Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Mike_BossO

Krásna (ironicky) ukážka ľudského šovinizmu a snahy dosiahnuť svoje ciele podľa starého upraveného príslovia: oko za oko, zub za cely chrup. Alebo tiež: vy ste nás napadli a my vás vyhladíme. Pocit zadosť učinenia človek ziska až na konci filmu, kedy je jeho pocit ukojený nám dôverne zmámim spôsobom. Najskôr nejaký druh priviesť na pokraj vyhladenia a potom sa ho snažiť zachrániť. Ale stále mi vŕta hlavou, "ako môže termit zostrojiť bojovú vesmírnu loď?" ()

Stalker85

Knižní předlohu jsem nečetl,ale film mi teda přišel opravdu bez šťávy. Vše šlo strašně ráz na ráz, žádně bližší seznámení s postavami aby si člověk k někomu mohl vytvořit nějaký vztah..film e víceméně celou dobu naprosto o ničem. Je to taková "malá" vykrádačka všech možných filmů..a když už si člověk říká že třeba aspoň ten konec bude mít nějaký zajímavý vyvrcholení...tak ne. já osobně jsem se celou dobu (skoro 2 hodiny) děsně nudil... Dávám 1hvězdičku jen za hodně hezký efekty...jinak film nestojí ani za zlámanou grešli. ()

StarFsh

Tak toto militaristicko-pacifistické sci-fi sa tak úplne nepodarilo. Zrejme to bude tým, že absolútnym kráľom tohoto žánru je Haldemanova Večná vojna. Snáď sa niekedy dožijem sfilmovanej verzie aj tejto knihy. ()

Nostromo72

Ak odhliadneme od knihy, film je dobre spraveny, ma spad, dobre psychologicke vykreslenie postav a zaujimavy je aj po vizualnej stranke... Ak vsak vezmeme do uvahy kniznu predlohu, tak niektore zjednodusenia su az na hranici banalizacie, takze z drsneho a hlbokeho romanu sa stane tak trochu (alebo miestami) povrchna tinedzerska zalezitost... ()

Rajca

Knihu som čítala už veľmi dávno, takze ma detaily až tak netrápia ale rozhodujúci je celkový dojem a ten bol vskutku nad očakávania. Priniesol najmä nové a pôsobivé vizuálne spracovanie s veľmi solídnymi hereckými výkonmi. Spracovaniu nechýba dynamika, gradacia a správna dávka napätia. Mam radosť, že sa tento unikátny Cardov literárny počin konečne dočkal aj filmového spracovania a uz teraz sa teším na jeho pokračovanie, ktoré určite v mnohom prekvapí. ()

mfanta

50% - Jsem nadšeným fanouškem knižní předlohy a musím s politováním konstatovat, že filmu se nepodařilo přenést ducha knihy na plátno. Možná je film příliš akční v porovnání s knihou s velkým filosofickým přesahem. Každopádně mi přijde špatná volba představitele Endera (Asa Butterfield), kterému jsem moc nevěřil, že je geniální kluk zahnaný do kouta. Přitom v Hugovi a jeho velkém objevu se mi jeho výkon líbil, takže problém je spíš v castingu. Možná se časem podívám na film znovu, abych si potvrdil nebo vyvrátil svůj prvotní dojem. ()

nakedsoul odpad!

Vůbec jsem nepochopil proč to má takové hodnocení tady....připomínalo mi to dětský film na sobotu dopoledne s prvky sci-fi a spoustou vykrádaček.... ()

Gragen

Jedním slovem paráda. Napětí, zápletky hlavního hrdiny Endera, geniální psychologie i uvažování předního hrdiny. Film běží na 110%, takže se člověk nemá šanci zastavit a to se mi líbí. Tomuto filmu to velice pomáhá. Příběh celého filmu s překvapením na konci se může někomu zdát jako nedostatečný, avšak ne mě - já si v něm našel úplně všechno... Herecké výkony- děti se svých rolích zhostili s velkou vervou a bylo vidět, že je natáčení vzalo za své. Přesvědčivé, profesionální. H. Ford se mi po dlouhé době ukázal jako herec, kterému svědčí sci-fi žánr víc než cokoli jiného. Takže suma sumárum za plnej počet hvězd. ()

Canniosh2

Pro mně nečekaně velmi příjemné překvapení. Na tento film jsem se začal v TV koukat "přes prsty", "co že to zase ty děcka blbnou" ... nicméně vyvinulo se to ve velmi zajímavý snímek, jak po stránce zfilmování, tak po stránce obsahové, kdy se nejednalo jen o čistokrevnou bitvu s vetřelci (ála Hvězdná pěchota), ale o sofistikovaný výcvik, který se ne/chtěně (jak pro koho z protagonistů) změnil v realitu. Závěrečná "záchranná" myšlenka mně učarovala a otevřeně říkám, že dětské hrdiny nemusím, a proto hodnotím "jen 4*"; kdyby ovšem byli herci dospělí, tak plný počet by to byl asi jistě. Skvělé! ()

viax

Neznám knihu, nehraju hry na pc, možná proto mi tohle připadá skvělé. Ať už příběh, přizpůsobený náctiletým, nebo trenažér bitev nebo bitva sama. Pro mě by mohlo být všeho víc - tréninků, bitev, osobních soubojů, kecání, psychologických rozborů. Pro mě je to Star Wars současnosti. ()

tom173

Vůbec ne špatné.. I když pořád je vidět, že je to točené pro mladší publikum. Ale zajímavý nápad i pointa. + Skvělý casting hlavního hrdiny. ()

Robinex

Pres puvodni dojem, ze by melo jit o detskou sci-fi ptakovinu je to ve finale hluboke famozni sci-fi... trochu me mrzi, ze jsem drive nenarazil na knihu nez na film. ()

leavit

Střídaly se zde dobré nápady i špatné nápady, také efekty na tom byly podobně. Nicméně mě nejvíce zklamal nezáživný scénář, který se dal mnohdy předvídat. Naopak bych vyzvedla hraní herců. 65% ()

SimiT84

Podle ukázek jsem spíše čekal dětskou sci-fi, místo toho jsem dostal slušně hutnou a dospělou (sice s dětmi a dospívajícími v hlavních rolích) sci-fi s odlišným způsobem zpracování mimozemské invaze, nebo spíše důsledků jejího odražení a následného kroků lidstva proti mimozemské hrozbě. A i když je rozuzlení od určitého okamžiku celkem předvídatelné, tak se k filmu rád vracím. Dokonce jsem si přečetl i knihu, a film se předlohy, až na nějaká nutná zjednodušení, celkem věrně drží. Celkový dojem také prohlubuje správně mrazivý, ponurý a temný hudební motiv během klíčových okamžiků. ()

hoverlord

Velice zajímavé a poutavé. Moc pěkný (pro někoho možná až moc předvídatelný) zvrat ke konci. Předvídatelný proto, že si divák jednoduše řekne "Moment, někde tam bude nějaký háček" . A taky že je. Hlavní hrdina působí výborně, malý arogantní génius, který si je moc dobře vědom svých kvalit a nebojí se jich využít. Vcelku bych rád viděl nějaké další zpracování knižních pokračování. 80% ()

pRaY_882

Vytvorili úžasný nový vesmír a konflikt. Bolo to napínavé, hravé, nechýbali intrigy a manipulovanie s hlavným hrdinom. Nie všetko však bolo vo filme super ale dalo sa to prehliadnuť. A koniec bol úžasný. Za mňa 9/10. ()

