Zločin

Krimi / Drama / Mysteriózní
USA, (2011–2014), 33 h 47 min (Minutáž: 43–60 min)

Tvůrci:

Veena Sud

Hudba:

Frans Bak

Mireille Enos, Joel Kinnaman, Billy Campbell, Liam James, Michelle Forbes, Brent Sexton, Kristin Lehman, Eric Ladin, Jamie Anne Allman, Evan Bird (více)

Série(4) / Epizody(44)

Sarah čeká poslední den v práci. Stěhuje se i se synem za snoubencem. Je však povolána do parku, kde se našel dívčí svetr a kreditní karta. Vyjde najevo, že oblečení patří pohřešované dívce. Osobní život bude muset jít na chvíli stranou... (TV Prima)

maddy

Skvelé! Seriálové prekvapenie roku 2011. Vôbec nič som neočakával a dostal som toho priam požehnane. V súčasnej dobe, kde sa každý snaží zaujať čo najefektívnejšími nápadmi, ktoré však neraz postrádajú akýkoľvek zmysel, som po dlhej dobe dostal nanajvýš inteligentný seriál pripomínajúci kultový Twin Peaks (chýba akurát tá „mystery part“), tentokrát dokonca mi ani nevadí, že sa jedná o remake dánskeho seriálu Forbrydelsen. Klasická poctivá krimi detektívna vyšetrovačka (zabudnite na všetky „sci-fi“ vyšetrovacie metódy zo CSI a pod.) v kombinácii s ľudskou drámou a dokonca aj dávkou politickej rivality. Každá a jedna línia je pritom vyvážená, tak aby diváka držala v napätí. Vyšetrovanie prebieha postupne a jednotlivé zvraty sú dávkované rozumne až na konci každej epizódy. Dramatická línia ponúka pohľad na rodinu zavraždenej Rosie Larsen (to nie je spoiler, už to je napísané aj na plagáte ;) a s tým spojené útrapy ako napríklad aj výber rakvy. Neľahký zážitok hlavne pre empatickejších divákov, všetko však na decentnej úrovni. Politická časť je zo začiatku trocha zmätočná, ale postupom času divák zistí, že má svoj zmysel. V pár momentoch síce mierne naťahované alebo až príliš pomalé, ale výborne napísané postavy spolu s inteligentným scenárom dokážu udržať neustály záujem. K tomu depresívna takmer až noirová atmosféra Seattlu dotváraná upršaným počasím pripomínajúca skôr európske filmy, zaujímavý je aj ten fakt, že jeden diel seriálu sa rovná aj jeden reálny deň, ktorý v epizóde uplynie. Bod navyše za vynikajúci výkon Mireille Enos, ktorá spolu s postavou odhodila všetku ženskosť a pôsobí ako typická vyšetrovateľka, za Billa Campbella ako politika, ktorý vždy skrýva nejaké tajomstvo a Michelle Forbes ako matku, ktorej som jej žiaľ veril každú sekundu na obrazovke. Chválený Joel Kinnaman mi liezol trochu na nery a prakticky ma naštvala len jedna časť, tuším s poradovým číslom 11 (hľadanie matka-syn), ktorá bola totálne zbytočná pre akýkoľvek predošlých aj nadchádzajúci dej. CELKOVO: 4* PS: tým záverom si nie som istý, na jednej strane zanechal diváka v dokonalom napätí a v podstate mohol aj nemusel odhaliť vraha podľa toho z ktorého uhla pohľadu sa to vezme, no na druhej strane dúfam, že sa z toho snáď nestane v druhej sérii len zbytočne naťahovaná omáčka PS2: stanica AMC stále prekvapuje a dokazuje, že v seriálovej tvorbe patrí k špičke – Killing, Walking Dead, Mad Men, Breaking Bad (u mňa zabodovali hlavne prvé dva menované). / Season 1 = 4* (8/10) / Season 2 = 4* (8/10) / Season 3 = 3,5* (7/10) / Season 4 = 5* (10/10) ()

