Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

VanTom

Úvodní hodinka nesmlouvavě tvrdého cepování mladičkých kadetů bezmála nadchla, po přesunu na velitelskou základnu však začalo být mnohem zjevnější, jakým zkrácením, zhuštěním a osekáním musela předloha (nečetl jsem) projít. Proběhla totiž víceméně jedna větší simulátorová bitva (s překvapením), jejíž morální dvojakost odbyla krátká hádka. Čím dál absurdněji také působila základní premisa dosazení prepubertálních děcek po několikaměsíčním výcviku a bez sebemenších bojových zkušeností do velení celé armády, protože... mají rychlejší a intuitivnější reakce z hraní her? Ale no ták! 7/10 ()

ravalah

Knihu jsem necetl a je mi to fuk, ale tohle scifi je paradni jako film. Vsichni vime, ze Hobit se take uplne nedrzi tematu a vsichni vime, ze u filmu proste nektere zakonitosti plati jinak nez v knize. Proste pekne scifi stojici za shlednuti. Hlavne ta psychologie. Zaver pro mne nebyl prekvapivy. 8/10 ()

Emerelle

Knihu jsem nečetla, proto asi hodnotím jinak, než ti kdo znají knižní předlohu, ale po skončení filmu jsem si prostě přála jediné, zapomenout na ten film... ale jen proto abych ho mohla vidět znovu! Neskutečný, nejlepší sci-fi posledních let! ()

Aven

Vesmírný Harry Potter v neskutečně nudném provedení. Vzhledem k tomu, že knižní předloha má být nabušená v psychologicko etické rovině, opravdu nechápu, jak mohli tvůrci tohohle kousku do filmu nacpat tolik plytkých dialogů. Pokračování klidně, ale beze mě. ()

VasaX

Tohle je moc fajn sci-fi. Taková Hvězdná pěchota trochu na ruby. S trochou té ironie pro dospělé, ale i s jasným poučením pro ty mladší. Celé zabalené do hezkého vizuálu, rozumné míry akcí a přísnosti Harrisona Forda. Celkově je to moc fajn, při seldování jsem se bavil, ale zpětně ve mě zůstává jen to vyvrcholení zápletky. Herci a postavy tak nějak blednou, hlášky (těch moc není...) a poutavé scény mizí z paměti, protože ta výraznost tam prostě moc není. V podstatě by se mi podařilo Endera shrnout do několika vět, aniž bych měl pocit, že by posluchač o něco přišel... Ale i tak, dobrých sci-fi je poslední dobou jak šafránu, a Enderova hra je zrovna jedna z těch nadprůměrných, co stojí za shlédnutí. No tak směle do toho... ()

Mishqo

70% ... Audiovizuálne snáď bezchybné, scenár bol miestami dobrý i prekvapujúci ale našli sa aj miesta, ktoré boli tak typicky americky sentimentálne a patetické. Záver to vylepšil. Aj keď detičky zachraňujúce svet nie je moja šálka kávy. ()

lykan9

Slušně zpracované sci-fi pro náctileté, kteří chtějí vidět, že jsou nepostradatelnou budoucností a dospělí si bez nich ani neškrtnou. Závěr se nedá komentovat, protože se počítá s pokračováním, které s velkou pravděpodobností nikdy nebude. P.S.: Nikdo mě nikdy nedonutí, abych v nejhlubších představách uvěřil, že Ben Kingsley je potomkem Maura - to bylo hodně mimo. ()

Timak

Mě to bavilo. Závěr lehce infantilní, kdyby to skončilo o 5 minut dřív, tak to byla pořádná depka, ale perfektní zakončení. Takhle zůstává lehce chuť patosu. Ale jinak vcelku zábava. ()

zigíš

gavin hood neumí pracovat se zkratkou a pocit zhuštěnosti převládá (!) prakticky zvolená vizuální střídmost je ok a jablonského soundtrack překvapil .. pro tentokrát říkám emocionálně chladnému a odtažitému zážitku ano ..80% ()

MI-380

Myšlenkově i technicky kvalitní sci-fi, při kterém jsem si občas vzpomněl na knižní předlohu, občas na Pána much a občas na Vesmírnou pěchotu. Pokud se objevil Harrison Ford, pak jsem si vzpomněl na Luďka Sobotu v Okresním přeboru. Ale i tak zbylo dost času na sledování filmu: 75% díky velkému plátnu a dokonalému zvuku kina (601 hodnotících přede mnou je o procento výš: 76%). ()

ghatos

Ty děcka působí fakt divně, jenže taková jsou pravidla a když je člověk příjme, tak se to dá zvládnout. Některé momenty + hudba jsou podařené. Závěr odpovídá očekáváním (sladké multikulturní prozření). Já můžu jen říct, že to je ošklivá planeta - planeta plná brouků (ale to je jiný krásný film). 64%. PS: Co ty muslimské pozdravy? Ti jsou ještě nebezpečnější než ti brouci. 64%. ()

blackJag

Není to blbé, kniha musela být báječná (už se k ní těžko kdy dostanu) a pokud by došlo k pokračování, budu první v řadě u kina (che che). Závěrečnou "fintu" v ději vnímavější divák vytuší, nijak ji to ale nesnižuje. K látce pasuje i na věk diváka nenáročné (nezávadné) zpracování, ač si dokáži představit, že fandové HC sci-fi budou remcat jak o život. 80% ()

V.Silver

Musím říct, že to mělo něco do sebe - čekal jsem tuctovou adaptaci á la Starship troopers, ale místo toho jsem dostal docela zajímavé drama, které kombinuje vynikající herce (hlavně dětské!), zajímavý vizuál a solidní scénář. A protože se mi nechce už moc vypisovat, odkážu se na mnohem lépe napsaný komentář Marigolda :) Za mě 70%. ()

Dreadd

Enderova hra se mi líbí už jen proto, že není pouze prvoplánově akčním vesmírným tažením za vyhlazením všech extraterestriálních bytostí, ale nabízí ojedinělou perspektivu na celý konflikt, perspektivu povznášející se nad ohraný koncept jednoznačného dobra a jednoznačného zla. Je tu armáda reprezentovaná plukovníkem Graffem, jež vidí pouze na ose cíl - jeho eliminace - záchrana lidstva, potom osamocený Ender vnímající nepřátele nezkalenou optikou - jako žijící bytosti a nakonec trochu opomíjená mimozemská civilizace hledající si své místo na slunci a v tomto trojúhelníku si především nerozumí jednotlivé strany navzájem. To vše je zásluhou knižní předlohy a Gavin Hood musel pouze vybrat dějové pasáže, které vyškrtne, ale nezaostává ani jeho režisérská práce - především je působivá vizuální stránka (při rozumném produkčním rozpočtu) a virtuální kamera. Ford neměl už dlouho tak dobrou roli. ()

Vironey

Samotný film mne svým námětem tak zaujal, že jsem se pustila i do knižní předlohy. Číst knihu před shlédnutím filmu, dám patrně jen jednu hvězdu za malého Asu, protože je to samozřejmě slaboučký odvárek hutného a depresivního děje knihy. Nicméně zde nehodnotíme knihu, ani film ve vztahu ke knize, takže samotný film jako svébytný počin je pro mne zajímavým sci-fi s kontroverzní myšlenkou, jejíž přímá logičnost až bezostyšná samozřejmost buší v hlavě ještě dlouho po shlédnutí. Solidní propracování psyché ústředního minihrdiny a plukovníka Graffa (na úkor zploštění všech ostatních charakterů) zapříčiňuje, že se divák cítí jakýmsi třetím aktérem této hry a zajímavě je nucen proplouvat myslí obou hrdinů a přizpůsobovat se jejich myšlení. Na konci pak není jasné, kdo je kladný a kdo záporný hrdina, nelze se jednozačně přiklonit ani na stranu Endera, ani na stranu Graffa, oba se v průběhu děje propadnou do morálně šedé zóny. A samozřejmě se na to i pěkně dívá. ()

Myrreczech

Neviděl jsem trailer, ani herce ani hodnocení tady na webu, prostě nic. Šel jsem do Enders game naslepo jen na doporučení, a po dlouhé době jsem opět mohl vidět zábavné, výborně natočené sci-fi, s originálním dějem, slušnými herci, pěkným soundtrackem a výbornými efekty. Já osobně jsem byl nadšen. ()

Ravi

Předlohu neznám, tím více byl film pro mě překvapením. Překvapením příjemným. Dostat tolik věcí na plátno v jedno filmu s přijatelnou stopáží tak, aby divák neztratil přehled a královsky si užil film, se tak často nestává. Enderova hra chvílemi kulhá jen na uvěřitelnosti, ale pokud nejste velký hnidopich a sem tam si řeknete: proč ne?, tak Vám to bude jedno. Velkolepá podívaná s nečekaným rozuzlením a skvěle vybudovanou atmosférou. Snad bude pokračovat. 95% = 5/5 ()

Kosmik 1

Hodně dobré vesmírné sci-fi. Knižní předlohu jsem nečetl, ale po shlédnutí filmu mám velké nutkání se do ní pustit. Ani nevím, co Enderově hře vytknout. Děti jako hlavní hrdinové mi nevadily. Spíš jsem si zpočátku nemohl zvyknout na Harrisona Forda. Ale po půlhodině mi přestal vadit a vlastně se mi jeho herecké podání i líbilo. Příběh je hodně parádní a šťavnatý, stejně tak i vizuál. Dětské herecké výkony taky v pohodě. Pro mě téměř všichni neznámí, což ale beru jako plus v tomto případě. Tohle sci-fi jsem si jednoduše užil se vším všudy. 90% ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013