Poupata

• angličtina Flower Buds
Česko, 2011, 94 min (Alternativní 91 min)

Scénář:

Zdeněk Jiráský

Vladimír Javorský, Malgorzata Pikus, Marika Šoposká, Josef Láska, Aneta Krejčíková, Kateřina Jandáčková, Jiří Maryško, Vladimír Polívka, Thi Minh Nguyen (více)

Příběh vypráví o těžké zkoušce rodiny, žijící v drsném průmyslovém kraji. Dcera Agáta touží po šťastném životě daleko od domova, ale nedokáže své touhy realizovat, syn Honza věří v sílu lásky bez ohledu na okolnosti, za jakých se zrodila. Matka Kamila hledí s jistotou do budoucna a ve své naivitě si nehodlá připustit bídu dnešního dne. Jediný Jarda, otec rodiny, ví, že svět ani sebe nezmění. Vědom si svého slabošství, nepokouší se o nic. Chorobná závislost na výherních automatech jej přivádí, stejně jako jeho nejbližší, do neřešitelné životní situace… Nevyhnutelná krutost, s jakou se příběhy všech postav prolínají, připomíná v mnohém britská sociální dramata devadesátých let, včetně černého humoru, který jednotlivé situace jaksi bezostyšně doprovází. (Česká televize)

noriaki

Nakonec je to za čtyři hvězdičky, ale hlavně díky hercům, než čemukoliv jinému. Poupata sama o sobě nijak výjimečná nejsou. Skandinávská kinematografie, jejíž díla mi film připomněly, mají podobných snímků tucty a často lepších. Všechny jejich typické znaky jsou i tady. Málomluvné a přemýšlivé postavy, narušené mezilidské vztahy, syrové naturalistické scény a všudypřítomný sníh a zima. Chybí jen ten pocit přirozenosti, ve kterém severská kinematografie exceluje. Postavy si zásadně volily ta nejneschůdnější řešení vedoucí přímo do mizérie, a scénář jejich beznaděj ještě prohluboval. Na konci se vše vyhrotilo do takového extrému, že kdyby příběh pokračoval ještě další půlhodinu, musel by se žánr změnit na psycho-thriller. ()

lennyd

Na první pohled obyčejná rodina prochází ale velmi těžkým obdobím. Každý z rodiny má své vnitřní problémy, které ovlivňují zbytek rodiny - otec Jarda (Vladimír Javorský), beznadějně závislý na automatech, schopný prohrát i své kalhoty. Dcera Agáta zjišťuje, že je těhotná - ale rozhodně ne s chlapcem, který by mohl být dobrým otcem. To syn Honza je čerstvě zamilovaný - co na tom, že jeho objev je striptérka z místního pajzlu. A snad jen matka Kamila dokáže naivně věřit, že se vše v dobré obrátí... To jsem zase jednou dostal chuť na nějaký veselý český film. Tento film svým názvem napovídal, že půjde o nějakou neduchaplnou taškařici z let dávno minulých a docela jsem se na něj těšil. O-ou, jak jsem se spletl. Tento film není vůbec veselý, ba naopak - divák si z něj může odnést docela silnou depresi - pokud se poddá beznaději, kterou mu Zdeněk Jirásky servíruje po litrech. Skvělému hereckému obsazení (do jednoho) vládne výborný Vladimír Javorský, toto je snad poprvé co jsem jej neviděl v komediální roli. Takže jediné co mi na filmu vadilo byl závěr-nezávěr, který bohužel zůstává hodně otevřený, a docela by mně zajímalo pohled na tuto rodinu po půl roce... byť ani to bych optimisticky nikterak neviděl... ()

Akumulátor

Aneb jak se žije sockám. Každé místo v každém záběru je tak omšelé až depresivní, že snad ani není možné aby to bylo všechno v jednom městě. Škoda nedotaženého konce. ()

Pajkenzi

Výborné drama. Zajimavý dramatický příběh který se odehrává v zajimavém prostředí. Litovala jsem rodinu, ve které nebyli peníze a misto aby se otec postavil na nohy tak sazí dál za statisíce a k tomu ještě na záruku bytu ve kterém bydlí. Mohl být trn konec delší.. Ale přesto jsem velmi spokojena. I takový život ve skutečnosti je. ()

MarekLucin

Poupata si zaslouží pozornost a zaslouží si tedy pár slov a vět. Těsně před projekcí filmu jsem se trošku bál. Bál jsem se tématu, které mi přišlo velmi blízké. Děj se odehrává v severních Čechách, hodně scén se pak bylo natočeno v Sokolově. A Sokolovsko a Chebsko znám. ˇ Žiji tam. Bál jsem se tedy toho pohledu zvenčí na naše životy, prostředí, možnosti a nemožnosti. A je to velmi syrová sociální studie s současném česku, o krajích, kde je vyšší nezaměstnanost, kde najít si práci není tak jednoduché a kde jsou příjmy velmi nízké. A pak jsem se ve filmu v některých obrazech a scénách poznal, především tou touhou opustit ten zmar a vydat se na místo, kde nám bude líp. Ale především jsem poznal to prostředí ve kterém hlavní postavy žijí. Co se týče obsazení, jsem naprosto spokojen. Vedle fantastického Javorského mi vyrazila dech především Aneta Krejčíková, která zahrála stripteasové scény s takovou vervou a entuziasmem, že jsem jí to sežral i s navijákem. Je vidět, že i Ulice může být zdrojem velkých hereckých talentů. Audiovizuál bezchybný. Velmi silný zážitek, který ve mě evokoval přání, aby všechny vnímající bytosti dosáhly osvícení. Dříve nebo později. Ale raději dříve. ()

hroubek

O tomto filmu jsem nic nevěděl a ani jsem si to nechtěl zjišťovat.Prostě jsem se chtěl nechat překvapit a to se taky povedlo.Film je hodně depresivní o tom žádná.Taky to byl hlavní účel a proto všechny scenérie města jsou zahaleny do kouře smogu a sněhu.Film se odehrává jen na několika místech a každé je správně špinavě a hnusně realistické.Hlavní hrdinové jakoby utíkali od svých problému a nechtěli je řešit.Velmi příjemně překvapili všichni herci v hlavních rolích jejich výkony působili něčím jiným, než jsem zvyklí vídat u českých filmů.Zajímavá podívaná, která může a taky nemusí mile překvapit. ()

sskrblik

Depresivní nálož emocí, která působí natolik realisticky, že by se všechno mohlo stát stát v jakékoliv průměrné české rodině. Sice je pravděpodobnost tolika beznadějných existencí v jedné famílii malá, ale přesto - proč ne. Lidské osudy jsou nevyzpytatelné. Vladimír Javorský byl nejechtovnější ztroskotanec a zahrál přesvědčive svoji roli otce - gamblera. V něčem mě film připomenul Knoflíkáře, velmi se podobal výborným Čtyřem Sluncům. Těmto českým sociálním dramatům začínám čím dál tím víc přicházet na chuť. ()

Prekarkar

Film roztrhaný, umělecká kvalita se úplně vytratila a dialogy jsou mi velmi nepříjemné. A nejenom dialogy!!! Mrzí mě to, ale tady není na čem stavět!!! A ani ta kamera nenadchla :-( ()

Master19

Výborný Javorský a pak už jen deprese a zmar. Otázkou je, jaký má tento film smysl, když vyznívá do ztracena a nezaujímá žádný postoj. Takhle je to jako když jedete autobusem a za vámi se někdo baví, že jeho soused prohrál automatech barák. Taky je to smutné, ale je vám to jedno... ()

Meijin

Snímek vykresluje spletenec více či méně obvyklých problémů, které stíhají jednotlivé členy rodiny žijící v malém sídlištním bytě anonymního městečka. Dá se však říct, že je ani moc neřeší. Mírná dávka komedie a o to větší sociální dramatično. Je zde více proluk než by si film zasloužil a scénář by se dal ještě vybrousit. Celkově však boduje svou neotřelostí a realistickým zachycením. ()

homerr

Beznaděj, automaty, chlast, žádný prachy, automaty, nezaměstnanost, naivita, pivo, automaty, tráva, beznaděj, kořalky, ruleta a ohňostroj... ()

ghatos

V rámci možností sociálního dramatu dobrá šichta. Scénář správně vsadil i na vedlejší postavy. Závěr to zlomil na 4*. 71%. ()

MencaCZ

Můžete mi říci jak je možné, že má tento film tak nízké hodnocení ? Dle mě je to špička toho co se v ČR v rámci tohoto žánru kdy natočilo. ()

Kosmik 1

Takovou šílenou rodinku aby pohledal... 40% ze soucitu k českému filmu. Jinak ale hrůzostrašné dialogy a naprosto stupidní jednání hlavních postav. Nehledě na to, že jejich chování je opravdu na Bohnice. Nejsem sám, kdo celou dobu jen kroutil hlavou. Žádnou velkou hloubku v tom rozhodně nevidím. ()

Autogram

Rodina plná problémov, za ktoré si každý môže akoby sám, to stačí na peknú depku, z ktorej sa dá dostať jedine hulením. Alebo poriadnym ohňostrojom. Film na mňa preniesol nepeknú náladu, na taký pekný názov až priveľmi. Možno keby bol svižnejší, a keby ten otec rodiny nebol až tak prehnane znemožnený, no príbeh to tak chcel. ()

vyfuk

Místy hodně dobré momenty s dobrými hláškami. Asi se nedivím, že to získalo Lva, protože to v jistém ohledu je oprávněné. Já nicméně nemůžu udělit nějaký větší obnos hvězd, protože i když se mi to vlastně líbilo, problémem stále zůstává to, že je to jenom další český film, který má blízko k podobenství prostě tím, že popisuje dění v naší zemi mezi lidmi. Je to prostě klasické drama, které vlastně když se nad tím tak zamyslíme, tak nikam nevede. Nemá to žádný průřez dějem, který by naznačil nějakou katarzi, vyvrcholení nebo něco podobného. Ve výsledku je to řadovka. A je toho škoda. ()

koog

Debutující režisér filmu Zdeněk Jiráský má obrovský talent. Vladimír Javorský v roli zadluženého a závislého otce je naprosto výborný a výborná je i většina ostatních herců (drtivá většina pro mě zcela neznámých tváří), včetně Vietnamského páru. Film je samozřejmě hodně ponurý (i když místy si na nějaký ten černý humor přijdete), ale zároveň neztrácí určitou lehkost. Scénář je maličko slabší, ale celkovému pocitu z filmu to nějak výrazně neubírá. Tomuhle filmařskému klenotu bych moc přála velkou návštěvnost. Bohužel na něho není téměř žádná reklama a tak se obávám, že opak bude pravdou. Velká škoda. ()

lofa

Osobně bych dal Českého lva za rok 2011 filmu Nevinnost, i když depresivní atmosféra filmu Poupata stojí opravdu zato. Vladimír Javorský se role gamblera ujal mistrně a ocenění si zcela zaslouží. Jeho výkon přidává filmu ještě více na kvalitě. ()

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

47. MFF Karlovy Vary se blíží!

17.06.2012

Best of 2011 dle vybraných uživatelů