Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

Laxik

Miloš Forman je vážně mistrem pohyblivých obrázků, jen co je pravda. A Lid versus Larry Flint to jen dokazuje. Z každého záběru je cítit poctivé řemeslo a perfektní filmový cit. Vyjadřovat se ke zbytku filmu snad ani není zapotřebí, jde o formanovský, nortonovský i harrelsonovský standard se sympatickým cameem Jana Třísky. Z filmu je jasně cítit, na čí straně jsou filmaři. A i když jejich sympatie na sto procent patří nekompromisnímu pornoprůkopníkovi (a jeho napřed krásné, potom k smrti zhuntované manželce), nepozapomnělo se ani na jeho temné stránky v čele s arogancí. ()

MikO_NR_1909

Psychológia udalostí a žičlivého entuziazmu presadzovania základných práv, slobôd a povinností sa v tomto Formanovom snímku vyníma na piedestál výslednej pointy filmu. Zároveň sa počas neustáleho rozkladu byrokratickej priepasti prepadá až do miest, kde jednotlivec pyká za svoje presvedčenie a hoci je nemorálne, nesprávne, ale zároveň slúži vyslovene k výdobytku vkusu a hodnotenia, a ktorý pozostáva z prostredia liberalizmu a tolerancie, na ktorej základoch americká spoločnosť viacmenej stojí je tak trochu i zdravým rešeršom diskusie miesto predsudkov. Nespočetne krát sa vo viacerých dimenziách tento ustanovujúci konflikt spriada do nesúladov a nepochopení a skutočne tlieskam za onú variabilitu a farebnosť uhlov pohľadov na ne. Ľud vs Larry Flynt je teda i výbornou štúdiou demokracie a jej rozpustených koreňov v praxi a filtrácie jej praktických ustanovizení prieč dennodennými problémami. ()

Vojcl

Zatraceně podařený film od Miloše Formana... Scénář založený na skutečných událostech skutečného pornomagnáta je chytře vystavěný, zdravě provokativní a celému dílku dominují úžasné herecké výkony - zejména trojice Woody Harrelson, Courtney Love a Edward Norton... V drobné roličce atentátníka se tu mihne i náš Jan Tříska.. ()

Orlau32

Asi jsem od toho filmu čekala více. Protože to režíroval Forman ? Nevím, možná... ale nejvyšší hodnocení tomu dát nemohu.To životopisné drama mě zas tolik neoslovilo. ()

sonnak

Vražda je nezákonná. Když ale vyfotíte někoho, jak vraždí, dají vás na titulní stranu a možná dostanete i zaplaceno. Sex je legální. Všichni to děláme, nebo bychom to chtěli dělat. Když ale vyfotíte akt milování, nebo byť jen nahý ženský tělo, strčí vás za mříže. Všem hodným, morálním křesťanům, co si stěžují, že vagína je obscénní, vzkazuju: Stěžujte si u výrobce! V dnešní době to už může vypadat jako klišé, ale málokterý film to dokáže ukázat tak jasně, trefně a zábavně. Larryho vystoupení na téma sex vs válka je neskutečná pecka. A navíc jsem fanda porna :-) ()

SarumanKo

Nikto sa k osobnej slobode a jej potláčaniu nedokáže vyjadriť kompetentnejšie ako Miloš Forman. Zhodiť pri tom amerických pokrytcov, rozpovedať strhujúci príbeh a vybičovať Woodyho Harrelsona a Courtney Love k životným výkonom stíha len akoby mimochodom. "What is more obscene: Sex or war?" (9/10) ()

kaylin

Tohle je film, který tak krásně ukazuje tu americkou ubohost, která se skrývá ze přetvářkou z falešných hodnot, až je to skoro neuvěřitelné. Larry Flynt, ač rozhodně není člověk podle mého gusta, z toho vychází jako hrdina, a to naprosto zaslouženě. Uvědomí si někdy lidé, že hodnoty, které by měly vyznávat, by měly být skutečně dodržované. ()

slord

Nahliadnutie do života kontroverznej osobnosti, ktorá sa svojským spôsobom zapísala do histórie. Woody Harrelson sa hlavnej úlohy zhostil veľmi dobre a dodal jej na autentickosti. Z radu iných životopisných filmov vyčnieva vďaka svojmu hrdinovi, ktorý u človeka nemá také veľké sympatie. Miloš Forman opäť ukázal, že réžiu má v malíku a celý film fungoval veľmi dobre. 8/10 ()

suicide

Film, kterému nechybí absolutně nic - napětí, drama, gradace, změna, láska, porno... Výborný biografický příběh, který se nasnaží cokoli podávat cokoli jakkoli zjemněle. Hlavní postava na někoho může působit odporně, stejně jako ostatní, ovšem to byl účel. Film nemá ukazovat tu hezčí tvářičku Larryho Flynta. Má ho zobrazovat v celé jeho kráse a vadě. Možná že někomu vadí přítomnost porna ve filmu, ale věřím, že by se našli i tací, kterým by vadila vadila byť i pouhá zmíňka o tomto tématu - avšak právě o tom ten film taky byl... ()

René.girl

Co na to říct - Larry Flynt je blázen ale "USA" je ještě větší. Velice mě překvapila Courtney Love, která prakticky podle mě hrála sama sebe - úplně zničenou závislačku a přitom mi nějakým zvráceným způsobem přišla strašně roztomilá. 72% ()

