Vinnetou - Poslední výstřel

• Západní Německo Winnetou - 3. Teil (více)
TV spot

Legendární náčelník Apačů a jeho přítel Old Shatterhand vyjíždějí vstříc jejich poslednímu dobrodružství... Vyprávění z Divokého západu jsou stejnou měrou příběhem velkých dobrodružství v dálavách nepokořené přírody, ale současně i pochmurným pojednáním o svobodě a prosperitě dobyvatelů na úkor původního obyvatelstva. Ze střetu těchto protikladů vychází romantismus klasických románů Karla Maye i jejich filmových adaptací ze šedesátých let. Nejvíce patrný pak je právě v závěrečném díle trilogie Vinnetou. Hrdinný náčelník Apačů se zde marně pokouší dodržovat podmínky vzájemného soužití indiánských kmenů a bílých osadníků. Ti navzdory oficiálním dohodám nadále pronikají na indiánská území a zabírají je pro sebe. Vinnetou se v doprovodu Old Shatterhanda vydává do Santa Fe, aby s tamním guvernérem dohodl mírové řešení vyhrocující se situace. Mezitím v městě Clinton proradný obchodník s půdou Vermeulen a vůdce banditů Rollins organizují další výpady a lsti proti indiánům, aby se domohli jejich země. Navíc usilují o život přímo Vinnetouovi, neboť na území Apačů leží zdroj petroleje, kterého se chtějí zmocnit... Vinnetou – Poslední výstřel byl plánovaný jako závěrečný díl trilogie přímo vycházející z příslušných knih Karla Maye a měl se podle plánů producenta Horsta Wendlandta stát také kasově nejúspěšnějším z jeho mayovek. Šance filmu u publika proto neváhal podpořit štědrým rozpočtem a ambiciózními akčními pasážemi, které měly konkurovat již tak impozantním sekvencím přestřelek na pozadí hořícího petrolejového pole v předchozím snímku Vinnetou – Rudý gentleman. Nicméně již samotné ohlášení výroby snímku paradoxně vyvolalo vlnu nevole a pobouření. Filmové mayovky se mezitím staly nejen diváckými hity v Německu i dalších evropských zemích, ale dospěly do stádia opěvovaného kultu. Když se fanoušci dozvěděli o plánech filmařů, že zůstanou věrni předloze, a celý film tedy zakončí scéna úmrtí populární figury, vyvolalo to řadu emotivních reakcí od zarmoucení až po agresi a osočování tvůrců jako vrahů. Wendlandt navzdory všemu zůstal neoblomný a z velké části právě díky tomu vznikla vůbec nejpůsobivější ze všech filmových mayovek. Režie se opět zhostil přední německý řemeslný profesionál Harald Reinl, jenž je podepsaný již pod předchozími částmi trilogie i Pokladem na Stříbrném jezeře. Vedle samozřejmé účasti hvězd Pierra Brice a Lexe Barkera dostal tentokrát větší prostor Ralf Wolter, představitel oblíbeného Sama Hawkense. Role dívky v nesnázích tentokrát připadla francouzské modelce Sophii Hardyové. Coby hlavní záporák se pak divákům do paměti nesmazatelně zapsal italský herec Rik Battaglia, jenž se předtím objevil ve vedlejších partech mayovek z konkurenční produkce Artura Braunera, šéfa společnosti CCC-Film. (Česká televize)

pytlik...

Film i po těch dlouhých létech potěší svými humanistickými ideály, byť tedy poněkud naivními, na druhou stranu člověku tak trochu vadí věci, které jako dítě nevnímal, zejména tedy ochotnické výkony Vinnetuovy (zejména v okamžiku umírání) a Old Shatterhandovy (v jakémkoli okamžiku, kdy se snaží tvářit jako tvrďák). Mimochodem, dost mě zklamalo, když jsem si v odborné literatuře přečetl, že ti dva se vůbec neměli rádi, jejich vztah nebyl založen na přátelství, ale na čisté vypočítavosti. Vinnetou doufal, že když budou pořád spolu, nepřítel se při přestřelce spíš trefí do Old Shatterhanda, protože ten byl přeci jenom prostorově výraznější zejména v oblasti břicha (tedy ve výšce, ve které měl postavou menší Vinnetou srdce). No a naopak, Old Shatterhand se domníval, ve svém nevýrazném hnědém obleku bude vedle pestrobarevného Indiána zcela neviditelný. Při povrchním pohledu by se mohlo zdát, že tahle teorie je zcela v rozporu s Vinnetuovým sebeobětováním se pro Old Shatterhanda na konci, ale proto má odborná literatura logické vysvětlení, byť tedy není jednotná: Vinnetou vyskočil z úkrytu za kamenem proto, že: a) si sedl na vosu b) chtěl běžet do města, protože mu někdo namluvil, že v lídlu mají báječnou slevu na sekerky a sponky do vlasů (pozn. pytlik...: což je samozřejmě blbost, lídl v tehdejší době prodával pouze potraviny) c) mu někdo namluvil, že přijel fotograf a zrovna se chystá stisknout spoušť. Poslední vysvětlení mi přijde jako nejlogičtější, protože Vinnetou byl již od pohledu tak trošku narcistický metrosexuál a dále pěkně objasňuje, proč Vinnetou rozpřáhl ruce a snažil se co nejvíc zakrýt Old Shatterhanda. No protože ho neměl rád a chtěl, aby z něj na snímku nebyl vidět ani kousek. No a v neposlední řadě mě zaujal český dabing... Furt mi vrtají hlavou ta "úrodná loviště". Tak kolikpa se nám letos urodilo buvolů? ()

noriaki

Za mě nejslabší ze zlaté čtyřky filmů o Vinnetouvi, který už poněkolikáté recykluje starou zápletku o připravovaném záboru území Apačů. Tentokrát kvůli petroleji, ale ono je to úplně jedno. Během minulých tří filmů se stala série kultem - Poklad na Stříbrném jezeře k ní sice nepatří, ale to nikdo neřeší, takže na natáčení byl připravený neobvykle vysoký rozpočet. Na filmu to nejde moc vidět, protože epických a nebo zapamatovatelných scén je tentokrát minimum. Pochopitelně kromě té jedné, která sice vychází z knížky, čímž byla dopředu známá, ale v době před internetem nebyla profláknutá, takže způsobila trauma hned několika generacím. ()

dANo

Krásne sú tie národné parky v bývalej Juhoslávii, uveriteľní sú tí juhoslávski cigáni v rolách indiánov a smutný je ten Vinnetouov koniec... ()

Tomatáš

Toto je film, u kterého pokaždé pláču..Viděl jsem ho nejméně desetkrát, ale při závěrečných scénách mě vždycky dostane..Nádhera, krása, nesmrtelný Vinnetou.. ()

yeniczek

Byly doby, kdy jsem jako malý nedokázal konec tohoto dílu unést a odcházel jsem od televize:) Vinnetou patří mezi nejlepší "westerny" i když tam teď jasně vidím Chorvatskou krajinu. ()

VanTom

Je to prostě pohádka s indiány, úsměvně naivní, romantizovaná, pestrobarevná v kostýmech a černobílá v charakterech. Nicméně nepostrádá vtip, řemeslnou zručnost a hlavně nádhernou a báječně prodanou jugoslávskou krajinu. ()

nevermore

Nejepičtější zápletka a nejpodlejší bandita Rik Battaglia. Jen škoda těch nešikovně vpravených dokumentárních záběrů medvědů a buvolů. ()

Všivák

To byl nářez. 10 banditů honí Vinnetoua. Střílej po něm jak zběsilí. On je jednou střelou z revolveru sundá za jízdy z koně. V přestřelce jich sejme 5, aby se jich v dalším záběru objevilo 15. Chytání nožů do ošatek. Až skoro parodická choreografie. Ta válka je snad opravdu jenom hra. To se musí vidět. ()

pursulus

Mé hodnocení celé trilogie "Vinnetou" a můj názor na ni jsou ZDE. (Vysvětlení, proč hodnotím více snímků jako celek, lze nalézti na mém profilu v úvodní části "O hodnocení".) ()

lykan9

Prostě klasika s dojemným koncem. Naši rodiče toto zbožňovali a i dnes se pořád najde někdo, koho to dostane. ()

PollyJean

Poslední díl se docela povedl a spolehlivě zaždímal emoce. Škoda jen, že už nenatočili Mayův poslední (pátý ) díl z knižní série - jak se zestárlý Old Shatterhand potuluje po divokém západě se svou roztomilou a úplně blboučkou blonďatou manželkou, to by byla likvidace kultu :)) ()

Autogram

V poslednej winnetuovke je všetko, ako očakávame. Pokrvní bratia nezídu z obrazovky, Sam Hawkins sa jedným výstrelom stane virtuálnym otcom a opäť som videl všetky ďalšie legendárne scény, ktoré viem už naspamäť. Ale stále sa to dá znovu a znovu pozerať bez akejkoľvek ujmy na atmosfére, preto neprichádza do úvahy iné ako maximálne hodnotenie. –––– Podívejte na Slunce, jak putuje. Každý rok svítí na změněný svět. Jen ten přežije, kdo se neprotiví novým časům. –––– Winnetou slyší v dálce, jak ho volá zvon. Není to tak, můj bratře? ()

Pedross800

Tak dnes zazněl opravdu poslední životní výstřel. Odpočívej v pokoji ve věčných lovištích můj dětský hrdino VINNETOU! ()

Jaro.Krafcik

4444 hodnotenie a opäť sa budem opakovať ale to nevadí. Klasika ktorá ma dôstojne ukončenie trilógie. Lepšie ako dvojka, no jednotka ostáva u mna najlepším dielom. Emotívny záver bol ale výborný. V buducnosti si možno pozriem ešte Old Shatterhandov film, postava to je viac než dobrá. Oplatilo sa pozrieť túto skvelú western trilógiu. Mayovky som nikdy nečítal, ale sfilmované boli fajn. Vrchol Nemeckej filmografie. 5* ()

venca163

Poslední výstřel, jakkoliv dneska může vypadat naivně, je kus poctivý filmařiny. Hlavně druhá půlka si na nic moc nehraje a bez zbytečných berliček ve scénáři nám servíruje jednu akci za druhou. A ty triky? Právě! To nebyly triky. Doufam, že to ty koně moc nebolelo. Old Shatterhanda jsem měl vždycky radši, ale ten závěr, to jsem Vinnetouovi nepřál. PS: Pierre Brice mi nikdy nepřišel jako nějakej oslnivej herec, ale pořád nepobíram, jak po týhle svojí slavný roli mohl skončit v žumpě německý televizní produkce. (75%) ()