Legenda Korry

• Česko Avatar: Legenda o Koře (více)
USA, (2012–2014), 19 h 56 min (Minutáž: 23 min)

Janet Varney, Jeff Bennett, Dee Bradley Baker, P.J. Byrne, David Faustino, J.K. Simmons, Seychelle Gabriel, Mindy Sterling, Logan Wells, Kiernan Shipka (více)

Série(4) / Epizody(52)

Desítky let poté, co Avatar Aang zachránil svět přichází do moderního Republic City upřímná 17letá dívka jménem Korra, aby trénovala a poznala svůj osud. (SkyShowtime)

Adasin

Legenda Korry pro mě byla jako celek nejprve mírným zklamáním, protože se nejedná o uzavřený jasně daný příběh, kde všechny série postupně směřovaly k finálnímu souboji s tím největším záporákem, tak jako tomu bylo u Legendy o Aangovi. Tady je každá série dost jiná, záporáci se střídají, prostředí (a i lokace - což oceňuji, protože tak můžeme zase víc poznat svět Čtyř národů) se mění... akorát hlavní hrdinka se s výjimkou první série i přes řešení různých (vnitřních i vnějších) konfliktů nijak výrazněji neposouvá a je pořád tak trochu arogantní fracek. Ale má i světlé momenty, to musím uznat, a přece jenom není cvičený mnich tak jako byl Aang ;-). Ještě že je zde mnoho dalších postav a dění okolo. Korru jsem tedy docenila až po přijmutí nebo možná spíš smíření s těmito fakty. I přes ně jsem si totiž sledování Legendy Korry opravdu užívala (tak jako u původního Avatara) a všechny epizody padly během dvou volných odpoledne jako nic. Nemohla jsem se nabažit svého oblíbeného světa, i když prošel různými změnami. Díky časovému posunu a novým technologiím ten svět možná ztratil něco málo (málo, protože duchové o sobě opět dávají vědět) ze své magičnosti, to ale zase vynahrazuje stylové steampunkové prostředí. Animace je oproti původnímu Avatarovi hezčí, hudba mi naopak přijde o trochu lepší v původním Avatarovi (to ale neznamená nějak výrazný kvalitativní pokles), s akcí je to tak nastejno, i když možná bez letadel a aut to bylo zábavnější... Než se dostanu k jednotlivým knihám, vrátím se ještě k postavám: hodně jsem si oblíbila Asami Sato (sympatická, dobrá povaha, drsňačka trochu jak Paige z Tron: Povstání), Lin Beifong (je vidět, že je to dcera Toph, jen bez vtipů a slepoty), Jinoru, Bolina (místní Sokka, já vím) a neskutečně roztomilý Pabu (místní Momo) + návrátilce z původního seriálu (hlavně Zuko a Toph rules). -------------------- KNIHA PRVNÍ: VZDUCH - první kniha je podle mě suverénně nejlepší ze všech knih a rozhodně moje nejoblíbenější. Uhranula mě tak jako původní Avatar. Boj proti rovnoprávným a tajemnému Amonovi je z celého seriálu nejtemnější, čímž nemyslím pouze barevné filtry, a nejvyhrocenější. Navíc tohle téma nerovnosti mezi vládci a nevládci je ze všech sérií nejzajímavější a člověk si zde uvědomí, že se v Legendě o Aangovi tohle téma explicitně neřešilo (nakousnuto ale bylo díky Sokkovi). Boj o vládu nad městem je často vyhrocený tak, že mnozí musí udělat pěkně hnusné věci a ušpinit si ruce - podvody, únosy, pokusy vraždy... Backstory Amona se mi hodně líbila, motivace byla uvěřitelná a spor s bratrem tomu dodal skvělé emoce. A opravdu potěšily flashbacky s Aangem a starou partou! Vypíchla bych ještě linku s Asami a jejím otcem, ta byla fantasticky napsaná. Tahle kniha se mi líbila tak moc, že jsem jí odpustila i tu epizodu věnovanou především milostným vztahům (žádná vyloženě taková epizoda v legendě o Aangovi nebyla, tam se ohledně těchto záležitostí klouzalo pouze po povrchu. Kdyby se tahle kniha rozložila do tří knih po dvaceti (ne pouhých dvanácti!!!) epizodách, jako měly knihy původního seriálu, a Amon byl hlavní záporák celého seriálu, byla bych štěstím bez sebe. Takhle musím při hodnocení brát v úvahu i zbylé tři knihy. ------------------- KNIHA DRUHÁ: DUCHOVÉ - tato kniha je po vynikající první knize naopak nejhorší z celého seriálu (s výjimkou naprosto vynikající dvojepizody "Počátky", která mě dostala do kolen). Nabízí totiž nejvíc rozčarování a pohlavků fanouškům původního seriálu. Nejen že se po první sérii zásadně mění prostředí a způsob vyprávění, ale také se zde překopávají i zákony o fungování světa duchů a lidí a o spojení mezi nimi. Akce i souboje jsou opět oslnivé a kvůli menšímu počtu epizod než u knih původního seriálu není čas vydechnout, ale ani to nedokázalo ony rozpaky spolehlivě přebít. Ještě, že se tu objevili Varrick a Zhu Li a Desna a Eska + samozřejmě můj oblíbenec Zuko. ------------------- KNIHA TŘETÍ: ZMĚNA - třetí kniha je pojmenována opravdu trefně: "Změna." Po pestrobarevném řádění s duchy se vracíme do normálního světa. Duchové ale zůstávají a někteří jsou fakt ultra roztomilí. Dále se objevují noví vládci vzduchu, které jsme dosud ve větším počtu mohli vidět pouze ve flashbacích v původním seriálu. Popravdě jsem tenhle twist nečekala, ale jedná se o rozhodně zajímavý nápad. No a s nimi přichází (opět) nový záporák Zaheer (po Amonovi druhý nejlepší ze seriálu) a jeho Rudý lotos snažící se Avatara dostat. I tahle kniha je dost drsná, Zaheer a spol. se s tím nemažou. Potěšilo i představení a zapojení Metal Clanu do hry + další potomci Toph. Vládci kovu jsou hodně dobří. A epické finále hodně připomíná finále druhé knihy z Legendy o Aangovi (a v obou Avatar dostane pořádnou čočku). -------------------- KNIHA ČTVRTÁ: ROVNOVÁHA se už od předchozí série (naštěstí?) neliší tak moc, aspoň co se prostředí týče. Záporačka mi tu připomíná Ozaie z původního seriálu, taktéž má ambice s pomocí pořádné zbraně ovládnout svět a taktéž využívá Avatarova oslabení, jen je míň sympatická než Ozai. Občas předvídatelný děj (ano, opět) zachraňují akční scény a Toph. Konec je dost zvláštní. ------------------ Vlastně bych chtěla ještě další pokračování, ale zatím o ničem kromě hrané verze původního seriálu nevím. P.S.: Už to tu sice někdo psal, ale ten nápad s rekapitulací děje v podobě filmového magazínu je úžasný, akorát by ho občas neuškodilo trochu zpomalit ;-). 8/10 () (méně) (více)

