Blízko od sebe

• USA August: Osage County (více)

Celá rodina Westonových se sjíždí do rodného domu v Oklahomě na pohřeb otce (Sam Shepard), básníka a opilce, který spáchal sebevraždu. Jeho žena, cynická a celoživotně konfliktní Violet (Meryl Streep) takřka s potěšením rozdmýchává spory se svými třemi dcerami (Julia Roberts, Julianne Nicholson a Juliette Lewis). Ani jedna z nich to nemá jednoduché: jedné se hroutí manželství, další tutlá aférku se svým bratrancem, třetí se právě zasnoubila a ani na pohřbu není schopna mluvit o ničem jiném než o nadcházející svatbě. Přičemž každému kromě ní je jasné, že její snoubenec (Dermot Mulroney) je slizký parchant. (Bontonfilm)

jimilala

Sešli se, aby si byli blízko a zjistili, jak moc daleko jsou od sebe. Včera po zhlédnutí filmu jsem byl tak na 4*, dneska už jasně na 5* a kdo ví, kde budu zítra. Jedním slovem paráda. Výborný místo: Oklahoma jako jeden z nejnudnějších států USA mám po zhlédnutí snímku obrovské nutkání navštívit, ta polopoušť do toho tak nějak celá zapadala a to vedro (co zabilo 3 andulky) dodávalo té unavenosti postav ještě další rozměr, prostě super. Děj: no o tom ani nemá cenu mluvit. Těžko říct, jestli to je komedie nebo drama. Znám filmy, kdy se při jedné scéně smějete, až nemůžete přestat a při další zatlačujete slzu. Tak v tomhle filmu podobné stavy zažíváte v rámci jedné scény. Důkazem stěžejní scéna celého filmu – smuteční večeře, kdy nevíte, jestli se smát nebo brečet, abyste nepobouřili zbytek kina. Postavy: Ač je film přeplněn obrovskými hereckými jmény, rozhodně se vzájemně nevyrušují a naopak působí dohromady velmi harmonicky. Každá postava mi byla chvilku sympatická a chvílemi jsem měl chuť jí zfackovat, což za mě většinou udělala nějaká jiná postava. ()

Ganka

Hodinu a půl trvalo unylé průměrné drama. Když indiánka vzala lopatu a přetáhla jí oplzlého Mulroneyho, tak mě to probralo a začala jsem se smát. Bohužel jedno světlé místo film nezachrání. Hvězdy Roberts a Streep nezklamaly. Myšlenka fajn, ale není to film, který by si člověk pamatoval dlouho. ()

alvi

Tenhle film mi přijde naprosto bez obsahu, energie, charismatu, emocí..... To by samo o sobě ještě nebylo tak katastrofální. Prostě se neurodilo aka neurazí-nenadchne. Nepoživatelným se stává tím, že se svou plochost snaží uměle a za každou cenu dohnat ječením a "osobními tragédiemi" v takové míře,. že Cimrmanův Vichr z hor může jen závidět. ()

splaty

Meryl Streep v roli odporné zlé mrchy. Film nebyl špatný, ale dívat se na takhle narušenou trpící rodinu mi moc dobře neudělalo. Kdyby se jednalo o dánský film, tak mě děj nepřekvapí, nicméně i tak mám velmi silný zážitek. ()

PanIncognito

Meryl Streepová vládne celému snímku. Škoda, že není proměněna její nominace na Oscara, neboť si ho za svůj výkon zasluhuje. Scénář je explozivní a upřený. Oporou jsou také dialogy plné agrese, kousavosti a utápění se v zoufalství. Z nich poté pramení nejen dojetí, ale i humor. Chci proto vidět i hru Srpen v zemi indiánů (česká divadelní verze), kde prý Milena Steinmasslová podává rovněž skvělý výkon. ;-) (viděno s 2. dabingem) ()

walsidal

Jsou herečky, které byly v mládí skutečně výborné a vytvořily řadu zajímavých postav, ale jakmile s věkem ztratily část své ženské přitažlivosti, ztratily i kus té herecké. A pak jsou herečky, které s věkem dozrávají jako víno. Tak se asi poznají ty vynikající od těch „jenom“ dobrých. Právě tohle mě napadlo při zhlédnutí hvězdně obsazené rodinné dramatu Blízko od sebe, ve kterém září především Meryl Streep a Julia Roberts, jak jsem se dočetl, vůbec poprvé ve stejném filmu. Asi bychom marně hledali v historii, zda Meryl Streep někdy hrála tak negativní postavu, jako je Violet. A přesto anebo možná právě proto se řadí k postavám, které člověku zůstanou v paměti stejně tak třeba Sofie. Přestože se film povětšinou odehrává v jediném domě a přestože jsou zde neuvěřitelně dlouhé pasáže jako například scéna společného oběda po pohřebním obřadu, divák se určitě nenudí, spíše se zatajeným dechem sleduje, jak se rozkrývají jednotlivé postavy. S trochou nadsázky by se dalo říct, že špatně nakonec skončí všechno, co špatně skončit může, i to co nemůže. To platí zejména o vztahu sestřenice Ivy se svým bratrancem Charlesem (vynikající Benedict Cumberbatch). Do této skvělé herecké společnosti zapadá i Abigail Breslin, která už vyrostla z rolí typu Malé Miss Sunshihe (možná až moc, protože ve filmu na 14 let moc nevypadá) a v budoucnu o ní určitě ještě hodně uslyšíme. ()

princeznaaur

Co mě nejvíc iritovalo - bylo hraní velké Meryl a zdlouhavá kamera. Co se děje týče, tak rodinné psycho drama není nic pro mě a nedivím se, že se dá v takovým zapadákově doslova "zblbnout" a ve velkém domě bez lidí jakbysmet. ()

Dakota1978

Tomuhle se říká psychologické rodinné drama ve své čiré podobě! Od začátku do konce jsem byl vtažen do děje a doslova zíral. Tleskám a smekám klobouk před všemi tvůrci snímku, především pak nad castingem, který snad ani nemohl být lépe zvolený. Všichni hrají jako o život a musím zmínit, že Julia zraje jako víno (herecky) samozřejmě. Bylo to syrové, chvílemi kruté a smutné, ale i takové jsou někdy rodinné konstelace, nemyslíte? Já jsem přesvědčený, že ano... ()

MiLuka

Musím říct, že mě film zaujal hned od začátku, hvězdné obsazení, skvělé dialogy. Meryl je královna dramat. Její záchvaty vzteku mě dostávali do kolen, ale spíše v úžasu nad jejím hereckým výkonem. Hodně mě bavila i Margo Martindale. O dost menší nadšení snad ve mně vzbuzovala jen 'bláznivá Julia Roberts'. Afekt z ní doslova tryskal jak vodopád - nebyla to hezká podívaná. Když začla předvádět své přehnané výlevy, které by ji mohl věřit snad jen divák pod vlivem alkoholu - naskakovala mi z ní husí kůže. Mám na ni již slušnou alergii. Nebýt potrefené husy Julie je film skvěle vystavěn na dialozích. Meryl má Oscara téměř jistého, dalšího by si zasloužila Tracy Letts za scénář. Pro mě zcela poutavá a zajímavá podívaná. ()

peproch

Konverzační situační vnitrorodinné drama, kde jsou odhalena i lépe představena dramata, strázně a traumata jednotlivých vztahů a příběhů. Co drží rodinu pohromady? Alkohol ? Dobrota? Hřích? Péče? Nic víc než smrt otce? Pokud chcete se trochu pošťourat v tom, co rodina skrývá za příjmením a vzpomínkami, tak hurá, pojdme dotoho ()

Iloveporn

Je to film o fungování disfunkční rodiny. V tom je dokonalý. O tom je ten film, takže pak už je jedno, jestli tam jen sedíte půl hodiny u stolu nebo ne. Když je film o tom jak Jason Statham cvičí, tak zas nikdo nezajímá, jak přesně fungoval vztah s jeho matkou, prostě předvede snožky, kopy, přemety - publikum jeho intelektuální úrovně je nadšeno a hotovo. V - Když člověk vidí, jakej byl rozpočet tohohle filmu, co tam je za herce a herečky, kolik berou normálně, kolik stojí zbytek natáčení, tak je jasné, že tady hvězdy musely brát jen symbolické honoráře, jen aby si v tom mohly zahrát. S tím, jak je to dobře napsáno se jim není co divit. - Mimochodem, terapeuti tenhle film používají jako ilustraci k popisu fungování rodin. O tom to je. Pro některé lidi jsou ty jemnosti ovšem neviditelné. ()

Yzzyoff

Poměrně hutné rodinné drama, které stojí především na hereckých výkonech a dialozích. Po herecké stránce není mnoho co vytknout. Přímo vynikající je Meryl Streep a velmi dobrá Julia Roberts. Rychle vzniká mezi postavami napětí, které svým cynickým poštěkáváním matka (Meryl Streep) akceleruje. Celé drama se nese v duchu postupné deziluze a rekonstrukce všech vztahů. Divák většinu stopáže hledá někoho, kdo vzbudí alespoň nějaké sympatie. A většina postav je buď krutá, sobecká, ublížená nebo slabá. Atmosféra je postavená bravurně a většina dialogů funguje dobře. Z usedlosti v Osage County se rychle stává místo, na kterém nechcete žít. Co už tolik dobře nefunguje, je gradace. Zaručeně nejvypjatější scéna u oběda přijde poměrně brzy, a zbytek filmu spěje k nevyhnutelnému konci v poměrně pomalém tempu. Jako scenáristická berlička působila scéna s trávou a s lopatou, která urychlila odchod jedné z dcer. Svým stylem moc nezapadala a působila nepravděpodobně. Největším problémem snímku je ale sklouzávání do klišé. Film, který v podstatě nepředstaví žádného protagonistu, se kterým by se měl divák ztotožnit, nemůže zničehonic fungovat jako klasický „doják“. V tomhle ohledu je nefunkční především hudba, postavená na folksongu, šveholící country kytaře a v závěru „budu brečet“ harmonické kadenci. A odjezd Ivy, kdy Barbara běží a dramaticky dobíhá auto v závěru, působí po všech tvrdých slovech co jich za celý film padne až komicky. Kdyby se film dokázal udržet prvotního syrového stylu až do konce, a nespadl k „jednoduchým“ emocím a patosu, byl by jeho dopad vyšší. 65% ()

natykarb

Tenhle snímek mě vážně překvapil. Hvězdně obsazené rodinné psychologické drama. Jednotlivé repliky člověka přimějí přemýšlet, kolikrát ho i napadne, že i když daná postava mluví ve vzteku, na tom, co říká, je i trocha pravdy, jenomže chyba může být i v ní samotné. ()

Sejkorka

Slušné drama, hodně rozpoznatelné, že je to podle divadelní hry. Scénář k filmu napsal sám autor (Tracy Letts), známý i jako herec (Le Mans 66, Sázka na nejistotu). Ve filmu dominují dvě následně nominované na AA 2014 - Meryl Streep (Nejlepší výkon herečky v hlavní roli) a Julia Roberts (Nejlepší výkon herečky ve vedlejší roli).Výlev přiblblé Violet při jídle po pohřbu je neskutečný, kdo má díru v zadku, nenechá na něm chlup suchej. Řekne svým dcerám, že otec sice nezměnil závěť, ale říkal, že ji přepíše zpět na ní. Holky souhlasí, ale nejstarší Barbara v následné debatě prohlásí" počkáme, až zemřeš a stejně bude všechno naše". Šílená rodina, trochu mi to, nevím proč, připomíná Pána přílivu .... ()

The Last of Us nabírá herního skladatele

The Last of Us nabírá herního skladatele