným emocionálním i intelektuálním prožíváním dané chvíle, než se strhujícími filmovými dramatickými situacemi, dokáže film udržet tempo celou stopáž a zároveň přinést něco svého, něco osobitého. Fincher je jednoduše po čertech dobrý vypravěč i řemeslník a předvedl jednu z nejlepších knižních adaptací posledních let! Ano, chci další díl! A chci si před viděním přečíst knihy, která by mi vyzradila všechny budoucí spoilery! // 90%// ()

JBpivosaj

Nemam nic proti americkejm remejkům, vlastně skoro nic proti remejkům, který film zkvalitní. Ale proč kurva kurví nejlepší film který jsem viděl v posledních 5ti letech.. ne-li déle.. Je to všechno prostě špatně, vůbec bych je to nenechal natočit. A vy ***** kteří čumíte jen na tyto USA mix verze jdete víte kam... koukněte na origo a pak až odezní orgazmus napište tady nějaký Váš slint. ()

Gorefa

Výborný film, po dlouhé době jsem měl chuť na něco od Finchera (předchozí 2 filmy jsem neviděl, nelákalo mě to). Vše sedlo, nemám výhrad. Oceňuji skvělý soundtrack od NIN, žádné přehlušující fanfáry, jak je obvyklé u hollywoodské produkce. Temný, pod kůži lezoucí... ()

Border

Dal bych svému oblíbenému mistrovi za tenhle film i víc,ale nezaslouží si to protože je to trilogie takže bud chci všechny 3 díly aby to do sebe zapadlo nebo se na to měl vysrat.Film je za 5 přístup za odpad tohle si Davide neměl brát.Už poslední 2 filmy pro mě byly utrpením a tohle je důkaz že si vykročil nepsrávnou cestou.Chci temnýho nihilistickýho antispolečenskýho Finchera a ne rejžu kterej leze do prdele dnešní počítačový generaci.Eště je čas se vrátit Davide eště je čas!!!! ()

Tyrkys odpad!

Proč předělávat něco, co je samo o sobě dokonalé? Asi aby to Amíci vůbec shlédli, neb bez "Made in USA" visačky by to ignorovali. ()

rhodos

Pro mne jednoznačně film roku, a to jsem viděla švédský originál i četla knihu. Po všech stránkách dokonalé, nemám, co vytknout. Jen mne mrzí, že se ještě nezačal točit druhý díl, tak doufám, že se snad brzy dočkám. ()

kratajirka

Když dva dělají totéž - není to totéž. Zfilmovaná verze Larssonova Millenia od švédských chlapíků je prostě někde jinde. Tohle je průměrná adaptace tak slavného románu navíc s hlavním protagonistou, který se tam prakticky vůbec nehodí. 40% Mr. Bond. Měla být jedna verze a ne pičovat druhou. ()

Liya

Švédský originál je MNOHEM lepší. Ve všech směrech. Tohle je nějak uspěchané, zpřeházené, mám z toho rozpačitý pocit. Švédský originál mě naprosto vtáhl a pohltil, má o hodně lepší atmosféru, srozumitelnější postup vyprávění co se vyšetřování případu týče (v americké verzi jsem se trochu ztrácela, i když jsem věděla jak to bude) a dle mě i lepší herce. Zase další zbytečný remake. ()

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno

Úmrtí herce Juliana Sandse bylo potvrzeno