Movie Gourmet

První série "The Legend of Korra" je vcelku zdařilým pokračováním série Avatar: The Last Airbender. Seriál je zcela jinak koncipován - hlavní hrdinka avatar Korra je v podstatě již dospělá dívka ovládající 3 ze 4 živlů a žije mimo tzv. Republic City, kde se rozmáhá korupce. Chybí mi tu humor a nadsázka, které nescházely u první série. Korra je typická dospívající avatarka, lehce namyšlená, která si myslí, že všechno zvládne, všechny porazí... Opak je ale pravdou a hlavní hrdinka se setkává s nepřítelem nad síly všech. Jsem zvědav na druhou sérii... Verdikt: první série 3* a 70 - 75 %. (přesto si fanoušek původní série snadno vytvoří závislost :-)) PS. Druhá série je zcela odlišná od té první a zprvu se nezdá být tak dobrá, ale retrospektivně ji vnímám o dost lépe. Třetí série, kterou lze doposud (4. epizoda) považovat také za velmi zdařilou je opět úplně něco jiného. Závěrečná bitva 3. série se nevyrovná té z Legendy o Aangovi. Velkou nevýhodou seriálu je, že se dá snadno předpovídat průběh. Korra je zobrazena jako velmi slabá, sice ovládá všechny 4 elementy, ale nijak zvlášť jí to proti oponentům nepomáhá. Tvůrci naopak vždy děj upraví tak, že živel, který ovládá avatárův protivník je ten nejlepší a nejhůře porazitelný, což je velká slabina celého konceptu... 4. série je ze všech nejlslabší... So and then they have lived happily ever after... Ve 4 sérii jsou jako nejsilnější prezentováni vládci kovů (metal benders) a obzvláště pak jedna z nich - Kuvira. Spolu s technickými vymoženostmi a využitím duchovní energie ze světa duchů jsou daleko nad síly avatara a dalších vládců živlů... Už tato koncepce je dost ujetá... Kořiny schopnosti jsou krátké na nějaké stupidní kovové monstrum z platiny, se kterou nedovedou vládci kovů hnout. (!?!). Bizarní... I když nejslabší ze všech 4 sériií, přesto jsem si závěrečný boj pěkně vychutnal... Verdikt: první série 3* a 70 - 75 %, druhá série 3 1/2* a 75 %, třetí série 3* a 70 %. čtvrtá série 3* a 65 - 70 %. Bohužel na to, že je Kora vládcem všech 4 živlů a ovládá dokonce kovy, je tvůrci udělána poměrně slabá, takže pokud se zrovna nevypořádává s některým ze svých traumat, tak ji každý nadprůměrně silní vládce živlů celkem snadno porazí, což mě docela štvalo... Na Aanga prostě ztrácí... ()

Ten_Geek

Tento seriál má teměř nemožnou roli a to udržet kvalitu seriálu jako u ATLA, což se mu ani nepodaří, protože je to téměř nemožné. Seriál nás dokáže vzít zpátky do světa Avatara, udělá to perfektně, představý nám nové postavy a i ty staré. Záporáci zde mají lepší důvody proč dělají, to co dělají (kromě v druhé sérii) než v ATLA.  Ukazuje nového Avatara Korru, která je přesný opak Aanga, Bojácná, Nemá chladnou hlavu a agresivní. Pojetí tohoto typu charakteru jsem si užil více, než Aanga. Vedlejší postavy jsou též perfektní, syn Aanga, Tenzin je perfektně vyzobrazenej airbender, je to jako dospělý Aang, téměř. Dabing rozhodně není pozadu, v téměř hlavní roli je J.K. Simons, který má vždy perfektní dabing, stejně jako Dee Bradley Baker a ani ostatní také nezaostávaj. Jedno z několik mínusech je druhá série, která je otřesná. Seriál je téměř perfektní pokračovaní, samozřejmě nemá na originálního Avatara, jeden z nejlepších seriálů jak pro dospělé, tak i pro mladistvé. Seriál velmi doporučuju jak pro nové, tak i staré fanoušky Avatara. ()

RichardLev

Po shlédnutí celé první série mohu s radostí prohlásit, že Legend of Korra je důstojným nástupcem původního Avatara. A nejenom to! Dokonce jej i předčí. Legend of Korra je určena pro trošku starší publikum – fanoušci původního seriálu povyrostli a tvůrci jim vyšli vstříc. Je to vážnější, dospělejší a temnější. Animace si o něco polepšila a i akce mi přijde působivější. Sem tam se sice objeví nějaký ten hloupoučký vtípek, který podle mě některé scény znevažuje, ale chápu že museli nechat i něco pro menší fandy. Další výhrady, které bych k seriálu měl, by byly už jenom hnidopišstvím. Dávám plných pět hvězd a těším se na další sérii. Mimochodem: první série končí velmi uzavřeně, takže se nebojte otevřeného konce. A ještě jedna rada na závěr: seriál si užijete mnohem lépe, pokud znáte původního Avatara. Není to nutnost, ale budete z toho mít lepší zážitek. ()

Eddard

Jako každý sequel, neubrání se Korra obligátnímu srovnávání se svým předchůdcem. Stejné studio, stejní tvůrci (Santos, DiMartino), stejný svět. Podrobně rozepsané a vyargumentované by takové srovnání vydalo klidně na dizertační práci, já to zkusím heslovitě. Korra je rychlejší, akčnější, její animace je o něco pěknější a promakanější. Cca o sedm let se také posunul průměrný věk ústředních hrdinů (osádku 12-14 letých prcků střídá 19-21 letý Beverly Hills squad) - což koresponduje s věkovým posunem fanoušků původního Avatara. Dětské dovádění a zamilované postranní kukuče střídá těžkotonážní romance. Kde však Korra oproti Aangovi pokulhává jsou postavy. Geniálního generála Iroha ještě jakž takž zvládá suplovat Tenzin (brilantní dabing J. K. Simmonse) a šaškující Sokka se povedeně reinkarnoval v charismaticky pomalém Bolinovi. Korra je dobře napsaná a vykreslená (i když místy k nevydržení pubertální), na zenovou životnost malého Aanga ale bohužel nemá. Antihrdinu Zukova kalibru byste zde taky hledali jen těžko a Lin je sice hodně ostrá, ale moje Toph to holt není. Díky bohu aspoň za hostujícího hláškaře Meela ("Those maggots will bow to me!"). Osobně mě potěšil formát jedna série (kniha) - jeden uzavřený příběh, první byla výborná, druhá pohříchu slabší, třetí ale zatím vypadá skvěle (po 9 dílech). Takže - Legenda Korry sice ze srovnání se svým předchůdcem tahá za kratší konec, ale rozhodně je stále na co se dívat a stále jde o jedno z nejlepších dnes běžících anime. Update: Po lehce podvyživené druhé knize mi ta třetí (Change) dokonale vytřela zrak. Update po finále poslední série: Čtvrtá série je přes drobné zakuckání (Rememberences) téměř dokonalá a potvrzuje, že tvůrci Avatara (DiMartino a Konietzko) jsou head&shoulders nad konkurencí světa animace. Hodnocení jednotlivých knih: 1) Wind: 90%; 2) Spirits: 70%; 3) Change: 100%; 4) Balance: 100% Celkem za mě: 100% Na viděnou v novém spirituálním světě. ()

• Aang zemřel dřív, než se narodila Jinora (nejstarší dcera Tenzina), tudíž nepoznal žádné ze svých vnoučat. (Azurovydrak)
  • Na začátku každé epizody seriálu jsou postavy ovládající živly, a to vládce vzduchu Aang, vládce vody Korra, vládce země Kyoshi a vládce ohně Roku. (cvaky32)