Jirkacek

Enderova hra se u nás stala dlouho odkládaným titulem, vlastně ani nevím proč, protože Harrisona Forda mám rád. Až jednoho večera nastala ta správná konstelace hvězd a film jsme si doma pustili. Knihy jsem nečetl a tak jsem se těšil na slušnou sci-fi, protože hra měla dobré hodnocení, ale od začátku jsem měl pocit, že se spíše dívám na film pro větší děti. Možná to bylo tím, že hlavními hrdiny byly právě geniální děti, obdařené mimořádnými schopnosti a vychovávané lidstvem jako budoucí vojevůdci. Dozvěděli jsme se, že se naše planeta ocitla v ohrožení poté, co byla při první invazi mimozemských termiťanů připomínajících hmyz zničena velká část Číny a poté byla druhá odražena díky šťastné náhodě již ve Sluneční soustavě. V dalších letech se lidstvo chystalo na třetí a rozhodující bitvu a tak jsme sledovali v bitevní škole vojenský výcvik dětí, učení se taktice boje a nechybělo ani klasické šikanování ze strany starších žáků i učitelů. Hlavním hrdinou byl chlapec Ender, o němž si vojáci a psychologové myslí, že bude nejen nejlepším stratégem a vojevůdcem v lidské historii, který pomůže zničit technicky vyspělejší civilizaci útočníků. Postupně jsme zjistili, že Ender není jen bezcitným dětským vojákem, ale i citlivým a spravedlivým člověkem, jenž nemá rád zbytečné zabíjení. Snad proto jej velitelé několikrát navedli do těžkých až bezvýchodných situací, aby pochopil, že se musí vždycky spoléhat pouze sám na sebe. Nepřekvapilo nás, že se Ender dokázal s těmito nástrahami vyrovnat, nicméně den rozhodující bitvy a také závěr téměř dvouhodinového filmu se přiblížil. Během tohoto těžkého výcviku na něj dohlížel plukovník Hyrum Graff, kterého si zahrál již zmíněný a můj oblíbený herec Harrison Ford. Nebyl to však takový ten starostlivý otcovský dohled, který by nad Enderem držel ochrannou ruku, ale spíše jej prosazoval jako toho pravého vojáka a velitele útočné eskadry, která se vydala na rozhodující boj s termiťany. Byl to zkrátka tvrdý velitel, kterému šlo hlavně o to, vyhrát válku za každou cenu. Laskavosti by se mladý chlapec dočkal spíše od majora Gwen Andersonové, kterou si zahrála černošská herečka Viola Davis a která se starala o vojáky po psychické stránce. Trochu mne překvapilo, že když se Ender ze školy dostal na bitevní loď, která poté nabrala směr na planetu termiťanů, začal jej vyučovat další můj oblíbený herec Ben Kingsley, který si zde střihl roli legendárního velitele letky Mazera Rackhama, která zničila loď vetřelců při útoku na zemi. Byla to opět malá role pro tohoto vynikajícího herce, kterých si dal už tolik, až to moc nechápu. To se už ale přiblížil samotný závěr snímku, kdy nám autoři připravili velmi překvapivé vyvrcholení, které jsme opravdu doma u TV obrazovky nečekali. Do té chvíle pro mne průměrná podívaná v té chvíli povýšila na vyšší level s mírovou myšlenkou pro budoucí svět. Díky tomu jsem zvedl hodnocení, ale i tak mne film s Fordem či Benem Kingsleyem trochu zklamal. Přesto jsem si jej na začátku roku 2019 koupil na blu-ray disku a pochopitelně se na něj podíval znovu. Od prvého shlédnutí jsem si už nepamatoval moc detailů a na ty jsem se právě napodruhé soustředil. Celkově mne film bavil mnohem více než na poprvé a také jsem se lépe bavil a pochopil lépe celou myšlenku původního autora knihy Orsona Scotta Carda. Na základě lepšího pocitu jsem tedy nakonec jednu cípatou přidal. Suma sumárum, Enderova hra ode mne získala průměrné čtyři Enderovy hvězdy ****. () (méně) (více)

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013