buldock

Vynikající Meryl Streep, ale to je tak vše. Hodně mi vadilo prolínání jejích halucinací s reálnými vzpomínkami a nutno říci, že v první třetině jsem se ve vyprávění občas ztrácel, nedýchlo to na mě tou správnou atmosférou a také jsme se i nudil. Ocenění za nejlepší herecký výkon v hlavní roli zřejmě zasloužené. Film: 62% ()

numi

Snad i díky extrémně povedené a charismatické Králově řeči působí Železná lady - i přes důstojný výkon Meryl Streep - tak nějak sterilně. A navíc vypočítavě. Když připočtu myšlenky a názory, které se neslučují s mým pohledem na svět, není co řešit... ()

Tirion

Trochu chaotické a nevyužité, co do potenciálu. Jediným kladným bodem je pro mě úchvatný herecký výkon Meryl Streep, práce maskérů a skutečnost, že to je britské :-) ()

blackrain

Tenhle film táhnou vzhůru především herci, hlavně teda Meryl Streep. Před tou musím vyseknout hlubokou poklonu. Takovu roli dostane herec jen jednou za život. Ta se doslova proměnila v premiérku Margaret Tahtcherovou. Maskéři odvedli skvělou práci a to samé můžu říct o Phylliadě Lloyd. Bála jsem se, že půjde o klasický životopisný film, který bude mapovat život slavného člověka od začátku do jeho konce. Tady tomu tak na štěstí není, protože zachycuje jen určité časové období, tedy politickou kariéru kontroverzní političky převyprávěnou pomocí vzpomínek. Některé scény s Margaretiným manželem byly docela vtipné. Jednou někdo takovým způsobem natočí film o Angele Merkelové nebo Ivetě Radičové. ()

SarumanKo

Meryl Streep je bohyňa. Také silné a presvedčivé prevtelenie do postavy som už hodne dávno nezažil. Dokonca som mal pocit, že pozerám film, v ktorom účinkuje skutočná Margaret Thatcherová. Že je jej príbeh prerozprávaný miestami ťažkopádne, mi pri pohľade na jej herectvo vadilo menej ako obvykle. Síce je škoda, že sa režisérka zamerala viac na pocitovú stránku života Železnej lady (ide v podstate o spomínanie starej senilnej dámy), než na politickú kontroverziu v jej kariére, ale aj tento uhol pohľadu zaujal a dokázal dojať. Posledná vec, ktorú musím pochváliť, je fantastická maskérska práca, vďaka ktorej Thatcherová pôsobila prirodzene aj vo veľmi pokročilom veku. (7/10) ()

ABLABLABLA

Tak tohle bylo pro mě opravdu největší loňské zklamání. Meryl Streep jako Margaret Thatcher? Z toho mohl být tak skvělý film, dalo se z toho vytřískat hodně, ale dopadlo to velmi průměrně. Na to, jak nadějně to vypadalo je to jeden z těch filmů "ani neurazí, ani nenachne". A btw. Meryl Streep byla docela k nepoznání. ()

kaylin

Ježiši, to točila ta režisérka, co točila tu děsnou ptákovinu "Mamma Mia!". Takové hlasy jsem slyšel. Jenže na rozdíl od nich, mě se "Mamma Mia!" líbila. Jasně, je to hlavně tím, že mám rád písně skupiny ABBA a jsem rád, že jim sluší i moderní aranžmá. Ale film byl zajímavý také díky hereckým výkonům - Meryl Streep, Colin Firth, Amanda Seyfried, Stellan Skarsgård a možná i ten Pierce Brosnan. Jsou schopni si ze sebe trochu vystřelit a to se mi na nich líbilo. K režisérce se vrátila Meryl Streep a vysloužila si díky roli Margaret Thatcherové i Oscara. Naprosto zaslouženě. Film stojí a padá s jejím výkonem. Dobře jí sekundují i ostatní herci, hlavně Jim Broadbent, který si zahrál takového stařičkého tajtrlíka, který mu sluší. Dokáže totiž vyvolat ty správné city. A na city hlavně režisérka útočí. Je pravda, že kdyby neměla Meryl a skvělé maskéry (mimochodem také Oscar) asi by byl film přehlédnutelný, ale takhle si pozornost zaslouží. A pro neznalce dějin, i ti se zde něco málo doví o tom, jak důležitá byla Železná lady pro svou zemi. Nečekejte historický film, ale příběh o ženě, která to myslela dobře, ale stejně to na ní všechno nakonec dopadlo. Možná až trochu moc emocionální, ale pro mě to prostě funguje. Když je dobrý herec, dokáže sem tam odvést vaši pozornost od průměrného scénáře. a ne, opravdu mi nevadí ve filmu sledovat staré lidi. Více: http://www.filmovy-denik.cz/2012/03/diar-milovnika-filmu-c-0001-cista-duse.html ()

René.girl

V podstatě se jedná o velmi průměrný film, ale už díky neuvěřitelnému hereckému výkonu Meryl Streep stojí rozhodně za shlédnutí. Tleskám a i když Meryl už doma jednoho Oskara má, tak za tohle toho druhého prostě dostat musí. 65% ()

slunicko2

Svérázně pojatá historie jedné politické kariéry. 1) Typickým průvodním jevem promítání životopisných filmů je více či méně se nudící divák. 43letá scénáristka Abi Morganová se naštěstí vykašlala na klasické vyprávěcí schéma od kolébky po rakev. Kontrast bezmocného unaveného a lehce dementního stáří s minulostí političky, které naslouchal svět, se hodí k úvahám o smyslu života, politiky a seberealizace. Skvělý výkon 62leté Meryl Streepové (Thatcherová od svých 45 do 80 let) doprovází příjemná hudba 56letého Thomase Newmana. 54leté lesbické režisérce Phyllidě Lloydové se podařil parádní kousek. 2) Apoteózu thatcherismu či jeho stejně tak nekritické odsuzování film příliš neřeší. Až svatokrádežné zobrazení Iron Lady jako staré paní, která bilancuje svůj život a nachází konečné smíření, je takové...lidštější. Watch your thoughts for they become words. Watch your words for they become actions. Watch your actions for they become habits. Watch your habits, for they become your character. And watch your character, for it becomes your destiny! What we think, we become. 3) Nemohu se nezmínit o pěkném 28letém Harry Lloydovi (mladý Denis Thatcher). 4) Komentáře odpadových a jednohvězdičkových hodnotitelů dávají tušit, že znalost českého jazyka a schopnost artikulovat myšlenky (jsou-li jaké) bývají přímo úměrné počtu udělovaných hvězdiček. 5) Poselství Železné lady je jasné: We will stand on principle... or we will not stand at all. ()

katuska138

Takový potenciál! Dokonalá Meryl Streep v rukou paní, která si takovýhle námět vůbec nezasloužila a poslala ho totálně do kytek. ()

01Zuzana10

Nie úplne zlé ale obávam sa, že stratili so svojho potenciálu, keď sa zvolili naráciu á la A Beautiful Mind. Verím, že život barónky T. bol plný podnetov, ťažkých rozhodnutí, osobných bojov.. ideálne pre film. Škoda, že sme videli iba náznak. Maryl Streep však bola úžasná, rozhodná, charizmatická. ()

salalala

Oscarové nominace skvěle kopírují kvality tohoto snímku - jediné, co za něco stojí, jsou vynikající Meryl Streep a parádní masky, jinak pusto prázdno. Nevím, koho napadlo to, že vše se bude sledovat většinou z pohledu staré a dementní MT, což je jednak nešťastné řešení, druhak je to dehonestující a vlastně k ničemu. Člověk se vůbec nic nedozví a je jen a jen zmaten. Korunu všemu nasazuje Lloyd, která absolutně nezvládla ten příběh odvyprávět. Flashbacky ve flashbacích jsou silné kafe a shořeli na něm už jiní mistři a Lloyd v něm selhala úplně. Zásadní momenty z kariéry Thatcherové jsou jen povrchně naznačeny a navíc jsem nabyl dojmu, že to podstatné se děje mimo obraz. Všechno jde šíleně rychle a tak nějak samozřejmě a bez problému. Nevím, kdy naposled jsem viděl tak nudný a nezajímavý životopis tak velké postavy ze světových dějin. Ostatní herce nemá cenu komentovat, snad jen Broadbent se snaží, ale vedle Streep zkrátka zaniká. Rozpačitý výsledek už nezachrání ani slušná kamera a pár opravdu dobrých, i když moc krátkých scén. A kvůli Streep hvězdičku rozhodně nepřidám. Dopadlo to přesně tak, jak jsem se bál. 50% ()

togaf

Meryl Streepová je opravdu úžasná, postavě Margaret Thatcherové není co vytknout. Celý film už tak zajímavý není, je takový nerozhodný, nezaměřuje se výhradně na politiku, ale ani na rodinné vztahy (moc by mě zajímala linie s jejími dětmi) a pan Thatcher by si určitě zasloužil víc prostoru. ()

dawe04

Fenomenální Meryl Streep drtí zbytek filmu na přehlídku stařecké halucinogenní samoty a zkratkovitých útržků z doby vládnutí této nekompromisní političky. ()

major.warren

Opravdu hodně povedený snímek. Nechápu jak to, že má u nás jen 64 procent. Stejně tak třeba životopisy Lincoln nebo Jackie, ale každý uživatel má svůj názor, který by ti druzí měli respektovat. Můj názor na film Železná lady o jedné z nejlepších političek všech dob zní, úchvatné dílo. Meryl Streep se do role Margaret Thatcherové opravdu hodila a Oscara za hlavní ženskou roli si plně zasloužila. Myslím, že zde podala jeden z nejlepších výkonů své kariéry. Jim Broadbent coby její manžel Dennis filmu dodal potřebný rámec humoru a posunul jej ještě o kus výš. Ostatní herci též skvělí. Phyllipa Lloyd udělala moc dobře, že zfilmovala příběh této neobyčejné ženy a jsem si jist, že bude jistě skvělou režisérkou. Scénář Abi Morganové byl perfektní. Nebyly tam žádné omyly a byl velmi vtipný a hlavně mi nepřipadal nudný. Délka filmu 100 minut je podle mě k tomuto tématu ideální. Kamera velice dobrá, krásné detaily Londýna a tak dále. Hudba Thomase Newmana byla také opravdu velice povedená. Perfektní makeup. Jeden z nejlepších co jsem kdy viděl. Kostýmy i výprava bohaté. Jsem moc spokojen. U mě to nejlepší hodnocení. Dva Oscary za nejlepší makeup a hlavní herečku. ()

Lucjen

Pani režisérka sa po nevydarenom muzikáli vrhla na veľkú výzvu v podobe prvej britskej premiérky v histórii. Spočiatku je rozprávanie nesúrodé, skáče sa naozaj sem a tam a zo začiatku ma to skôr rušilo v politickej línii príbehu. Film zachytáva iba najdôležitejšie momenty Železnej Lady; mnohokrát možno chýba väčší rozbor samotnej osobnosti dámy - všetko v jej službe verejnosti je vysvetlené iba povrchne, akoby z rýchlika. No ako sa dej postupne vyvíja, prekvapuje životopis svojou komornosťou. Margaret Thatcherová tu nevystupuje iba ako žena na čele vlády, Lloyd prichádza s portrétom milujúcej ženy a matky, ktorá sa musí vyrovnať so stratou najbližšieho človeka a tiež s úbytkom svojich síl. Nečakane dojímavé bez násilných scén, pomalých záberov a plaču. Čo povedať k Meryl Streep? O tejto Pani herečke bolo povedané už naozaj všetko, jednoducho nedokáže sklamať, aj keby nebodaj chcela. Vyzdvihla by som aj Broadbenta, ktorý jej s tými veľkými psími očami zdatne sekundoval. Keď prižmúrim jedno oko, porovnám svoje očakávania s výsledkom a nepremýšľam nad dôveryhodnosťou niektorých skutočností, vychádzajú mi slabšie štyri hviezdičky. ()

willow666

Bohužel co se týče dějin a souvislostí poněkud nedotažený a povrchní film, který by si zasloužil přinejmenším půlhodinku navíc - hlavně pro neznalé souvislostí. Na druhou stranu mistrovsky zahraná neuvěřitelná žena, jejíž život si podobnou poctu, jakou se tento film snaží být, jistě zaslouží. Protože kdyby se každý velký člověk snažil udělat svět lepším, asi by lepší nakonec i byl. Přestože každý velký člověk jednou bohužel zestárne. ()

Aleee89

(viděno 12. 2. 2012) V letošní sezoně snad není filmu, na který bych čekala s větším napětím a zvědavostí. Pořád jsem někde v koutku duše doufala, že to bude dobré (nepochybovala jsem o své milované Meryl, ale o režisérce a filmu jako takovém), že nepříliš nadšené prvotní reakce se ještě utříbí. Nestalo se tak, ale neměla jsem to srdce film bez zhlédnutí odsoudit. Teď však mám vlastní čerstvou zkušenost a konečně si můžu udělat názor. Bohužel musím dát dřívějším reakcím a mým pocitům za pravdu. Začnu pozitivně. Meryl Margaret nehraje. Ona jí je. Je to právě ona, která drží snímek nad vodou, snad jen díky ní stojí za to Železnou lady vidět. Film sám se rozpadá. Chápu, že účelem nebylo natočit klasický životopisný snímek, ale ať bylo záměrem cokoliv, film sám o sobě nefunguje. Je to neskutečná nuda, trochu lépe vyznívá pár scén z doby politických vrcholů, ale to je asi tak všechno. Celkově to na mě působí tak, že ani sami tvůrci nevěděli, co vlastně chtějí vyprávět. (Ke kontroverznímu pojetí demence Thatcherové se vyjadřovat nebudu.) Bohužel myslím, že úmyslem nebylo vyprávět dechberoucí příběh, ale udělat film, díky němuž by Meryl mohla urvat třetího Oscara. Já bych jí ho přála jako nikdo, ale mnohem raději bych byla, kdyby Oscar získala za roli, která by byla součástí skvělého filmu. To tady neplatí a já zároveň myslím (a strašně ráda bych se mýlila), že to Meryl podkopne nohy. ()

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

MFF CINEMA MUNDI Brno (29.2.-7.3.2012)

20.02.2012