Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Zl0

Keby som mal vybrať jednu vec, ktorú si z filmu zapamätám, tak to bude tá pekná príroda. Pripomenul som si hranie Medal of Honor 2010. Všetko ostatné som už niekde videl. Či už v Tears of the Sun, 9.Rota, Black hawk down alebo seriál Generation Kill. Ak chceli vzdať poctu zúčastneným vojakom, nemuseli kvoli tomu robiť film. Na druhú stranu ak amíci budú pokračovať zfilmovaním každého jedného prúseru v ich vojenských dobrodružstvách, máme sa na čo tešiť. Raz natočia film aj o tom ako im v aute cestou do Kábulu došiel benzín. Ešte naše pravnúčatá budú mať čo pozerať. ()

.killer.

Po vyumělkovaném a utahaném úvodu, výšlapu přes hory a doly, konečně partička Wahlberga, Fostera, Kitsche a Hirsche narazí na příběhovou rozbušku v podobě pasáčků koz. Životní rozhodnutí přichází: pustit, nepustit, zajmout, zabít... Chlapci si vyberou šlechetně, avšak lehce naivně. Čeká je totiž brutální masakr. Po vizuální stránce neschází filmu prakticky nic, takže se stačí pohodlně posadit a začít si hlodat nehty. Mě únos do světa tajných vojenských operací sednul, ale na druhou stranu dokážu pochopit, proč někomu ne, stačí si pročíst pár komentářů :-). ()

eagles22

Výborný válečný film, s kvalitním obsazením (Fostera i Wahlberga mám rád), bez obvyklého amerického patosu a pomyslného plácání se po zádech. SEALs jsou opravdový mistři svého oboru a při náročném k smrti vyčerpávajícím výcviku vznikne velice silné pouto přátelství. Proto si nemyslím, že by tam byli nějaké přehnané řeči. Ostatně kdo byl na vojně alespoň jako záklaďák, umí si představit o čem mluvím, když je člověk s někým 24 hodin denně na stejné lodi. Myslím, že to je velice uvěřitelný a realistický film, proto moc nechápu některé komentáře tady. Silná čtyřka, silné čtyři **** ()

masino

z tohto filmu mam velmi zmiesane pocity. celu dobu bolo silno citit americku propagandu, patritizmus a to vseko v style call of duty. lone survivor nie je zly film, ale cakal som od neho ovela viac zo stranky vykreslenia bojov. daktore sceny boli hrozne prehnane a viaceri divaci v kine sa az chytali za hlavy kvoli absurdite ktora bola na platne. citujem kamarata : toto nebolo priatiahnute za vlasy. toto bolo pritiahnute za chlpy na pi*i :) ()

dwbmb

Propagace US NAVY (nechápu, proč se stále mluví o US Army, o té byly ve filmu jen dvě krátké zmínky, pokaždé v souvislosti s tím, že někde jinde dostávají na prdel) a lobbing za setrvání amerických vojsk na území Afghánistánu koncentrované v jednom filmu. Pokud toto nejste schopni v hlavě odfiltrovat, rovnou si sundejte dvě hvězdy dolů a nečtěte dále. On je to totiž film relativně dobrý (dobrý=3 jako ve škole), je dobře natočený, rychle ubíhá, nenudí. Jak jsem psal na úvod, ztvárnění je silně pro-americké a prudce zdramatizované. Vesničané by ho určitě natočili jinak, Tálibán nepochybně také. Ale v našich kinech vysílají americké filmy, tak čemu se divíme. Film ale ubíjí scénář, který se někdo snažil udělat tak peckovní, až do něj nacpal tolik Hollywoodu kolik jen šlo a udělal film hollywoodsky předvídatelný. Kdo vydrží relativně spokojený až na konec, tomu poslední ránu zasadí promítání fotek skutečných aktérů s hrající zmršenou, táhlou variantou písničky Heroes, která z američanů zajisté vyždímá kýble slz, u nás je to spíš na blicí pytlík. Vhodné pro heterosexuálního muže: ano ()

Wolfinas

Zase jedna brutální 'podle skutečné události' věc. Bylo a bude jich spousty, ale ten typ: intro na základně,někam letíme, pořád někam letíme, jsme v lese, les, les, les, schováváme se v křoví, les, les, voláme veliteli, jeden terorista za stromem, kupa teroristů za stromem, palbááááá, ten to dostal do nohy a támhleten do ruky, ale to nevadí máme ještě hodinu do konce filmu takže žijem, jen mi dejte chvilku, tu kost co mi trčí z nohy si musím zastrčit zpátky...tyhle filmy mě fakt neberou. ()

Weyden

Typický Peter Berg. Zručně natočená akce... ale ten zbytek?! Bana se na plátně jen mihne z marketingových účelů, Foster nejlepší, Wahlberg a Kitsch OK, Hirsch se mi sem vůbec nehodil a navíc mi v poslední době přijde strašný, vůbec mu jeho herecký projev nevěřím. V tomto desetiletí to s ním jde od desíti k pěti. ()

Nešpi

Autoři nás již ze začátku upozornili na to jak moc drsný hoši ze SEALu jsou, ale to jsme ještě nevěděli, že je učí jak běhat s prostřelenou nohou, skákat z 50 metrového srázu plného kamenů a přežít jen s pár šrámy, dále pak podivnou taktiku zůstat v lese, kde je hned několik míst odkud na ně mohou nepřátelé zaútočit, místo vrcholku, kde je rozhled 360°. Ale na vojnu zřejmě nepudu, takže se tyhle fígle ani nenaučim. Každopádně akce byla poměrně slušná, ale nevím jestli se autoři brali vážně když tohle točili, ale já jsem jenom smál "realičnosti" a jejich "fantazii". ()

syphoon

Scénky ve skalách působí komicky až béčkově a američani jsou opět skoro nesmrtelní! Nicméně závěrečný fight ve vesnici se mi líbil. Když vezmu v potaz, že se jedná o "skutečný" příběh, tak dávám 59% ()

DavidWebb

Ak je film "based on true story" to neznamená, že je do bodky presne natočený podľa skutočnosti, ale že si iba požičal námet. A to ani nemusím vedieť, pretože LS je plný toľkých hovadín, že tomu nikto so zdravým úsudkom ani uveriť nemôže. Tvári sa síce hrozne autenticky ale je to typická houlydrevná báchorka. Paradoxne keďže sa jedná o amerikaňcov, tak mi jedna (hovadina) príde pravdivá: Máme 3 možnosti (a pritom ich bolo viac) a že sme nejakí amerikaňci, tak si vyberieme tú najhoršiu, né? Mohli ich zviazať, hocako spomaliť, čokoľvek, a keď už je operácia zmrvená tak utekám čo mi kurva sily stačia. Mimochodom, slovo "fuck" je už po tomto fliku prakticky bez významu. A tie pády z tej výšky... no bez komentára a talibanci nevedia vôbec nič z bojovej taktiky? no bez komentára. Takto, po technickej stránke je to natočené profesorsky (réžia, kamera, strih) ale ten príbeh... v zásade súhlasím s komentárom Toma Hardyho a Verbala. Kľudne dajte tomu šancu a urobte si nato svoj vlastný názor, ale ja druhú projekciu rozhodne nechystám. 2 ½ hviezdy. ()

vetsinezobri

Brutálně přestřelené. Některá rozhodnutí vojáků se mi zdála dost nesmyslná, nabízelo se o mnoho více řešení dané situace než ony tři vyřčené. Jinak ale po technické stránce dobře natočené, je zde spousta syrových záběrů a i herci ujdou. Životní záhadou pro mě zůstává úspěch Wahlberga, ten chlap musí mít asi nejšikovnějšího agenta na světě. ()

dkas

Technicky naprosto úchvatné, o tom žádná, jakákoli válka je hnus a tady jste přímo součástí. Příběh by měl být dle skutečnosti, ale nemůžu si pomoct, že to je už trochu moc. A ty zpomalený záběry mi teda vůbec nesedly. ()

vZeč

Většinou ohrnuju nos nad filmy "podle skutečnosti". Taky jsem nikdy necítil potřebu brát na to při hodnocení ohledy. Jenže... tenhle příběh mi připadá asi stejně fascinující jako Bergovi a já se mu nedivím. Lone Survivor je takovej ten hollywood, co se snaží ohromit tím, jak nehollywoodský je. Takže vizuál je špinavý takovým tím nádherně krásným způsobem, patos je ospravedlňován spíše nenápadně a za celou dobu zkrátka člověk neztratí dojem, že to točil Američan hrdý na své Američanstvo ve zbroji. Hlavně kvůli dojemné kytaře, která se sluníčkovými záběry jasně definuje záměry. První půlka je procedurální, ukazuje společnost nadlidí a jejich přístup k akci, druhá půlka je o utrpení hlavních hrdinů v průseru. Upřímně si myslim, že Berg není kdovíjak dobrý režisér a že to mohlo dopadnout v cizích rukou lépe, ale nemám mu to nijak za zlé. Mohlo to dopadnout mnohem hůř a ten záměr točit z pohledu nezaujaté třetí strany je přeci jen aspoň trochu v tom Hollywoodu osvěžující. PS: Poprvé mi přišel moooc fajn Taylor Kitsch, Ben Foster je definitivně zabiják ()

DjangoDoe

Ďaľšia tohtoročná survivalovka, tentokrát z pohľadu štyroch vojakov, ktorí sa ocitli v afghánskom pekle. Zo začiatku sa film sústredí skôr na ostatných členov skupiny a Wahlbergovú hlavnú postavu si necháva až na poslednú tretinu. Čo z môjho pohľadu bolo celkom rozumné, keďže je film venovaný celej jednotke. Z filmového hľadiska, celkové zábery a prestrelky sú na úrovni. Z reálneho hľadiska je vidieť, že tvorcovia si udalosti dostatočne prifarbili, čo filmu uberá na autenticite. Veľmi slabé 4*. ()

Maniik88

Lacná propaganda US navy. Hneď na začiatku sa dozvieme ako to dopadne. Súboje zle, nelogické chovanie, pobehovanie zo zlomeninami, priestrelmi, sladučký záver v dedinke. Jednému by slzička vypadla. Škoda, že tým vojačikom dopne čoho boli súčasťou, až keď musia pochovať kamarátov, chodiť k cvokárovi a nosiť pytlík na čúranie. Takto sa robí mier a nabaľuje sa na smrti ľudí... ()

Colchack

Pekné obsadenie, svižná akcia, krásne headshoty a saltá dole svahom, ktoré boleli aj mňa...hold Navy SEALs sú proste takmer nezničiteľní borci. 3 a 1/2*. Po druhom zhliadnutí hodnotenie možno upravím . ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014