Kostka

Derek Rogers

Mark Korven

Scénografie:

Jasna Stefanovic

Ultralevny film ma opravdu napadity scenar, hodne silnou atmosferu a hlavne donuti divaka alespon trochu pri filmu premyslet.(8.8.2002)

Takhle nějak prý bude při státních maturitách probíhat zkouška z matematiky.. V kostce: neotřelý námět, originální zpracování, stísněná atmosféra na druhou a brilantní nápad s pojmenováním a hlavně souladem povah všech sedmi zúčastněných s charakterem různých světových věznic. Nebýt některých příliš ochotnických výkonů, bylo by to to nejdokonalejší pravidelné šestistěnné těleso, které znám. Ohledně samotného původu Kostky panuje mnoho dohadů (přednebí a předpeklí v jednom, mučící Rubikova kostka mimozemšťanů, vládní experiment), ale já si myslím, že to všechno byly jen střeva jedné z hracích kostek, které by Rimmer někomu nacpal do nosu a praštil s ním o stůl tak, až by mu vystřelily z uší. To by se mi líbilo, ale on s nimi nakonec hodil jen pětku a dvojku..(17.2.2010)

Velmi silné 4*, protože jsem po dlouhé době viděla zase film, při kterém se mi místy tajil dech a skoro jsem napětím nedýchala. Bohužel k nejvyššímu hodnocení něco chybí (pár slabších míst), ale atmosféra, scénář a hlavně nápad dělají z tohohle hodně levného filmu prvoligovou záležitost.(29.8.2006)

Je hrozně těžký hodnotit tenhle film, protože nápad jako takový má hodně solidní, ale štve mě na tom jedna věc, že celou dobu se ke mně film chová jako kdybych i já byl v oné kostce a přitom toho chci vědět víc než jenom člověk, kterej se zrovna pohybuje v kosce, což je docela problém a bude mě to štvát celý film. Autoři se s tím ale příliš nesrali a prostě a jednoduše nechali film ležet na samotném konceptu kostky, ve kterém se prakticky nic neděje a točí se to stále dokola kolem jedné a té samé věci. Nic světoborného, popravdě. Ten nápad je hrozně nedotáhnutý a to je co říct, protože na něj dokázali tvůrci zlanařit další dva díly, který jsou prakticky o tom samým, akorát mají vždycky jiný konec. Takže je vidět že z nápadu se dá dobře těžit jak z vaření vody tak hlavně penízky tečou určitě dobře. Klaustrofobická atmosféra totiž musí skvěle fungovat, ale pár chyb a hlavně v závěru tohoto filmu mi nedaly spát a víc jak tři hvězdy si určitě nezaslouží.(14.4.2009)

pro mě jeden z velkých objevů filmového plátna(14.5.2008)

• - Postavy navíc představují samotnou povahu věznic, například: Kazan (mentálně postižený), je v Rusku rozvrácená věznice. Rennes ("učitel") bylo vězení, které se stalo vzorem pro mnoho dnešních věznic. Quentin (detektiv) je znám svou brutalitou. Holloway je ženská věznice, a Alderson je vězení, kde je samotka běžným typem trestu. Leavenworth se řídí pevně danými pravidly (Leavenina matematika), a nová věznice je společně vlastněna a stavěna (Worth, zaměstnán jako architekt). (Piggsy)

• - V kocke by sa podľa prepočtov malo nachádzať 17,576 miestností. (Raccoon.city)

• - Režisér Vincenzo Natali natočil krátké pokračování, ve kterém je vidět vnější prostředí krychle. Pak ale učinil slavnostní přísahu, že nikdy neprozradí, co je kolem krychle, a později film zničil. (Piggsy)