30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

wohna

Aby si člověk užil tento film, musí se prokousat přes počáteční nudu, kde se vlastně vůbec nic neděje. Pak ale film začne být lepší a lepší, atmosféra začíná houstnout a končí skvělým útokem na dům v Abbottabadu. Kathryn Bigelow natočila po Hurt Locker další film s výbornou tématikou a ještě lepším scénářem. Kathryn z toho dokázala vytěžit skoro vše a výsledkem je tohle. Doufám, že Zero Dark Thirty promění aspoň jednu z pěti Oscarových nominací. Zaslouží si to. ()

TommyLeeJape

Tak nevím. Američani by jednou měli natočit nějaký akčňák o tom jak devastují svět kvůli neukojitelnému hladu po ropě, protože těchto patriotistyckých fláků, ve kterých oni jsou ti chudáci, se časem přejí (i když to bych je asi přecenil). S myšlenkami Islámu nesouhlasím, boj proti terorismu podporuju, ale podobné filmy mi prostě připadají zbytečné. Na druhou stranu uznávám, že zabití UBL je velký úspěch, takže to tady mám tak 50 na 50. Zero Dark Thirty je určitě poučný film, natočený s velkou dávkou nadhledu, bez zbytečných emocí, s malinko přepálenou stopáží, což je dnes vlastně moderní, takže proč ne. Já ho ale shledávám vinným ze zbytečnosti. Co se týče Jessicy Chastain, ta mě jako agentka CIA absolutně nezaujala. No, za to nejspíš může Carey Mulligan z Homelandu. Sečteno a podtrženo, po druhé si to určitě nepustím. ()

C0r0ner

Uf, 157 minut stopáže bylo opravdu moc i na takovéhle aktuální a přelomové téma. Kathryn Bigelow je sice dobrá režisérka (vlastně jediná dobrá režisérka na světě), ale utáhnout takovou nálož minut se nepodařilo ani jí. Naštěstí to druhá polovina filmu strhává nad průměr, když se kolem Usámy začne stahovat smyčka. 70% ()

danecek24

70. Zlatý Glóbus za rok 2012 - cena (1) - *Nejlepší herečka (drama) - Jessica Chastain + nominace (3) - Nejlepší film (drama), Nejlepší režie - Kathryn Bigelow, Nejlepší scénář - Mark Boal ()

sulimo

Lituju toho, že jsem před absolvovánim tohoto dozajista oscarového "klenotu" nepotkala někoho, kdo by mi doporučil, že jediný, co nestojí za prd, je poslední půlhodina, a to proto, že se v ní takřka nevyskytuje jistá otravná, ukecaná, rigidní "motherfucker" feministka. Prakticky jakákoli scéna s její postavou je zabitá jejím předrsnělym přehrávanym výrazem a naprosto neuvěřitelnými dialogy. Tohle všechno by se ještě dalo nějak přežít u dynamickýho filmovýho béčka, ovšem v tomhle případě se Bigelow snažila o jakýsi hraný, přes dvě nesnesitelný hodiny trvající dokument, což ovšem krutě nešlo dohromady s onou debilní, zrzavou, uječenou krávou, která sama sebe nazývá "motherfucker", asi doufajíc, že jí z toho narostou v onom pánském kolektivu vytoužené koule, jinými slovy se tu k nevydržení tříská obsah s formou. Obdivuhodně zmrvená záležitost, pro kterou je škoda akce, hudby, peněz a zejména vaší pozornosti. ()

Dannysek4U

Zbyly dve tretiny jsou dokonalost sama, ale po prvni hodine to vypadalo na bilej rucnik. Na tom, ze CIA nejsou zadny Bondove, ale kanclkrysy, neni duvod k fascinaci... ()

kusper

I přes dlouho stopáž film rozhodně nenudí. Přestože vytváří více otázek než odpovědí, jsem velice rád, že z Američanů nedělá křižáky, ale spíše amatéry, kteří jsou neustále o krok pozadu. Nechat havarovat helikoptéru při takovéto akci? To ten pilot letěl poprvé? Výkon hlavní herečky viz verbal, vůbec tomu nerozumím v Černobílém světě byla vynikající. (K) ()

