Země přežila devastující mimozemský útok, je zničená a je jasné, že příští invaze bude totální a její výsledek definitivní. Lidstvo se proto rozhodne vycvičit novou generaci geniálních dětí na válečníky a vojevůdce, kteří mají misky vah v příští nevyhnutelné bitvě naklonit na naši stranu. Ti nejlepší a nejnadanější jsou vybráni a posláni do Válečné školy na orbitální stanici v kosmu, kde musí podstoupit mnohaletý výcvik a nekonečnou soutěž o to, kdo se nakonec stane hlavním velitelem mezinárodních sil. V atmosféře násilí a neustálého srovnávání cvičí na vojenských simulátorech stejně jako ve vzájemných válečných hrách. Nejefektnějším je takzvaný "Battle room", kde se ve stavu beztíže tříbí strategické i fyzické vlastnosti a kde díky kombinaci inteligence a empatie vyniká právě Ender. Jako hlavní favorit se pak Ender přesouvá do velitelské školy a vede ostatní do boje v simulované válce. Ta opravdová válka se ale blíží rychleji, než se zdálo, a teprve  –náctiletý Ender se stává jediným velitelem mezinárodní flotily v boji o záchranu lidstva. A jeho inteligence ho nutí pochybovat... je tohle ta pravá cesta? (Bontonfilm)

Shaddy1

Zajímavý námět, chytlavá atmosféra, příjemné herecké obsazení. Film mě příjemně překvapil a mé hodnocení by bylo určitě vyšší nebýt totálně zkaženého závěru. Lidsko-termití flirtování se naštěstí zastavilo v tom nejlepším. Myslím, že ve verzi directors cut uvidíme to, co jsme nikdy neměli šanci vidět - intergalaktické sexuální hrátky. ()

LolopelS

Aj keď som nečítal knižnú predlohu, z filmu je tak strašne cítiť, že bolo veľa vecí zanedbaných a pôsobí to až príliš nabito do necelých dvoch hodín. Fakt, že vo filme nepadla poriadna kvapka krvi mi nevadil, aj keď by som to určite privítal. Momentálne mám sci-fi obdobie a tak som bol aj s celkovým pomalejším tempom filmu spokojný. Ford a Kingsley veľmi nevýrazní, u Forda som mal miestami pocit, že ho na pľaci klepne. Asa Butterfield je super fajn chalan s bledou tváričkou, ktorého už mám vyhliadnutého od filmu vlkodlak a asi bude aj prcanica. ()

Franc1s

Enderovo Člověče nezlob se opravdu pro mě na kino nebylo. Když už jsem se dočítal, že příběh nic moc, ale efekty a vizuál bude stát i za 3D, tak jsem aspoň v něco doufal. Ale vesmírné lodičky už jsem viděl tolikrát a v lepším, jediná bitva stála za to - samo, že ta poslední a ještě se mi líbila ta poslední "válka gangů" v té nulové gravitaci. Jinak příběh naprosto nezajímavej - "Jsi vyvolený a budeš tím největším borcem ve vesmíru, i když ti je 6 let, ani potetovanej Maor Ben Kingsley na tebe nikdy nebude mít." GAME OVER! Knížku číst nikdy nebudu, a ty dva další díly chci vidět, jen když budou točeny min. po 10 letech :) Sci-fi miluju, ale tohle ne 6/10 ()

Candid

Pěkně udělané, v pohodě herci, ale je to prostě takový těžko uvěřitelný čajíček pro děti. P.S.: Knížku jsem nečetla. ()

Anschutz

Po dlouhé době zase sci-fi, která mě tak nějak vzala za srdce a nikoli jen za oči - vedle spíše komorního vizuálu je zde příběh, který má mnohem hlubší význam, než pouze pobavit diváka...konec byl pro mě nečekaný (od doby Šestého smyslu konečně nějaké opravdové dějové překvápko) a můžu jen vyjádřit lítost nad tím, že pokračování se asi nedočkáme - budu se muset spokojit pouze s knihami... ()

Tamten

Úplně mi není jasné, proč se tvůrci snaží točit filmy podle knížek, který se prostě do 2 hodin nedá nacpat. Celý film pak vypadá spíše jako trailer, vždy se něco nakousne, ale jelikož na to není dost místa, tak se hned běží někam dál. Je tedy vidět, že nejenže většina předlohy byla vynechána, ale dost pravděpodobně pak bylo natočeno mnohem více materiálu a z něj opět nechán jen kus, aby se to tam nějak nacpalo. Ve výsledku nejde ani tak o to, že by bylo něco nepochopitelné z hlediska děje, ale je nepochopitelné, proč to celé vypadá takto. Divák nemá tendence přemýšlet o tom, proč se postavy chovají tak, jak se chovají, ale proč tvůrci něco naznačí a aniž by se tím nějak zabývali, rychle se ženou naznačovat něco dál. Vzniká tím také celá spousta nelogičností a nesmyslů, které v předloze předpokládám smysl dávají, ale to je houby platné. Film tak zachraňuje jen vizuální stránka, která není sice nijak suprová, ale je na dnešní "standardní" úrovni, tzn. kvalitní triky a rozumné interiéry. ()

Mik_e

Je vidět, že film těží z docela silné předlohy, na výsledku je to znát. Je pravda, že to pojetí pro náctileté filmu úplně neprospělo, snadno tak zapadne mezi řadu dalších, které Hollywood každý rok produkuje. Ale i tak - Harrison Ford KONEČNĚ zase v rozumné roli, jako motivace přečíst si knihu od Orsona Scotta to bohatě stačilo a bitevní místnost, ve filmu takovej LaserGame ve stavu beztíže, byla docela zábavná. 70 %. ()

Hunadarik

Nakoniec som rád že som si tento film nechal na pohodový večer. HD->domáce kino->popcorn spravili úžasnú atmosféru. Film ktorý k svojej dokonalosti nepotrebuje prestrelky na každom rohu ma už od začiatku upútal , zaujal a nevedel som prestať vnímať dej ani na sekundu.Neviem prečo , ale scénar , herci a nakoniec záver mi dal niečo čo som márne hľadal pri filmoch ako Elysium , oblivion alebo u Promethea. Preto si jedinečne zaslúži 5* Tak troška som predvídal (spoiler) ku koncu že to už nebude len hra , ale naschvál ho nechajú ísť naostro v domienke že ide o posledné kolo tej hry.Ale čo sa nestalo , film tím nekončil a čo nasledovalo potom som absolútne nečakal a za to prekvapenie a originálny záver musím autorom pogratulovať. ()

Ceberus

Nepopírám, že po vizuální stránce tomu není co vytknout - však už taky žijeme v době, kdy lze na filmové plátno věrohodně dostat doslova cokoliv, co si scénář umane. Ovšem po příběhové stránce jde o soustavu šablon, které už jste jistě viděli někde jinde, a tak vás (možná až na závěr) nemá co překvapit. Herecké obsazení je v pořádku, pochválím Butterfielda za emoce v hlavní roli, protože si dovedu představit, že třeba přeceňovaná herecká hvězda Cameron Bright by byla schopná zazdít postavu naprosto prkenným projevem. Dále Ford a Kingsley jsou sice velké kapacity, ale v tomhle případě nemají jejich postavy až takový charakter, aby je nezvládli řadoví herci, tudíž je považuji pouze za vábničku na jména. Srovnání s Hunger Games se nabízí nejen z názvu a nutno podoktnout, že u konkurence jsem se bavil mnohem víc. ()

Eventyrer

Až nečakane podarené sci - fi, kde majú hlavné slovo deti. V scenári som nezaznamenala nič, čo by vyznela priveľmi trápne, kulisy vyzerali realisticky ( podľa možnosti ), hudba dotvárala dej ako mala, kamera rovnako skvelá, herci bravúrny. Počas filmu je veľmi citeľné, že ide o spracovanie fantasy knihy, čo je vždy na škodu. Po skončení filmu som nebola nadšená, ako by som očakávala ale zostala som s prázdnym dojmom. Film neostáva v mysli. Videla som - zabudla som. ()

lakart

Vím, že tento film má svoje mouchy a nemůže aspirovat na best movie of the year, ale já se královsky bavil, trnul hrůzou, smál se, žasnul a v závěru kroutil nevěřícně hlavou. Pro mě to byla absolutní bomba, kterou si určitě zase rád zopakuji. 100% ()

deLaFere

Jako odpočinková záležitost to jistě není špatné, ale troufal bych si říct, že ambice snímku byly větší. Bohužel je snímek příliš jednoduchý a přímočarý a závěrečné překvapení až takovým překvapením není. ()

