Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

bono22vox

A to mě tento brutální survival válečnej film dostal. Od doby Black Hawk Down jsem neviděl tak strhující bojové scény a hlavně tak přehledně natočené. To je velké plus snímku. Možná že ten konec některým přijde slabej a typicky americkej,pro mě ale zůstává ztělesněním dobra, přátelství, odvahy a viry jeden v druhého, a to je něco čemu bychom se neměli vysmívá ale naopak obdivovat. Uctu si tihle vojáci a všichni ostatní co slouží v takovýchto misích zaslouží, a ne že ne. Četl jsem názor vojáků na tenhle film, a všichni se shodli na jednom. Že ten, kdo tam nebyl, kdo tohle nezažil, kdo neví jaké to je spoléhat se na svého bratra ve zbroji, který vám kryje záda, nemůže vědět a nikdy nepochopí co tohle je. A jak už to řekl Eric Bana v Černém Jestřábovi: ,,tak to je, tak a ne jinak" ... Pro mě tedy 80% a pátá hvězda za hudbu od skvělých Explosion in the sky a závěrečnou cover verzi Bowieho Heroes od Petera Gabriela ()

bakeero

Akce tu moc není, zato patosu až až. I tak to celý příjemně uteče, takže to nechci zatratit. Čekal jsem ale víc. ()

nwx

Pokud hodnotím film po filmové stránce, tak to bylo perfektní. K reálné události to má asi daleko. Prostě je tam postříleli a bylo to. Heroické výkony už zařídí scénárista. Co mě fascinuje je jak se točily ony scény, kdy člověk padá po skále. Kteří kaskadéři by do něčeho takového vůbec šli. To nebyl počítačový trik a film je toho plný. U starých filmů stačilo shodit slaměného panáka a bylo to. Toto je machrovinka. To by v reálu dokázala snad jedině výsadková jednotka z Prostějova, né žádné máčky z USA. ;) ()

kukkik

Enšpígle, taky nejsem taktik ale myslím, že se čtyřčlenným týmem vyčerpaným celodenním pochodem, z nichž jeden je odstřelovač, dochází jim náboje, spojení je v nedohlednu a obklíčí je víc než 10ti násobná přesila na nepřátelském území, se nedá účinně bránit na otevřeném prostranství, bez možnosti krytí. To by byla velká taktická bota a film by končil po půl hodince příchodem RPG na scénu a následným rozletem SEALů po okolí. Podle mě bezvadný film, který alespoň trochu přibližuje situaci přímo v boji. Takových filmů moc není a je to škoda. Jasně, bude to trochu pohollywoodštěný a nejspíš bude hrát roli i zkreslená paměť přeživšího ale i tak myslím, že zas tak daleko od pravdy to nebude. Přiznejme si, že většina z nás by se psychicky sklapla už při rozhodování jestli nechat starouše jít nebo ne... o fyzické stránce radši ani nemluvě, já osobně bych se svým skoro metrákem nevyšplhal ani na první kótu, takže jedna věta - Respekt a obdiv těmhle chlapům. ()

mireczech11

Už od prvních trailerů bylo jasné, že alfou a omegou Lone Survivora bude syrová a do určité míry realistická akce. Peter Berg ji má v malíčku a zprostředkovává nám tak opravdové válečné peklo. Zato děj, ke kterému se někteří kvůli štítku "based on true story", staví nekriticky, by potřeboval něco, čím by zaujal. Postavy jsou bezcharakterní a mě osobně vůbec nezajímalo, jestli to dostal ten a ne tamten. Heroický čin ve stylu "obětuju se pro vás, stejně bych to dál nezvládl" je do očí bijící klišé. Oceňuji alespoň závěrečný pokus o větší hloubku filmu. I tak je Lone Survivor jen plytký adrenalinový zážitek. ()

lather

Nejsem úplným příznivcem válečných filmů, moc mě na pistolky a maskáče neužije. Tento film mě ale dostal, možná to udělal fakt, že je natočen podle skutečné události, možná je to tím že mám ráda Marka, ale každopádně mě film dojal, naštval, rozesmál...stál prostě za to. ()

ppetrnosek

Za posledních pár let je tenhle testosteronem nadupaný film s polobožskými Amerikány ala Rambo tou nejlepší přestřelkou. A co na tom, že to vyzdvihuje "Bojovníky za demokracii" na nadlidskou úroveň a že zřejmě skutečný příběh byl asi jiný. Já se bavil a dokázal se vžít do situace. ()

