30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

Deever

Jasné škemrání o Oskárka, ale nakonec dostal jenom za zvuk. Agentka Maya je suchá jako troud, ostatních postav si taky skoro nevšimnete. Režisérka Bigelow si nevšimla, že jí ve filmu chybí pořádný příběh. Mark Strong to nezachrání. Skvělou výpravu a pokusy o realistickou odtažitou filmařinu oceňujeme, ale příště prosím s dějem a ne ve třech hodinách. ()

Torgal

Ako sa dalo čakať, tento film pozostáva z veľkej časti skoro výhradne len z dosť nezáživných komplikovaných dialógov, v ktorých sa ťažko orientuje. Občas niekto niekoho mučí, niečo/niekto vyletí do vzduchu, ale dej sa skoro neposúva a človek sa toho o chytaní UBL dozvie menej, než by čakal. Celé to síce pôsobí dojmom, že "takto sa to naozaj mohlo odohrať", ale takáto realistickosť je divácky značne nezaujímavá. Chvalabohu aspoň finálna akcia zachraňuje rozťahané prvé tri štvrtiny filmu, i keď aj ona je svojím realistickým poňatím divácky pomerne nevďačná. 5+/10 ()

gp_one

OK, mám to za sebou a rovnou s nášupem v podobě repete. Opět konající se průser v předlouhém plkání. V podstatě je fuk, jestli si člověk pustí místo první hodiny a 3/4 třeba zasedání z parlamentu a následně koukne až na posledních 45 minut filmu. Ale budiž. Ukecanost a délka jsou jediné vady na kráse. Jinak jde o průměrné kecací válečné drama, které o nějaký ten zvýšený adrenalin v krvi divákově až do finále jen sotva zavadí. Ale ten závěr, resp. posledních třičtvrtě hodinky, to je meganáhul pro fandu vojenské akce jako jsem já :)) Prima průměr, celé si to však znova už asi nepustím. ()

Ondr@932

Jelikož jsem si říkal, že když film je dlouhý 157 minut a filmy které jsou extrémně dlouhé tak moc nemusím. Tak tady jsem se mýlil. Myslel jsem si že to bude další teoristická nuda, ale kdepak! Tento film Zero Dark Thirty dokázal hodně vtáhnout do děje. Válečné konflikty, napětí ... Prostě bezva! 75% ()

AngelG

Vůbec nic jsem od toho nečekala, nic špatného, ani nic dobrého a pustila jsem si to jenom proto, že už jsem to měla v PC přes měsíc a neměla jsem na co jiného koukat.. nakonec jsem to sfoukla jedním dechem a nějakých 157 minut mi přišlo jako necelá hoďka.. Zero Dark Thirty mě prostě drželo napnutou jako strunu po celou dobu, od začátku až do konce.. rozhodně se o tom dá říct, že to není film pro každého, což je také vidět na různorodém hodnocení, někdo to odsoudí jako zdlouhavou nezáživnou slátaninu a někdo (jako já) z toho bude poměrně unešený.. a zde to i dokážu pochopit.. aby jste to dokázali patřičně ocenit, musíte mít filmy tohoto typu rádi.. a to já opravdu mám.. takže tak.. ()

pepa3rd

Víc než co jiného, je tento film skvělá dokumentární rekonstrukce přibližující detektivní pátrání po úkritu nejhledanějšího muže světa. Díky tomu, že se musí držet nedávných historických faktů, je tak pátrání někdy příliš zdlouhavé a místy vlastně není jasné, kam jsme se v něm posunuli. Celé je to natočené hodně chladně, bez emocí, což trochu zamrazí až v temném závěrečném útoku na vilu. O to víc pak zapůsobí poslední minuta, která trochu změní dokumentární cítění z celého filmu. Sice na jedno podívání, tak nějak ve stylu Arga, ale za to jedno podívání stojí. 70 % ()

