Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

HollyMolly

Filmové biografie mám ráda, obzvlášť potom v rukách Miloše Formana. Život Larryho Flinta je přehledně, zajímavě zobrazený, herci jsou super, všechno to vypadá dobře. Jenže v životě hlavního hrdiny se asi nestalo nic, co by se mnou opravdu pohnulo. ()

SelfishMan

Asi bych řekl vrcholný stupeň pokrytectví, země která by chtěla vyvážet svou demokracii a otevřenost do celého světa, která vždy a všude hlásá svobodu se takovýto stylem pouštěla do chlapa, který prostě vydělával na základních lidských pudech (a potřebách) a lidem dával co chtějí. Ach ta puritánská a zpátečnická většina v Americe (a všude ve světě). Larry Flynt ale asi nebyl ani hrdina jak se nenápadně snaží film podsouvat, pořád to byl businessman a mediální magnát, kterému myslím nešlo až tak moc o veřejné blaho, který má rád pozornost a svůj byznys. Trošku mi vadily ty neohraničené přechody a skoky kupředu časem, aniž bych občas věděl kde to vlastně jsme a jak jsme se tam tak rychle dostaly. Skvěle zahráno, Woody i Courtney nad své schopnosti a můj oblíbenec Edward Norton taky nezklamal. 80% ()

Kozlowski8

U mne po Amadeovi nejlepší formanův film. Příběh amerického pornokrále a jeho království Hustler. Příběh o věčném boji proti společenským předsudkům, prudérním konzervativním názorům, boji s konkurencí a snaze prosadit své zájmy. Skvělá Courtney Love, která možná ani nehrála, jen své chování a svůj charakter projevovala směrem ke kameře a rovněž výborný Woody Harrelson, který přes fakt, že nepatří mezi mé favority, zaslouží pochvalu. Krásný - provokativní příběh. ()

Dagoun

Téma milionářů, drog a právnických tahanic mě hrozně nebaví. Ale předtím co předvedl Forman a Harrelson, smekám. ()

MFJD

Je pravdou že Forman si vždy vyberal témy po ktorých by iný nesiahol a v tom očividne je jeho sila. Tak je tomu aj u tohto filmu. Zmiešať porno, cirkev, silu peňazí a slobodu prejavu to sa len tak nevidí. Flynt je obrazom samozvaného Mesiáša tak ako ho aj vykresluje plagát tohto filmu (ukrižovaný na ženskom lone), ktorý sa obetoval aby svet spasil slobodou tlače a prejavu cez to najneprístupnejšie - hard core. Formanovi sa do tohto projektu dvakrát nechcelo, ale po prečítaní scenára to bolo niečo iné, že sa to všetko netočí len o mrdaní a plániach orgií, nechal sa ukecať a vytvoril jeden osobitý, kontroverzný film nad ktorým mnohí lamu palicu aj teraz. Autobiografia Flynta je naozaj výborne natočená, či už od jeho ranných začiatkoch, súdnych opletačiek, prezidentskú kampaň, atentát až po pokorenie a následny vzostup. Dnes je porno všade, dnes už deti v škôlke poznajú ako sa najrýchlešie ukojiť. Tomu dávam za vinu Flyntovi, nie Formanovi. Jedna vec je ako Nás Pán Boh stvoril, ale isto by nechcel orgie a pochýberne zosupenstvo ľudí zarabajúcich nad ľudmi čo si nevážia vlastnú kožu a chodia s ňou na trch. Každí sa živí ako vie a ako najlepšie vie ale zarábať na zvrátennosti tých bezsebaúcty, na to už musí mať človek nie gule plné semena ale silný žalúdok. Flynt to nemal ľahké v tej dobe keď sa tento diabol výmyslel, ešte sa len rozbiehal. Neviazaný sex, polygamia, drogy si vybrali krutú daň na Althea. Nie je všetko zlato čo sa bliští ako aj za peniaze sa nedá všetko aj keď sa to zdá. Formanov obraz vykresluje Flynta ako radikálneho človeka stojacého na dvoch brehoch. Najlepšie to vidieť pri scéne, flyntova kandidatúra na prezidenta. Čo je horšie sex alebo vojna! Samozrejme flyntovov žartík za odmenu vraha J.F.K, či kokainový kontranband za ktorým stála FBI a DeLorean sú klasikou. Takto dával Flynt na piču americkej justicií ako asi jediný cvok v tej dobe a nik si na ňho netrúfol. Všetko to zabalil do porno-obalu a dával z prvej ruky ako aj zosmiešnenie amerických babtistou - Jerryho Falwella, ktorého ešte žaloval že rozmnožil jeho reklamu o incidente s vlastnou matkou na venkovskej toalete. Očividne mu to bolo jedno ako ostal pripútaný na vozík. Osobitý postoj sa stavia aj proti Hefnerovi zakladateľovi Playboya. Jednou vetou povedané Flynt to rozohral vo veľkom skoro z každým kto mu nebol po vôli. Americký patriotizmus tu chvalabohu necítiť ako u nich režisérov, možno preto chcel Stone postoj neamerického režiséra. Tento film som videl keď som mal päťnásť a už vtedy mi veľa dal, očividne jeho sila neochladla ani po rokoch. Skvelá práca Pane Formane. ()

jurica13

Je to jeden z dalších úžasných Formanových filmů, který pojednává o části života porno magnáta Larryho Flynta (Woody Harrelson). Příběh Larryho je doopravdy strhující a po celou dobu trvání filmu mě doopravdy udivovalo jak se k němu lidé stavili např: ti co ho obdivovali se k němu stavěli zády a ti kterým se jeho tvorba nelíbila to dávali dost najevo. U filmu jsem se občas i zasmál díky Larryho projevům. Doporučuji každému aby si tento film pustil. Jámu dávám 85 procent. ()

zigy

Další lahůdka od mistra šéfkuchaře Formana. Boj za svobodu slova vedený pornomagnátem Flyntem je natočen tak zajímavě a chytlavě, že se nemáte čas nudit ani na chvilku. Ach bože, společnost dokáže být někdy tak pokrytecká.... Několik výroků, které během filmu Flynt pronese, by se měly tesat, např. ten kritizující legální zobrazování nelegálních vražd a nelegální zobrazování legálního sexu. Párkrát se i zasmějete, skvělé herecké výkony (hlavně Harrelson), potěší i Tříska jako atentátník, fakt nemám co bych vytknul. ()

pold

Woodymu burani jdou, a důvod proč by Courtney Love nezvládla dělat to, čemu se s úspěchem věnuje velkou část života - tedy fetovat - taky není. Jediný problém s filmem je podsouvání otázky svobody projevu morálně zpustlému narkomanovi a porno-vydavateli, kterému by byla nepochybně svoboda projevu zcela ukradená - pokud jí ovšem nelze použít jako argument proč dál beztrestně urážet slušné lidi a rejžovat na prasárnách. Takže, film je to pěkný, ale jako jiné Formanovy kousky trpí standardním problémem - prostě Forman má rád šmejdy a má tendence je oslavovat. Tady to naštěstí nedělá tak okatě jako v Hair, a film vlastně tak nějak implicitně připouští, že Larry Flynt je šmejd, kterej v tom vězení měl trčet doteď. ()

buchannon

I když byl Woody Harrelson odsuzován za to (zřejmě hlavně v Americe), že hrál tuto roli věčného prostopášníka Flynta, i když Courtney Love přišla na casting za Milošem Formanem pod vlivem drog (na základě čehož si ji pak vybral do hlavní role, protože si uvědomil, že bude pro tuto roli perfektní), přesto se jedná o vynikající film, který si na nic nehraje... ...je to přesně moje krevní skupina a zaslouží si plnou pálku. Tento snímek je vážné drama, a zároveň je to děsná prdel, prý "Stojí tam, že náš reverend smilnil se svou matkou na záchodě" :))) Neskutečná prdel, ti bystřejší z vás již mě prohlédli a poznali, že jsem zapřísáhlý ateista. Nechápu, jak mohla být americká společnost tak puritánská, vždyť jde do hajzlu jen o vydávání pornočasopisu. Miloš Forman k filmu: „Netvrdím, že se vám má líbit, co Larry Flynt dělá. Mně samotnému se to nelíbí, ale líbí se mi fakt, že žiji v zemi, kde se o tom mohu rozhodnout sám za sebe. V zemi, kde si můžu vzít Hustler a přečíst ho, stejně jako ho hodit do popelnice, kam podle mě patří." „Flynt měl celý scénář prošpikovaný faktografickými poznámkami, které pro mě měly ohromnou cenu. Připomínky se na mě jenom valily a já je horečně škrábal po okrajích scénáře, dokud Flynt neotočil poslední stránku a neodmlčel se. Sebral jsem odvahu a řekl: ‚Larry, a vám nevadí, že v některých těch scénách jako hrdina zrovna nevypadáte?‘ ‚Ale vadí! To víte, že mi to vadí, ale co mám dělat, když je to všechno pravda?‘ zabručel Flynt.“ „Před promítáním jsem byl tak nervózní, že jsem to malé kino celé zakouřil. Larry seděl v cárech doutníkové mlhy jako přikovaný a nespustil oči z plátna. Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že se mu po tvářích koulejí slzy. Flynt před sebou v mihotavém snu neviděl nic jiného než svou Altheu – král americké pornografie byl větší romantik než pubertální básnířka.“ Pár pornočasáků jsem už taky pročetl, nebo spíš prohonil :), takže nechápu, o co jim šlo, vždyť pro mnohé lidi, kteří nemají ženskou a že je nás hodně, je to absolutní spása... Ó jak mě potěšil verdikt nejvyššího soudu, ó jak mě rozesmutněla smrt Althey, ó jak nesouhlasím s komentářem Tsunami_X, který navzdory svým výtkám dal nakonec 4*... Zajímavý komentář: buchannon ()

Teachman

Námět a zápletka: 6/10 ... Vizuální stránka: 6/10 ... Soundtrack: 5/10 ... Didaktický potenciál: 4/10 ... Celkový dojem: 5/10 ()

serdehelan

Rewatch 2021. Chápem čo chcel Forman povedať a aj a prečo si vybral zrovna takéto nesympatické postavy. Ale ustredná dvojica je fakt tak odporná, že takmer prebije myšlienku ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)