Krt.Ek

The Killing má stejnou zápletku jako Městečko Twin Peaks Davida Lynche. Řeší se zde vražda mladé studentky. Jeden díl rovná se jeden reálný den. Tady, ale podobnost končí. Lynchovo dílo sklouzává do vln podivných snových výjevů, netypických postav nebo pění ód na kávu či ovocné koláče. The Killing se naproti tomu snaží o maximálně realistické vykreslení osudů pozůstalých, kriminalistů a politiků, které tato vražda ovlivňuje jelikož se blíží volby. 1. série měla úžasnou depresivní atmosféru skoro jako severské filmy, což je asi ovlivněno tím že se jedná o remake seriálu, který pochází právě z jedné severské země (Dánsko). Těším se na druhou sérii. 75% ()

wikked

Pomalé rozplétání nitek kolem vraždy mladé dívky? AMC určitě umí, jak dokazují například Mad Men a zejména moje oblíbené Breaking Bad. I u The Killing (volný remake skandinávského Forbrydelsen) je vidět kvalitní výprava a úvodní dvojdíl rozhodně zaujal. Pěkná hudba, slibně se vyvíjející děj se slušným intrem k charakterům a seversky ponurý vizuál Seattlu ponořeného v šedi a dešti. Update: Po čtyřech dílech zatím 4*, atmosféra a výprava je skutečně na vysoké úrovni. Vše ovšem závisí na kvalitě scénáře. ()

phoebess

"Nikdy neříkej nikdy" na mě v tomhle případě platí dvojnásob. Nikdy jsem si nemyslela, že by se mi Michelle Forbes mohla v nějaké své roli zalíbit (a ještě k tomu, že si ji i oblíbím). Ale ona to dokázala, resp. tvůrci ji napsali postavu přímo na tělo. Jediné mínus, které na seriálu vidím, je to, že ta politická část, ač očividně nezbytná, zabírá mnohem více místa, než by se mi líbilo. Ale s druhou sérií se i tohle mínus odstanilo, takže jsem musela přihodit jednu hvězdičku navíc. ()

Tayen

Jeden z nejlepších kriminálních seriálů. První dvě série řeší jeden případ, třetí série jiný. První případ se mi zdál až příliš natažený přes tolik dílů, ale jinak to byla skvělá práce s napětím. Nebyla šance uhodnout, kdo je vrah, scénář tlačil diváka do slepých uliček bez možnosti volby. Řešení druhého případu mělo rychlejší spád. Rozdíl mezi těmito dvěma byl také ve formě. Při vyšetřování vraždy Rosie se odkrývala minulost jednotlivých protagonistů, takže jsme se stále vraceli zpět a skládali poslední den Rosie a navštěvovali všechna místa a svědky, kteří se v průběhu rozkrývání objevovali a s novými fakty se měnil i pohled na hrdiny. Druhý případ se téměř vůbec do minulosti nevracel, naopak se hnal kupředu s každým dalším souvisejícím zločinem, už nerekonstruoval poslední okamžiky oběti. Postavy také už nesekundovali jako svědci zločinu, který se stal, ale spíše vykreslovali chudé prostředí, kde se děj odehrával - bylo to jako sonda do jedné sociální vrstvy. Právě ta rozmanitost a zvolení jiného konceptu děla The Killing ještě lepším. ()

Mkqp

Originální verzi jsem neviděl, ale tato americká jí ostudu nedělá. The Killing je emočně zvládnutý bez jakékoliv chybičky, čemuž dopomohly bez diskuze vynikající herecké výkony a psychologické vykreslení všech postav. Navíc hlavní dvojice vyšetřovatelů k sobě skvěle ladí i přes velkou charakterovou odlišnost, přičemž jejich společenské problémy k nim dokáží diváka přiblížit natolik, aby prožíval co oni. To se však dá tvrdit o spoustě dalších postavách. Se zápletkou se pracuje dobře a drží v pozoru po celou dobu, což je dalším plusem tohoto skvělého seriálu. Za mě bezesporu jedna z nejkomplexnějších detektivek. Žádná prostá záležitost. ■ To co po celou dobu předváděla Mireille Enos za herecký výkon bylo neskutečné. Těch cen by si zasloužila několik. Pro tuto roli se snad narodila. ()

..Lucas..

