30 minut po půlnoci

• USA Zero Dark Thirty (více)

Děj snímku vychází ze skutečných událostí a v průběhu deseti let sleduje vyšetřování, které vedlo k vystopování Usámy bin Ládina (1957 – 2011). Ten se stal po teroristických útocích z 11. září 2001 jedním z nejhledanějších lidí na světě a navzdory vypsané odměně nebylo známé místo jeho pobytu a předpokládalo se, že by se mohl skrývat v afghánských či pákistánských horách. Celých deset let po jeho stopě pátral elitní tým vojenských a speciálních agentů, kteří pracovali v utajení po celém světě. Hlavní protagonistku napínavého snímku představuje agentka CIA Maya (Jessica Chastainová), která krok za krokem rozplétá komplikovanou síť teroristických buněk a během brutálních výslechů narazí na jméno Abu Ahmed, které zmínili agentům CIA vězni při výsleších v tajných věznicích. Abu Ahmed by se mohl stát klíčem k celému vyšetřování a dovést agentku k samotnému vůdci islamistické teroristické organizace. Situaci však komplikují další teroristické útoky, vzrůstající nebezpečí v Pákistánu a stále větší nedůvěra politiků. Maya je však odhodlána dovést svůj osobní boj až do konce a nejnebezpečnějšího muže světa dostat za každou cenu. (Česká televize)

ledzepfan

Na mě tyhle filmy působí jako taková propaganda na zakázku.. Osobně bych se vůbec nedivil kdyby to všechno proběhlo úplně jinak a tady skrz "velkej"film se nám vštěpuje jen verze kterou si máme pamatovat.. Celou dobu jsem čekal, že se třeba dozvím více o tom proč a jak Usamovo tělo (údajně) vyhodili z helikoptéry do moře a ono hovno.. ()

baribal

Musim zacit tim, ze zminim naprosto nepochopitelne hodnoceni na metacritics.. 95/100??? Jako patriotismus u Lincolna chapu, ale tohle uz hranici se silenstvim. DZT neni spatny spionazni film, konec koncu je to tocene podle skutecnosti, kterou kazdy zna a reziserka uz dokazala ze tento zanr pomerne dobre zvlada. Jsem rad ze velkou cast filmu obetovala "velkemu" finale, ale proc bylo natocene tak mizerne komorne bez spetky napadu. Dat to do ruky ridley scottovi, tak by to byl lepsi film nez black hawk down. Jeste za zminku stoji Jessica Chastain, uz jsem s ni videl par filmu a myslim ze letos je to jedna z favoritek na oscara. ()

agentmiky

Velmi překvapující snímek konce roku 2012.Na filmu se mi velmi líbilo,jak se všechno muselo od 11.září vymýšlet a vlastně deset let trvalo,než se dokopali k hlavnímu aktérovi,tedy bin Ládinovi.Akce jedné z nejelitnějších jednotek na světě SEAL byla precizní a nakonec se jim povedla.Jen mě velmi překvapilo,že bin Ládin neměl vícečetnou ochranku.Asi nepředpokládal,že mu do domu vlítnou Američani a zabijou ho.Myslím si,že tento film byl správně nominován na Oscara.Je vidět,že Kathryn Bigelow pochytila nějaké to filmařské umění od Jamese Camerona.Film se mi líbil stejně jako Smrt čeká všude(také od Kathryn Bigelow).Hodnocení:75%. ()

VojinRyan

Čakal som trošku iný film, ale dojmy sú celkom pozitívne. Občas to bola nuda ale od útoku na základňu to nabralo pekný spád. Jessica Chastain a Kathryn Bigelow dali dohromady príbeh o tom, ako sa lovil UBL. 70% - 4* ()

zlabus

Kathryn Bigelow se, po válce v Iráku v Hurt Lockerovi, pustila i do druhého ožehavého tématu a to sice zabití Usamy Bin Ladina a opět ti zvládla skvěle. Tyhle její chladné a v zásadě objektivní pohledy na věc miluju. Koneckonců proč vnucovat divákovi vlastní názory, když mi můžeme ukázat, co nejrealističtější pohled na věc a nechat ho, ať si udělá názor sám. Palec nahoru. Zvažuju, že zajdu ještě do kina, až to k nám milostivě dorazí. 80% ()

pools

Na konci Ramba 3 stojí: "Věnováno hrdému Afgánskému lidu." To bylo v době kdy byli Afgánci hrdinové utlačovaní Ruským hegemonem. A kde jsme dnes, že? ()