TomStrom

Dojemný příběh jedné perné šichty čtveřice amerických esesáků. Za úkol tato Einsatzgruppe dostala vyřídit jednoho moc zlého pracovníka Talibanu, který ve své ďábelskosti pozabíjel již několik desítek amerických osvoboditelů. A něco takového ve svobodném a demokratickém Afghánistánu opravdu nelze tolerovat, to mi jistě dáte za pravdu. Pokud mise uspěje, stane se to, že už na místo tohoto úředníka jiný Afghánec nenastoupí a Taliban bude navždy ochromen a nebude už před zářnými zítřky brzdit milé Paštuny, Uzbeky, Tádžiky, Hazary a další obyvatele této malebné asijské zemičky, kterou kdo ví proč někdo neustále okupuje. Za něco takového rozhodně stojí riskovat životy čtyř sympatických SSeals, kteří jsou v úvodu filmu tak mile vykresleni, že nejeden divák pak přimhouří oko nad tím, že tu a tam odprásknou pár bojovníků za svobodu. Navíc jsou tito bratři ve zbrani správní gumoví hoššši, které nerozhodí ani nějaký ten průstřel, střepina či třeba opakovaný dlouhatánský pád ze skály. No jo, výcvik, to je panečku věc. Vůbec se nedivím, že je za toto vše milují i sami bodří afghánští kolaboranti, kteří posledního z hrdinů ukryjí v nejpřepychovější chatrči svojí vesnice. Takže zamáčknu slzu a vykalkuluju to: jedna hvězda za sympatické postavy ztvárněné pomocí výtečných hereckých výkonů, druhá hvězda za dostatek amerických vlajek, třetí hvězda za zdařilý zcénář prostý nelogičností, čtvrtá hvězda za zbytečně nepřeháněnou akci a pátá hvězda za navázání nerozlučného přátelství posledního přeživšího esesáka a malého afghánského chlapce. Prostě jasných pět. Teď mě ale tak napadá.... dám té žvejkanině dvě hvězdy a to jsem ještě zbytečně velkorysý. ()

smack

Určitě stojí zato si přečíst knižní předlohu. (já ji nečetl). Všechno funguje dost pěkně, když si odmyslím nesmrtelnost všech čtyř vojáků. Ale ta nereálná odolnost vůči všemu, co může tak nějak vojáka postihnout při několikanásobné přesile, sráží film do průměru. I přesto dokáže na diváka silně zapůsobit. A jednou by Wahlberg mohl tu hlavní roli krucinál nechat taky někomu jinému. ()

Franc1s

Operace Red Wings a znovu Navy SEAL, čtyři borci jedou zneškodnit jednoho chlápka a ono se to jaksi zase pos*re a přežije jen jeden. Za začátku samozřejmě proběhne rychlé seznámení s jejich jednotkou, nováčkem, problémy doma, atd.. Poté dojde k boji, který je natočen parádně, akce jede, přehledná i drsná zároveň. A není zde potřeba řešit americkou propagandu, prostě si to užít jako příjemnou odreagovačku. 8/10 PS.: Bavilo rozhodně víc než 30 Minut po půlnoci. PSS.: A viděli jsme i syna Ragnarova :D ()

ecis

Vyborny akcny bezpribehovy narez. Stredna survival pasaz je jedna z tych naj, aka bola natocena na filmove platno. Skoda, velka preskoda, ale opat toho americkeho zaverecneho patosu v dedine. ()

0L0V0

Nie je možné žeby človek dostal toľko rán do tela a stále by hrdinsky kosil svojich nepriateľov. Trošku to prehnali, ale budiš. Po príbehovej stránke je to nič extra, ale dramatická časť naberá až posledná tretina filmu a záverečné titulky. Asi najviac dojemné boli práve koncové fotografie ktoré tomu dodali emocionálnu iskru. Režisér chcel aby bolo vidno utrpenie, ale na mňa to nezapôsobilo. Vizuálne to bolo spracovane až nad mieru dobre a priehľadná akcia tomu tiež pomáha. Film ma, ale osobne nezaskočil, neprekvapil. Príbeh o statočnosti, odvahe a utrpeniu ktorý však prvú hodinu neponúka nič. Stredná časť filmu už je len natiahnutá a záver filmu ako tak zachraňuje. Sklamanie. Po neskutočnej dobrej reklamnej kampani som toho čakal omnoho viac. 50% ()

waska

Začátek perfektní, stejně tak prostřední, naprosto strhující a úchvatná část. Poslední část už je maličko US Army agitka, ale celkově je to pořád hodně dobrá odreagovačka. Dobří a sympatičtí herci tomu jen přidávají. ()

SPDB

patetická sračka plná klišé, morální ponaučení: nepřítele vyhladit včetně dětí, jedno plus: exteriéry ()

forkys

Když vidíte, že za celou událostí stojí vlastně reální lidé, kteří se už z dané operace nevrátili, tak film začnete vnímat uplně jinak, než kdyby šlo o pouhou fikci. ()

Bublinka6

Málokdy se mi stává, že bych film, který rozkoukám, nedokoukala do konce, ale tohle se prostě nedalo... Dějová linka nudná a pomalá, kecy o Arabském hřebci a jako třešinka na dortu Wahlberg vypadající jako bezdomovec. Tohle prostě ne. ()

Thrain

To, co jsem si od filmu odnesl je, že už vím, že hoši od US NAVY SEAL jsou drsní parchanti. Dokážou běhat ladně jako laňky s milionem kulek v těle a skákat ze stometrových skalnatých srázů pomalu bez jakýchkoli škrábanců jako by se nechumelilo. 69% ()

vikino1

Dokument o tom, že US NAVY Seals jsou mistři světa v padání ze skal, že ztráta dvou litrů krve vlastně nic neznamená, a že na základně to se to běhá, ale jakmile jdou do hor, tak jsou z nich jen slimáci, kteří neutečou ani pastevcům koz.. Čekal jsem daleko víc US army, ale ne žádný Black Hawk Down se nekoná..Za to jsme se dozvěděli, že i v Afghanistanu jsou lidi dobří a zlí a že i ti hodní mají ve své ve svém domově minimálně jedno AKačko.. ()

netWoor

Snímek o tom, co drsnej voják prý vydrží, neni špatně natočenej, ale je nejméně do poloviny nudnej a ani ta druhá půlka nemá nic moc extra zapamatovatelnýho ... ()

umbjaz odpad!

teď jsem si tak nějak vzpomněl, že jsem něco takového nedávno viděl. a co mi utkvělo v paměti do dneška? asi že každej voják je taky jenom člověk s vlastním životem, to bylo taky jediný, co mi film nabídl. jinak pohled na jednotku vrahů jako na někoho, kdo v každém ohledu je váš přítel je docela pod pás... Lidé by si konečně měli uvědomit, že gloryfikace války, smrti a všech masakrů, co se dějí během bojů, je sice cesta, jak dostat do náborového centra pár ne příliš dobře vzdělaných mladíků a možná i mladých slečen, ale taky by konečně měli uvědomit, že neustálí předhazovaní zmíněných sraček vzdělanějším, nebo alespoň lépe informovanějším jedincům nutně povede k odpadu! už jsem toho za svůj život viděl dost a dost, komedie, sci-fi, dokument, životopisný, ale žánr "Náboroví film pro armádu USA" je bezpochyby ten, který jde nejvíc do hajzlu a to jak kvalitou, tak náplní. koho zajímá, že manželka tadytoho drsňáka má doma koně co ji pořádně roztáhne vagínu??? to fakt nechápu. mohl bych ze sebe chrlit vulgarismy a hanit ten film ještě hodně dlouho, ale naštěstí jsem ho neviděl uplně celej a na druhý štěstí mi toho moc neuchovalo v paměti. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014