Vydejte se na oběžnou dráhu s Jamesem Bondem. Roger Moore v hlavní roli britsko-francouzského akčního filmu. Během přepravy je přímo z trupu Boeingu unesen nejnovější britský raketoplán Moonraker. Britská tajná služba proto povolá do akce agenta 007 Jamese Bonda. Ten se vydá napřed do Kalifornie, kde se raketoplány vyrábějí. Majitelem výrobní společnosti je francouzský magnát Hugo Drax, který Bonda vlídně přijme, avšak vzápětí vydá svým lidem pokyn ho zabít. Bond přežije enormní přetížení ve výcvikové centrifuze i pokus o atentát při lovu bažantů. Jeho další kroky směřují do Benátek, kde se vyrábějí skleněné komponenty pro Draxovu firmu. Tam 007 objeví laboratoř, ve které se kompletují kosmické satelity naplněné smrtícím nervovým plynem. Ty následně putují do Ria de Janeiro. James Bond se proto musí vydat na druhou stranu zeměkoule. To ovšem ještě není nic proti tomu, co jej čeká potom. Hugo Drax totiž připravil svérázný plán na způsob Noemovy archy. S několika desítkami vyvolených lidí chce odstartovat na tajnou vesmírnou stanici, nervovým plynem zlikvidovat veškeré lidstvo na Zemi a osídlit planetu „superrasou". A právě na oběžné dráze musí Bond – s pomocí americké agentky CIA Holly Goodheadové – lidstvo zachránit... (Česká televize)

P1tr

Zvláštní Bondovka, která to s ujetostí zápletky dotáhla na maximum a bylo to zkrátka už moc a Moonraker není příliš příjemným zážitkem. Jeho problémem paradoxně je, že nabízí šíleně hloupý příběh, ale jeho zpracování, ačkoliv ujeté, není šílené dostatečně, což ději překvapivě ubližuje a je díky tomu ještě méně zajímavý, než normálně. I přes svojí zvláštnost dokáže Moonraker chvílemi pobavit a jeho nepovedenost a přílišná výstřednost z něj ve výsledku dělají výrazný přírůstek do série, který má jisté kvality a hodnotu právě díky své nekvalitě a stojí díky tomu určitě za shlédnutí. Nakonec, pokud budete ke sledování přistupovat s potřebnými rezervami, dá se to asi i celkem užít. ()

Cejny

Jedna z těch starších bondovek, které byly ve své době zajisté filmovými trháky. Dnes už je to jen dobrá vzpomínka na staré časy. ()

PALINO

V poradí jedenásta bondovka nám hneď na úvod ponúkne vynikajúcu lahôdku v podobe Jamesovej bitky na nebi, kvôli ktorej museli kaskadéri zoskočiť z lietadla neuveriteľných 88 krát a vlastne podobné kúsky zdobia celú sériu. James samozrejme aj túto situáciu zvládne s eleganciou sebe vlastnou, aby sa už o niekoľko minút mohol pustiť do ďalšieho dobrodružstva, ktoré ho privedie k namyslenému Draxovi, ktorý má dosť spoločného s predchádzajúcim zloduchom Strombergom. Obidvaja majú podobné motívy a obidvoch zatieňuje Zub, ktorý je opať v súbojoch s Jamesom nezabudnuteľný a v závere prekvapí nejedného diváka. Vôbec záver filmu je veľkolepý, veď nie nadarmo patrí MOONRAKER k jednej z najdrahších bondoviek vzhľadom k roku výroby. A keďže MOONRAKER vznikol viac ako rok po prvých STAR WARS, je jasné čím sa nechali tvorcovia v záverečnej vesmírnej laserovej prestrelke inšpirovať a James v raketopláne a jeho presná strela zase pripomenie Luka v X-Wingu a jeho presný zásah do Hviezdy Smrti. MOONRAKER obsahuje vôbec dostatok dobrých scén, okrem už spomínaných je to ešte napríklad Jamesova "poľovačka" na nepriateľa, súboj s hadom, na lanovke, či nedobrovoľná rýchlojazda na trenažéry a aj preto by som celkovo zaradil MOONRAKERA k jednej z tých lepších bondoviek. ()

masr

Už ona základní situace rozestavení kulis a figur je v bondovkách poněkud klišovitá a zde tedy klišovitá par excellance, horší je ale to, co se tu předvádí se subjekty žen. Tedy subjekty... no, po pravdě řečeno, ženy v tomhle filmu figurují v roli objektů, protože i valná většina porna připisuje ženě aktivnější a lidštější pozici. Žena v tomhle filmu je nemyslící objekt libovolně sbalitelný Bondem nahozením jedné či dvou vět, přičemž za vrchol odporu a "nejlepší" ženu se považuje ta, která dokázala odolávat celých deset vět... Žena je zde dementní kravička, která je pouze schopná vyvalit své vnady a utvářet iluzi, že Bond je první muž světa, který jí poleze do kalhotek. Nevím, gender analýza mě většinou naprosto nezajímá, ale tady už ta konstrukce ženství prostě tak neskutečně ruší, že si člověk říká, že by ten Zub možná Bondovi mohl skutečně něco ukousnout a bylo by po starostech... ()

miklaras

Bitka ve vesmíru aneb kosmírný útok a Roger ve skafandru, tomu říkám Bond na hranici své vlastní parodičnosti. Flemingovi by se to věru nelíbilo, ale já myslím, že je to velká klasika. ()

adam9

Sci-Fi Bond je bez debat zajímavým exemplářem ve sbírce filmů s nálepkou 007. Má to jiskru, má to akci, má to krásné slečny, nápadité hračky a má to ČELISTI - tenhle frajer je prostě cool. ()

Han22

Bond č. 11: Konec 70. let, konec Gilbertovy éry velkolepých Bondovek s žánrovým přesahem. A jedna z mých největších srdcovek. Už úvodní únos raketoplánu a následná akce ve vzduchu s Čelistim, který se vrací po minulém dílu v plné parádě a nádherná píseň Moonraker od Shirley Bassey dává tušit směřování filmu. Ale film klame dlouho tělem a většinu času se tváří jako odlehčená dobrodružná podívaná se spoustou romantiky. Bond zde okouzlí hned tři ženy z nichž aspoň ta poslední je i celkem pomocí a oporou při řešení problémů, lokace střídá lokaci a akce se nesou v lehkém stylu - honička motorových gondol Benátkách, souboj v muzeu skla nebo dobrodružství v Amazonii. Ale pak přichází úžasná poslední půlhodinka, kde se děj ocitá ve vesmíru, režisér dává najevo svůj obdiv jak k Vesmírné odysee (zpomalené záběry) tak ke Star Wars (úžasná laserová přestřelka ve vzduchoprázdnu) a moje srdce scifisty plesá blahem. Navíc Čelisti si svou změnou stran a proměnou krade celý film. Poslední půlhodina Moonrakera je pro mě zkrátka vždy zážitkem a proto nepochopím ty komenty tady, že je to trapný, přehnaný, atd. Je to Bond proboha, nehledejte v tom realitu nebo logiku! Každopádně až na pár detailů (nevýrazný hlavní záporák, pomalý děj) pětihvězdičková záležitost. PS: hudební odkazy na Casablancu, Sedm statečných nebo Blízká setkání třetího druhu rovněž potěšily. Akční film roku 1979. ()

iXtr3m3

Opäť nadhodnotím kvôli scénam vo vesmíre, pretože na to som jednoducho vysadený. Film výborný, s Moore-om určite jeden z tých lepších a ako akčňák danej doby opäť výstavná skriňa, ale tomu sa niet čo čudovať, keďže Bond bol vždy pýchou kinematografie Veľkej Británie. ()

DocBrown

Jo, to jsem jako malej videl svoji druhou bondovku, kdesi na nemcich, vubec jsem tomu nerozumnel, ale hrozne se mi to libilo. No popravde receno, kdyz jsem to videl po letech, tak mi to pro deti prislo, ale je to hrozna sranda, hlavne Zub. ()

Scytale

Jeden z nejlepších bondovských filmů s výborným (a pro mě asi navždy nejlepším představitelem J.Bonda - Roger Moorem). Scény s Alpskou lanovkou a vesmírnou stanicí jsou nezapomenutelné. ()

Rssa

Moore už byl v této bondovce docela starý a jeho pohyby se mi zdály tak o 2 sekundy pomalejší než 20 let staré connerovky. Příběh uzpůsoben "hvězdným válkám" mezi USA a SSSR, akce docela málo, opět vtipné hlášky, bondgirl průměr. Celkově tento díl působí průměrně. 70 % ()

B4TM4N

Pro mě paradoxně jedna z nejlepších bondovek "staré školy". Spousta humoru (humorného), nápadité akční scény, megalomanský megaloman, dokonce sličné bondgirls. Jawsův frankensteinovský přelom je sice na balanci nevkusu, ale mě osobně neurazil a trochu i zvýšil moje sympatie k téhle postavě, která mě ve Špionovi rozhodně neuchvátila. Navíc hojnost akčních scén, které mi na Moora přišly výborné, se odehrává v pro studenty předmětu DA3 na FA ČVUT zajímavých lokacích (kdo pozná Vaux-le-vicomte, tomu pošlu vtipnou histroku doslova z historie ^_-). A Bondovo zjevení ála Clint Eastwood v Leoneho kouscích bylo sice totálně nesmyslné, ale pobavilo královsky. ()

Paity

Slabota, slabota a ještě jednou slabota. Moontaker mohl být skvělá bondovka, ale scénáristé to dost zabili. Souboj o vesmír, co může být víc, veliká škoda. ()

F.W.Colqhoun

Mooreovská šaškárna a antiteze toho, co je v posledních cca 10-ti letech v bondovském univerzu v kurzu. Chce se mi říci ‚bohužel‘, ale unesl by dnešní ustaraný svět něco tak absurdního? Nejspíš ne - dnešní Bond musí trpět, mít komplexy, fóbie a vítězit nikoliv nad vyhrocenými záporáky, nýbrž * na rozdíl od diváků * především nad svými démony. Ale Moonrakera už mi nikdo nevezme. Michael Londsdale jako jeden z nejlepších a určitě nejambicióznějších zloduchů trousí s kamennou tváří a francouzským přízvukem brdečkovské hlášky jako „Mr. Bond, you persist in defying my efforts to provide an amusing death for you.” a „What a surprise. And in distinguished company, all wearing gas masks. You must excuse me, gentlemen, not being English, I sometimes find your sense of humor rather difficult to follow!” Roger Moore naproti tomu předvádí jen nepatrně civilnějším způsobem to samé, co o pár let později proslaví jistého Leslieho Nielsena. Což je po zdravém uvážení to jediné rozumné, co lze v kůži postavy, která z žen strhává župany cca 2 minuty po seznámení a brázdí Náměstí svatého Marka vznášedlem ve tvaru gondoly herecky podniknout. Z mého nadšení pro zbytnělý parodický rozměr Moonrakera snad jasně vyplývá i to, že mě ani v menším neurazily over-the-top odkazy na Sedm statečných, Casablancu / Zahraj to znovu, Same, Hvězdné války ani Blízká setkání třetího druhu. Při vší úctě k současným bondovkám (Skyfall za necelých 6 dnů!) doufám, že se dožiji obrody jejich nadhledu. ()

Zemřel herec Michael Lonsdale

Zemřel herec Michael Lonsdale