Gabretta

Rozvleklé... a pomalu i delší než samotný boj Američanů proti terorismu. Řada pasáží velmi nudila. Postava ztvárněná Jessicou Chaistain byla už otravná a přišla mi snad i horší než ti teroristi - tolik je svou "aktivitou" převyšovala. Víc mě dokázal zaujmout až samotný závěr. Nicméně celkový dojem je rozpačitý. ()

Cruchot

Nudnější film už jsem dlouho neviděl. Docela věřím, že takhle nějak mohlo pátrání po UBL probíhat, ale proč o tom točit film s tak krutě přetaženou stopáží? Emocionálně chladné jako ty cely, kde "vyslýchali" "svědky" s hadrem a kýblem vody. ()

Kubeska

Tenhle film je hodně nedoceněný, kritika ho vynáší do nebes. Ale lidi zřejmě nemají rádi film, který má pomalé tempo a je spíše o dialogu a pár akčních scénách. Příběh limituje fakt, že je podle skutečné události, tak nevím, co si kdo od toho sliboval. Myslím, že to lépe natočit nešlo. Jedná se o poctivou filmařinu, která mapuje politicko-válečný incident. ()

Hpatrik

I přes svou délku a fakt, že jsem věděl jak to dopadne, mě film udržoval v konstantním napětí. "Předehra" byla dlouhá ale nezbytná pro to co mělo nevyhnutelně přijít, a celá akční scéna byla jedna z nejatmosféričtějších akčních scén, jakou jsem kdy viděl! Výborně! ()

JBMAVERICK

Určitě vynikající a kvalitní film. Nemůžu souhlasit s tím, že první polovina filmu nudí, u mě to bylo právě naopak... první hodina a půl je přímo výborná a bavila mě mnohem víc než samotný závěr. Tempo a kvalita filmu se u mě vytrácí s "objevením" velkého kurýra al-Kuwaitiho, pak film začíná hloupě přeskakovat klíčové a zajímavé informace. ... jaká škoda. O tom která jednotka byla na operaci Neptune Spear vyslána, kde a jak byla vycvičena a kdy se osudnou informaci dozvěděla.... To se divák dozví jenom z knížky... PS: Jessica Chastain se mi líbí víc a víc a tenhle film jí fakt seděl, ale transportní vrtulník CH47 Chinook, kterej NAVY SEALS vyzvedával z Abbottabadu teda Kathryn vynechávat neměla! ()

bararich8

Tohle téma mám rád, čili trochu nadhodnocuji, jelikož v tomhle žánru jsou i lepší kousky. Film je na můj vkus až příliš dlouhý, přitom by šla spousta zbytečností osekat a hned by to mělo větší spád. Jessica Chastain to hodně táhne a daří se jí to. Slabší 4*. ()

Gixian

Kvalitně natočené a zahrané, ale dějově ne moc zajímavé. Krom jedné dvou scén to nemá moc atmosféru, necítíte napětí, nesžíváte se s hrdiny. ()

Stíba

Už v oscarovém Hurt Locker Kathryn ukázala, že vyobrazení moderních bojových konfiltů včetně jejich pozadí zvládá na výbornou a v tomto případě pak vše dotáhla k dokonalosti. Z jejich filmů má vždy pocit přirozenosti a nenucenosti, což obzvláště u tohoto tématu požaduji za stěžejní a jsem rád, že se mi to i tentokrát potvrdilo. Zřejmě jí James dobře učil. :-) ()

Pekisan

Aj tak si myslim, ze je tam snaha ospravedlnit techniky (mucenie) pouzite CIA pri vysluchu "teroristov". Comu rozumiem, ako aj dovodom preco sa k tomu uchylili na druhu stranu, prvom rade by sme mali ostat ludmi, lebo....proste stale je tu moznost justicnych omylov. Inak je velmi zaujmave sledovat cestu k Usamovi a ako vlastne funguje intel. Ako velmi zalezi na cloveku za klavesnicou. Samozrejme, su to vojaci. ktori riskuju svoje zivoty, avsak v tomto filme to bola uz len bodka za dlhorocnou pracou jednej zeny. A pre mna menej zaujmava. Hlavne kvoli tomu, ze to bolo z casti prilis tmave, priebeh prilis lahky a castmi to posobilo silno na aranzovane obcas az smiesno. Stale vsak hovorim o 2 a pol hodinach vyborne straveneho casu. ()