Wormboy

Metodicky a chladny, taky je v mojich ociach Zero Dark Thirty. To ho vsak nerobi zlym, skor naopak, zvoleny postup vytvara priestor na vyhybanie sa zbytocnemu patosu ci prehnanemu patriotizmu, ktory by mohol takyto material nemilo zahltit. Nastastie sa tak nestalo a ja som tento krat ovela spokojnejsi ako pri poslednom, pre mna stale z nepochopitelnych dovodov megauspesnom filme pani Bigelow. ()

necisty

Neznám podrobnosti, tak do toho nemůžu moc rýpat. Ono ani není moc do čeho, protože je to kvalitně natočená operace, která mě vždy zajímala. Jen jsem prostě myslel, že se toho dovím víc a taky jsem si nemyslel, že se to nejdůležitější stane až v závěrečné půl hodince. ()

Flynn

Četl jsem někde recenzi na 13hodin: Tajní vojáci v Benghází (který jsem před čtením recenze viděl a totálně mi sedl a je to pro mě 5hvězd) a tam prostě ten kritik psal jak se to nepovedlo a jak se někdo snažil natočit dospělý film ve stylu Black Hawk Down nebo Zero Dark Thirty.... a jak se to prostě nepovedlo atd atd... tak jsem byl zvědavý na tohle... mno... stopáž jako kráva... dvě hodiny se nedělo absolutně nic... a to mi fakt nevadí politické thrillery kdy se buduje napětí čistě jenom dialogy.. ale tady? prostě nic.. bylo mi to šumák, nic se nedělo jenom prostě tlachání a psaní čísel na sklo... prostě to pro mě nemělo žádný drive. Závěrečná stealth akce byla fajn, moc fajn... ale nějak to nemělo šťávu.. když to srovnám třebas se Sicario ... tam se taky celou dobu nic neděje a je tam 1 akce... ale byl jsem u toho jak na jehlách.. ()

Pajky3

Stejně jako u Hurt Locker, se podařilo sehnat působivé obsazení a zajímavý námět, ale stejně jako u Hurt Locker, ani tady se z toho Kathryn Bigelow nepodařilo vyždímat tolik, kolik jsem čekal. Závěrečný zásah je sice dobré pokoukání, ale dostat se k němu trvá moc dlouho. A tak to bude jen další z řady válečných film z Blízkého východu, které jsem viděl a nic zvláštního nezanechá. ()

Juto

Je to veľmi podmanivý film a na konci je dosť intenzívny a realistický. Je to vysoká kvalita (málo akcie) a realistické zobrazenie lovu na bin Ládina. 8/10 ()

campix

Kathryn Bigelow se měla nejspíše narodit jako chlap, protože momentálně nevím o režisérovi/režisérce, který by točil lepší válečná dramata. Další film z Oscarové líhně a znovu je to film, na který budou akademici rozhodně slyšet. Zase je to americké téma. Dokonce asi to nejameričtější téma z posledních let (když pominu Lincolna), ale bylo pouhou otázkou, kdy si i Usáma bin Ládin utrhne kousek toho filmového světa pro sebe a válka proti terorismu bude zase více zprofanovaná. Jinak k filmu. Stopáž je celkem řádná, ale na to, že to je povětšinou kancelářské špionážní drama, tak jsem se ani nenudil. Většina herců je těžce nevýrazná a všechno stojí na zrzce Jessice Chastain, která bude určitě žhavým kandidátem na sošku. Smrt čeká všude se mi líbilo o něco víc, ale ani za Zero Dark Thirty se Kathryn Bigelow nemusí stydět. ()

frings

Bezpochyby skvěle natočený film, ale sakra, strašně utahané a to téma, nic pro mě. Už jde z těch muslimů hlava kolem. ()

