Působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost... Režisér Miloš Forman byl jednou z vůdčích osobností české nové vlny a jeho tři české dlouhometrážní filmy Černý Petr (1963), Lásky jedné plavovlásky (1965) a Hoří, má panenko (1967) patří dnes do zlatého fondu české i světové kinematografie. Víc v Československu natočit nestačil. Politická realita po sovětské okupaci v roce 1968 ho donutila k emigraci. Jako mnoho filmařů před ním (i po něm) se rozhodl uplatnit tam, kde je to nejtěžší – v Hollywoodu. Na rozdíl od mnoha cizinců se mu to skutečně podařilo. Získal dvakrát Oscara za nejlepší režii (Přelet nad kukaččím hnízdem, Amadeus). Vytvořil si pověst svébytného umělce, který nedělá kompromisy a který přitom dokáže svou uměleckou vizi skloubit s komerčními požadavky amerického filmového byznysu. V roce 1996 natočil snad svůj nejkontroverznější snímek, životopis známého pornomagnáta, nazvaný Lid versus Larry Flynt. Jak už název napovídá, osou příběhu je série soudních procesů, v nichž se Flynt snažil (a nakonec toho dosáhl) o důsledné uplatnění svobody slova, zaručené prvním dodatkem Americké ústavy. Forman vytvořil působivý portrét neurvalého, arogantního podnikatele, který záměrně provokuje pokryteckou společnost. Velkou zásluhu na tom má herecký výkon Woodyho Harrelsona v titulní roli, který byl stejně jako režisér Forman nominován na Oscara. Vynikající herecké kreace předvedli rovněž Edward Norton v úloze Flyntova přepracovaného advokáta Alana Isaacmana a zpěvačka Courtney Loveová jako Flyntova láska Althea. Epizodní postavu soudce si ve filmu zahrál sám Larry Flynt. (Česká televize)

george82

Spletitý příběh asi nejkontroverznějšího magnáta porno průmyslu. Ocenil jsem výkon Woodyho i Courtney. Působili na mě naprostou animální přitažlivostí. ()

Morsie

Díky panu Formanovi víme, s čím měl tu čest rochnit se Kurt Cobain :D A myslím, že vžít se do role fetky jí moc velký problém nedělalo :D Každopádně velice poutavý snímek, ve kterém se dá vidět víc než jen to, co vidíme na obrazovce. Zvláště pak ono vykreslení zcela demokratické společnosti. ()

kubilov

Lid versus Larry Flynt je rozhodně jeden z lepších snímků Miloše Formana, který stojí především na skvělých hereckých výkonech. Woody Harrelson se zde ukazuje zřejmě ve své nejlepší dramatické roli, od Courtney Love jsem toho vhledem k její pověsti a drogovým závislostem moc neočekával, o to víc mě opravdu mile překvapila, protože se pro svou roli nejen svým zjevem mimořádně hodila, ale dokázala jí také velmi obdivuhodně zahrát. Zajímavé a nutno říct i potěšující bylo vidět i malinkou roličku Jana Třísky jako snipera, ale tím, kdo mě svým projevem a herectvím potěšil a nadchnul úplně nejvíc, byl samozřejmě Edward Norton, který tehdy ještě na samých počátcích své hvězdné kariéry předvedl obdivuhodný advokátský výkon, za který si zaslouží jen a jen uznání. Larry Fynt je vlastně jen obyčejnej člověk, kterej zasvětil život sprostému časopisu a pohrdání soudy, alespoň tedy těmi nižšími než je ten Nejvyšší. V popisu jeho života, tak jak nám ho vylíčil Miloš Forman, se mi nejvíce líbila úvodní část, ve které strmě stoupala jak jeho popularita, tak i bohatství a vliv, jenže následný popis jeho inklinace ke křesťanství a pozvolného pádu dolů mi už tak parádní nepřipadal. Já abych se bavil tak nepotřebuju zfilmovaný životopis člověka co byl na vrcholu, aby se z něj nakonec stala troska, tyhle přehnaný extrémy nemám rád hlavně právě v životopisech, protože mám vždycky pocit, že by se dal vybrat jiný člověk s jiným a zajímavějším příběhem, který by nutně nemusel skončit na úplném dně. Naštěstí život Larryho Flynta byl přesně akorát, že bych na jeho zfilmované podobě mohl vytknout jen opravdu máloco, Forman jednoduše přesně zachytil tu hranici, na jaké bych si to tak představoval. ()