Sigurd

Larry Flynt je typickým formanovským hrdinou. Člověk proti společnosti. Jedinec proti většině. Další kapitola morálního souboje Forman vs. USA. Alfou a omegou biografických snímků bývá jak jinak hlavní postava samotná. Woody Harrelson se své životní role excentrického pornomagnáta zhostil víc než dobře. Za velmi zdařilý tah lze považovat i obsazení Flyntova právníka. Vycházející hvězda Edward Norton vnáší právnickou racionalitu do Flyntova rozpadajícího se života a právě jeho prostřednictvím film pokládá provokativní otázky. Lid versus Larry Flynt, ač klasického střihu a v kontextu režisérovi tvorby spíše průměr, nelze než doporučit. ()

salalala

Určitě to není nejlepší Formanův film, nicméně je to pořád vysoký standard. Pro Harrelsona byl Larry Flynt životní rolí, kterou doposud nepřekonal. Je perfektní a dokáže vystihnout kontroverzní osobnost tak, aby nebyla jen karikaturou, ale vzbuzovala emoce a nebyla jednoznačně odsuzována. Courtney Love je neméně vynikající, hodně těží z vlastních zkušeností a předvádí tu opravdu nehorázné věci. Norton je taky výborný, i když má menší roli. Právě tihle tři drží film vysoko i ve chvílích, kdy Forman trošku selhává. Místy totiž řeší nepodstatné věci, čímž film natahuje, na druhou stranu ty zásadní neobjasní (kde se nakazila Flyntová a proč vlastně Larry má později vadu řeči), což film trošku sráží. Druhá půlka není tak povedená jako ta první, ale hlavně díky hercům funguje. Nadčasové téma o smyslu demokracie a svobody slova baví pořád, puritáni zkrátka mezi námi jsou a budou. Nad filmem se dá dlouho přemýšlet, protože je v něm spousta pravdy, příkladem budiž projev Larryho o násilí a sexu. Společnost se od jeho dob vlastně nikam neposunula. 70% ()

Skip

Larry nepatří zrovna k sympaťákům, ale za svou věc dokázal bojovat tvrdě. A Miloš Forman o něm zase dokázal natočit velmi dobrý film. ()

Dont

Kontroverzní životopisné drama o pornomagnátovi Larry Flyntovi a jeho boji za svobodu slova se může pochlubit výbornou režií Miloše Formana, vynikajícími hereckými výkony (Woody Harrelson, Edward Norton a překvapivě též Courtney Love) i kvalitním scénářem (vrcholem jsou scény Woodyho u soudu v tričku s nápisem Fuck This Court). Přesto mu ale do pěti hvězdiček něco chybí. ()

*Elfík*

První film, u kterého se neshodnu s nikým ze své topky. Mám za to, tento film je pouze blábolem vyřčeným sice inteligentními a veleváženými ústy (jakožto Forman). Prohlašuji ho za jeho nejhorší film sic zůstávám ve fázi, kdy jsou jeho díla pro mne naprosto nepochopena. Asi mi uniká celý smysl, asi mi uniká vyznění, asi jsem úplný debil, ale jako jediný jeho výborný film pokládám Přelet nad kukaččím hnízdem. Larry Flynt (když bych mohla oba filmy porovnat, za což mě mnozí z vás zřejmě zabijete), je nudný, nevtipný a nenapínavý film a i když tu hraje mnou tak oblíbený Norton, stejně toho bohužel moc nezmění. Hnízdo je oproti tomu svěží, vtipné, napínavé, duchapřítomné, dojemné, šokující a tak dále a tak dále... Dále prohlašuji (majíc přitom ruku na knize a přísahajíc, že budu vždy mluvit jen a jen pravdu a nedopustím se jakýchkoliv hříchů po celý týden), že Courtney Love je příšerná a ošklivá herečka, co má v hlavě slámu a v těle asi tak dva orgány. Woody Harrelson je neuvěřitelně nesympatický člověk, který tu nestoudnost hrál vlastně docela dobře. Po pravdě mě potěšil Jan Tříska, kterému jsem do ruky přála spíše bazuku (nebyla to bazuka, že ne?!), ovšem nesměl by ji použít na Nortona. Toho si stále cením. Dost bylo špíny! Ano i mistr tesař se někdy utne a já tedy Formanovi odpouštím. Ale až se rozhodne zase natočit podobnou pakárnu, snad to zjistím před zhlédnutím a ušetřím si tak dvě hodiny svého vzácného času (ovšem přiznávám, že jsem za dobu sledování stihla oskenovat osm papírů, vyhledat si pár vskutku zajímavých informací ohledně vlády Habsburků, napsat dva e-maily, jednu smsku a jednu zprávu, poobědvat, ubezpečit bratra, že Miroslav Táborský se ani zdaleka nepodobá Hugu Weavingovi, vyhodit pár nepotřebných papírů, vyžvýkat jednu žvýkačku a shledat nepříjemnou věc a tou jest, že mi došla izolepa). Teď mi ale dochází, že až na tu izolepu to vlastně byl příjemně strávený čas, kdyby v pozadí neječela Courtney a Woody nepronášel ty své provokativní řečičky. Jdu si zakoupit lepící pásku a nechám Formana snít ve svém hvězdném prostředí, či jak mám nazvat Hollywood. Běž do p*, Lide/Larry! ()

kajas

Pana Formana si nesmírně vážím jako osobnosti, jeho filmy ale bohužel nepatří mezi mé oblíbené. I přes výborné herecké výkony (musím vyzdvihnout Třísku a mladého Nortona) jsem se nesžila s žádnou postavou. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)