Tato povídka tvoří s další povídkou "Kdyby ty muziky nebyly" jeden samostatný film Konkurs. Podstatnou část filmu KONKURS složeného ze dvou filmových fejetonů tvoří právě samotný Konkurs, film složený z autentických dokumentárních záběrů z pěveckého konkursu i ze zákulisí divadla Semafor v Praze. Jednoduchou dějovou osnovou jsou příběhy dvou dívek, které se konkursu zúčastnily. Tato povídka byla natočena v autentických prostorách divadla Semafor na 16 mm film. (oficiální text distributora)

tomtomtoma

Upraveno v květnu 2019. Konkurs je režijní prvotinou Miloše Formana. Je nutné podotknout, že se skromnými podmínkami si poradil více než zdatně. Historický význam při formování nové vlny nelze přeceňovat. Upoutá rozverná hravost a škodolibost, krutost moderní společnosti našla ke svému uspokojení voyerství a formuje nové barvy životního prostoru. Zákulisí divadla Semafor řídí principálové Jiří Suchý a Jiří Šlitr. Z dalších rolí zaujme z práce utíkající pedikérka Markéta Krotká, její plachý doprovod Ladislav Jakim a pozdější hvězdy Věra Křesadlová a Yvonne Přenosilová. Konkurs je pouze zajímavostí z počátku filmařské kariéry světově úspěšného Čecha, nic více. ()

MarekT

Socialistické Československo hledá svoji superstar. Mnohem zábavnější než všechny díly zmíněné novácké reality-show. ()

zette

V den osmdesatych narozenin Jiriho Sucheho jsem si pustil tento film, ktery jsem do te doby videl jen v ruznych ukazkach. Musim rict, ze samotny konkurs ve filmu je velice zabavny, Formanovi se opet podarilo vybrat vhodne typy lidi, diky kterym se spolecne s pisnickami povedlo vytvorit vybornou atmosferu let sedesatych. Formanuv rukopis je zde citelny a myslim, ze ho dost ovlivnil i v jeho budouci tvorbe, zvlaste pak v Taking off. ()

mortak

Výchozí myšlenka - ukázat pospolu slasti a strasti mizejícího a nastupujícího hudebního stylu - je bohužel rozmělněna celovečerním formátem. Základní metafora filmu - hudba jako závod, jako sport vyžadující tvrdou přípravu, a v pozadí toho všeho touha přitáhnout na sebe pozornost druhého pohlaví a hřát se ve vlnách obdivu - je hlavně v první povídce přítomna vrchovatě a brzdí celý film. Kdyby ty muziky nebyly je za čtyři hvězdičky, protože ukazuje prorůstání proletářského byrokratického jazyka do privátní sféry (některé státy by nám tu dechovku zrušily, ale my to neuděláme, to musejí udělat voni) a do maloměstského života (šroubovaný zahajovací projev). Konkurz je za dvě hvězdičky, protože sice zachycuje fenomén Semafor, ale nikterak ho neanalyzuje, a dokonce pracuje na vytváření mýtu self-made singer (z hvězdné pěchoty se vynořily Věra, Hana, Pavlína, Yvonne - takže všichni talentovaní mají šanci). ()

Radiq

Hodnotím samostatně, bez "Kdyby ty muziky nebyly". Většina uchazeček je opravdu strašná, zpěvem a často i vzhledem, ale najdou se mezi nimi i obyčejné, normální, koukatelné holky. Třeba Křesadlová mi docela připomínala Amy Winehouse, zajímavé. Některé ty bigbeatové písničky byly docela chytlavé. Na konkurzu samotném se mi nejvíc líbila ta ulítlá holka s jemnými ďolíčky, co zpívala jakousi námořnickou (Hoj a hoj, kapitán, johoho, za toho život dám, hip hip hurá, kapitán) a mezi tím tam házela různé hlášky, jak kdyby na něčem jela, ale aspoň byla přirozená, tvářila se tak nevinně a měla charisma. Když bych měl hodnotit jen zpěv, vyhrála by to u mě ta holka, co tam kvákala cosi španělského (teď jsem zjistil, že to byla Yvonne Přenosilová). Kromě těch dobrých písniček tam jsou i blbosti a nejhorší je, když se tam přimotá i Suchý a začne s tou jednou uchazečkou zpívat. Přiznávám, že jsem na něho vysazenej - Suchý se mi nikdy moc nelíbil, možná jen když drží hubu a nedělá ty své ksichty (a to moc často není), tak ho snesu. Jinak hodně komparzu a neherců často čumí do kamery, jen tak po očku a to mě rušilo. "Děkujem, dáme vám vědět." ()

LeoH

Semafor hledá superstar. Celý americanidolový bleší cirkus je jenom rozmělněním tohohle půlstoletí starého filmečku. Navzdory (nebo možná i díky) technické nedokonalosti jde ale Konkurs daleko za model „slušný/trapný zpěv – nahlédnutí do soukromí – pár porotcovských bonmotů – (ne)slzení nad (ne)úspěchem“, neukazuje se tu jen to, co zaručeně prodá přestávkový reklamní čas, nedělá se věda z neladících kytar, holky nejsou načančané od vizážistek, chybí povrchní žvásty pohledných moderátorů i vyhlášení vítěze. Zato se tu zpívá až na výjimky daleko čistěji a s nesrovnatelně větším nasazením než v Superstar (až mě po letech lehce šokovalo, jak málo z těch holek zpívá a vypadá doopravdy špatně, jen holt nejsou zglajchšaltované rukou profesionála a všechny do jedné se vezou na tehdejší „ječákové“ módní vlně, ne každému dnešnímu uchu libé) a hrabe se hlouběji do osudů a psychiky – pokud se člověk chce dívat a přemýšlet a nechce být jenom baven. — První povídku komentuju zvlášť, ale ještě bych dodal k celému filmu, že jak utíkají roky, dere se v mých očích do popředí to, co pro mě původně tvořilo jenom pozadí sociologické stránky věci, a sice docela mnohostranný a cenný obraz toho, jak se v jedné malé zemi jednu dobu dělala a žila muzika. ()

trojúhelník

Když oni se ti Formanovi herci tak hezky koukají a mluví tak pěkně rozmile zvučně... Podobnost se současnou plejádou pěveckých soutěží je nasnadě. "Ale já vopravdu nic neumim... Vopravdu." ()

Master19

Jakoby Konkurs byl konkurzem na role v dalších Formanových filmech - je tu Černý Petr, láska plavovlásky i hasič Vostrčil. Konkurs má v sobě navíc nápad za všechny prachy, který však zhodnotili až "autoři" všelikých superstar show... ()

Brain-D

Nulový děj, ale skvělá česká hudba. První část patřila dechovkám a druhá část konkursu patřila zpěvu. Ta druhá část mi připadla jako Superstar po staru a ty songy byly některý fakt libový. ()

lucascus

Už zde se dá vypozorovat budoucí Formanův talent točit perfektní realistické filmy s herci (či spíše neherci) se smyslem pro ztvárnění reality, jako na běžícím páse. Pouhá všednost, a přesto je na ní něco krásného. Křesadlová zde ještě působí jako káčátko, časem se z ní vyvine nádherná ženská (podobný jako Jana Brejchová - taky původně nikterak hezké káčátko). Jinak je velmi pozoruhodné shlédnout film, který naznačuje, jak by mohla vypadat reality-show Československo hledá SuperStar v šedesátých letech. ()

VanTom

"Autentický záznam" konkursu na zpěvačku do Semaforu se jako hudební film naštěstí opřel o příjemné písničky, které zabavily stejně jako natěšená, předvádějící se či s trémou bojující děvčata před mikrofonem (nemluvě o Suchém a Šlitrovi na zkoušce i v komisi). Dva mikropříběhy dvou uchazeček mu navíc dodaly potřebný základ, přestože celkovou vítězku nám tvůrci zatajili. ()

Autogram

Zachytil som len druhú časť, teda Konkurz. Superstar je vraj licenčný formát, a tu je celá superstar v plnej paráde aj s hviezdnou rotou, pohľadmi na porotu, do zákulisia, do súkromia... Chýbajú len otravní moderátori. ()

solskjaer

Veliké zklamání. Dva silně nadhodnocované snímky spojené do jednoho filmu s názvem KONKURS u mě naprosto propadly. První snímek se zaměřuje na lidové orchestry , druhý na konkurs v divadle Semafor. Ani jedna z těchto částí se mi nijak zvlášť výrazně nelíbila a první část jsem vyloženě nepochopil. Formana mám rád, ale o tomhle musím říct, že jde o podprůměr. Nebavilo mě to a ani nijak zvlášť nelíbilo. Ztráta času! ()

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018