BoXBe

Samozřejmě bych se divil, kdyby američtí kluci, nejlépe ti geniální nebo fyzicky super zdatní, po návratu z kina nenarukovali buďto do armády nebo do Intelligence agency. Cameronově manželce se totiž nedá upřít, že umí oslavné filmy o supervelmoci USA dělat s citem pro špičkové filmy na hranici propagandy. Hledání Usamy bin Ládina v kupce sena, diskuze o jistotě informací z druhé ruky, rizika plynoucí z nevyzpytatelného prostředí války s islámskými fanatiky jsou v tomto filmu podány s takovou lehkostí a přitom dramatičností a smyslem pro detail, že i mučení člověku připadne jako humánní procedura, na jejímž konci je jen pár tahů z cigaretky. Cokoliv tomu filmu chybí, pak je to nepřítomnost právě té pochybnosti o správnosti chování celého systému "my-oni". Ať už jsou to málo uvěřitelné idelogické monology "Give me somebody to kill" nebo právě ta jednoduchost, se kterou lze přejít vycházky s připoutaným členem Al-Káidy, který se celou dobu na řetězech tváří jako Indiana Jones. Tentokrát prostě podle mě tvůrci s některými charaktery, postavami, archetypy a některými výrazy nebo vystoupeními lehce překročili míru únosnosti - uvěřitelnosti - nebo schopnosti nás diváků ze světa, který nežije denně zprávami ze CNN, pochopit, jak může někdo takto bezelstně oslavit chycení Úsamy bin Ládina a přitom ani jednou nezapřemýšlet o tom, jestli tahle suverénní policejní role je vnímána stejně nekriticky i mimo brány Ameriky. Každopádně, odmyslíme-li si tu seriálovou samozřejmost, s jakou jsou americké postavy a organizace vykresleny, Zero Dark Thirty je film, který chci vidět víckrát, protože natočený je skvěle a vždycky u něj bude o čem přemýšlet. ()

dr.fish

Vcelku poctivě natočený film o událostech, které jsou přinejmenším podivné, přesto jsou nesporně zajímavým námětem k zfilmování. Usáma byl pronásledován tak dlouho, až na něj svět zapomněl, ale jedna agentka ne a navzdory všem si prosadila své a toho bezvýznamného chlapíka, který byl strašidlem Ameriky našla a nechala odpravit. Dodnes si pokládám otázku, co všechno bylo jenom show a co všechno kolem 11. září bylo opravdu v rukou Arabů. 11.září dalo Američanům do rukou neústavní prostředky. To bylo asi tím pravým cílem celé akce, ale nikdo si být jist nemůže. Je to záhada. Tenhle film ji sice neobjasnil, ale zajímavý byl určitě. 70% ()

Icefist

V první řadě se mi dere na jazyk, že je to moc dlouhé. Chápu snahu autorů ukázat časovou souslednost a odhalit jednotlivé více či méně se proplétající nitky, ale přes dvě a půl hodiny je přespříliš. A když si to zpětně promítnu, tak mě vlastně víc bavila (teoreticky nudnější) pátrací část než ta, kde dojde na akci. Jednou vidět ano, vícekrát v mém případě těžko. 60 % Oblíbená část- odpověď na dotaz ředitele CIA na Mayu "Kdo jste?" ()

Dawon

Musím se přiznat, že jsem přece jen čekal více akce a méně "detektivní" práce zpoza kancelářského stolu. Film totiž není nejkratší a tak se v něm bohužel setkáme až s příliš velkým množstvím hluchých a nezajímavých míst. No a když už se konečně dostaneme k nějaké té akci, tak je na můj vkus až příliš nepřehledná a tmavá. Když se tak nad tím zamyslím, tak pořádně nevím, co se vlastně v závěrečné pulhodince dělo. Hlavní ale asi je, že je ten škaredý fousatý strejc konečně pod drnem. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu