30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

kaylin

Kathryn Bigelow rozhodně není moje oblíbená režisérka, ale nešlo nevidět tenhle neskutečně vychvalovaný film, který byl nominován hned na 5 Oscarů. Uvidíme, jestli si režisérka užije stejné žně jako před třemi lety se snímkem "Smrt čeká všude". Na Oscarech se sešli hned dva filmy, které mapují důležité historické události spojených států amerických. Tyhle dva filmy jsem zároveň viděl v poměrně rychlém sledu. Prvním byl samozřejmě "Lincoln", který mě uchvátil hereckými výkony. Jinak film v ničem nevyniká, podává poměrně přesný a nudný obraz dějin, událostí, které znamenaly zásadní zvrat pro celý svět. "30 minut po půlnoci" je druhým filmem, který se podíval do historie, ale nikoli do historie nijak dávné. Dne 11. září 2001 začala temná etapa amerických dějin, která by měla skončit dnem 2. května 2011. Právě v tento den byl zavražděn Usáma bin Ládin. Jestli skutečně něco jeho smrtí skončilo, to nevím, ale jednalo se o smrt symbolu, který je a navždy bude spojován s pádem čtyř unesených letadel. Kathryn Bigelow a její tým se rozhodli, že už nebudou točit o dvojčatech, přece jen, film "Let číslo 93" jen těžko překonají, ale podívají se na události, které následovaly. Téměř desetiletý hon na největšího teroristu všech dob - alespoň tak je vykreslován - nakonec vedl k úspěchu. Usáma bin Ládin je mrtev, svět se nezměnil, ale Američané jsou spokojení. Alespoň někteří ano. Maya je důstojník CIA, který se po 11. září zabývá tím, kde je bin Ládin. Stane se to její posedlostí a ona je ochotná udělat cokoli, aby ho našla. Sama si neuvědomuje, že se tím vlastně nic neřeší, ale jak říkám, je to její posedlost. Nejprve ji vidíme, jak se těžko srovnává s mučením, ale následně je to ona, kdo je schopna mučit. Její vývoj je poměrně logický, nikoli však bez emocí. Sledujete, jak se z ní stává člověk poměrně prázdný, který jde za jediným cílem. Nevadí jí, že málem je zabita, pokračuje dál, aby nakonec mohla stanout nad mrtvolou toho nejhledanějšího. Film velmi vlastenecký, místy patetický, ale rozhodně ne tolik jako "Lincoln". Kathryn Bigelow zná míru, ale navíc je to ještě sakra dobrá režisérka. Má naprosto dokonale vychytané momenty, kde udeřit. První je mučení, hned na začátku, scény velmi kritizované za to, že vlastně tvrdí, co všechno jsou Američané schopni udělat, aby zjistili informace. Samozřejmě, že Američané nikdy nikoho nemučili, vůbec o tom nebyla videa na internetu. Zadruhé je to scéna výbuchu ve chvíli, kdy mělo dojít k vyjednávání. Nakonec je to finální půlhodina, naprosto dokonalé zachycení vojenské akce, při které byl Usáma dopaden. Kathryn se nemůže vytýkat, že by byla špatná režisérka, protože prostě není. Přesto, ona nominována nebyla, kdežto Steven Spielberg ano. Je zde spravedlnost? Ne, ale je zde patriotismus a přece jen Lincoln je ikona a Spielberg vlastně už také. Buď mu to přáno. Nejsem z "30 minut po půlnoci" unesený, ale rozhodně si myslím, že je to celkově lepší film než "Lincoln". Více: http://www.filmovy-denik.cz/2013/02/now-is-good-stand-up-guys-bourne-30.html () (méně) (více)

vorheese

Můj šálek čaje. Žádné hollywoodské dramatizování, žádné testosteronové výlevy, žádné napovídání divákovi, komu by asi tak měl fandit a co si asi tak má myslet. Místo toho "jen" vynikající herci a skvěle napsané role a dialogy. A když už se po dvou hodinách sem tam ozve náznak monotónosti, vystřihne Paní Režisérka na závěr (anti)akční scénu, u které pravděpodobně zapomenete na půl hodiny dýchat. ()

René.girl

Vlastně nevím, jak film hodnotit - první dvě hodiny jsem skoro nechápala o co v něm vlastně jde a pak přišlo to strhující finále, u kterého jsem začala chápat film samotný a trošku i tu nominaci na Oskara (i když si také myslím, že je za tím z části Americký alibismus). I tak jsem ale z filmu stále taková nějaká rozpačitá a ač Jessicu Chastain miluju, tak si nejsem tou nominací na Oskara pořád nějak jistá. 70% ()

rt12

Pro mne moc zdlouhavé chvílemi až nudné. Pomáhal mě samotný fakt, že jsem viděla dokument o zátahu na Usámu, jinak bych se asi ztrácela ve faktech a jménech, hlavně zpočátku filmu. ()

Maq

Nejsem si jistý, zdali se vyjádřím přesně, ale zdá se mi, že reakce na tento film jasně rozdělují dva divácké typy. Jeden chce být baven a stěžuje si na úmornou suchopárnost tohoto díla. A druhý nežádá předžvýkanou potravu a oceňuje, že dostal něco, čemu se dá uvěřit. Patřím k těm druhým a uvěřil jsem, že takhle nějak se to dělá. --- Myslím že nejsou namístě politicky zabarvené a moralistní komentáře, které někteří uživatelé k tomuto dílu vyslovují. Bigelow je jako Čechov - nehodnotí, jen zaznamenává. Jestli se v ní nemýlím, srovnání s Čechovem by ji potěšilo, a já je jako poctu míním. Klobouk dolů. Skvělé! ()

italka63

Už dlouho jsem ze žádného filmu neměla tak rozporuplné pocity. Možná, že za to může stopáž, možná zbytečně roztahaná první polovina filmu, možná to, že u Jessicy Chastain mám pořád pocit, že se jí z obličeje za pochodu drolí suchá kůže...nevím, nebudu pitvat, víc než tři hvězdy to nabudou ani za cenu útoku zásahové jednotky.-))) ()

Remedy

Ten motiv osobní vendety zhruba od poloviny stopáže je ve výsledku mimořádně důležitý, protože chtě nechtě polidšťuje celkově chladné, chvílemi až polodokumentární vyprávění. Od Kathryn Bigelow samozřejmě nic nového, většina její tvorby je zvláštním způsobem odosobnělá a velmi subtilní po stránce emocí, přičemž síla jejího trademarku se nejčastěji ukrývá v těžkotonážním přístupu a mimořádném umění surové rekonstrukce v tom nejlepším slova smyslu. Jessica Chastain je v tomhle filmu skutečně výrazným polidšťujícím prvkem a vývoj její postavy má výrazný vliv na ústřední dějovou linii. Akademicky odtažitá a přesto (ne)zanedbatelně lidská rekonstrukce dopadení jedné z nejvíce nenáviděných figur v dějinách USA tak dopadla vlastně celkem fajn. [75%] ()

Philcze

Tak trochu meh. Technicky a herecky solidní, ale nijak převratné válečné drama o zarytém boji jedné zrzky s terorismem a domácí byrokracií. Boalův scénář jede ale příliš na jistotu, kromě závěru vůbec nebodá do živého a výměna emocí za informace v tomhle případě absolutně nefunguje. Hurt Locker byl scenáristicky i režijně o mnoho propracovanější a osobnější, přestože zrovna posedlost Jessicy Chastain chycením Bin Ladina si o něco podobného přímo žadonila. Stále dobrá práce po všech stránkách, ale zase jednou se nevyhnu už zautomatizované frázi, že masivní hype z Ameriky se potvrdil býti nezaslouženým. Ale přitom, jaký k podobné tématice mají vztah, se to dalo trochu očekávat. 70% P.S. Clarke ovšem neskutečně vládne. Jak byl nemastný neslaný v Zemi bez zákona, tak tady si mučení Arabů vyloženě vychutnává. ()

MATADOR

U Zero Dark Thirty je ta velká škoda, že nás tupě oblbuje pamlskem, který se nám nelíbí, přičemž po zakousnutí se teprve divák dostává do té správné chuti a jejího poznání. Jako poznání příprav na akci k chycení Bin Ladina ok, jako film moc neobstává, jako dokument by mohl obstát lépe, ovšem závěrečná akce jde ve stylu Kathryn Bigelow! ()

Helo

Šíleně a zbytečně dlouhé. Režisérsky nijak na výši. Jinak však tématem zajímavé a herecky perfektní. ()

Aiax

Dovedu si představit, že ze ZDT se stane spíše výukový film, který se bude pouštět otráveným žákům a studentům na školách, než komerční a kritické terno. Spíše dokudrama než film, krajně autentické (či alespoň autenticky působící), krajně nedivácké, příliš dlouhé. A přestože se musí člověk sklonit před talentem a vizí Katky Bigelowové, osobně mi přišlo, že se jí nepodařilo vše úplně tak, jak možná chtěla. Autentičnost nebudí velké napětí, natož mrazení v zádech, dlouhé a podrobné scény nejsou vždy kdovíjak užitečné či informativní a klasicky dramatické výkony herců se trochu perou s polodokumentární, odtažitou atmosférou, o kterou Bigelowová zjevně usilovala. Nakonec mám z celého filmu pocit, že tahle látka se na podobný formát nehodí, o tom, jak to skutečně s honem na Usámu bylo, existuje jen hrstka veřejně dostupných faktů a s takovým základem holt nelze točit opravdu hodnověrné a mrazivé dokudrama. U ZDT si totiž divák po celou stopáž filmu neříká "Aha, tak takhle to bylo...", nýbrž "Ale houby, kdovíjak to doopravdy bylo." ()

runner85 odpad!

Jediná vec ktorá je na tomto filme dobrá je tá že som konečne po dlhšej dobe našiel film ktorý je schopný konkurovať filmu United 93 / Let číslo 93 / . Okrem toho že oba filmy sú nudné ako Eva Máziková ešte ku tomu je to nič nehovoriace klišé ... nemám čo dodať, nenominovanie na zlatú malinu za scenár je prekvapenie. ()

salalala

Nakonec ty čtyři dám, ale je to hodně těsně. Začátek je zajímavý a atraktivní, jenomže pak se to zlomí a všechno se ukrutně vleče. Dvě a půl hodiny jsou vskutku dost a zejména první hodina se táhne hrozně moc. Chápu, že Bigelow chtěla být asi realitě co nejblíž, ale tohle je už lehce za hranicí snesitelnosti. Zero Dark Thirty stojí a padá na fantastické Jessice Chastain, která je celou dobu neuvěřitelně sexy a charismatická a ona to celé táhne. Když je slabší a nudnější pasáž, stačí se dívat na Chastain a utíká to tak nějak rychleji. Ostatní vedle ní jsou velmi slušní, přesto zanikají. Hodnocení zvedám o hvězdu hlavně kvůli závěrečné půlhodině, která je nabitá adrenalinem a je ukázkou precizní akční režie. Bigelow je opravdu v současnosti jediná žena, která je schopná konkurovat mužům v ryze chlapském žánru a dělá to moc dobře. Úvahy o tom, zda film vznikl brzy, nebo právě včas, si nechám, protože by asi nic moc nevyřešily. Zero Dark Thirty je velmi dobrý film, který doplácí hlavně na délku a možná až přílišnou snahu o autentičnost. 70% ()

m@rz

Pomalý rozjezd - docela jsem se nudil. Pak to začne odsýpat, ale nakonec zase utahané. Lepší 3 hvězdičky. ()

Dont

Zvolená polodokumentární forma mi nevadila, ale vůbec jí neprospívá kombinace s neukočírovanou stopáží, která už začíná být signifikantním znakem pro filmy posledních měsíců, jako by nový trend nesmyslně diktoval, že s délkou roste i kvalita filmu. Ten úvod do problematiky je zbytečně dlouhý a nezáživný a nelze ho dost dobře chápat ani jako seznámení s prostředím a hlavními aktéry. Jason Clarke po pár lekcích mučení zmizí kamsi do ústředí, o Maye se až na pár náznaků nedozvíme prakticky nic krom toho, že se nepřihlásila dobrovolně. Po teroristech se slehne zem. Teprve v momentě objevení Ahmeda se film najednou zlomí a přepne se do jiného módu. Závěrečná hodina nabídne i přes obecně známé okolnosti konečně i nějaké to napětí, do děje výrazněji vstoupí vynikající Mark Strong a začíná svítat na očekávanou akci. Jessica Chastain zahrála svoji nemastnou postavu dokonale, Oscara bych jí hrozně přál, ale obávám se, že letos jsme viděli i pozoruhodnější výkony a především v lépe napsaných rolích. S Affleckovým Argem film těžko snese srovnání, ale za rozjezd ve druhé půlce a vydařené zpracování finální akce se přikláním ke čtyřem hvězdám. ()

Aleee89

Překvapivě to nebylo tak zlé, jak jsem čekala. Kathryn Bigelow točí filmy naprosto mimo můj záběr, její Smrt čeká všude mě spíše otrávila než zaujala, takže jsem opravdu neměla důvod se těšit. Jedinou nadějí byla má oblíbená Jessica Chastain v hlavní roli. Je to špinavé, což má sice dodat tu správnou atmosféru, ale což na druhou stranu působí vykalkulovaně. Je to chladný, odtažitý a zdlouhavý film. Právě postava agentky CIA mě bavila, její slzy na konci byly jasnou známkou toho, že se tolik let honila za něčím, co v jednom okamžiku zmizelo, a jí zůstala jen vyprázdněnost a pocit, že vlastně promrhala kus života, že nemá, kam jít, co dál dělat... Chválím i to, že Bigelow Američany nijak neheroizuje a nenatočila nechutnou propagandu. Technicky precizní film mi ovšem přese všechno skoro nic neříká, byť umím ocenit některé jeho kvality. ()

Foma

Opravdu jsem nečekal, že mě to tak vezme. Dokumentárně dělaný, ale ohromně silný, dokonce i s určitým náznakem soucitu k nepříteli, to se cení! A Jessica je prostě skvělá :-). ()

Skip

Postupné budování napětí, až by se nakopnec dalo krájet, i když většina diváků ví, jak to nakonec dopadlo. Tenhle film o honu na Usámu bin Ládina má teda pořádný grády, přičemž režisérka nesklouzává k nějakým trapně efektním akčním scénám. Všechno je to uvěřitelné, žádné přehánění a heroisování. Takhle si představuju kvalitní špionážní film na základě skutečných udáílostí. Myslím, že v tomto případě byl velmi atraktivní námět využit beze zbytku a způsobem, na který se nezapomíná. ()

Fanucci

Své výhrady vůči USA a jejich zahraniční politice mám. Můj pohled na průběh událostí 9. září se dost liší od oficiální verze. Proto jsem k tomuto filmu přistupoval s obrovskou skepsí a čekal další z řady patetických, patriotických výlevů...a nedočkal se. Právě naopak! Tento film působí velmi odtažitě, chladně a metodicky. A svědčí mu to!:-) Brutální výslechy, sbírání informací a postupná gradace příběhu vede k parádně natočenému finále ze zásahu proti Usamovi. Klobouk dolů před režisérkou - celou akci speciálních jednotek natočila bravurně! Stopáž mi ani moc nevadila. Jen by mě zajímalo, jestli CIA upustila od svých vyslýchacích taktik i po oficiálním zákazu...mám své pochyby:-) ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu