Členové amerických zvláštních jednotek Navy SEALs jsou nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností; nejlépe vycvičení, vybavení dokonalou schopností přežít kdekoli. V noci z 27. na 28. června 2005 jsou čtyři členové elitní jednotky vysazeni helikoptérou v afghánských horách. Úkolem operace Red Wings je na nedaleké základně Talibánců zneškodnit jednoho z jejich pohlavárů, blízkého přítele Usámy bin Ládina. Hned na začátku ale řeší problém, který nečekali. Narazí na místního pastevce, ještě chlapce, a vojáci rázem stojí před morálním dilematem: mají dítě zabít anebo ho pustit a riskovat prozrazení? Rozhodnou se pro druhou možnost. Chyba. V krátké chvíli čelí obrovské přesile po zuby ozbrojených Talibánců a následuje krvavá bitva na život a na smrt. (Bontonfilm)

Koocik odpad!

Jako komedie to je perfektní, ale jako válečnej akčnák, kterej má základ ve skutečné události, tak to už nikoliv. A v tom je ten problém. Ono to má bejt válečnej film a ne komedie. Amíci budou kurvit i tento příběh, kterej se mohl stát se svým potenciálem a historií jedním z nejlepších válečných filmů všech dob. Bohužel ke smůle všech je todle spíše kvalitní parodií. Je mi líto těch padlých vojáků a už jen skrz to, že díky tomuhle se museli sami obracet v hrobě. Ustřelené prsty ? Však to je dobrý, správnej americkej voják může střílet zubama. Prostřelené břicho ? Dej si na to hlínu. Ale co když mi prosřelí hlavu ? Americkej voják se nikdy nevzdává!!!!! A aby toho nebylo málo, tak si skočíme pár šipek, saltíček a placáku po pěkně strmé skále a ustelem si až dole na kamenech. Ono jednotky Seals jsou připraveny přece na všechno. Nechci jim nějak ubírat na schopnostech nebo tak, ten výcvik musí bejt nehorázně tvrdej, ale amíci nehrajte si na nejlepší. Výcvik brazilskejch speciálů BOPE je na ještě daleko vyšší úrovni. Proti nim jste slabej odvárek. No ale zpátky k filmu. Už i to samotný obsazení je děs a jedinej, kdo mi tam přišel v pohodě, tak byl Bana a neváhal bych ho hodit místo jednoho z těch čtyř kopit, z kterejch se dalo snad trošku jen koukat na Wahlberga, ale i pro něj to nebyl zrovna ten správnej šálek kávy. Pokud tento snímek měl propagovat sílu a schopnosti americké armády, pak funguje s naprosto opačným smyslem, než pro jaký byl vytvořen. ()

lennyd

Měla to být rychlá akce - šup tam, odprásknout jednoho z hlavních šéfů Al-Kajdy, a zase zpátky. Ale nečekané setkání s partou pastevců vyústil v masakr. Byli jen čtyři proti celé armádě nepřátel - ale přesto se nedali snadno. A nakonec našli přátelství i tam, kde jej nečekali ... Sice se film prsí nálepkou dle skutečné události (což pravděpodobně rámcově i byl), ale fakt nevěřím tomu, že by normální člověk (jasně, americký voják není úplně tak normální člověk) vydržel a přežil vše co přežili naši hrdinové. Ale i tak po filmové stránce na filmu vidím jen samé klady - skvělé herecké obsazení (Mark Wahlberg, Ben Foster, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, i když trochu nevyužití potenciálu Erica Bany - čekal jsem že bude podobnej machr jako v Black Hawk Down), zvuková i vizuální kulisa dokázala diváka vtáhnout do děje stoprocentně, nádherné exteriéry. Rozhodně je to jeden z filmů, který si (stejně jako výše zmíněný Black Hawk Down) dám kdykoliv znovu. A že někomu vadí hrdinský amerikanismus v každé druhé scéně? No a co... ()

ivan bohatyr

Nebylo to špatné, ale bohužel přední problém - je to hodně přitažené za vlasy. Já si velice zakládám na autenticitě u válečných filmů (pokud to samozřejmě není nějaké sci-fi), což zde bylo rozhodně porušeno. Je to podle skutečné události, tak na konci ukážou ty skutečny vojáky - průměrní chlapi, rozhodně nevypadají, že by měli extra fyzičku, přitom ale film začíná hodně tvrdym výcvikem, což ti skuteční vojáci očividně vůbec nemají. Je tam několikametrový pád ze skály na kameny, k neuvěření, že si nikdo z nich nezlomil ruku, nebo spíš vaz. A největší absurdita je, že už v polovině filmu byl každý z nich 5x střelený, ale moc jim to nevadilo, jelo se dál. Zkrátka patriotismus - americký film, tak z amerických padlých vojáků uděláme terminátory. ()

