Předlohou k filmu Přelet nad kukaččím hnízdem byl režiséru Miloši Formanovi román Kena Keseyho, který ho psal při působení v „nemocnici pro veterány“. Snímek se stal největším mezinárodním úspěchem ve Formanově kariéře. V roce 1976 získal Oscara ve všech hlavních kategoriích – za nejlepší film, režii, mužský herecký výkon (Jack Nicholson), ženský herecký výkon (Louise Fletcherová) a scénář. Majitelem filmových a divadelních práv byl 13 let Kirk Douglas, který je postoupil svému synu Michaelovi a tím z něho udělal úspěšného producenta... Zrzavý irský rváč a profesionální karbaník Randle Patrick McMurphy si odpykává trest za opakované násilné napadení a sexuální zneužití. Místo aby se držel v pracovním táboře, hraje pomateného a nechá se poslat do zdánlivého klidu psychiatrické léčebny. Jeho životní elán a silná osobnost se v ústavu brzy střetávají s absolutismem vrchní sestry Ratchedové, která s pomocí trojice lapiduchů tyransky vládne celému ústavu. McMurphy nesnese pohled na ušlápnuté pacienty a brzy v nich probouzí poslední špetku hrdosti a radosti ze života. V zápasu s Velkou sestrou obrátí blázinec doslova vzhůru nohama. Stěny ústavu se otřásají jeho hřmotným smíchem a nespoutaným elánem. Vzpoura McMurphyho ale nemá velkou naději proti síle mašinérie zosobněné Velkou sestrou… Brilantní románová satira Kena Keseyho, mísící v sobě komiku i tragiku, přerůstá v neobyčejně působivém filmovém zpracování v silný protest proti neomezené moci a omezování každého člověka. (Česká televize)

v.indruchova

Jeden z nej filmů, co jsem viděla. Každý si zde najde něco. Dle mého pohledu je to kritika společnosti. Fašismus stále živý mezi námi. Nebylo by bláznů být respektu ve společnosti. Strach to je ono. Co vidíte vy? Pokaždé se dá zahlédnout něco jiného. Film mě dostal a to vznikl daleko před mým narozením. Úžasné herecké výkony. Jak snadné je to se zbláznit, nebo si to myslet? Tento film nám pomáhá si uvědomit, co je v životě důležité. Velká hloubka.myšlenky. ()

brasek

Veľmi zaujímavý a pôsobivý snímok. Oslava života a slobody v plnom rozsahu a mierne bláznivý príbeh z liečebne. ()

jojto

Tak ospevovaný snímok a pre mňa sklamanie, rovnako ako Shawshank. Džek to zahral skvele to niet pochýb, ale celkový dojem slabý. Nič to vo mne nevyvolalo, nenechalo. Možno keby som to videl v r.1980 tak je všetko inak. Som asi divný alebo rozmaznaný divák. ()

DmKK

Dojemné , smutné , veselé a v neposlední řadě neuveřitelné. Tento film je nejlepší svého druhu a jeden z nejlepších vůbec. Miloš Forman jako režisér předvedl životní výkon , stejně jako Jack Nicholson. Tento film zobrazuje boj mezi dobrem a zlem , mezi nebem a peklem , kdo je vlastně ten dobrý a kdo zlý? ()

palmen

Skvostné mistrovské dílo. Znamenitý, originální styl Miloše Formana. Jsem velice rád, že Miloš Forman dostal důvěru od Michaela Douglase, který předal originální scénář právě jemu. PNKH patří mezi mé nejoblíbenější filmy právě proto, že genialita celého filmu tkví v taktovce Miloše Formana a jeho neortodoxního přístupu k režii. Improvizace doprovázena letmým dohledem režiséra a schizofrením tématem psychiatrické léčebny je v mnoha ohledech k zamyšlení, ale nadhled komických situací v psychiatrické léčebně je fenomenální. 110% ze 100% ()

Cazzysvjet

Nehorázně přeceňovaný , pomalý a nudný snímek , kterej je u nás slavnej jen proto, že ho rejžnul Míla Forman, ani na pátý pokus jsem to nedokázal dokoukat do konce a v půlce usnul vyčerpáním... Až někdy seberu všechnu odvahu a zkusím to skouknout na šestý pokus, možná změním názor. 70% ()

Lukys

Excelentně natočené dílo Miloše Formana, které si svoji chválu rozhodně zaslouží. Jack Nicholson si zde roli prožívá a hraje naplno, až jeho herectví hraničí s Osvícením a strhává na sebe veškerou pozornost. Rozhodně stojí za vidění. Skvělá práce. PS: Obsazení Christophera Lloyda ( Dr. Brown z Návratu do Budoucnosti ) potěšilo. ()

beeleg

Miloš Forman mi kromě nepopsatelného a velmi silně emotivního zážitku dal navíc velmi příjemný pocit hrdosti na svůj, jinak mizerný národ. Dokonalý film s obrovskou hloubkou o skutečném přátelství a vcelku všedním zlu, které zničilo životy. Zážitek na celý život, který si rád zopakuji. Ale výjmečně. S dobrým po málu. ()

HellsAngel

Čo dodať k filmu, ktorý hovorí sám za seba ziskom 5-tich Oscarov v najcennejších kategóriách. A všetky právom zaslúžené. Jednoducho majstrovské dielo patriace do zlatého fondu kinematografie. ()

RoseThrone

„Hoď ho tam náčelníku!“ Musím uznat, že tenhle film mi pěkně zamotal hlavu. První hodinu jsem se nudila, občas se tam mihla nějaká zajímavá scéna, ale jinak nic. Naopak na konci filmu jsem si přála, aby film měl aspoň ještě půl hodiny, abych se mohla dál šťourat v existencích (ne)bláznů. Nedokázala jsem pochopit jak někdo pro mne dřív velice nesympatický, co nesympatický, přímo odpuzující (Jack Nicholson) se může stát někým, komu budu fandit od začátku filmu až do konce. Přese všechno ale musím říct, že jsem čekala od tak věhlasného filmu o hodně víc. Nevím proč, ale bylo to pro mě určité zklamání. Filmu chyběla ta „třešnička na dortu“. Některé postavy mi přišli nedokreslené a nedoceněné. Na druhou stranu scéna kdy Nicholson vykresluje baseballovou scénu a všichni pacienti do slova skáčou radostí, mě dojala až k slzám, stejně jako konečná scéna náčelníka s Macem. Co se ale musí uznat je, že tohle byl životní výkon jak Formana tak Nicholsna a nutno říct, že film bez jednoho z nich by nestál ani za starou belu. Nemůžu říct, že to byl film, který by mě vtáhnul a nepustil, ale také nemůžu říct, že je to film, který bych považovala za ztrátu času. Musím se na něj kouknout ještě jednou a zcela určitě vím, že svůj názor přehodnotím. Jedno je ale jisté. V blázinci je méně bláznů než na světě normálních lidí. ()

KoudyTheAlko

Sem rád, že se v Česku jednou za čas narodí tak talentovaný člověk jako je Miloš Forman. Jestli nás takový lidé reprezentují v zahraničí, tak sem hrdý na svou zem. To je přesně ten typ člověka za kterého mluví jeho skvělá životní práce - Amadeus , Goyovy přízraky, Muž na měsíci a spoustu dalších filmů, které se zapsali do dějin kinematografie. Jeho asi nejslavnější dílo Přelet nad kukaččím hnízdem nemá jedinou chybu. Skvělý Jack Nicholson, skvělý Will Samson, skvělý ostatní herci. úžasná atmosféra a zachycení způsobu fungování těchto ústavů. Bravo! ()

Jaryktichy

Vynikající, nemám co dodat, naprostý koncert. Výtečný scénář. Ano, kdo umí, ten umí, pan Forman mě znovu překvapil a je vidět, že se ve filmu zase vyřádil. Asi nejvíce mě zaujala hudba které mě vtáhla do děje a už mě nechtěla pustit. A samozřejmě dech beroucí konec který mi doslova otevřel hubu. Tohle dílo je povinností pro každého filmaře a určitě vás nezklame. Jedno z nejlepších dramat které jsem viděl a určitě si u mě našlo místo na srdíčku. „Tento film vás svým neodolatelným ovocem zláká a uvidíte co je to za oscarovou parádu“. ()

pds

Prvý x som tento film videl celkom nedávno a musím povedať, že klobúk dole. Nezabudnuteľné postavy typu, Billy, indián, vrchná sestra a spol . U mňa 80%. ()

Doggie773

Jeden z nejkvalitnějších filmů co jsem viděla,tento film je úžasný, a to ze stránky scénáře i po stránce hereckých výkonů. Podle mě by si každý měl udělat čas a na tenhle film se podívat protože se jedná o film který je jeden z nejlepších co byl kdy natočen, avšak film mě nezaujal natolik abych mu dala 5 hvězdiček,musím ale uznat že se jedná o jeden z nejlepších filmů té doby a patří do takové té kolébky základních a hlavně nejkvalitnějších filmů, které by měli vidět všichni. ()

Dr_Berry

Budu patřit mezi tu menšinu, která o tom napsala, že film je nechal naprosto chladnými. Po shlédnutí to ve mě nevyvolalo žádnou reakci ať už emocionální nebo alergickou. Spousta dnes už známých herců ve skvělých rolích. Skvělý Jack Nicholson. Ty oscary to má asi zaslouženě, mě to ale nepřesvědčilo. Budu to svádět na to, že na tento film ještě nejsem vyzrálý. ()

vandamator

Životní dílo Miloše Formana. Dokonalý herecký výkon Nicholsona bez kterého by se tento snímek nikdy nestal tím čím je. ()

Zemřela herečka Louise Fletcher

Zemřela herečka Louise Fletcher

24.09.2022

Miloš Forman 1932 - 2018

Miloš Forman 1932 - 2018

14.04.2018

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

Kompletní retrospektiva Miloše Formana!

07.11.2012

Přijďte dát divácký dárek Miloši Formanovi k osmdesátinám, které letos oslavil. V kinosále Městské knihovny v Praze se bude od 7. do 13. prosince konat Forman Festival, kompletní retrospektiva této… (více)

Psycho Film Praha 2009

Psycho Film Praha 2009