brzozin

Zajímavé a poutavé biografické drama o muži, který chtěl Ameriku naučit nebát se veřejně hanobit její ikony. Film ukazující tu méně atraktivní stranu svobody, zesměšňující maloměšťácké pokrytectví, které v Americe najdeme. Schizofreénnost je to, co mě u tohohle filmu napdlo jako nejvýstižnější slovo. Příběh, který odkrývá, jak velký / malý národ tam za oceánem žije. Přitom Larry nebyl mé, v nitru konzervativní, duši ani za mák symptický. Přesto jsem mu musel držet palce. Nakonec to je nejlepší důkaz toho, jak geniálním vypravečem Forman je. ()

Doutas

Lid vs. Larry Flynt je dobrý film, o tom žádná, jen mi přijde, že se příliš soustředí na velkou myšlenku svého sdělení a trochu opomíjí vše ostatní. Téma Přeletu nad kukaččím hnízdem byla také svoboda, jenže toto téma zde bylo rozvíjeno chováním a psychologií jednotlivých postav, zatímco zde hrají hlavní role proslovy právníků k porotě nebo k soudnímu tribunálu. Škoda, že Forman nevěnoval víc prostoru anonymnímu střelci. Třískova dramatická vrásčitá tvář se mihne v pár záběrech, vystřelí dvakrát z pušky, způsobní zásadní obrat ve směřování filmu a zmizí. Chápu, že když střelec ve skutečnosti nebyl dopaden, tak nebudou známy ani jeho pohnutky, ale v tomto případě by trocha umělecké licence na úkor historické věrnosti neuškodila. ()

knihovna

Musím se k jedné věci přiznam - občas se nechávám ovlivnit ostatními. Tím vysvětluji proč jsem dal tomuhle filmu hvězdičku. Protože nabýt to od Formana a nemít to tak vysoké hodnocení, dal bych asi odpad. Nebudu rozebírat kontroverzní téma, to je asi kontroverzní hlavně pro puritány, mě kontroverzní vlastně ani nepřijde. Ale ten film je, alespoň pro mě především velká nuda. Zajímalo by mě ale, kolik těch bojovníků za morální čistotu to myslí opravdu vážně a hlavně jaké důvody je k tomu vedou. Důvody Flynta chápu celkem jasně. ()

johnny01

Velice dobře vystavěný film, kde vynikají jednotlivé časové roviny, jak se Larry Flynt i jeho žena mění. Ačkoliv je nosným střet Larry Flynta se společností, neméně významný je i střet s jeho právníkem, což je silná postava. Krásně se ukazuje význam a důležitost svobody slova, argumentace před soudy je vynikající. ()

Mkartaylas56

Určitě souhlasím, že Miloš Forman tady natočil další povedený film, i když není na takové výši, jako jeho nejlepší kousky. Styl vyprávění byl Milošem pojat dosti svérázně a například se v něm dosti skáče v čase, což mi bohužel trochu ztížilo orientaci v čase. Asi největších kvalit zde ale dosahují herecké výkony. Ať už životní výkon mého oblíbence Woodyho Harrelsona nebo neméně výborné výkony Edwarda Northona a Courtney Love. S čím jsem měl ale trochu problém byl příběh, ve kterém se sice řeší celkem důležitá témata a rozhodně nemohu říct, že jsem se nudil, ale přesto jsem čekal něco více strhujícího; něco, co mě uchvátí. To se bohužel nestalo a je to jeden z hlavních důvodů, proč nemohu hodnotit více, než 65%. ()

Snagleo

Upřímně, nejsem fanoušek porna, opravdu ne :D. Přesto mě tento snímek nalákal, a to díky režii a obsazení. Abych řekl pravdu, tak jsem si to celé opravdu moc užil. O Larrym Flyntovi jsme dříve pouze zaslechl, ale díky tomuto filmu jsem ho poznal. Woody zde předvedl skvělý výkon, který neměl chybu. Jeho postava byla opravdu bláznivá a drzá, ale takový holt Flynt byl a asi ještě je. Jinak, ostatní herci také neměli chybu. Celý příběh byl zajímavý a vsadím se, že na každého by působil trochu jinak. Dialogy byli dobře napsané. Rozhodně dobře natočený a skoro bezchybný snímek, který rozhodně stojí za pozornost. Miloš Forman je prostě Režisér. Za mě krásných 90% ()

ostravak30

V první řadě si myslím, že Larry Flynt není postava, o které by stálo za to vůbec něco točit. Měl pravdu v jedné věci - lidé po pornografii ve skutečnosti toužili, ale nechtěli, aby to věděli ostatní. Částečně to platí i dnes. Také snad v tom, že svoboda by měla být absolutní, samozřejmě pokud neubližuje ostatním a nedopouští se zločinů. V těchto věcech je ale USA hodně kontroverzní zemí. Na jedné straně obrovská cenzura, někdy i dnes, a lpění na křesťanských principech, na druhé noční klub na každé ulici a ve filmech, někdy i v kinech nahota a otevřené sexuální scény, pornografie. I na to se snažil L. F. upozornit. A přestože Američané měli svobodu mnohem déle než my, tak se vyvíjela - zabíjení indiánů, všechny práva jen pro bílé apod. Jenže na celý dvouhodinový film to nestačí. Tím spíš, když Flynt následně nebojuje za svobodu, ale dělá všem odpůrcům a právnímu systému jen naschvály. Jinak totiž porno magnát řeší jen svou drogově závislou přítelkyni, luxus a nesmyslné soudy. Díky svému arogantnímu a povýšenému chování pak na své jednání doplácel. Po kasovním neúspěchu filmu Valmont se Miloš Forman moc nevytáhl a celkem i chápu, že tento snímek byl jen další neúspěšný. Trochu mi připadá, že se M. F. příliš zamerikanizoval a také podlehl svodům 90. let a tak nějak po svém je přivedl na plátno v této podobě. Nic na mém názoru nemění ani fakt, že Woody Harrelson to zahrál skvěle. ()

Squib

Forman má tu smůlu, že jeho filmy jsou hodnoceny s příhledem na jeho dřívější tvorbu. Nebo štěstí? Mě osobně se to velice líbilo, už jen pro to téma. Jedinec který bojuje se společností o nejen vlastní svobodu je vskutku záležitostí docela silnou a oblíbenou už od 19.stol., kdy literatuře vládl romantismus. A to že jde o skutečně žijícího pornomagnáta je jen malinký detail, který se mezi portrétováním jeho volnomyšlenkářství a umíněnosti ztratí. ()

DAF1

"Strip for me baby". Zase je to starý dobrý Forman, tak, jak jsme jej poznali v Amadeovi či "kukačce". Němý zabiják v podání Jana Třísky je naprosto užasný. Woody také není špatný, i když bych si místo něj uměl představit Jima Carreyho. ()

Bilky

Pre mňa je toto jeden z týx slabšíx filmov M.FORMANA, ale keby mala väčšina režisérov svoje horšie filmy na takejto úrovni zrejme by som trávil 24hod pred TV! Nebyť totiž tej toľkotabuizovanej témy, tak film imho spadne do priemeru. FORMAN sa fšak nebál odkryť amer.pokrytectvo a zobrazil ho fplnej kráse. Zato si rozhodne 3* zaslúži. Tá posledná* je za strhujúci výkon WOODYho a EDWARDa. ()

Miloš Forman 1932 - 2018

10.05.2017

Další King na plátně

Další King na plátně

10.03.2006

Jen nedávno se svěřil Eli Roth se snahou zfilmovat novelu Stephena Kinga a už tu máme další pokus přenést knižní hororovou atmosferu a chladné emoce z tvůrčí dílny spisovatele na stříbrné plátno.… (více)