Jakubik

Bla bla bla bla bla bla. Bla bla bla bla. A zase bla bla bla bla. A ten bla bla bla bla bla bla. Bum, bác ratata. Asi takto by se dala jednoduše napsat osnova scénáře. Dvě hodiny naprosté ale opravdu naprosté nudy a to díky dialogům, které jsou tak nepřehledné až to bolí. Beztak nikdo neví, jak ty lidi vypadají a aby tomu tak bylo, musel by mít film aspoň 4x tolik minut než má a to už by hraničilo se sebevraždou. Samotný zátah, o který tu jde především je natočený hezky surově a realisticky. Ze zbytku filmu se dají vyzdvihnout především „mučící“ výslechy za který si určitě vyposlechla režisérka pěknou snůšku kritiky ze strany politiků. Oproti celkem slušnému Hurt Lockerovi je to poloviční výsledek… ()

KUFI

Nekolika picovinam a historickym nepresnostem v operaci Neptune's spear se to nevyhlo. Napr. strelba Al-Kuwaitim pres dvere byla dementovana (i kdyz az 3 roky po natoceni filmu), nebo ze se v nekterych mistnostech v baraku svitilo (ve skutecnosti pred raidem operativci odstrihly celou ctvrt od dodavek proudu) a helikoptery neleteli z Jelalabadu samy, ale byly doprovazeny stihackama, dronama a k hranici se s nima presunulo i nekolik Chinooku plny SEALS ktery byly pripraveny tam vlitnout, kdyby se neco podelalo (napr. pripadny potlaceni pokusu pakistansky armady o naruseni akce). Jako nahrada za znicenou helikopteru leti ve filmu pro jednotku BH, zatimco v realu to byl Chinook. Taky samotny zabiti sejka nebylo 100% presny. Hlavne tam schazel klicovej moment kdy drzel za ramena svoji zenu a zneuzil ji jako zivej stit. Ale jinak docela dobry. Na zenskou reziserku dokonce az moc dobry :) Postup komplexem plus minus odpovidal a zahrnuli i takovy detaily jako psa, kterej mel vyhledavat skryty mistnosti a upozornovat stekotem na prchajici osoby ci blizici se pakistansky vojaky. Nebo GPVNG-18. I stealth helikoptery byly verohodne zpracovany i presto ze jejich vzhled si tvurci vycucali z prstu, jelikoz dosud nebyla zadna fotografie zverejnena (krome ty ocasni casti). Ocekaval bych, ze se podivame jeste na letadlovou lod a schozeni Bin ladena do vody a dozvime se co za poklady analytici nasli na ukoristenych mediich. Skoda. Myslel jsem ze se bude celej film tocit kolem samotnyho zasahu, ale ten zabira akorat asi ctvrtku filmu. Zbytek vyplnuje shromazdovani informaci o sejkovi. Tu vetsinovou cast bych ohodnotil trema a tu akcni ctyrma, jelikoz na me pusobila docela fundovane a verohodne. A hlavne ve me vyvolala vzpominky na muj nejoblibenejsi valecnej film Black hawk down. ()

papaguy

Jakmile se řekne USL + "based on real story" automaticky to ve mně vyvolá skepsi. Tenhle film je ale zatraceně povedenej. Postupně z hutné nehybnosti graduje a nabírá tempo. Doporučuji všem skeptikům, kteří už rezignovali na to, že se na téma 11.09 dá natočit slušný film bez patosu. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu