Ač je to neuvěřitelné, český montér Lojza Králů, zaměstnanec ČKD, se jednoho dne znenadání stane vladařem exotického Tamánského království. Před dvěma lety, kdy byl na montáži v zahraničí, zachránil v poušti život neznámému starci. Ukáže se, že to byl král Tamánského souostroví. Ten si na smrtelném loži vzpomněl na Lojzu a jmenoval ho svým nástupcem-regentem. Jak se Lojza s touto zapeklitou situací vyrovná? Pomůže mu zdravý selský rozum? Satirická komedie režiséra Martina Friče vznikla podle námětu Jiřího Weisse, pod scénářem byl podepsán Jiří Mucha. Díky jim vznikla zručně realizovaná komedie, u které se diváci i po letech vděčně baví. (Česká televize)

KUFI odpad!

Neskutecna hovadina. Po stopadesatym oslovenim "soudruhu" jsem to smazal a sel se vyzvracet. Ani Kopecky to nezachranil. ()

GIK

Tak těžký nesmysl, že nepomáhá ani komediální přeliv, ani skvadra známých herců. Zábavné možná první třetinu. Zasněný rejža pouští při sedánkách v restauracích prvorepublikovou hudbu. Nepasuje to tam. Vymetání hospod postupně ohrané. Když ale nechá Kalaše dělat svou práci, tak hudba ujde. Alois chce budovat v Tamánii socialismus. Symbolika: Podání ruky: 13:05 – Sovák – Kemr. 52:40 – Kohout – těžká noblesa. 1:05:49 – opět Kohout potvrzuje. 1:12:24 – Kopecký s „vrahem z povolání“ – velmi nepovedený strejda; Merekl sign: 29:59 – Kopecký, 52:45 – Prachař, 54:24 – Iljík se činí – převrácená pyramida. Iljík je držák. Drží převrácenou pyramidu až do času 54:36; 39:45 – Kopecký 3 x 6. „Harém šest a třicet žen.“; 44:49 – Bohdalová – vyplazený jazyk. Globus: 1:01:28 – Sovák globus pohladí. 1:06:41 – globus mezi dvěma klauny uprostřed záběru. 1:16:02 – globus, 1:17:10 – dveřmi vidíme globus. Bohdalka: pro K. Pána. Kopecký: pro K.Pána. Sovák pěkně mluví: „sakra“ minimálně osmkrát. ()

BigBang

Já mám tuhle komedii prostě hodně rád, i když má částečně socialisticky angažovanou ideu. Zejména návštěvy p. Sováka na ministerstvu - kde úřaduje p. Prachař - na to se dá dívat znovu a znovu. Kdyby nebyl arabský agent ztvrárněn p. Kopeckým (další z jeho galerie postav nafoukaných sobeckých zbabělců rádoby na úrovni), asi by to celé drželo pohromadě podstatně húře. ()

Inozuka

Měl jsem v paměti jako docela dobrou komedii, ale je to spíš socialistická moralitka s opravdu sporými hláškami. Ta nejlepší je pak nakonec - aby tě vzal čert. Sovák a Kopecký nezklamou, kupodivu ujde i Bohdalová. Sovák mi svým projevem připomíná svou další roli - účetního Foustka ze známé bondovské parodie, které však Král Králů nesahá ani po kotníky. Takže myslím, že mám zas na nějakou dobu vybráno. ()

Rodin

Mňo, docela srandovní to bylo, to jo, jenže nápad není všechno a tady to nějak umřelo na scénáristickou krátkodechost. Nicméně Sovák, Kopecký a Bohdalka se opravdu snažili a je to na tom filmu (někdy i bohužel) vidět. ()

epoh

Skvělá politická satira na břebyrokratizované Česko. Úplně jiný film, než který by člověk od Friče čekal, zvlášť když zná hlavně jeho prvorepublikové filmy, ale přesto skvělá záležitost. ()

Kajislav89

Zábavné, milé, s příjemnou a pohodovou atmosférou, přestože místy jde i o život. Vynikající herecké výkony, například skvělý Valtr Taub v roli profesionálního zabiájka, který se do politiky nemíchá, protože je to nemorální. Nebo Kopecký křičící na záchodě: "Já to nedovolím!" Není to asi humor k popukání od začátku až do konce, ale spíš příjemná oddychová zábava. Navíc krátce v záběru trolejbus na silnici, která je dnes v areálu Avie - pro milovníky zaniklé historie příjemné zpestření pěkného filmu. ()

Jaromír

Príma :) komedie, která se mi hodně líbila :). Na to, že vyšla v komunismu je v ní opravdu hodně politické srandy :). ()

Pitryx

Komedie, u které se nezasměji, není u mne komedií. A u tohohle jsem se jen párkrát uchichtnul. Ale hlavně, že se soudruhovalo. No, dobře, dávám alespoň něco za ty krkolomné kancelářské manévry. ()

ostravak30

Film Král králů je hodně zajímavý spíše z politického hlediska než z humorného. Důležité je si uvědomit souvislosti. Postava Miloše Kopeckého hodně mluví o USA, s Jiřím Sovákem také hovoří o západě, Izmail el Šarif říká například, že popravy nejsou v Československu moc populární (a že se jich v padesátých letech uskutečnilo) atd. Stejně zajímavé je rozhodování ministerstva a vůbec slyšíme plno politických narážek. Tak Lojza Králů neustále odkazuje na fakt, že je sledování tajnými. To vše dohromady společně s dobou natočení působí zvláštně. Ale pouze v těchto souvislostech. Samotný film zase tak dobrá komedie není. Nicméně Jiří Sovák, především pak Jiřina Bohdalová a místy i Vlastimil Brodský film rozsvítili a udělali ho humornější. Samotná postava Jiřího Sováka je úsměvná a v kombinaci s faktem, že představuje dělníka ČKD a má se stát králem, je pak úsměvný už jen námět. ()

cinema_cz

"Pohádková" premisa neposloužila k tak podvratnému pohledu na socialistickou realitu jako ve Třech přáních (1958), nabízí ale herecky jištěnou zábavu, těžící z konfrontace "montážnického" rozumu s kafkovskou byrokracií. "Muslimská" zápletka dnes působí jako roztomilá nekorektnost. 60 % (Ci 02/2008) ()

Lewaso

Jako lehce pokřivené zrcadlo doby je tato komedie geniálním duševním soubojem socialistické morálky a jehovýsostním myšlením nořeným do byrokratického bahna stranických slatin. Tento film je král paradoxů 60. let. ()

honzic

Solidní komedie s nádechem dobrodružství a vážnější situace, ale nakonec vyřešena. Dobré výkony Sováka i Kopeckého, ne však nejlepší. Scénář je pouze průměrný, ale dobře koukatelné. Hodnocení: 60 % ()

Memesis

Celkem klasika CR cernobilejch filmu no. Me to bavilo se na to koukat tak mozna ze vas to bude bavit taky, ale za me 86% ()