SaNcHeZ_cz

Kathryn Bigelow a její pohled na lov nejhledanějšího zločince na planetě. Pokud čekáte podobně osobní zážitek jako u jejího předešlého triumfu, čeká vás studená sprcha. 30 minut po půlnoci je spíše než akčněji laděný vojenský thriller dvě a půl hodiny dlouhou výpovědí politiků a agentů, stojících za eliminací vůdce Al-Káidy. Ačkoliv se všichni snaží a obsazení je také více než slušné, v rámci dvou hodin a půl je vše rozmělněno do takové úrovně, že to ani velmi vydařený závěr nedokáže vyžehlit. [70%] ()

Greg

"Please help me. - You can help yourself by being truthful." Byla to jen otázka času, kdy bude příběh zabití největšího teroristy novodobé historie zfilmováno. A Kathryn Bigelow se to povedlo! Jedná se v podstatě o věrnou rekonstrukci reálné události, což společně s kamerou a syrovým začátkem dodává filmu na autentičnosti. Právě oněch prvních 5 minut, které mělo diváku uvést do atmosféry teroristických útoků, bylo pro mě asi nejlepší část celého filmu. Bylo zajímavé, že se režisérka nezaměřila pouze na samotnou akci zabití Bin Ládina, ale věnovala se i stručné historii útoků od roku 2001. Co se týče scénáře, ten nenabízí žádné překvapení a kromě postavy Mayi ani žádné velké psychologické prokreslení postav. Naopak Maya prochází vývojem, pociťuje snad všechny druhy emocí, ukazuje opravdový zápas při operaci a ten konec v letadle - lepší být ani nemohl! Už jsem psal o výborné kameře. Film byl výborně natočen hlavně při závěrečné akci, která byla mnohem díky ní mnohem záživnější, než pátrání v průběhu filmu. Obrovskou pochvalu si zaslouží Jessica Chastain, která svým výkonem zastínila všechny ostatní (i když samozřejmě měla výhodu poměrně výrazné hlavní role). Za zmínku stojí i slušný výkon Marka Stronga, který ale ve filmu moc prostoru nedostal. Velkým plusem filmu je pak skvěle padnoucí hudba Alexandra Desplata, který skvěle dokázal, že jeho parketou nejsou jenom komorní snímky a Harry Potter. Každopádně Zero Dark Thirty je velmi dobrý film a za sebe můžu potvrdit, že nominace na Oscara jsou zasloužené a Jessice budu držet palce! Lepší čtyři hvězdičky. ()

MartinezZ

Jessica Chastain zahrála moc pěkně, jednoznačně plus. Mark Strong, Jason Clarke a Kyle Chandler hráli jen druhé housle (trochu škoda), Joel Edgerton třetí housle a ke se tam v tom ensemblu vzal Scott Adkins ví Bůh. Nicméně film trpí na pomalost první poloviny, na pomalý rozjezd, kdy druhá polovina teprve začíná stát za to. 157 minut je tedy poněkud přestřeleno. Těm třem hvězdičkám zřejmě "napomáhá" i to, že jsem dříve viděl obě dvě verze Code Name: Geronimo, přičemž ta dokumentárnější verze mě zabavila o něco více a navíc jsem už tak nějak věděl, do čeho jdu. A že měla Kathryn možná více důvěrnějších a přesnějších informací, více ve filmu odpovídajících realitě, to vyprávějte té první polovině filmu. ~~~ Nabízím dohodu. Sražte to na max. 130 minut a přidám 4. hvězdičku :) ()

Paxxx.cz

Pro amíky velmi silné téma, pro mě to byl docela přetažený a film, který byl zajímavý v podstatě jen na nějakých posledních 40 minut, kdy byl velmi zdařile zachycen konec UBL a především zdlouhavá příprava, která akci předcházela...6/10. ()

Ligter

Zčásti antiteze ke snímkům tematizujících pátrání; zejména v tom, že zde splnění úkolu není nijak glorifikováno a už vůbec ne nikterak heroizováno, bin Ládin tu není ani tak ztělesnění zla jako spíše neurčitelná a neobjevitelná entita tam někde na druhém konci světa. Zero Dark Thirty je ve společensko-historickém kontextu USA portrétem nedávno minulého zeitgeistu - není to kriminální film s mustrem nastolení problému-pátrání-vyřešení, film Kathryn Bigelowové se soustředí ne na výchozí (11. září) či na konečný bod (samotná akce), ale tematizuje jeden velký a zdánlivě nekonečný proces vedoucí k bin Ládinově smrti, který je výrazem Mayiny posedlosti po jeho dopadení. Žádná velká katarze - jen střídmá radost a podání ruky jako gesto odvedení dobré práce. A Mayin smutek, která najednou - po probírání se množstvím mnohdy mylných dat a překonání několika kritických chyb - ztratila svůj životní cíl. „Possible jackpot“ roku 2012. ()

Riddick77

V řemeslně i technicky brilantním snímku o pronásledování nejhledanějšího muže uplynulé dekády režisérka Kathryn Bigelow opětovně dokazuje svoji extratřídu. Skrze pomalu plynoucí příběh odhodlané agentky CIA se postupně prokousáváme nejen k zjištění, jak k došlo k lokalizaci Bin Ládina, ale i k tomu, že akt pomsty zřejmě nepřinesl kýženou satisfakci. Nečekejte žádnou smršť akce a dynamicky bublajících sekvencí, protože byste mohli být hořce zklamáni. Zero Dark Thirty je procedurálním dramatem s thrillerovými prvky, v němž hrají prim smysluplné a dobře napsané dialogy, vynikající herecké výkony a otázkami nasáklá atmosféra. Úhel pohledu je bezesporu snadno rozpoznatelný, ale propagandistická oslava amerického protiteroristického tažení Blízkým a Středním východem se nekoná, neboť ve špinavé hře se jen velmi těžko hledá neposkvrněný jedinec či skupina. Bylo by naivní domnívat se, že je nám předkládán naprosto přesný a autentický obraz objektivních skutečností. Zkreslení je způsobeno zejména dekontextualizací dalekosáhlého problému mezinárodního džidádu, proto se spíše zaměřte na filmové kvality, jež toto oscarové želízko bezpochyby má. Recenze zde.8/10! ()

GodComplex

Zoufale nudne anti-teroristicke tazeni na Usamu Bin Ladina. Opet me fascinuje s jakou profesionalitou a realisticnosti podobne tema natoci zena, ale zatimco s The Hurt Locker Kathryn zascorovala, tak tohle jde mimo me. Skodi tomu, ze vsichni dopredu vedi scenar, takze ani finalni zatah v sobe nema spetku napeti. Podle reakci v zamori se tenhle kousek hodne poveze na post 9/11 patrioticke vlne. Alexandre Desplat se v poslednich letech rozhodne nenudi, vypada to, ze v prumeru musi vysolit zbrusu novy soundtrack kazdych 6tydnu, coz je vrazedne tempo a obcas to zacina byt znat, tohle je navic velmi podobne prostredi i tema jako konkurencni oscarove Argo, ktere mu vyslo o neco lepe, ale je to vesmes to same v blede modrem. 3/10 ()

Laxik

Výborný film. Hodně chladný a sledující svůj příběh s odstupem - postavy se skoro vůbec neoslovují jmény a nebaví se o "normálních" věcech a až na výjimky se všechny dialogy týkají jejich práce. Žádné záběry z domácího života vyšetřovatelů CIA, žádné náznaky milostných pletek na pracovišti, žádní zlí byrokraté. Všichni chtějí Usamu a tomu cíli podřizují vše. Lidskost prosakuje jen jakoby mimochodem - ale o to přirozeněji - v okamžicích boje, selhání i triumfu. Závěrečná scéna navíc ukazuje, že Bigelow umí nejen vyprávět, ale taky natočit pořádně sugestivní přepadovku Bin Ladinovy domácí pevnosti speciálními jednotkami. Možná jsem věděl, jak to skončí, stejně jsem se ale kroutil napětím. A jako třešnička na dortu téměř apolitická (pokud věříte, že Obama pravomoci CIA skutečně okrouhal na minimum, což je ale otázka pro povolanější lidi, než jsem já, vy nebo kdokoli z Hollywoodu) dokumentace toho, jak to chodí s mučením a že občas funguje. Ale taky, že je to pěkný svinstvo. Tady jsem ale přeci jen trochu v rozpacích, protože ono to waterboardingování taky nefunguje na 100 %, jak vám potvrdí i hromada vyšetřovatelů, co se tímhle nejoblíbenějším adrenalinovým sportem islámských teroristů živila. A nejspíš nefunguje ani na 50 %. Jenže co naplat, k honu na Usamu mučení patří a až do roku 2014 nebyl důvod nemyslet si, že Američanům pomohlo ho dopadnout. Navíc je to jenom blbej film, takže se tento aspekt snažím neprožívat a stačí mi, že ho film zbytečně nevychvaluje. To už mi jako divákovi víc vadila trochu zmatená a nepřehledná první čtvrtina. ()

numi

Po nekončící náloži akčňáků, kde padají národní chlouby a památky po půltuctech, kde hlavní hrdina vždycky musí v závěru odhodit zbraň, aby ochránil rukojmí, kde je po ruce neustále hláškující buddy, kde zlosyni jsou cool a z plátna až do závěrečné přestřelky neslezou, je 30 minut po půlnoci chladně realistická byrokratická nuda, ve které krom waterboardingu zažijete největší emocionální drama ve chvílích, kdy Jessica Chastain píše šéfovi opakovaně na sklo kanclu fixkou počet dnů, po které se nic neděje. Najednou pochopíte, proč akční filmy nerespektují fyzikální a logické zákony - byla by to totiž nuda k uzoufání. Jenže! Kathryn Bigelow má nejen koule, ale i talent. A dokázala i tuhle nudu natočit tak osobitě, že si vaši pozornost udrží až do konce. ()

Lum3n

O moc lepší než Hurt Locker. Bezchybné herecké výkony, bezchybná režie. V průběhu filmu jsem si říkal, že takhle nějak by tedy ta CIA mohla opravdu fungovat, v tomhle ohledu patří film na špici žánru. Škoda jen té úvodní, poměrně rozvláčné hodiny, kdy se akorát topíte v hromadě arabských jmen. Závěrečný zásah komanda byl pak brilantní. Nepochopitelné, že před třemi lety Bigelow nacpali do chřtánu oscara a když konečně natočí opravdu dobý film, tak nemá ani nominaci. 90%. ()

erased

Kathryn Bigelow definitivně dokazuje, že při rozvodu z Camerona vymáčkla první a poslední, včetně jeho přirození. Zatímco on se tak od začátku 90. let potácí od jedné bezpáteřní blbůstce k druhé, ona si nezastavitelně jede na vlně testosteronu jako buldozer. V Hurt Lockeru nám představila sportovní vzrušení války, tady k němu navrch přidává dávku chlapáckých hlášek a průpovídek cyniků stojících v pozadí. První polovina tak sice trpí ve znovu precizním dokumentárním stylu neschopností střihačů ukočírovat stopáž, druhá už ale pokračuje přesně tak, jak má. A na to, že z filmu vlastně dělá špionážní zápletka válečnou detektivku, mu překvapivě nechybí ani spád. Hromada detailů, které stěží naplno docení kdokoli bez kastračního komplexu, je jenom třešnička na dortu dalšího vítězství slečny drsňák. ()

Alementina

4,5* a bohužel je až příliš videt rozdil mezi první pulkou filmu a druhou pulkou. Uplne jine napeti, ani bych se nedivila, kdyby skutecne prvni polovina filmu, vyslechy, kancelar, byrokraci, byla tocena pred zabitim Ladina a druha pulka po zabiti a prepracovani scenare ... a asi bylo Kathryn lito vyhodit natoceny material, ale takhle je to zbytecne moc dlouhe ... ale poslednich 45 minut je 5*. Je zvlastni, ze tento z meho pohledu tak typicky muzsky zanr umi skvele tocit zrovna zenska, ktera je navic expertka na "tisnive napeti", coz dokazala prave v Hurt Lockerovi. ()

Tirion

Sice je to ryzí pohled přes čistě americké brýle, ale i tak je to strhující, syrové, zemité, strohé a v druhé polovině naprosto uchvacující. Jessica Chastain je dokonalá a fakt, že tenhle ryze militantní snímek stojí ještě na režisérce Kathryn Bigelow je pro mě naprosto odzbrojující. Smekám. Tenhle snímek posunul současníka Arga na druhou příčku za mé nejlepší filmy roku 2012. ()

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

Tom Hanks, Will Smith a kupa kriminálníků

01.07.2015

Ansámblové drama Triple Frontier už je ve vývoji přes pět let. Dlouho to vypadalo, že se ho ujme oscarová Kathryn Bigelow (Smrt čeká všude), ta ale dala přednost 30 minutám po půlnoci. Projekt tak… (více)

Uncharted má oscarového scenáristu

Uncharted má oscarového scenáristu