Po první řadě můžu říct, že je to jeden z nejlepších seriálů za poslední dobu. Napínavý děj a dobrý konec, i když ne úplně tak, jak jsem si to představoval, ale alespoň se máme ve druhé řadě na co těšit :) A taky se mi moc líbily herecké výkony, obzvlášť Linden, Holder a matka Rosie a potěšil Alan Dale v epizodní roli ;) ()

italka63

Seriál, co mě obrovsky dostal a já krimi seriály moc nemusím. Nemá hluché místo a když zkouknete jden díl, rovnou si pustíte druhý, a možná i třetí, protože se zápletka krásně na sebe balí. Policista s feťáckou minulostí a tvrdá policistka, která udělá vše, ovšem kromě toho, aby si dala do pořádku soukromý život. A tak se v deštivém, ponurém, zabláceném Seattle rozbíhá vyšetřování vraždy mladinké dívky, jež nás zavede i do politických kruhů. Herecké obsazení nemělo chybu, hlavní představitele jsem prakticky neznala a byli vážně skvělí....huhlavý styl mluvy Joela Kinnamana mě úplně dostal, jeho přihrblá chůze, strnulý, kamenný výraz v obličeji jeho kolegyně, která prakticky nedává najevo své emoce, zoufalý otec dívky, který se tak chtěl polepšit. Její matka, která smrt dcery řeší útěkem, radní, který je poctivý...snad.... a obklopený sehraným volebním týmem.... takže sečteno a podtrženo, pět hvězd. Právě jsem v osmém díle třetí řady, kdy se shodou náhod oba detektivové k sobě vrací spolupracovat, on povýšil, ona degradovaná na práci policistky na přivoze, beze svého synka, kterého vychovává otec.Jenže se vyskytnou podivné vraždy v řadách prostitutek a synek vraha, sedícího v cele smrti, začne opět kreslit u pěstounů smutné obrázky.Jen v nich něco přibylo...a nezletilé bezdomovkyně, některé dohnané zoufalstvím k prostituci, dál hledají azyl.Snad našly...do osmého dílu jsem si říkala -teď to bude za čtyři,ta ponurost, syrovost,....stalo se to, co minule, zvraty v ději, dotýkající se osobně obou policistů,bylo to jako smršť a po tomhle konci, kdy nemůže následovat nic jiného , než další řada, dát pět hvězd je doslova povinnost. ()

Kaluž

Obě sezóny za pět. Naprsoto luxusní detektivka s atmosférou takovou, že by se dala krájet i s tím zeleným hajzlíkem z rybníku. Herecký koncert vypjatých emocí, věčně deštivý look, parádní hudba a ne, Lynchův opus z toho nijak netrčí, rozhodně bych to s mysteriózně-komediálními trampotami agenta Coopera nesrovnával. Je to moderní, neokoukané a hlavně dobře napsané hardcore krimi a takových není mnoho. Naposledy mě tak chytlo snad jen sledování série The Wire. Nebál bych se ani tvrzení, že stanice AMC se se svou dramatickou seriálovou tvorbou posledních let (The Walking Dead, Breaking Bad ) pomalu, ale s odhodláním, přibližuje ke zdánlivě nedosažitelnému trůnu HBO. /// Oh, snap. Ve třetí nastavované sezóně se nám to trochu zdrclo. Detektiv Holder (Joel Kinnaman) je stále sympaťák, o tom žádná, ale ve scenáři něco zdechlo a pořádně to čpí. Tentokrát se nedočkáme nervydrásajícího pátrání po vrahovi, to je odbyto velmi lacině a vzhledem ke zprasené finální epizodě nakonec pohřbeno pod nánosem z prstu vycucaných náhod (a pořádnou "vykrádačkou" závěru Sedmičky). Ulice plné drog, prostitutek a násilí jsou zkrátka nuda, ve skutečnosti se v nich totiž nic moc neděje. Vše podstatné je tak zcela zastíněno paralelní (a pouze zdánlivě související) dějovou linií, ve které sledujeme emotivně vypjaté scény z komorního prostředí vězeňského zařízení, kde na výkon trestu čeká vrah odsouzený na smrt (výtečný Peter Sarsgaard). V Seattlu přestalo pršet a už to nějak není ono. Čistý průměr, jdu o bodík dolů. ()

