Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

SB

Když sem to viděl naposled, zůstalo mi v paměti, že film se nezatěžoval rozlišováním rozdílu mezi svobodou a anarchií. Vlastně taková demagogie... Doufám, že americkou verzi "svobody" k nám Američani taky jednou nebudou "exportovat". Rolička Třísky byla nejen zbytečná, ale i nezvládnutá. Na Formana bída. ()

mgerlich

Producentská ruka Olivera Stonea je tu hodně znát a dovedu si představit, že kdyby to netočil Forman, tak by to nějak takhle dopadlo i pod taktovkou O. Stonea. Silná biografie o "kontroverzním" selfmademanovi. ()

pahor

Pozoruhodný příběh obyčejného člověka, který dostane jednoduchý, ale dosud nevyužitý, nápad a postupem času se dostane ze dna až na samotný - leč kontroverzní - vrchol showbusinessu. Jakmile se však dostane na zmíněný vrchol, dostane od života ráno.. a to doslova. Jak už to v podobných osudech bývá, vše jde od desíti k pěti a musí začít od znova. Alkohol, drogy a odloučení od ženy sehrají svou roli a zůstává jen na Flyntovi, jak se vypořádá se ztrátou manželky. ()

Dextwer

Můj oblíbený snímek od Miloše Formana. Opět životopisné dílo, opět spokojenost. Larry Flint je opravdu obdivný chlapík a opravdu ujetý. Americký sen má různé podoby a myslím, že Larryho Flinta život stojí za to shlídnout. Zajímavosti: * Opravdový Larry Flynt se ve filmu objevil jako soudce * Závěrečná řeč Edwarda Nortona je téměr totožná s Alanem L. Isaacmanem, který Flynta ve skutečnosti obhajoval * Vila, která byla použita ve filmu je skutečnou vilou, ve které žil Larry Flynt v 80. Letech * Ve filmu několikrát zazní hudba Antonína Dvořáka z opery Rusalka (v televizi a při svatebních fotografiích). Moje hodnocení: 80% ()

E-Fox

Jsem nadšená. Boj liberálního smýšlení proti ochranitelům morálky našich dětí je prostě moje téma. Právníček Edward Norton, který sám pornu nefandí a pouze obhajuje svobodnou volbu lidí, mi naprosto učaroval. A Forman se na mém osobním režisérském žebříčku vyplazil zase o kousek výš. Možná za tím vidím trochu moc, ale napadá mě, že to třeba zvládnul tak dobře kvůli vlastní naprdnutosti na režim, který si vyzkoušel. Podobný film by se asi dal natočit i o prohibici nebo kouření, ale je pravda, že porno-prostředí tomu dodává šťávu a Flyntův příběh je vyjímečně chytlavý. Lepší 4 hvězdy. ()

Maxa123

Bylo toho na mě v tomto snímku možná trochu moc. Harrelson i Courtney Love svoje role zvládli výborně, ale námět mi přišel kýčovitý. I přesto že Miloš Forman je pro mě jeden z nejlepších režisérů všech dob, tenhle film zrežíroval tak na 80%. I tak jsem byl spokojen a film stojí za zhlédnutí. ()

Vito_LePour

Paráda. Příběh zakladatele Hustleru jsem neznal a ze začátku filmu jsem si připadal docela špatně, že mu fandím. Nicméně v průběhu mi došlo, že mu od určitého bodu šlo o něco jiného. Někdo takový by byl rozhodně potřeba i v dnešní super-korektní době, aby některým z nás připomněl, že právo svobodně se vyjadřovat stále ještě existuje. ()

Funky Figo

Film mě mile překvapil, je nadprůměrným především díky skvělé režii Miloše Formana... Slušné herecké umění předvedl Woody Harrelson a překvapivě dobrý výkon i Courtney Love..4* ()

nash

Formanovy filmy jsou pro mě vždy hlubokým zážitkem, a nejinak tomu bylo i v případě Lid vs. Larry Flynt. Formanova režie je dokonalá, nebyl zde okamžik kdy by se něco nedělo, kdy by se člověk mohl nudit. Flyntův život je zde popsán naprosto bravurně. Vynikají hlavně emotivně vypjaté scény, např. Flyntův projev po návratu z vězení, kdy srovnává pornografii a válku, a potom hlavně vrcholná scéna s nahou a mrtvou Courtney Love ve vaně. Mimochodem Courtney je fakt božská, nedivím se že si na ní Cobain ulítnul. ()

