Ada Monroevá se se svým otcem přestěhovala z města do obce Cold Mountain, kde se okamžitě zamilovala do muže jménem Inman, který se zase okamžitě zamiloval do ní. Dvojice spolu zažila pár pěkných momentů, ale oba byli velmi zdrženliví, a než mohl jejich vztah přerůst do další fáze, přišla občanská válka. Inman narukoval do jižanské armády. Dvojice si před Inmanovým odjezdem dala polibek a slíbili si, že na sebe počkají. Inman bojoval ve válce statečně a díky němu a mužům z Cold Mountain vyhráli mnoho bitev. Jednoho dne se je seveřané pokusili vyhodit do vzduchu, ale nakonec dostali sami sebe do pasti. V té bitvě zemřelo hodně mužů, ale seveřané byli poraženi. Inman a jeho muži dostali za úkol v noci postřílet přeživší nepřátelé, ale akce se nepovedla a Inman byl vážně postřelen. Inman byl převezen do nemocnice, kam se mu po delší době dostal do ruky dopis od Ady. Ada si mezitím prošla peklem. Válka převrátila její život vzhůru nohama. Otcovo zdraví se horšilo, museli propustit všechny otroky a farma nebyla udržována. Jednoho dne otec Ady zemřel a ona byla odkázána na milodary místních. Adě nejvíc pomáhala Sally, jejíž synové odešli taky do války. Ada byla zoufalá, a proto Inmanovi napsala, aby za ní okamžitě vyrazil. Inman ten dopis dostal v nemocnici a hned, jak mohl, tak z nemocnice utekl. Tehdy už bylo jasné, že jižanská armáda prohraje, ale i tak byli zběhové zabíjeni. Inman měl před sebou velmi dlouhou cestu. Nejprve se seznámil s reverendem Veaseym, kterého přistihl, když chtěl utopit černošku, se kterou čekal parchanta. Inman ho zastavil, ženu zachránil a reverenda přivázal ke stromu, aby se každý o jeho činu dozvěděl. Později se tito dva opět setkali, reverend byl z města vyhnán a nyní je na útěku před domobranou. Dvojice byla na cestě spolu, dlouho si pomáhali a pak jednoho dne narazili na muže, kterému umřel býk v potoce a on ho nyní musí dostat z vody, protože ji zdechlina znečišťuje. Muž se dvojici odvděčil dobrým jídlem a pitím, a když byli oba opilí, přivedl muž domobranu a dvojice byla zatčena. Před smrtí zachránila Inamana skupina seveřanů, na kterou narazili. Vojáci všechny postříleli a Inman hrál taky mrtvého. Inman se pokusil od mrtvých kolegů osvobodit, ale neměl dost sil, nakonec mu pomohla jedna stařenka. Tato stařenka odvedla Inmana k sobě domů, kde mu dala najíst a vyléčila ho. Po nějaké době se vydal Inman opět na cestu, až jednoho dne narazil na dům patřící jedné vdově s miminkem. Sara nabídla Inmanovi jídlo, přístřeší a oblečení. Jeho blízkost v ní vyvolávala vzpomínky na jejího mrtvého muže. Dvojice spolu nic neměla. Ráno je překvapila trojice seveřanských vojáků, ale Inman je zlikvidoval, a tím Saře zachránil život. Pak už se vydal na cestu domů, která byla ještě dlouhá... (TV Prima)

neexistuju

Popravdě jsem podle hodnocení čekala trochu víc. V první polovině jsem se trochu nudila a v té druhé jsem čekala, kdo zase umře. A samozřejmě jsem si jen tipovala, kdy zemře Inman, moc jsem se nemýlila. Ale zase musím říct, že celkový dojem z filmu mám dobrý, melancholický a nelituji, že jsem ho viděla. Sláva hereckým výkonům. Podruhé si ho ale asi nepustím. ()

matyy

Film, pro který mám slabost. Čekání na vracejícího Lawa je sice dlouhé (některé scény bych klidně i oželel), ale rozhodně stojí zato. Scéna vracejícího se Lawa a na něj brokovnicí mířící Kidman včetně následného vzájemného vytouženého setkání je výtečným a nezapomenutelným vrcholem filmu. Vtipná Zellweger si Oskara za vedlejší roli zaslouží. ()

PanBlack

Emocemi nabitý film, který se asi nesmazatelně zapsal mezi mé nejoblíbenější filmy. Už dlouho se mnou žádný film emočně nepohnul tak jako tento. Bezchybná režie a kamera jsou korunovány skvělým hlavním hereckým trojlístkem Jude Law, Nicole Kidman a Renée Zellweger a krásným hudebním doprovodem od Gabriela Yareda. Potěšilo mě také obsazení vedlejších rolí, kde bych vyzdvihl především výkony Brendana Gleesona a Natalie Portman. Vážně teď uvažuji, že dám ty dvě stovky za DVD a znovu prožiji tento dojemný příběh lásky, jenž mi přinesl neobyčejný filmový zážitek. ()

lenka26

Zajímavý, silný, prostě dokonalý příběh s mými oblíbenými herci. Nádherný Jude Law hrajě výborně jako ostatní. Konec filmu bychom si jistě všichni přáli, aby skončil jinak, ale asi by to nebylo ono?.......Excelentní snímek. ()

BaMia

Občas sa samej seba pýtam, prečo som ja len tak strašne citovo založený človek. Tento filmový diamant som prvýkrát videla približne pred piatimi rokmi, ale pamätala som si len útržky. A tak prečo si to nepozrieť ešte raz, skvelé herecké obsadenie, lákavá téma, oscarový film. Sama nerozumiem tomu, čo so mnou spravil tento film. Títo ľudia a ich životné príbehy, ktoré ma natoľko zasiahli, že som prebdela celú noc. Vždy som tvrdila, že fenomenálny režisér je ten, ktorý dokáže preniesť bolesť z plátna na diváka, zasiahnuť jeho dušu a city. Tá bolesť tu bolesť všakovaká. Avšak najsilnejšia bola asi tá vnútorná, zdrvujúca, ktorá často krát zabolela viac, ako všetky guľky, a všetky zranenia, ktoré Inmanom otriasali. Keď sa Inman lúčil s Adou a opúšťal Cold Mountain tak mi priam srdce pukalo, to som však ešte netušila, že príde snáď to najväčšie oživenie celého filmu Ruby, ktorá svojou bláznivou povahou prebrala nie len Adu, ale určite každého diváka. Strach a hrôza, bolesť a krv, láska a nenávisť, ktorá bičovala všetky ľudské tvory. Jude Law, jeho nádherné oči a obrovská charizma ma už dávno presvedčili o jeho hereckých kvalitách. Tu si ma, ale už úplne podmanil. Je neskutočným dôkazom toho čo všetko dokáže človek v hraničnej situácii, čo všetko spraví pre priateľov, pre domov a pre LÁSKU! Čím bližšie sa dostával k svojej Ade tým hrozivejšie prekážky ho čakali. Rozplakal ma každý jeho krok, každý povzdych keď bolo jasné, že ďalej nevládze. Mal ale jasný cieľ, preto nebol dôvod zlyhať. A potom to prišlo. Stretnutie po rokoch. Dvaja takmer neznámy ľudia. Spájala ich ale LÁSKA, ktorú celé roky pestovali vo svojich srdciach. Láska, ktorá všetko vydrží, a ktorá všetko prebolí. Tá, ktorá nikdy nezahynie. Posledných pár minút do konca filmu. A vo mne rástla nádej, že dramatických situácií a krvi prelievania už bolo dosť. Mýlila som sa. Záver, ktorému doteraz neverím. To emocionálne ložisko, ktoré sa vo mne po celý čas hromadilo zrazu vybuchlo a hlboko ma zasiahlo. Láska, priateľstvo, domov. O tomto je život človeka! ()

Tobias_Sin

Opravdu vyjímečný film, který byl podbarvený nádhernou hudbou, krásnou přírodou, která mě opravdu vzala za srdce a samozřejmě i příběhem, který jsem pozorně sledoval od začátku do konce.. Navíc mi postava René sedla jak čmelák na kytku. V jejím kontrastu vyniklo, jak Kidman byla neschopná praktických věcí.. Ale to je jen jedna část příběhu, který jsem téměř nedokázal obsáhnout.. ()

Bullet

Naprosto úžasný film.Jude a Nicole jsou oba skvělí.Už od začátku jsem tušil že hapiend se nekoná ale doufal jsem, prosil, modlil se aby bylo šťastně až do smrti.Žel bohu konec byl hořko sladký ale v celkovém vyznění to na mě silně zapůsobylo. ()

napomelon odpad!

Zdejší hodnocení mi dalo představu, že se jedná o kvalitní film, který by stálo zato zhlédnout. No bohužel v mém případě jsem v něm žádný filmový trhák neviděla. Popravdě jsem jej přestala sledovat už v zárodku, kdy Nicole Kidman jede v kočáru kolem pole, kde orá její idol, přičemž ona při tom hraje na klavír a pak scéna, kdy Nicole opět (!) hraje na klavír v salonku plném mužů, ona se jen tak mimochodem podívá do okna na druhé straně pokoje a tam jen tak mimochodem uvidí znova toho svého idola. Pokud přejdu ten fakt, že večer, kdy se scéna odehrávala, nemohla z osvětleného pokoje vidět ven, samotná absurdita a nereálnost těchto scén mě donutila se zklamáním tento film ještě v počátcích vypnout. Nepomohla ani přítomnost Jaye Tavara, i když je to s velkou pravděpodobností jen podvodník, ale o tom zase někdy jindy a jinde. ()

Rathe

Nicole Kidman je naprosto okouzlujíc herečka. A role zamlklé a ne příliš odvážné ženy jí sluší. Zatímco Ruby je v tomto filmu naprostým živlem a film tak trochu divným způsobem oživuje. Celkově je občanská válka Severu proti Jihu zajímavým tématem a věřím, že ženy to v této době měli hodně těžké. ()

karelondatra

Pro mě jeden z filmů, který nemá slabinu. Poctivý příběh, herecké výkony (přestože Renée Zellweger hlavně zpočátku dost přehrává), ale i režie, kamera (a na tu já dám, ta u mě hraje hodně), hudba a všechny ostatní ingredience jsou vyrovnané. Je i cítit, že se Jude Law pro svou roli dokonale hodí. Chápu asi názory těch, kdo předtím četli knihu, že se jim film mohl zdát dlouhý. On taky dlouhý je. Ale kdo ten příběh vnímá poprvé, nejspíš mu to vůbec nepřipadne. Za mě spokojenost a uznání všem, kdo se na filmu podíleli. ()

StaryMech

Romantismus nadopovaný moderní technikou, nebo jeho smrtelně vážná parodie ? Vnímal jsem spíš to druhé. Od úvodních titulků je zřejmé, kam má režisér namířeno : pro nějaké ty oskárky. Pohled na hory v mlze provází školeně vemlouvavý dívčí hlas ve voiceoveru a tklivá hudba ; v pekle zákopové války dívčina fotografie padá do hlíny uprostřed plamenů, k tomu zní tklivý klavír a ženský zpěv ; sebevražedně udatní hezcí hoši z hor se vrhají do protiútoku před kulisou smíšeného sboru.... Minghella vsadil na taktiku bezostyšného citového nátlaku : operně nafouknuté emoce, vypulérované obrazy krásných lidí v úchvatné přírodě, papírové dialogy a nestřídmá hudební směska po víc než dvě hodiny válcují všechno ostatní. Scénář (který je podle jednoho kritika spíš nápadem než scénářem) na začátku mileneckou dvojici rozdělí, aby se teprve na konci shledala. Zatímco mužská polovina na své odyseji ob tu chvíli utíká hrobníkovi z lopaty a přitom potkává jednu polopohádkovou bytost za druhou, ona ženská se musí spokojit s mnohem nudnějším živořením po boku (troufám si říci pro soudného evropského diváka sotva snesitelné) karikatury dívky z lidu, za niž si Renée Zellweger vysloužila kýženého oskárka. Závěrem : pakliže Horu, raději svatou nebo zkrocenou než tuhle studenou. ()

SatchS odpad!

Dramatický záber na Nicole Kidman hrajúcu na klavír na konskom záprahu. Jew Ló je spocený na streche a uhrančivo jebe klince kladivom. Nicole Kidman prináša horúce kakauko a flirtuje so spoceným Jew. Ja zvraciam svoj včerajší obed na koberec. Čistím koberec. Potom samozrejme nejaké intímne pohľady a vôbec nie polhodinové preafektované kecy o ničom. Z napätej situácie usudzujem, že chcú mať sex, lež nachádzajú sa v príliš komplikovanej situácií a ich spoločenský status je natoľko rozdielny, že je prípadná kopulácia zložitá, ba priam nemožná. Sršiacu originalitu celého námetu ešte umocňuje vzájomné odlúčenie, nečakane. Tŕnistá a strastiplná cesta, blabla. Nasleduje špirála patetického odpadu zavŕšená sentimentálnym koncom. V prvej štvrtine som ani nedýchal a hovoril si, že práve teraz vznikol pravý film môjho srdca. Haha, nie. Radšej by som zjedol hovno ako to videl znovu. ()

rimul

Potřebuji film vidět ještě jednou....pochytat všechny ty vtipné hlášky Renée, slyšet zamilovanou Nicole a včas odvrátit hlavu při konci kozy. ()

PRASÁK

Tenhle film z období Americký občanský války Severu proti Jihu (12. 4. 1861 – 9. 4. 1865) vznikl podle románu „Cold Mountain,“ kterej napsal americkej spisovatel Charles Frazier v roce 1997 (česky vyšel pod názvem „Cold Mountain“ v roce 2011). Natočil ho britskej scénárista, herec a režisér Anthony Minghella, kterej režíroval snímky jako: Opravdově, šíleně, hluboce, Pan Báječný, Anglický pacient, Talentovaný pan Ripley nebo Dveře dokořán. Ve velkofilmu (trvá zhruba dvě a půl hodiny) „Návrat do Cold Mountain” herecky zazáří Jude Law jako Inman, Nicole Kidman jako Ada a Renée Zellweger jako Ruby. Můžete se těšit nejen na trochu tý romantiky, ale i na hrůzy války jako i na nádherný přírodní scenérie... ()

Martina_K

Syrové válečné scény. Domobrana, válka mění lidi ve zvířata. Putování, milostný nenaplněný příběh. Moc velký prostor pro Zellweger. Za co dostala Oscara? Příliš dlouhé a nadhodnocené. ()

lineker

Režijně slušně ukočírovaný hořko-sladký love epos o lásce, která vás přenese přes devatero řek a devatero hor na jedné straně a na druhé vás nedovolí zlomit i přes silné osudové rány. Chvilkovou kýčovitost rázně přebije rozpočet a herecké obsazení. A ty australské, nevinné, pomněnkové oči z hlavy jen tak nedostanu. ()

Oxytocin

Dojemné a smutné na závěr. Myslím, že jsem snad moc neprozradil. Přeci jen je to drama a dá se tušit. Vzhledem k délce si to asi nepustím znova. Ve filmu je mnoho malých rolí budoucích hvězd. ()

Ghost Rider vs. Dracula

Ghost Rider vs. Dracula

28.08.2010

Z natáčení v Bulharsku už je dávno vyhlášená noční můra hollywoodských herců i filmařů (napůl žertem si na něj stěžovali třeba Jean-Claude Van Damme či Bruce Campbell). Co je ale horší než natáčení v… (více)

Renée producentkou

Renée producentkou

21.03.2006

Tak se zdá, že držitelka Oscara za výkon v Návratu do Cold Mountain a někdejší idol kulatějších třicítek ze dvou filmů o Bridget Jonesové, má v plánu rozběhnout také kariéru producentky. Pracovně… (více)

Law a Minghella opět spolu

Law a Minghella opět spolu

28.02.2005

Jude Law si s největší pravděpodobností zahraje v BREAKING AND ENTERING, pro Miramax Films. Lawova role se má jmenovat Will a je to londýnský architekt, momentálně se nacházející v osobní i… (více)