Remedy

Tenhle seriál šlape skvěle jako švýcarské hodinky. Netvrdil bych, že jde o bůhvíjak dokonalou záležitost, ale na poli krimiseriálů lze hovořit o jednom z nejsilnějších zástupců. V první řadě atmosféra – příběh zasazený do amerického Seattlu, kde každou chvíli prší a prostředí působí stísněným, ospalým, depresivním dojmem (srovnejte s honosností New Yorku nebo letní pohádkou zvanou Miami). Jako v každém kriminálním seriálu, kde se vyšetřuje vražda, existuje i zde hlavní dějová linie zaměřující se na policejní vyšetřování, další linie sledující pozůstalé a způsoby, jakými se vypořádávají se ztrátou blízkého člověka, osobní boj hlavní vyšetřovatelky/hlavního vyšetřovatele o to, aby kvůli práci nepřišla/nepřišel o rodinu. Všechno to jsou obvyklé žánrové postupy (nebo jak se s oblibou říká „žánrová klišé“), které při realizaci kriminálního seriálu asi jen stěží zcela opomenout. Snažím se tím vším naznačit, že díky poctivé a nápadité scénaristické práci se tomuto seriálu podařilo vytvořit všechny linie podobně zajímavé, což ve výsledku dělá z Killing velmi originální a i tak trochu unikátní záležitost. Zdaleka nejde „jen“ o výborný kriminální seriál (nicméně i s tímto statutem by si výborně vystačil), protože vrstvení děje v podobě roviny politické, psychologické, morální či sociální zde vytváří fenomenální přesah. Klenot mezi seriály posledních let – třeba jako Dexter. ()

Thomassi

Skvělý kriminální seriál se spoustou zvratů a promakaným příběhem. Dvojici dvou detektivů v podání Mireille Enos a Joela Kinnamana jsem si zamiloval už od prvního dílu. Seriál pak krásně gradoval díl od dílu, po celou dobu si držel tempo a hustou atmosféru propršeného Seattlu. Dobře byla zakomponována politická linie a na konci vše krásně do sebe zapadlo. Konec mě pak naprosto překvapil a navnadil na druhou řadu. Už aby tu byla. ()

Toj

(hodnoceno po 10 dílech) The Killing se řadí společně s The Walking Dead k tomu slabšímu z produkce AMC. Skvosty jako Mad men, nebo Breaking bad asi těžko něco překoná... Každopádně bych seriál nakonec označil za spíš milé překvapení. Žádný geniální progresivní seriál nové generace to samozřejmě není, ale ani neurazí.. O co se jedná? Podobnost s Twin Peaksem je docela zřejmé, ale to ovšem jenom na úrovni fabule. Řešíme smrt středoškolačky, všichni jsou zdrcení a trvá to celou sérii. Vedle toho tu jsou zřejmé inspirace jinde. Téměř noirová atmosféra šedivého/temného velkoměsta, kde neustále prší (a kapky deště jsou neodmyslitelnou kulisou mnoha i interiérových scén). Vedle toho je tu jakýsi důraz na realističnost. Ten není tak extrémní jako v případě The Wire, ale jistá inspirace tu je (řešení zločinu se prolíná s politickou kampaní sympaťáka, který chce lepší Seattle, ale mnohdy se jedno dobro dostane do konfliktu s jiným dobrem - řešením zločinu). Tlak směrem k melodramatu jsem schopen seriálu odpustit. Občas je problém s přílišnou scématičností, některými klišé při řešení zločinu. Příběh se musel za každou cenu otočit kolem FBI, hrozby islámského terorismu atd. Vedle toho považuji za chvályhodné některé stylotvorné prvky. To je dáno tím, že jeden díl představuje jeden den ve vyšetřování. Z toho plynou časté paralelní montáže, které často spojují události v reálném čase. Často takové pravidelné skoky vedou k tomu, že je vynechané samotné vyvrcholení, či explicitní vysvětlení konce scény a tím je udržena příjemná náznakovost. (příkladem toho je například starostův hod basketbalovým míčem o peníze). Obecně jsou elipsy výrazné a my občas sledujeme jednu postavu v jeden čas a potom v jiný čas na jiném místě bez trapných záběrů na posun slunce, městskou dopravu, či nějakou novou budovu. Chápu to jako apel na inteligenci diváka, snahu o výraznou práci se stylem a vážím si toho. Radost mám i z postav, kdy nekoukáme jednoduché modely a modelky. Ale vizuálně celkem normální lidské typy s trochu složitějším charakterem než se od podobného žánru očekává. Sympatické je, že to rozprostření vyšetřování do série vytváří možnost tvorby jakési komunity kolem seriálu. Rodiny, přátelé a fanouškové na internetu se mohou po jednotlivých epizodách dohadovat, co se stane a hlavně, kdo je vrah. No nerad bych seriál vyloženě přechválil. Jak jsem zmínil i zde narazíme na klišé a schématičnost. A hlavně to nedosahuje hloubky Městečka Twin Peaks. Tam ovšem šlo také o trochu něco jiného. Tohle je detektivka. ()