Dreaker.24

Začátek docela o ničem, zbytečné tlachání a natahování místo toho, aby nás trochu seznámili s hlavní čtyřkou. Nicméně asi po 20 minutách to konečně chytlo ten správný směr a začal ten opravdový survivor, ten na který jsme už nějakou chvilku čekali, a který jel až do konce. Na to, že šlo o chaotickou přestřelku, tak kamera stíhala docela slušně a orientovaně, což byl zrovna tady myslím si jeden z hodně důležitých aspektů. Na konci potěšilo ještě seznámení s opravdovými účastníky téhle mise. Za mě solidních 8/10. ()

Krysa SPK

Bratrství, odvaha a čest na prvním místě. Na tom druhém nelítostná surovost války - tržné rány, díry v těle, krev mísící se se špínou. Tohle je válka... Pečlivé režii vydatně pomáhá často dech beroucí kamera a Steve Jablonsky a Explosions in The Sky dávají se svou hudbou filmu potřebnou dávku emocí. Lone Survivor je opravdu vydařený film, ale je třeba chápat jej především jako hodnotnou poctu skutečným hrdinům: Michaelovi Murphymu, Dannymu Dietzovi, Matthewovi Axelsonovi a dalším padlým z operace Redwings a v neposlední řadě i jedinému přeživšímu Marcusi Luttrellovi. Už podle prvních reakcí na ČSFD se dá očekávat, jak na film bude reagovat typický čecháčkovský kverulant, ale proč se jimi vůbec zabývat. Raději jim vyšlu vztyčený prostředníček a hned na to se pokloním, jak nejvíce dovedu, tvůrcům tohoto filmu a stejně tak všem hrdinům bojujícím ve válce proti terorismu. Never out the fight ! ()

hroubek

Už od prvních ukázek jsem to chtěl vidět. Peter Berg natočil velmi povedené válečné drama. A to, že je podle skutečné události dodává filmu na váze. Berg je zkušený režisér, který dokáže natočit akční komedii i politický thriller. A natočí to, tak, aby to nevypadalo sterilně. Opulentní záběry, přelety nad krajinou, východy slunce. Prostě chce, aby film který natočil vypadal vizuálně pěkně. Což se u Lone Survivor povedlo. Skvělé úvodníky titulky nám ukážou čím vším musejí procházet elitní vojáci. Není v tom nic propagační, jen tím režisér vzdává hold. Film je ze začátku pomalejší a chvíli trvá, než se mezi herci vyznáme a zapamatujeme si je. Jakmile se čtveřice vydá do hor je to naprosto jiná podívaná. Napětí stoupá, a my je tiše sledujeme co bude dál, i přesto, že to víme. A pak se to rozjede na maximum a zastaví to u závěrečných titulků. Herci v hlavních rolí jsou dobře obsazený, ale nikdo z nich nemá filmový prostor pro velké hraní. Tady se hraje fyzicky. A proto si s hrdiny projdeme vším čím si prošli oni. Z každé rány, z každého pádu je cítit velká bolest a zároveň neuvěřitelná vůle přežít. Mark Wahlberg, Taylor Kitsch, Emile Hirsch, Ben Foster a Eric Bana, všichni hrají velmi dobře, nikdo nevyčnívá a jejich výkon působí uvěřitelně. Uvěřitelně působí i přestřelka v lese, která je velmi realistická až na ty pády z těch kopců. Líbilo se mi její natočení, které je dravé, agresivní, působivé a v žádném případě nudné. Vůbec mě nevadili proslovy o rodinně, smrti, milované zemi atd. To co filmu přidává na ještě intenzivnějším zážitku jsou reálné fotografie, u který hraje přezpívaná skladba od Bowieho Heroes. Parádní válečné drama, které je správně napínavé a realistické, že vás z toho bude mrazit v zádech. ()

