Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Jaxx84

Film je zajímavý hlavně v tom, že se nás nejdříve snaží přesvědčit jaký jsou SEAL machři a borci, aby nám posléze ukázali, jak dělají jednu chybu za druhou a místo vojenské strategie skáčou jak žaby ze skály. Po dvacetimetrovém letu a dopadu na skálu si však stačí protáhnout záda a jsme ready na další akci. Nevím, nevím, jestli jim tohle v 21. století ještě někdo žere. A ta pohádka o hodných vojácích, co pustí zajatce na nepřátelském území v dohledu nepřátelské jednotky a nenapadne je nic lepšího...prosím Vás... Druhá část pohádky je o dobrých a zlých afgáncích, co kvůli amíkovi ohrozí celou vesnici s drsnými slovy "fuck taliban"? :-D pojďme si vymýt mozek nějak jinak. Presto akční a zajímavé na pohled, takže 6/10. ()

lakart

Velmi syrově, realisticky a autenticky zachycená jedna neúspěšná mise v Afghánistánu. Rozhodně se tento film řadí k tomu lepšímu z americké, moderní válečné kinematografie. Možná více příběhu a místy lepších dialogů, ale chápu, že v boji není moc místa na nějaké vyprávění. I tak se jedná o nadprůměrný válečný film, který si neklade nějak vysoké cíle. Hlavní bylo odvyprávět, co nejuvěřitelněji jeden z mnoha válečných příběhů. 80% ()

E lan

Překvapivě výborný válečný film. Plný amerického patosu, to ano, ale to sem jaksi sedí. Navíc příběh psal sám život a to posouvá příběh zase výš. Herci jsou také umírněně vynikající. ()

ZnalecH

Moc zajímavý film. Mimo jiné ukazuje, že ještě stále existují lidé, kteří jsou ochotni pro své přátele položit život a dokonce jsou i takoví, kteří riskují své životy kvůli pomoci cizinci. "Máme v zádech 200 Talibánců." "To nevadí, vždyť jsme přece 4." Také se mi líbilo, že to nebyla typická americká splácanina, kde hlavní postava jde a kulky z kalašnikova se jí vyhýbají. ()

Henry Morgan

Od okamžiku, kdy se prvně vystřelí se nedá od filmu odejít. Super! Má to všechno. Reflexi společnosti i skutečnosti, ukázku krutosti talibánu, charakternost afghánských horalů, klaďase, drsňáky i záporáky a k tomu všemu reálné bojůvky a typicky hollywoodskou nesmrtelnost hrdinů. Lepší než Rambo to ale není! ()

bearmeedek

Suprový válečný film. Nechápu moc průměrná hodnocení s odkazy na amerikanismus a podobně. Beru, že film byl natočen podle skutečné události a to mění pohled a dojem z celé akce, protože stejně to takhle n ě j a k bylo. A natočeno je to pro f i l m o v é h o diváka výtečně. Od prvního výstřelu jede akce v surovém a reálném podání. Američtí vojáci zde nekličkují mezi kulkami, ale od začátku je přijímají do různých částí svých těl. A je jasné jim i nám, že tohle nemůže dobře dopadnout. Jediné, co jsem nechápal, bylo jejich rozhodnutí propustit pastevce a tím spáchat sebevraždu. Na vojáky s konkrétním bojovým úkolem divná volba. Závěrečné titulky bych neshazoval, víceméně jsem na něco takového čekal. Ti chlapi si to snad zasloužili. ()

Mitisko

Neskutečná Americká vojnová propaganda, která se snaží vší silou omluvit vraždění amerických žoldáků v Afganistanu. Závěr je něco podobní jako "V trojici po opici" jenom tenhle černý humor, který se divným způsobem u diváka snaží vyvolat lítost nad chlapci, který nevědí nic jiné jenom vraždit v cizí zemi za žold a v méně americké zástavy a demokracie. (Připomíná mi to choré mozky teroristů který v méně Aláha vyhazují do povětří nic netušící lidi, terorista jak terorista nevídím v tom rozdíl) Celý nechutný jako vždycky hrdinsky vykreslené šílenství amerických kovbojů, kde každí jeden zabije 50 cizích vojáků... ()

Likan7

Peter Berg je klipař. Alespoň co se filmů týče. Je to takovej malej Michael Bay. Jeho filmy jsou obvykle barevný, plný patriotismu, jsou na první pohled strašně sexy a občas nedávají moc smysl. Na život a na smrt je přesně takový film. Úvod trvá snad 10 minut a pak začne pořádné válečné inferno, které bohužel nemá takové herecké a režisérské hvězdy jako Černý jestřáb sestřelen. Ta bitva o přežití je ale parádní, hodinu prakticky stále něco vybuchuje a někdo po někom kropí zásobník. Proto je škoda, že Kitsch a Wahlberg moc svoje role nezvládají. Kdyby byli v hlavních rolích Bana a Foster, bylo by to určitě ku prospěchu. Přesto, že je film vlastně fajnovou válečnou vřavou, nemá v sobě nic většího, co by Vás donutilo si na film za půl roku vzpomenout. ()

rublik05

Nemůžu si pomoct, ale po celou dobu na mě film působil jako celovečerní reklama americké armády, ale také působil jako jakási snaha o ospravedlnění jejího boje v Afghánistánu s hnutím Tálibán. Pokud tohle nebudu brát v potaz a zaměřím se čistě na film jako takový, musím uznat, že je fakt moc pěkně natočený, kamerové závěry mě doslova uchvátily, stejně jako drsnost a reálnost určitých scén. Na druhou stranu je zde zase spousta scén, které jsou vyloženě přehnané až nereálné, bohužel tyto scény v celém filmu převládají. S herci jsem žádný problém neměl, všichni své role zahráli dobře, s nikým jsem neměl sebemenší problém. Příběh mi přišel zpočátku lehce nezáživný, první polovina mě vůbec nebavila, děj se pořádně rozjel až po téměř hodině. Pak už se jedná o jednu velkou akční jízdu, která ačkoliv může působit sebevíc pitomě, je filmařsky zvládnutá na jedničku. Má se jednat o zpracování knižní předlohy, tak jestli i ta obsahuje tak velký počet nelogičností, nebo je snímek značně přikrášlen, těžko říct. Nicméně se to ve mně dost bije, tyhle nedostatky celý film poměrně hodně sráží, takže jo, reklama dobrá, Amerika nejlepší, ostatní zlí, ale já jako divák si odnáším velmi smíšené pocity. 6/10. ()

gemi

Marky Mark v příběhu based on true story. Úvod vlažnější, pak partička učiní lidsky správné, takticky ale úplně špatné rozhodnutí, které spustí šílenou řež. Fakt zajímavé sledovat to dilema, jehož morálně správné vyřešení vedlo ke katastrofálnímu konci. Collateral damage je sice špatnou volbou, ale co dělat, když všechny ostatní jsou jenom horší? A proč je sakra na obrázku Danny Trejo?! (Druhé zhlédnutí, první 13. 6. 2015) ()

Nix

Herecké zastoupení je více než kvalitní a samozřejmě, že tu je hlavně Mark. Film ani není tak hloupý, jako bývá u Marka zvykem. Je to surová realita, která je nekompromisní a boje jsou tu skvěle natočeny, dobrá kamera a provedení. Příběh je taky fajn, hlavně je to military akce, ano jsou i lepší, ale prostě film nenudí ani minutu a pořád čekáte, jak to vlastně dopadne. Tohle určitě patří mezi to nejlepší spolu s pár filmy Marka. Já se bavil. A spojení Marka a Berga je spojení, které nám dává velice zajímavý počiny, kdyby to tak šlo i do budoucna, budu spokojený. ()

messi@h

Jediné pozitivum Lone Survivora je působivě natočený masakr v prostřední části. Pravda, odolnost členů SEALS vůči kulkám a především pádům ze skal je opravdu hodně přehnaná, ale to je paradoxně to nejmenší, co mi na filmu vadí. Představení hlavních hrdinů je naprosto žalostné, jediné co jsem si zapamatoval, že jeden z nich měl snoubenku zlatokopku, která jako svatební dar chtěla ušlechtilého hřebce. Jednotliví vojáci působí docela nesympaticky (v čele s Wahlbergem) nebo nijak (např. Eric Bana, který neměl naprosto co hrát). Rituály SEALS jsou spíš odpudivé (viz zasvěcovací úchylný taneček a následná přisprostlá říkanka, která zřejmě má evokovat to správné chlapáctví - ale vzbudila ve mně spíš stud za vojáky, kteří si podobné rituály vytvoří). Brífing před akcí je naprosto nepřehledný (ale je zase pěkně sprostý). Suma sumárum - akční výplach, který stačí vidět jednou, a naprosto nevyužitý potenciál námětu. ()

DD

Ten film má hrozně sestupnou tendenci. Úvodních 30 minut je super, pak se ale z vojáků stanou Supermani a závěrečná čtvrtina je už vyloženě směšná. 5/10 ()

Marty7CZ

Mám rád tenhle žánr, kluci herecký byli fajn a Berg mi velmi sedí režijně, jen mi lezlo na nervy, jak to byla fakt zvoraná akce... Za mě 85% ()

Katerian odpad!

Film by se měl spíše jmenovat Za blbost na smrt. Je super, že jsou kluci nejtvrdší tvrďáci pod sluncem (vedle dalších nejtvrdších tvrďáků z jiných jednotek), ale bohužel inteligence už k tomu nestihli moc pobrat. Možná, že jim pár set (nebo spíš miliónů) mozkových buněk odumřelo, když je při výcviku topili. To by pak dávalo smysl, že když potkají na bojové misi v lese tři "pastevce" se satelitním telefonem v ruce, nechají je po dlouhé a veskrze americky debilní výměně názorů mezi sebou, kde řeší morálnost smrti ve válečném konfliktu, jít. Když už je tedy pustili, že by jim třeba znesnadnili sestup do tábora svázáním rukou popř. nohou, aby si zajistili čas na případné komplikace, protože spojení se základnou je velmi špatné? Ne, to by bylo asi zbabělé. Každému je jasné, že mají hodně málo času, než je začnou hledat. A jak naši hrdinové zareagují? Vylezou na první horu, co se namane, aniž by je napadlo se ujistit, že z ní budou moci volat o pomoc. Používat mapu je asi v tom nabitém výcviku nestihli naučit. Když zjistí svou chybu, slezou ty pitomci zpátky na místo srazu s pastevci a čekají až si pro ně přijdou. Že by se třeba urychleně pokusili přesunout jinam? To by asi také bylo vnímáno jako zbabělost, nebo co? Místo tří obětí je tedy nakonec obětí hned několik desítek, včetně těch jejich, což si jednoznačně zaslouží. Jestli to opravdu bylo dle skutečné události, tak je mi opravdu líto rodin těch hrdinů, které se musely na vlastní oči přesvědčit, že jejich synové zemřeli, protože byli prostě nehorázně vypatlaný. Myslím, že tenhle film vzbudí v USA velký ohlas. Kdybych byla totiž američankou já, tak bych po shlédnutí tohoto vydařeného filmu požadovala zastavení všech vojenských misí. Jestli to na nich vypadá jako na té z tohoto filmu, tak je to jen mrhání peněz a lidských životů. ()

RAFT

Dobrej akční film ,režisér nám hezky naservíroval film podle skutečné události.Mark Wahlberk ve výborném filmu hraje dobře. ()

UlrikDecado

Četl jsem předlohu. Už ta je silně heroicky ghostwritovaná, ale opírá se o reálné vzpomínky, které tam poznáte a víte, co je nepřikrášlené. Tohle? Tupá pohádečka. Vlastně tomu originálnímu příběhu bere surovost a opravdové hrdinství, které vychází z lidskosti. Berg si přidal jednu bitvu navíc (WTF?), další hrdina místo umírání v bolestech s naříkání po heroickém činu místo toho padne tak, že by se Bay zastyděl. A hlavně a především - je to příšerně, k uzoufání nudné. Dejte mi tuny patosu, dejte mi něco, u čeho budu provinile cítit návaly adrenalinu. Ale ne lživou(!), nudnou(!!) ubohost. Bergu, už netoč. ()

crjules

Tesil jsem se , tesil.A byl jsem namlsany trailerem, mym oblibenym (i kdyz zhorsujicim se) Bergem, Hirschem a byl v ocekavani na jmena Foster a hlavne Bana. A prislo zklamani. Natazena a zbytecne nudna prvni cast, akce = 2x pad ze skaly , Wahlberg(dalo se ocekavat) , jeho roli mohl hrat Eric Bana a bylo by to o 100% lepsi a vsudypritomny patos. *** ()

iKosser

Typickej tříhvězďák. Jestli se to opravdu stalo tak jako ve filmu, tak pochybuju o příčetnosti amerických námořních složek, protože pustit jednoznačný tálibance zpátky do vesnice aby to tam vyzvonili kámošům není zrovna ten nejlepší nápad. Hoši to však moc neřeší...Když se to teda posere, tak každý z nich inkasuje v průměru čtyři střely a šlapou pořád dál, jak praví američtí hrdinové...Nechci znevažovat jejich džob, tvrdě si ho vydřeli a asi to jsou tvrdí hoši, ale když dostaneš dvě pecky do nohy a kulky ti tam zůstanou, už tu nohu asi moc nepoužiješ. Terminátor by zkrátka mohl závidět a možná i něco okoukat. I to co se týče padání ze skal, při kterém se každý z nich praští do hlavy stylem že by ti vytekl mozek, ale hoši jedou dál...No když teda spolkneš toto, tak naběhnou hodní arabáči a schovají potenciální hrozbu pro celou vesnici přímo ve vesnici. Poté za něj neváhají nasadit životy. Jestli se to takhle nějak opravdu stalo, tak teda klobouček před vesničanama...Příběh je klasická zdrhačka před bad guys, režie taky není špatná ale casting se nepovedl (kromě Axe alias Bena, ten tam působí jako záchrana pro všechny), hlavně co se hlavního aktéra týče. Mark se snaží, ale jakákoli postava která má víc duše a prostoru než na pár komediálních hlášek mu moc nejde. Ne všichni jsou jako DiCaprio, buď v klidu Marečku. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014