Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2011–2014), 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Hudba:

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird (více)

Série(4) / Epizody(44)

Sarah čeká poslední den v práci. Stěhuje se i se synem za snoubencem. Je však povolána do parku, kde se našel dívčí svetr a kreditní karta. Vyjde najevo, že oblečení patří pohřešované dívce. Osobní život bude muset jít na chvíli stranou... (TV Prima)

Kothy

Tenhle seriál mě opravdu dostal. Dvě série se řeší jedna vražda a do poslední chvíle nevíte, kdo to udělal. Celou dobu máte jasného favorita, ale nakonec se mýlíte. A když už si myslíte, že je to úplně jasné, nakonec zjistíte, že není. Celé se to točí kolem záhadné vraždy 17-ti leté Rosie Larsen. Není totiž motiv. Holka je bezproblémová. Později zjistíte, že to není tak jednoduché. Sarah Linden společně se Stephenem Holderem tu vraždu vyšetřují. Holder je bývalý feťák a Linden se kvůli případu hroutí manželství. Má se totiž stěhovat ze Seattlu do L. A. K tomu jí ještě dělá problémy její pubertální syn. 1. série končí celkem otevřeně. Podezřelí se střídají jeden po druhém a vy pořád nevíte, kdo je vrah. Celé se to točí kolem indiánského kasina. Linden to taky nemá jednoduché. Šéf jí hází klacky pod nohy. Nakonec se to teda vyřeší. Ale skutečný vrah je ten, od koho byste to opravdu nečekali. Rosie je v celém seriálu pouze ve flashbacích a reálně je jí věnován jenom jeden díl. 3. série se točí kolem vražd mladých prostitutek. Opět to končí naprosto nečekaně a naši hrdinové si ušpiní ruce. Ve 4. sérii se postavy musí vyrovnat se svou vinou a řešit nový případ. Jde o vraždu na vojenské škole. Nakonec to skončilo docela nečekaně. Jak už to u tohohle seriálu bývá... Ale je to opravdu skvěle udělané. :) Holderovy hlášky jsou vážně super. "Zpomal, Kapitáne Ameriko." :D Po 4 sériích seriál končí. :( ()

Ant

Twin Peaks bez Lynche. Ale jinak je to pocitivě udělané kriminální drama s hustou atmosférou podmračeného Seattlu a tajemnou hudbou. Všichni zúčastnění podávají solidní výkony, s vervou do toho šli především Joel Kinnaman a Mireille Enos, jejíž postavě jsem ale těžko přicházela na chuť. První řada skončila slušně, ale nejsem si jistá, jak dlouho udrží tenhle koncept "jedna řada - jeden případ" zajímavým. 2. řada Protahovaná vata, kde scénáristka vymýšlí další a další kličky, jak to celé nátáhnout do 12 dílů. Bavily mě akorát Kinnaman s Enos. Scény s matkou Larsenovou rovnou vytříhat. To byla zbytečnost par excelence. Poslední díl, kdy se všechno vyřešilo, byla ale pěkná režisérská práce. ()

nascendi

Vo všeobecnosti sa odporúča nezačínať čítanie detektívky tým, že si pozrieme ako to dopadne. Ja som sa tohto faux pas dopustil neúmyselne, lebo veľmi som chcel tento seriál vidieť a TV ponúkala iba štvrtú sériu. Tak som začal ňou. Veď ak sa bude dariť, tak sa dostanem aj k sledovaniu troch predchádzajúcich sérií. Veď hodnotenie je možné v ČSFD meniť a komentáre preformulovávať. Prvú sériu charakterizovala komplexnosť. Vyšperkovaný príbeh, neznámi a napriek tomu výborní herci, podmanivá hudba, čo viac si priať. Je pravda, že ma dosť otravovalo množstvo daždivých scén, ako keby sa to odohrávalo v Londýne a nie v Seattli. Na druhej strane som ocenil, že celá séria pôsobí dokonalo neamericky. Nebolo by potrebné zmeniť veľa, aby som uveril, že je to príbeh zo Škandinávie. Ani v ďalších sériách príbeh nestratil na príťažlivosti, napätí a pointovaní. Scenárista sa postaral o to, aby hľadanie a objavovanie nových podozrivých nepôsobilo neprirodzene. Pokračovali upršané a tmavé scény a pomerne často som nechápal zásahy strihača. Napriek tomu výborný zážitok. ()

Trajektt

Tak jsem se konečně dokopal, abych zkouknul americkej remake slavného severského seriálu Vražda (2007), kterej je hned po seriálu Most můj druhej nejoblíbenější kriminální skandinávskej seriál a to především díky své hutné atmosféře drsného severu, ale hlavně kvůli perfektním výkonům místních herců. kteří ve vás svým neotřelým a někdy i podivínským chováním dokáží vzbudit všechny možné emoce. V tomto remaku jsme mohli vidět v prvních dvou sériích skoro stejnej úvodní příběh akorát, že se to neodehrává na divokém severu, ale v americkém městě Seattle. Místo Sarah Lundové tam vystupuje zrzka Sarah Lindenová a její neoprášený feťácký kolega Holder, kterej občas vypadá jakoby vylezl z koše V příběhu jsem se mírně ztrácel, přeskakovali z místa A do místa B a z celkem jednoduchého námětu mi z hlavy udělali galimatyáš, ale ve výsledku jsem byl celkem spokojen. Jako důstojná pocta původnímu seriálu u mě tyto první dvě série prošli na 90%, i když radši nebudu komentovat rozdíly v hereckých výkonech, to by bylo na dlouho a původní verze by zajisté vyhrála. Za to další dvě série, které si jeli ve svých vlastních stopách byli typicky americky nudné, roztahané, někdy až moc ukňourané. No prostě, typická americká prodlužovačka, kterých nám naše komerční televize nabízí nespočet. Dokonce ve čtvrté sérii byl tak nudný příběh a nesympatické postavy, že jsem to málem ani nedokoukal. Nakonec jsem to dokoukal a jsem rád, že už to mám za sebou. Za poctu původnímu seriálu v prvních dvou sériích dávám 75%. ()

LoLaa

Už od začátku mě seriál tak chytil, že jsem měla problém si po každé epizodě hned nepustit tu následující. Všechny pohledy - rodiny, vyšetřovatelů i politiky mě baví a dodávají seriálu na neotřelosti a originalitě. The Killing je plný napětí a nečekaných zvratů, ale i vtipu. Když pominu, že se mi zatím některé postavy nedostaly pod kůži a někteří herci mi jsou docela nesympatičtí, nemám (zatím) co vytknout a můžu jen doporučit! ()

Happens

Tak toto mě neskutečně příjemně překvapilo. Nejsem na detektivky, ale namlsal mě Mindhunter na tento vyšetřovací noir žánr. A hlavní hrdinové - tak strašně reálné duo se svými odkrytými slabinami, chybami a bezprostředností. Holder se mi vryl do srdce svým ojedinělým charismatem a tak skvělými hláškami (aiyo Linden). A Linden? To je bulldog. Těším se na další jejich případy. ()

Arsenal83

Úroveň tohto seriálu postupne upadá počiatkom 3. série. Pritom prvé dve boli veľmi dobre a hlavne posledné časti prvej série boli absolútne špičkové. Vzťah k hlavným postavám sa postupne mení. Kým hlavná vyšetrovateľka je najprv sympatická, na konci série som si prial, aby ju už konečne zavreli. Akonáhle mala podať nejaký emotívny výkon, nedalo sa na to pozerať. Na druhej strane jej herecký kolega sa veľmi zlepšuje a v závere sa dá pozerať fakt už len na neho. Apropo ten záver, to si tvorcovia snáď urobili srandu, otras. Odporúčam pozrieť, ale ostaňte pri prvých dvoch sériách, ktoré sa týkajú jedného prípadu. Zvyšok je už zbytočný a s takým Mostom sa Zločin nemôže vôbec porovnávať. ()

Chrustyn

Původní verzi jsem neviděl, ale věřím tomu, že tato americká ji minimálně v obsazení, dokáže překonat. Po dlouhé době skoro až bezchybný seriál, kde funguje jak výborný scénář, režie a hlavně výborné herecké výkony, které svou úroveň drží po celou dobu. Pro mě velice příjemné překvapení, které mě svou atmosférou vyloženě vcuclo a nutilo mě si dát vždy tak minimálně 4 díly po sobě. ()

Dr.film

Doslova a do písmene strhující televizní seriál. Ovace si tu zaslouží každý filmový fragment, ale to nejpodstatnější je jistě důkladná a sofistikovaná zápletka a ústřední herecká dvojice detektivů (Mireille Enos je zde neuvěřitelný tahoun!). Podtrženo sečteno je pro mě The Killing nečekaným, ale o to větším televizním zážitkem. Hodnocení sezón: season 1 – 100%, season 2 – 100%. ()

hrona

Seriál je velice dobře natočen, díky mojí obrovské hrubce jsem až v polovině sledování první série, zjistil, že se jedná o remake severského seroše. Nu což, stalo se, dokoukal jsem a byl velice spokojen. Hlavní hrdinku Enos bych ovšem kopal od začátku do konce do zadních částí, jelikož tak strašně nesympatickou umanutou a občas natvrdlou paní jsem v hlavní roli ještě tu čest neměl poznat, platí to i o Kinnamanovi o kterém jsem si z kraje myslel původně, že bude spíš loupežníkem, než good boyem. Co se týče vyšetřování, tam jsem také rostl z jejich vlastních metod, nemluvě o záplavě zničených životů podezřelých osob, ale, nakonec musím uznat, že na tak špatnou hereckou dvojici, co do postav míněno, jsem si neuvěřitelně zvykl. Moc mě mrzí, že už seriál byl ukončen. První dvě série jsou navzájem propojené a tolik podezřelých lidí, se neobjevilo ani v Twin Peaksu, mimochodem, dost jsem při sledování na tento kult zavzpomínal. Třetí série má stejný nádech jako první dvě s rozuzlením nadmíru pro mě spokojeným. Série čtvrtá se přiznám pro mě byla nejslabší co do počtu dílů, tak celou rozpolceností hlavních aktérů. Apropos, co se týče ponurosti, zoufalství, věčně padajícího deště tmy beznadějí a jiných takovýchto neduhů, si zde divák užije ažaž. Suma sumárum zdařilý seriál. ()

Othello

Zatím po dvou sériích se jedná o detektivku s opravdu vynikající dvojicí vyšetřovatelů obklopených přetaženým scénářem o nijak zvlášť zajímavém případu zaplněným nezajímavými vedlejšími postavami, které hrají nepříliš dobří herci. Na seriálu jsou vidět velké produkční limity. Rámcově se zašťuťuje svým prostředím, upršeným Seattlem, ale tempo natáčení a finance zřejmě neumožnili příliš pobíhat po exteriérech, takže jsme neustále vražený do malých bytů, aut či prosklených kanceláří. Nemá to moc dobré maskéry, pokud se po nich chce například dodělávat na lidi tetování. Zápletka s volebním bojem je hrozně nezáživná a vedou ji fakt špatný herci. A obecně s těma všema postavama prostě trávíme fakt nesmyslnou haldu času a přitom fakt, krom záležitostí okolo případu, nemají příliš důvodů, proč by měly někoho držet u obrazovky několik dlouhých hodin. Před deseti lety mohlo jít o jednoho z avatarů tehdejšího vzestupu "quality TV" kvůli zaměření nejen na samotné vyšetřování, ale i všechny zúčastněné, především rodinu oběti a pozorovat tak dny po zločinu z mnoha úhlů. Navíc tím, že za seriálem i jednotlivými díly téměř vždy seděly ženy, sliboval seriál citlivější přístup k celé situaci. Což sice dodržel, ale režijně je bohužel pak uondaný, bez nápadů či nějakého výlučného znaku. Holder s Lyndenkou mě ale udržej i u dalších sérií ()

veru_needy

The Killing je poměrně výjimečná záležitost a rozhodně patří k tomu lepšímu, co můžou kriminální seriály nabídnout. Výborná hutná atmosféra, podpořená neustálým deštěm, pochmurno, depresivní scenérie a skvělý scénář plný nečekaných zvratů, plus vždy povedený závěr. Postavy jsou napsané trefně, vše do sebe zapadá a je hezky promyšlené. Výjimečné jsou už jen postavy. Nejedná se totiž o žádné uhlazené a zářivé, americky krásné detektivy, ale právě naopak. Hlavní dvojci tvoří na první pohled běžní lidé, s běžnými problémy. To je mi hodně sympatické. Oni vlastně jak Holder tak i Linden, jsou tím nejlepším odrazem toho, co mají tito dva protagonisté pro tento seriál představovat. Oba svým chováním zpočátku působí místama opravdu záhadně, dá se říct až mysteriózně, ale zároveň nikdy ne tak, aby to diváka 'bolelo'. V průběhu řešení všech těch vražd, se ale začínají jejich postavy postupně vyvíjet a prohlubovat a tak se nás autoři snaží nenápadně vtáhnout ne jen do jejich myšlení čistě z pohledu detektivů, ale také do jejich soukromého života, kdy si pomalu ale jistě začínáte uvědomovat, že Holder a Linden jsou od sebe tak odlišní, až jsou vlastně uplně stejní. Takže co mě na tomto seriálu baví snad ještě víc než samotné řešení záhad, je rozhodně vývoj tohoto vztahu, který je opravdu zajímavý a tak trochu netypický; což je docela vítaná změna od jiných kriminálek. Seriál se ale hlavně vyznačuje jednou zajímavou věcí, kterou ne každý divák akceptuje. Tvůrci totiž s divákem od začátku manipulují a vedou ho tam, kam chtějí oni. Dívak většinu času nemá příliš prostoru k tomu, aby odhalil něco sám, protože mu jsou předkládány věci, které vedou cíleně k chybným závěrům. Pokud však na tuhle hru ale divák přistoupí, neměl by být zklamán. - "Hey, wasup Linden?!" ()

jerry12

95%. 1. série: Zatím velmi slušná podívaná, která exceluje především v hereckých výkonech a nějakým nepochopitelným způsobem mě oslovuje svou narací, která není vůbec originální, ale v mých očích je jednoduše působivá. Rukopis Nica Pizzolatta je zřejmý prakticky už od počátku, seriál je laděn do určité tóniny tajemna a ačkoli scénář není tak silně mysteriózní a filozoficky inspirativní, jako u Pizzolattova následujícího seriálového díla, rozhodně je velmi pestrý a dynamický, přičemž do sebe zaplétá několik vzorů postav (emotivní, pečlivá a férová detektivka / živelný, rebelský a nekonvenční detektiv, oba tradičně s pochmurnou rodinnou anamnézou) a příběhů (trojí pohled - vyšetřování / životy pozůstalých / politická zápletka, dokonale propletené) a z Nicova pera to prostě vždycky nějak funguje. The Killing ve mně vyvolává otázky, na něž chci znát odpovědi, což je u seriálů všeho druhu (snad až na komediální) ta nejdůležitější vlastnost vůbec. 2. série: 2. série byl naprostý nářez, vyšperkovaná kriminálka lpící na detailech, která má vše - inteligentní příběh, tajemné tváře, prudké zvraty, cliffhangery, kam se podíváš. Má ještě působivější vývoj, je dynamičtější, přímočařejší, postavy jsou sofistikovanější, stejně jako jejich návaznost na případ (postupný přechod Lindenové od zatvrzelé nekuřačky k silné závislačce je v naprosto dokonalé paralele s tím, jak se jí kvůli posedlosti případem hroutí osobní život, Holder je ještě o třídu stylovější), šokující rozuzlení, ještě dusivější a napjatější atmosféra. Při zpětné rekapitulaci případu Rosie Larsenové můžu říct, že by se právem mohl (a asi i měl) stát - ano, stejně jako případ Laury Palmerové - kultovním. A dvojice Holder/Lindenová je možná tou nejlepší multipohlavní detektivní dvojicí vůbec (Holder jako pečovatel napravující své minulé životní omyly, přičemž si ponechává tu část osobnosti, která určuje jeho nepřístupnost k veškerým pravidlům; Lindenová jako ukázková workoholička, jejíž život se točí v jednom kruhu a jejíž syn je toho obětí). Navíc si tvůrci dali záležet, aby byl přechod k dalšímu případu naprosto přirozený, a tak se vlastně jedna menší, zdánlivě nevýznamná narativní část ze 2. série plynule promítla do 3. série, abychom už byli rovnou naladěni na pokračování. Špičková a silně inteligentní záležitost. 3. série: Třetí série byla zpočátku o něco slabší. Lindenová byla ještě úzkostlivější a neposlušnější (lidé s tendencí nechat se posednout případem by neměli dělat odpovědná zaměstnání), než dřív, až mi někdy vyloženě lezla na nervy. Oproti prvním dvěma sériím je tu o dost více nesympatických tváří a o dost méně těch sympatických, a příběh také trochu vázne v originalitě, která kvalit prvních sérií nedosahuje. Nicméně zhruba od poloviny série se to začíná pořádně rozjíždět a pak už se zase vrací odpovídající atmosféra, v čele s geniálním Holderem, jehož charakter je stále lepší, zábavnější a zajímavější. A i přesto, že totožnost vraha byla předvídatelná (po šokujícím rozuzlení v případu Rosie by byl zázrak, kdyby se tvůrcům podařilo docílit stejně šokujícího závěru, když diváci přirozeně očekávali, že vrahem může být naprosto kdokoliv), nakonec to finále alá Seven pěkně dovršilo kvalitní, ale ne nejlepší sérii, která mě utvrdila v tom, že Holder/Lindenová nejsou možná, ale určitě tou nejlepší multipohlavní detektivní dvojicí vůbec. Nejoblíbenější postavy: Holder, Jamie; Nejoblíbenější série: 2. () (méně) (více)

6thSun

Zásadní část tohoto seriálu je věnována rodině, která ztratila svoji milovanou dceru. Jejich nekonečné trápení je nám opětovně připomínáno a jsme s ním neustále konfrontováni. Záleží tedy jedině na hloubce naší empatie, kterou jsme schopni do tohoto traumatického sdílení investovat. Pokud se nechcete dívat desítky minut na sugestivní záběry trpící rodiny, jděte raději od toho. Pro všechny ostatní to bude právě díky tomu sice nelehký, o to však silnější a vpravdě výjimečný PROŽITEK. 90% /////////////////// Update: Na začátku druhé série je bohužel jasně vidět, že téma bylo dokonale vyčerpáno a tvůrci vaří z vody, která je, pokud se nějakého zajímavějšího děje týká, hodně zkažená. Po třetím dílu přestávám seriál otráveně sledovat a výše uvedené hodnocení je tak platné pouze pro první sérii. ()

zoe.x

Naštěstí nás už Ztraceni naučili, že otázky a záhady bývají někdy lepší než odpovědi a vysvětlení, pokud ale neradi hrajete hru "kolik zvratů divák snese aneb škrtni si dalšího podezřelého" a hledáte přímočarost, rychlejší tempo a veskrze kladné a sympatické postavy, nejspíš tenhle seriál není pro vás. ()

bouncer

Twin Peaks meets Samotář v Seattlu :) Mám rád krimi seriály, kde vydrží jedna vražda celou sezónu, nebo i více. A zároveň pokud si seriál udrží po celou dobu hutnou atmosféru. A The Killing k takovým zajisté patří. Je tam několik nedostatků - děj je postupně až moc rozmělňován, každou druhou scénu prší (já vím, to byl záměr, ale ponurost jde udělat i jinak než deštěm), ale táhne to netradiční duo detektivů a většina věcí má hlavu a patu. Twin Peaks to není (i když je tu pár podobností), ale dobrý seriál určitě... a byl bych zvědavý i na dánskou předlohu. (1. sezóna - 80 %, 2. sezóna - 50 %, 3. sezóna - 65 %, 4. sezóna - 70 %) ()

yakoob

Chytlavě zpracované detektivní vyšetřování...Deštivá atmosféra a podkresová hudba dodává tomuto seriálu takovou zajímavou chuť na další a další kousek...Možná by se celé vyšetřování dalo vměstnat do jedné série, nemohu posoudit podle dánského originálu...Rozpracovanost děje a tajemnost jednotlivých postav vás vtahuje do dění tak, že vší silou se snažíte dopátrat vraha sám, ale závěr vám ukáže, jak je scénář důmyslný a rozpracovaný...a ten, i včetně zpracování, je tahounem podobných seriálů...Můj vkus... ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Drsný Preacher do party s Walking Dead

Drsný Preacher do party s Walking Dead

19.11.2013

Nekompromisní hrdina od „komiksového Tarantina“ Gartha Ennise už měl uzřít filmová plátna (zajímali se o něj taková jména jako Darren Aronofsky nebo Mendes) i televizní obrazovky (seriál z produkce… (více)

Mark Strong bude mocný i v televizi

Mark Strong bude mocný i v televizi

26.03.2013

Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho… (více)

Colin Farrell v dobách artušovských legend

Colin Farrell v dobách artušovských legend

16.03.2012

Je to docela překvapení. Studio Warner Bros. koncem loňského roku slibovalo nové pojetí artušovských příběhů v romanticko-dobrodružné fantasy Arthur and Lancelot. Titulní postavy si měli zahrát Kit… (více)