Dont

S The Killing trávím poslední týdny, výborně vystavěný a obsazený seriál. Druhá série možná až lehce překombinovaná, ale zato skvěle graduje, Totéž platí o třetí řadě, která je navíc více dramatická. ()

Sheldra

Zvrat střídá zvrat, atmosféra houstne (čemuž vydatně napomáhá neustálý liják) a zvědavost roste díl za dílem. Téma už tu možná stokrát bylo, ale kolikrát bylo zpracování takhle řemeslně i herecky zvládnuté, spočítáte hravě na prstech jedné ruky. Je zarážející, že talent jako Mireille Enos není na plátně vidět častěji, co naopak zarážející není ani trochu, je, že seveřani jsou fakt náramně zajímaví chlapi, který vám vystřihnou jakoukoli postavu a libovolně vybraným přízvukem. Když už mám koukat na detektivku, tak jedině v tomhle stylu. Fakt klasa! ()

Fanucci

Velmi dobré! Napínavé s tísnivou atmosférou...rozhodně nejde o předvídatelný krimi seriál. Závěrečné rozuzlení je výborné. Už se moc těším, až shlédnu dánský originál. ()

j.bena

Ještě že jsem si mohla stáhnout celou sérií a koukat se na ní v kuse, pač bych si asi okousala i nehty na nohách nedočkavostí jak to dopadne... Rozhodně veliká poklona! Jdu si stáhnout další sérií. ()

Morloth

The Killing si mne získávalo velmi postupně, aby mne pak během posledních několika minut 13. dílu zklamalo. Velmi precizně a pomalu budovaná zápletka, která navíc nepostrádá vtip se totiž během posledních minut zvrhává do klasického všichni konspirují všechny. V některých filmech je tato idea zábavná a dá se s ní skvěle pracovat, pokud si však sofistikovaně hrajete s psychologií postav, nevtíravě kritizujete neduhy společnosti a zároveň dokážete udržet diváka v napětí, co bude dál, je trochu dementní, podkopnout si toto pracně budované rádoby efektní pointou. Problém je, že pak by nebylo o čem točit druhou sérii. ()

johny89

1. serie: Nic moc se tam neděje. Už jsem zhlédl 4. díl a pořád na něco čekám... I přes to to ale není vůbec nezajímavý seriál. ()

Robocop v Suicide Squad?

Robocop v Suicide Squad?

16.02.2015

Drsný Preacher do party s Walking Dead

Drsný Preacher do party s Walking Dead

19.11.2013

Nekompromisní hrdina od „komiksového Tarantina“ Gartha Ennise už měl uzřít filmová plátna (zajímali se o něj taková jména jako Darren Aronofsky nebo Mendes) i televizní obrazovky (seriál z produkce… (více)

Mark Strong bude mocný i v televizi

Mark Strong bude mocný i v televizi

26.03.2013

Ještě nedávno jsme měli dojem, že se natáčí víc filmů s Markem Strongem než filmů bez Marka Stronga, ale nikdo si nestěžoval – v drtivé většině rolí byl skvělý a pokaždé jiný. Tak, a od léta si ho… (více)

Colin Farrell v dobách artušovských legend

Colin Farrell v dobách artušovských legend

16.03.2012

Je to docela překvapení. Studio Warner Bros. koncem loňského roku slibovalo nové pojetí artušovských příběhů v romanticko-dobrodružné fantasy Arthur and Lancelot. Titulní postavy si měli zahrát Kit… (více)