jhrasko

I keď pani Lloyd neprekročila hranice priemernej biografie, niečo sa jej predsa len podarilo. Dať Meryl úplne novú tvár, herecky nepoznanú a veľmi cen(e)nú. Vďaka za to (i keď silne preflashbackované). FlyBoy rules. ()

Gary

MERYL STREEP ... Co o tomhle filmu říct? ... MERYL STREEP. Jo, MERYL STREEP! Právě ona je jediným důvodem, proč Železnou Lady vidět chodit v čiré demenci po domě a blábolit k zesnulému manželovi (jako vždy skvělý Jimík Broadbent) nebo koukat na fotky a pouštět si HD záběry z roku 1959(!) na veliké televizi. Všichni snad vědí, že Phyllida Lloyd je nenadaná režisérka, která po nezručně natočeném (ale prostě zábavném) Mamma Mia! přemluvila první dámu amerického filmu k další spolupráci. Phyllida to s flashbacky prostě neumí. Phyllida toho vlastně vůbec moc neumí, ale díky tak silné osobnosti, o které je film vyprávěn, a tak věrohodné herečce (jestli jste to přeslechli, Margaret Thatcherovou hraje MERYL STREEP!) je film bez problému koukatelný, nenudí, neurazí a dějová linka s manželem je místy moc hezká. Ovšem vzhledem k tomu, jak silný materiál a hereckou oporu režisérka měla, nedokázala z filmu vytáhnout potřebný potenciál a o Železné Lady jsme se toho nakonec vlastně moc nedozvěděli. Ale řeknu Vám....ta MERYL! ()

maseer2

kamenem úrazu je fakt, že se film snaží působit emotivně tím způsobem, že nám v součtu skoro polovinu stopáže servíruje hlavní hrdinku poblázněnou v pokročilém věku, namísto toho, aby se intenzivněji orientoval na její kariéru a důležitá politická rozhodnutí, která zde bohužel opravdu dostala trestuhodně málo prostoru.. kdyby tomu tak nebylo, byla by to spokojená trojka, takhle ale nemůžu dát víc než lepší 2*.. jinak Streep asi zaslouženě oscarová, třebaže jsem po zhlédnutí rozhodně neměl ten "jo, tak tohle bylo na Oscara" pocit.. ()

Baxt

Lloydová se ještě jako režisérka evidentně hledá, tudíž nechápu, proč si jako svůj další projekt vybrala ožehavý životopis tak kontroverzní (a žijící) osobnosti, jakou je Thatcherová. Neztrácel jsem se v průhledných politických záležitostech, ztrácel jsem se přímo ve filmovém pásu. Chaos v interiérových scénách zapříčiněný zbytečnými rakursy, nesmyslným použitím ruční kamery a kombinováním archivních záznamů (roztěkaná ruční kamera má asi působit jako volný přechod, ale akorát přidělává vrásky) stvořil nesmírně neuspořádaný sled scének, kterým přirozeně vévodí hyperrealisticky namaskovaná Streepová. Všichni víme, kam tím míří. ()

argenson

Alzheimer je sviňa, Margaret byla obdivuhodná žena a Meryl opět dostála pověsti skvělé herečky, to je základní poselství Železné lady. Británie se svou historií je mi blízká, mám rád i Meryl Streep, ale přiznávám, že mediální masáž, která svedla do jednoho týdne udílení Oscarů i českou premiéru by mě přiměla ten film vidět, i kdyby mi obě dámy byly buřt. Jako reprezentativní životopis to neobstojí, ale jako umělecký portrét ženy, která kdysi stála ve středu dění světa a dnes je z ní nemohoucí babka odkázaná na pomoc jiných, je to dokonalý filmařský počin. Na rozdíl od mnoha jiných mě bavil ten styl vyprávění, který formou prostřihů nabízel ten obrovský kontrast mezi starou popletenou babkou a ambiciózní dámou, která se těžce a nakonec rozhodně prosadila v maskulinním světě britské politiky (tady to dokonce vypadá, že byla první ženou v britském parlamentu, což je samozřejmě nesmysl). Scéna, kdy kráčí do Downing Street 10, nabízí pohled na tvář s jenom lehkým náznakem úšklebku absolutního triumfu a tady jsem si říkal aha, tak tohle je ksicht na Oscara. Bavila mě i sekvence vizážistické proměny šedé myšky v elegantní dámu, která vás několik minut udržuje v napětí, protože se to odehrává spíše mimo záběr, případně v pološeru a čekáte, kdy se vyloupne Meryl v plné kráse. Nakonec se žádné velké překvapení nekoná, protože pak se ukáže v té podobě, z níž na nás kouká ze všech plakátů a fotek. Meryl celý film táhne a všichni ostatní jsou degradováni do pozice lepšího komparzu. S výjimkou Jima Broadbenta, který jako Denis Thatcher pronáší trefné sarkastické glosy. Nemůžu ani souhlasit s často prezentovaným názorem, že k Železné lady je nutno vědět něco o britské moderní historii. Není, všechno je to podáno polopatě po americku, aby všichni pochopili, o co šlo. V mém případě je Železná lady za 100%. ()

Avalon820

Řeknu to na rovinu - jestliže Meryl Streep dostala za tuto svou roli Oscara, Phyllida Lloyd by si zasloužila Zlatou malinu - mezi komediálním muzikálem a životopisným dramatem je totiž velká propast a Phyllida do ní po hlavě zahučela. Akademická ocenění jsou tedy zároveň i přesným měřítkem kvalit tohoto snímku, jimiž jsou Meryl a masky. Nic jiného, bohužel, čekat nelze. Zajímalo by mě, zda bylo i v prvotních verzích scénáře věnováno tolik prostoru právě "důchodovému" období paní Thatcherové. Upřímně - raději bych se díval tři hodiny na plnohodnotný životopis, který by měl určitou výpovědní hodnotu, než na nějakých 100 minut polovičatého nástinu... Podrtženo, sečteno - tento film mě velmi zklamal a ještě více naštval, protože něco takového si Železná lady rozhodně nezasloužila. ()

Terva

Meryl Streep prostě jede. Ocenění: Oscar 2011 - masky, hlavní herečka (M. Streep) Zlaté glóby - herečka v dramatu (M. Streep) BAFTA - hlavní herečka (M. Streep), masky; nominace: původní scénář, hlavní herečka (M. Streep), vedlejší herec (J. Broadbent) Ve filmu také zazní - Maria Callas, Orchestra del Teatro alla Scala, Tullio Serafin ()

moviesfan

Meryl hrála opět výborně. Dokonce ještě lépe. Ať už film zobrazuje MT jakkoli, mně se to líbilo. Sedla mi kamera i děj, stejně tak herci. ()

JayZak

Na tak konzervativním dámu jde o neobvykle nekonzervativní film. Není to však bohužel pozitivum. Neotřelý přístup by problém nebyl, ale v tomto případě se Železná dáma roztříštila na poměrně chaotické střípky a střepy pamětí - ano, dost možná to byl záměr, ale opravdu je dobré spoléhat na vypravěče se stařeckou demencí a počínajícím Alzheimerem? Protože přesně tak ten scénář na plátně vypadá - přeskakování sem a tam, zvláštní záběry mající vytvářet imprese, podivné postavení kamery... Ještěže je aspoň ta Streepová, jinak bych to asi ani nedokoukal do konce. ()

Bubble74

Je chvályhodné, že se paní režisérka rozhodla ukázat, že ta neoblomná dáma, která občas kontroverzně dirigovala v osmdesátých letech Británii byla též manželkou, matkou, prostě člověkem, kterému koluje v žilách normální krev. V čem se ale rozhodnout nedokázala byl fakt, na které svatbě bude tančit náruživěji a zkratkovité pobíhání ze sálu do sálu působilo jaksi dýchavičně a hlavně povrchně. Důraznější zaměření na podstatné momenty kariéry i života tak významné osobnosti by přineslo poučnější a atraktivnější zážitek. Snové představy senilní stařenky, vyplňující půlku děje, patří do srdcebolné televizní romance, ne do biografie bývalé mocné vládkyně Evropy. Facit? The Iron Lady není žádné historické ani kinematografické terno, ale Ms Streep už konečně dejte za její ďábelský výkon třetího oskara! Vždyť thatcherovatější není ani Thatcherovka sama! ()

villon17

Až na Meryl se na to nedalo moc koukat. Ne že by to byl špatnej film, mohlo se z toho ale vytlačit víc. Nevyužitej potenciál prostě nemá to ono Kouzlo. ()

tomeš

Tak příjemný a civilní film o vnitřním vývoji a zápasu člověka mezi snahou sloužit vlasti a něco znamenat na jedné straně, a snahou být šťastný a učinit šťastným i své nejbližší okolí jsem dlouho neviděl. A pokud tou osobou je MT a hraje ji MS, tak není co řešit. Velké plus je i v tom, že dílo Lloydové (která si MS už evidentně vyhlídla ve svém předchozím snímku) sledované odbobí nijak lacině nehodnotí, pouze divákovi přehledně předkládá, odkud jedna neobyčejná žena vzešla, čím prošla, a kam došla. A nenápadně tak předhazuje k zamyšlení otázky ohledně toho, co má smysl, co nemá smysl, na čem záleží, a na čem méně. To když se někomu povede bez patosu či idealizování, není to málo. PS: To, že lidé přestávají chodit do kina, musí být mimo jiné i tím, jakým hrozným prostorem se stávají. V Cinema City Flora úvodní blok reklam tak příšerně řval (celých 15 minut!), že jsem vážně uvažoval o tom, že odejdu a už se nikdy nevrátím. ()

joehot

Popravdě, ty současné, melodramatické pasáže jsou takřka neukoukání. Ale Meryl není premiérka, Meryl je královna. :) Třetí hvězda za ni, jinak bych to viděl spíše na dvě (a procenty tak k 50). ()

Marek1991

Herečka, ktorú nemám rád zahrala majstrovsky ženu o ktorej si veľa dobrého nemyslím. Aký paradox. Tento film mal zrejme poukázať na zásadovosť imperialistickej ženy, ktorá ovládla Britániu, ukazuje že to vlastne všetko myslela dobre, no ja ženám ako Thatcherová, Albrightová, či Clintonová veľmi neverím a tento film, ktorý sa akože snažil byť nestranný, bol pre mňa len nepodareným životopisným filmom. Film akoby vyzdvihuje pokrivené hodnoty, arogantnosť, pýchu a mocichtivosť. Film je síce zaujímavo ozvučený, má zvláštne ma popreplietané skutočné zábery a akési psychické poruchy, ale prakticky mi nedal nič, akurát pobúrenie nad ľuďmi, ktorí chcú akože napredovať za každú cenu aj cez mŕtvoly. Film je chaotický a je veľmi urečnený, pokiaľ neviete anglicky dobre, tak si ho zrejme veľmi neužijete, lebo z tých titulkov mi už pomaly nebolo dobre a s dabingom by to nebolo ono. Film mi veľa nedal, neužil som si ho, akurát mi pripomenul koho a prečo nemusím. ()

amirgal

Spíše než o životopisný film se jedná o intimní portrét ženy, která uvězněna ve svém domě a ve své chátrající mysli nikdy nepřestala bojovat. Důsledky jejích politických tahů v podobně prostřihů dokumentárními záběry jsou skutečně děsivé ... Subverzivně rozbíjejí dějem neustále podporovanou poučku o boji jako nejvyšší hodnotě. ()

Ajinka126

Takže odkaz a to, co si mám o Margaret odnést, je fakt, že to byla stará a pomatená žena? Ehm, v tom případě bravo. Zajímavý scénář. Nemyslím, že ona by byla na tento film pyšná. Ani já nejsem. ()

corpsy

Technicky dokonalý, herecky skvelý, ale predsa len akosi nudný snímok, aj napriek tomu, že Briti sa minimálne v 80. rokoch minulého storočia, za vlády premiérky Thatcherovej rozhodne nenudili. Tož to paradox. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012