Bobšule

A je to tu zasse. Pro jednou si v Holywoodu dovolili natočit film podle knížky, kterou přečetlo více lidí než se vejde do středně velkého supermarketu a hned s ekaždýá cítí oprávněný hodnotit a především kritizovat, jak se to dělat nemělo a jak on by to ... a blablabla a blablabla. Nechme zoufalcům nikdy nepřekročivsím stín průměrnosti jejich chvilku slávy a nadšení, že mimořádně od něčeho zase znají předlohu.... Předně, je moc dobře, že se k natočení Enderovy hry přikročilo v době, kdy je to relativně bez potíží technicky možné. Výsledkem je film, který vypadá v mnoha ohldech technicky přesně tak, jak to bylo v knize popsáno. Nesmírně mě nadchlo vypuštění pasáží o Petrovi a Valentině a jejich mediální masáž obyvatelstva Země. Nebavilo mě to už v knize a tudíž mi to ani v nejmenším nechybí ve filmu. Fokus na Endera se mi líbil. A ten mládenec, z rodu Elijahů Woodů (bezelstná kulatá očka) to zahrál skvěle. I výběr dalších ústředních postav byl skvělý. Harrison Ford sice nepřekvapil ničím novým, ale - popravdě - od toho tam snad ani nebyl a nějak se to od něj ani nečeká. Stačí, aby byl takovej, jako je vždycky. V tomto případě ovšem bez svího jiskrného humoru. Ale takové filmy už má na kontě taky (najmě v uprchlíkovi to taky moc prča nebyla). A myslím, že se velmi pěkně povedla i hudba. Sice to není nic, co by se mi vybavilo při prvních tónech (na rozdíl od jiných podobně laděných snímků), ale svou funkci splnila do puntíku. Sečteno a podtrženo, film považuji za skvělý. Za velice povedený a za nesmírně důstojnou a povedenou adaptaci nádherné knížky. ()

vikino1

Od malička je mým nejoblíbenějším žánrem sci-fi. Proč ? Z jednoho prostého důvodu. Odjakživa mě baví se dívat na různé světy a jejich zápletky.. Je fakt, že hodně sci-fi vykrádá jiné sci-fi a že poslední dobou moc originálních sci-fi není, ale jednou, maximálně dvakrát za rok vznikne snímek, kterej je něčím originální. Prostě a jednoduše film, kterej mě ukáže něco, co jsem ještě neviděl, tomu dávám jasných pět a to bez váhání. A klidně jim odpustím pár chyb (Oblivion,Tron,) Navíc v mým ultraozvučeným kině v HD projekci naprosto excelentní zážitek. Daleko lepší záležitost jak kurevsky nadhodnocené Gravity. A to jsem hlavní myšlenku tušil deset minut před vysvětlením,a úplnej závěr radši vypouštím.. Škoda jen, že tam nebylo víc opravdové vojenské taktiky než dvě finty, které kvůli sledování teen-age diváků, musí pochopit i novorozeně. To by byl ještě zajímavější film. Pro dospělejší publikum. ... Jo a hudba - kapitola sama pro sebe. P. S. jo a konečně v budoucnosti někoho napadala myšlenka bezpilotních letounů řízených piloty odněkud z řídícího centra mateřské lodi. Na to už čekám patnáct let. Odbočka do virtuální hry s myší - to jsem teda čuměl, jo a holografická simulace z předalekých galaxií prakticky online s maximálním zoomem, tajně doufám, že lidstvo bude jednou takovouhle technologii mít... Pro mě nezapomenutelný zážitek. A to nemám rád filmy o dětech... ()

Moiraine

Celou dobu jsem z Enderovi hry měla pocit, že buď je to špatně natočená knížka, nebo někdo nezaplatil scénáristovi. Ukázalo se, že to byla ta první možnost. Je to jako když se někoho zeptáte, jaký měl den. Základní body se dozvíte, ale ne dost na to, aby jste si to mohli barvitě představit. Na to, jak se tu hrálo na psychologii hlavního hrdiny, tu té jeho psychologie moc nebylo. Nemůžu říct, že by to nedávalo smysl, ale občas jsem si říkala, proč se postavy zachovaly zrovna takhle a ne jinak. Vyloženě tu chybí nějaké hlubší rozpracování. Ale rozhodně mě to navnadilo na knížku, kterou jsem si přidala do svého dlouhého seznamu "Na přečtení." ()

ER

Je to tak-dospělí po určité době nemají dostatek fantazie a dostávají se do rutiny,která je svazující. U dětí je to přesně naopak,nejsou zatížené návyky či zkušenostmi,které mnohdy svazují. A navíc-velmi rychle se učí. Tato základní premisa je ve filmu solidně ztvárněna a byť je tempo děje o něco rychlejší,než aby došlo k lepšímu pochopení "dětských motivů" resp. jejich vzorců chování,i přesto tu má trocha psychologie své místo a střety dvou světů (dítě/dospělý) nenudí. ()

PF 2014

PF 2014

01.01.2014

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

Nej filmy roku 2013 dle ČSFD.cz

29.12.2013

Další nezletilá zabijácká holka?

Další nezletilá zabijácká holka?

29.08.2013

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

Přidáte se k bojkotu Enderovy hry?

16.07.2013