Superman vs. Elita

Animovaný / Akční / Sci-Fi

USA, 2012, 72 min

Michael Chang

Předloha:

Jerry Siegel (komiks), Joe Shuster (komiks)

Velmi kvalitní a aktuální příběh s trochu křečovitým a "jednodušším" koncem. Výraznější slabinu bych viděl v režii, která z celého toho námětu neumí vymáčknout maximum. A mě osobně nesedl ani vizuál-konkrétně charaktery(superman s až směšnou prdelí na bradě :D a celá ta Elita vypadala jak poslepovaná z kreslířských nedodělků)...Když ale přimhouřím oko, jde o smysluplnou podívanou.(20.6.2012)

Další DCčkovský animák s vizuálem hnusným jak prdel. Vše ostatní, tedy příběh, dialogy, akce i dabing naštěstí šlape jak má, takže za mě spokojenost. Ale už by to ty superhrdinské spektákly vážně chtělo okořenit vyšperkovanější animací, pomalu se na ty laciné "papundeklové" panáky ve schematických kulisách dá koukat jen s jistou mírou sebezapření. Zlatý Fleischer nebo Timm.(22.10.2013)

Režisér Michael Chang je co se týče komiksových animáků vcelku nováček, předtím pracoval pouze na povedeném seriálu Batman:Brave and bold. O to větší je mé překvapení a radost z toho, že se mu podařilo natočit v podstatě nejlepší supermanovský animák, co jsme tu zatím měli. Ať to porovnávám jak chci, tak Superman vs. Elite poráží jak svých osm přímých předchůdců, tak i ty tři Justice League týmovky, kde se Superman také objevil(pozn. více, či méně kompletní seznam animovaných snímků s komiksovou tématikou naleznete na mém profilu). Velkou zásluhu na tom zřejmě bude mít samotná komiksová předloha What´s so funny about truth, justice, and american way, jež jsem ale zatím nečetl. Vydařila se i hudební stránka filmu, o níž se postaral Robert J. Kral(v minulosti např. upírský Angel, nebo právě komiksoví Superman: Doomsday a Green Lantern: First Flight). Rozhodně potěšily i vydařené retro úvodní titulky. Animaci bych možná raději viděl ve stylu seriálu Justice League Unlimited, na druhou stranu mi ani nijak vyloženě nevadila. Samotný příběh o konfliktu morálky a etiky s krvavou "spravedlností" v starověkém ražení "oko za oko", se velice dobře hodí do supermanovské mytologie a vlastně i současného světa. Nutno podotknout, že závěrečný souboj stál opravdu za to, přičemž jiné rozuzlení snad ani nikdo nemohl čekat - tohle je totiž Superman se vším, co k němu patří a to je třeba v rámci žánru respektovat.(14.6.2012)

Rozpočet $3,5miliónaTržby za predaj Blu-ray v USA $1,580,523 //počet predaných kusov 88,002Tržby za predaj DVD v USA $794,086 //počet predaných kusov 55,751║ Troška príbehovo a graficky nevyvážené ale aspoň to v sebe skrýva nejaké to posolstvo, to vždy pri Supermanovi žeriem. /60%/(17.7.2012)

Zatiaľ najtemnejší a najsurovejšie spracovaný Superman, akého som doteraz videl, so skvelou, u komiksov originálnou zápletkou a nemenej skvelým zakončením? Môj dávny sen sa splnil, a ja som po dlhšej dobe mohol vidieť zase o niečo dospelejšie dobrodružstvo najznámejšieho superhrdina. 92%(25.7.2012)

• - Předlohou filmu byl komiks "What´s so funny about truth, justice, and the american way", za nímž stojí tvůrci Joe Kelly, Doug Mahnke a Lee Bermejo. Příběh vyšel v „Action Comics“ číslo 775 v roce 2001. (Caszidy)