FrankieSS

Tento film, kterým se Miloš Forman vrátil k režii po celých sedmi letech by se dal asi nejjednodušeji nazvat „Velmi provokativní snímek“ nebo třeba ještě „Velmi kontroverzní snímek“ ... Divím se, že když producentem filmu je Oliver Stone, že jej také sám nerežíroval. Určitě by se téma a pojednání tohoto díla k němu skvěle hodily (viz např. JFK) ... Ale Stone jej sám nenatočil, ale povolal k tomuto úkolu Miloše Formana, který se úkolu zhostil velice dobře. Dokázal skvěle zkloubit soudní drama, tak i zachytit osobní život Larryho Flynta ... Film nabízí vlastně jedinou otázku k zamyšlení, a to zda je americká demokracie, tak demokratická, jak nám Amíci podsouvají na každém rohu a zda má člověk možnost obhájit své zájmy, které jsou zcela se souladem zákona, i když je mu celá společnost obrácena zády. Dále film obsahuje jeden problém, problém, jestli je porno opravdu tak špatné, jak se hodně lidí domnívá a jestli je dobré ho jednoznačně odsuzovat. Za toto celé vypovídá snad nejvíce scéna, při níž se Larry Flynt ptá, co je pro “dětičky“ horší vídat každý den ve stáncích s trafikou. Ženu s odhaleným ňadrem nebo člověka s utrženou hlavou, který se válí v potocích krve? ... Jediný zápor, který by nemusel každému, zvláště staršímu spoluobčanovi, vyhovovat je fakt, že ve filmu se opravdu mluví hodně sprostě, taky, že v jednu chvíli se takřka ukazuje pornozáběr (myslím, že ten ale není na škodu, narozdíl od těch zvrhlých Kubrickových náznaků) ... Lid versus Larry Flynt se jistě zařadil mezi nejkontroverznější snímky, jaké kdy vznikly, ale přízeň kritiky si nevydobyl, nebo snad ano? :-) Zatímco na MFF v Berlíně získal Zlatého medvěda a na Zlatých Glóbech vyhrál v kategorii nejlepší režie a nejlepší scénář a byl nominován za nejlepší mužský výkon v HR - drama a za nejlepší film - drama, tak na Oscarech propadl a dostal jen 2 symbolické nominace v podobě nominace za režii a mužský výkon v HR. Ale vy se divíte? V byste dali cenu filmu, který kritizuje “největší demokracii na světě“, kdybyste byli nějaký Bushovský fanatik? ... Asi ne ... ! ... Vedle provokativního a zajímavého tématu je na filmu třeba vyzdvihnout herecký Woody Harrelosona, který předvedl to nejlepší ve své kariéře. Také zručnou režii Miloše Formana a slušný „zfetovaný výkon“ Courtney Love jako oddané a milující manželky Bosse Larryho, dobrý je i scénář, kde ku..y jenom lítají :-)) ... Jediný zápor, jaký vydím je snad v tom, že postupem času (hlavně na konci) se Lid versus Larry Flynt začne trochu motat ve stereotypu a může i trochu nudit, ale mě rozhodně nenudil, protože moje uznání k Formanovi je tak velké, že bych si to asi nikdy ani nepřipustil ... Poslední detaily, co můžou aspon trochu potěšit spočívají v malé, ale velmi důležizé roli Jana Třísky jako atentátníka, přítomnost pravého Larryho Flynta jako soudce nebo to, že o kostými se staral Theodor Pištěk ... ()

damdamh

Můj první formanovský film, který jsem viděl a který mě ihned uchvátil. Herecky bezchybné ba přímo bravurní a to na všech frontách. Flintova vize světa, kdy se hrabe po kolena ve sračkách, stále se drží a bere vše lehkomyslně, je skvěle převedena na plátno s nádechem naivity a idealistického vnímání Harrelsonovy postavy. I sám Flint si ironicky zahrál jednoho ze soudců, které kdysi tak nenáviděl. ()

Leyla

Kontroverzní příběh, kontroverzního člověka...poněkud zkratkovité vyprávění ubírá tu jednu hvězdičku. Podle mě naprosto famózní výkon Courtney Love zastíní i Woodyho Harlesona...škoda, že jí taková forma nevydržela déle. SPOILER.....Altheina smrt podle mého patří mezi nejsilnější okamžiky filmu. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)