Buzzz

7/10. Škoda zbytečně přehnané nesmrtelnosti hrdinů. Spíš než Černého jestřába mi to připomnělo filmy od Kathryn Bigelow. ()

Pump

Inspirováno skutečnými událostmi je v dnešní době otřepané klišé, které samo o sobě nenutí filmaře k zachycení skutečných událostí. Myslím si, že v tomto filmu o zachycení reality ani nešlo, šlo o to ukázat tragedii válčení a také o to, že když už bojujeme za cokoli, nemáme se vzdávat bez boje. Chápu to tak, že film poukazuje na tradiční hodnoty ne jen USA kultury a strašně se mi líbí, že ukazuje Afgánce také z lepší stránky než jen vnímáme z médií. Fuck Taliban! Ať už je realita jakkoli smutná a tento film je pravděpodobně pouze slabý odvar toho jak to ve skutečnosti muselo být drsné, i tak je to strhující a velmi silná podívaná. ()

VanTom

Už podtitulkové autentické záběry z extrémního výcviku Navy SEALs jasně determinují ducha celého snímku, a to bratrskou sounáležitost nejtvrdších chlapů na světě v těch nejvypjatějších situacích. Čili i při jedné podělané misi v Afghánistánu, jež se rychle změní v beznadějný boj o život. Realistický přesun, rekognoskace terénu a opatrné zaujímání pozic dokážou vtáhnout nejlépe, následný ústup a přestřelky už přece jen trápí zdlouhavost a jednotvárnost, ke všemu mariňáci vydrží víc než Rambo v nejlepších letech (pády ze skal na kameny, množství zásahů). Peter Berg akci zvládá podat perfektně dynamicky, moc se nekecá a i patos se rozlévá minimálně, takže vcelku spokojenost. ()

L_Johnny

Z vojenského hlediska se mi film velice líbil. Můžu pochválit vizuál a herci nebyli špatní, ale ta nereálnost těch pádů a podobně. "Podle sktečných událostí"...ehm, no američani jsou nejlepší, všechno přežijou, všechny ochrání a ještě strašně moralizujou. "Nejlepší vojáci na světě: fyzicky zdatní a psychicky odolní takřka za hranice lidských možností" ..možná ti vojáci byli opravdu skvělí, ale né terminátoři. ()

Mishqo

Slušná vec aj keď na môj vkus príliš patriotická a v závere aj okato tlačila na divákove emócie (to by ma až tak neškrelo). No nechce sa mi veriť, že by boli až tak terminátorsky nezničiteľní. Wateva... Dalo sa na to dobre pozerať (až na zatláčanie zlomenej kosti naspäť do nohy a vyberanie šrapnelov nožom :D ) ()

Trustme

Voják ve filmu přežije vždy víc, než ve skutečnosti... Kvarteto spec forces v tomto filmu podle skutečné události má za A) velmi tuhý kořínek a neprůstřelné současti výstroje, nebo za B) Talibánci mají v AK-47 pouze diabolky a v RPG silvestrovské rachejtle a nebo za C) Peter Berg nedokázal natočit reálnější situace v rámci výdrže a schopností raněného i když šlo o SEAL ubersoldaty. Přesto tyto aspekty si zkusím omluvit. Jednak je tu drsný výcvik, kterým SEALs prochází, který klade na psychiku velkou sílu neposrat se v akci, dále je tu maximální adrenalinový stav, kdy voják necítí nějakou dobu bolest a je schopen podávat extrémní výkony a zásady nevzdát se bez boje, týmová pomoc a vrátit se zpět z dobře placené práce. Lone Survivor je pojat divácky s filmovou akcí, než s důrazem na hyper reálnost. Opět otázkou je kolik by stihlo zabít Talibánců čtyřčlené komando v obklíčení, nabíhání turbanů pro smrt jak na běžícím páse a ty úžasné držkopády vojáků (mimochodem nic lepšího jsem doposud neviděl ve filmu takto zpracovat skvěle pády těl). Každopádně je to lepší nadprůměr ze subžánru spec forces, protože tyto filmy jdou do velkorozpočtové "A" kategorie zřídka. Peter Berg & spol. vytvořili velmi napínavou akci se snahou o poctu ochráncům míru bez nadbytku amerikánské velkohubosti s filmařskou precizností. Film disponuje špičkovým ozvučením a střelba, zvuky zbraní patří ke sluchovému zážitku akustických labužníků. P.S. společná fotka Marcuse a jeho zachránce Mohammada Gulaba mě potěšila a dojala. Ne všichni jsou zlí. ()

Brain-D

Přehlídka nezničitelných hvězd, kteří opravdu až extrémně brutálně spadnou 2x ze skáli a klidně běží dál by byla jistě výtána v nějakém sci-fi filmů, ale válečném ? Opravdu ne ! Kvůli skvělé akci a celkem vyspělému scénáři, který zrekonstruoval skutečnou přirovnávám zde k průměru. ()

VasaX

Lone Survivor je parádní afghánská dvouhodinka. Elitní SEALs si to rozdají s Talibanem na život a na smrt, a to v moc vydařeném pojetí. Ano, je zde několik neduhů, jako takové uniformní :-) charaktery, ale to je riziko když se jede podle skutečné události a skutečných lidí. Mládeži nepřístupný rating tomu dodává syrové surovosti ozbrojeného konfliktu a rozumné obsazen zase na věrohodnosti a decentním herectví. Trošku jsem se obával, jak se ty dvě hodinky zaplní a rozloží a byl jsem příjemně překvapen. Lone Survivor má smysl a překvapivě vysokou hodnotu, a to nejen pro ty, kteří mají vztah k modernímu válčení a pěchotě (pro které by měl být Lone Survivor v podstatě povinností). Nehledě na to že je to po dlouhé době zase nadprůměrný válečný-akční film z období 20/21. století. ()

zdenny

Tomuhle technicky dobře zvládnutému filmu nemůžu dát čtyři hvězdy, protože bych jej dostal na úroveň např. filmu „9. rota“. A tak dobrý zase nebyl. Byl nicméně kvalitně natočen. Nakonec nám i ukázal, že dobří lidé jsou všude na světě, třebaže vyznávají jinou víru a jsou z jiného kulturního prostředí. Akční scény byly dobré a i kluci je hráli věrohodně. ()

fefee

Ano bolo tam pár naivných klišé tak ako to už vo filmoch býva, ale keď začala naturálna rezba talibanu nedalo sa vstať... (4,5*) ()

Timak

Už vím, proč jsem čekal skoro 3 roky, než jsem si to pustil. Takovou syrovou nálož nikde jinde neuvidíte. A to je na tom to nejlepší. Víte, už jsem tak trochu unavenej z amerických válečných filmů, kdy po jejich skončení se máte chuť přihlásit a hned narukovat. Taková ta propaganda pro kluky. Kdepak, tohle je jiné kafe. Chvilkama jsem nevěděl, jestli budu zvracet nebo brečet. Smutný je, že bych se rozhodl stejně, jako Murphy (Taylor Kitsch). ()

lykan9

Na život a na smrt se neřadí mezi ty lepší válečné filmy, ale rozhodně ostudu neudělal. Od Petera Berga bych čekal něco víc, přesto dávám lepší průměr. ()

Master19

Výborně natočená vojenská akce, krutá jako lidstvo samo... O příběhu tu není moc co mluvit, v podstatě je to shrnuto v několika řádcích obsahu a otázkou je pouze, jestli někdo přežije nebo ne. Průměrnému divákovi je navíc jasné, že někdo přežít musí, jinak by to nenatočili, že... Byl jsem nadšen několika velmi silnými momenty, zaskočen syrovostí zpracování a dostal jsem chuť pustit si můj nejvíc nejoblíbenější válečný film Black Hawk down. ()

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

Kdo potopí obří ropnou plošinu?

31.01.2015

J.C. Chandor patří mezi mladé režiséry, které se vyplatí sledovat. Zatím má na kontě tři povedená dramata (Margin Call, Vše je ztraceno, A Most Violent Year) a jeho příštím projektem mělo být… (více)

Michael Bay se vrátí do akce?

Michael Bay se vrátí do akce?

01.11.2014

Šestimilionový Mark Wahlberg?

Šestimilionový Mark Wahlberg?

06.07.2014

O celovečerní adaptaci seriálu The Six Milion Dollar Man se v Hollywoodu pokoušejí už nějakou dobu. Sedmdesátkovou klasiku chtěl v devadesátých letech resuscitovat Kevin Smith (Mladí muži za pultem),… (více)

Oscarové nominace 2014

Oscarové nominace 2014